Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Scumpim benzina ca romanii e prosti. Rau.
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Bre, am aflat si eu cum sta cu benzina. Am citit in ziarul Ziua.
Cica labocicletele de ziaristi de la Ziua, ai lu' domnu Sorin ROsca Secu'au fost la OMV sa ia interviu cu benzina.
Raspunsu lu dom director de acolo a fost haios, si demonstreaza ca cititorii nostrii e mai prosti ca toti.
Cica OMV-Petrom foloseste petrol din RO si rafineaza aici. Deci e ok, benzina nu s-ar scumpi aici, insa in cazul in care ar face pretul cat ar trebui sa fie ar fi o politica de dumping care ar falimenta pe ceilalti benzinari, ar duce la razmerite sociala, ar face multi suedezi sa emigreze in Romania si ar incuraja obezitatea la romani, deoarece s-ar plimba in draci cu benzina ieftina si ar hali hamburgeri si cartofi prajiti la primusuri pe benzina la preturi ridicol de mici. Asta ar fi o concurenta neloiala, a spus directorul.
COncluzia este ca directorul sigur este un inginer pe la TCM da si cititorii este retarzi. Adica directorul poate e un retard da cu bani, a furat mult si asta il scuza in ochii cititorului.
Pentru a duce o politica de dumping, dupa cum stie orice student parlit de ASE care a facut un pic de marketing, este o idee grozava sa vinzi mai ieftin. Insa definitia dumpingului este cand firma isi vinde produsele la preturi sub piata, in pierdere, cu singurul scop de a intra pe piata cu un produs sau un serviciu, sau pur si simplu in cazul unei puteri mai mari financiare, merce in dumping pentru a obliga concurenta sa nu mai vanda sau sa o ruineze daca are resurse financiare mai mici ca ala care se apuca de dumping. Cuvantul cheie este in pierdere. La noi nu erau in pierdere, iar la o politica d edumping se sesizeaza Consiliul COncurentei, dar aicea a fost pe dos. Deci pana la urma intelegem ca din grija pentru romani OMV-Petrom au vrut sa fie siguri ca nu au o politica de dumping, as aca au ales una de dumbing sau de ti-o-mping.
Urmeaza cuvantul al doilea, concurenta neloiala, un lucru haios si care este la moda. Adica Petrom-OMV a crescut pretul sa nu faca concurenta neloiala. Iarasi in orice manual de marketing vei citi ca firma incearca sa reduca pretul pentru a castiga cat mai mult. Printre altele, acesta este una din chestiile care definesc concurenta. Adica pretul este una din componentele mixului de amrketing sau marketingului-mix, asa cum stiu cei un pic mai initiati in asa ceva. Deci una din fundamentele concurentei este ca pretul se regleaza prin piata, adica scazi pretul cat te tine, ca sa ai profit cat mai mare si sa lesini concurenta in cazul in care tu produci mai ieftin. Iar in cazul in care esti benzinar si dispui de o rafinarie se cheama integrare pe verticala tot pentru costuri cat mai mici de productie, nu concurenta neloiala. Pana acuma nimeni n-a zis de Selgros ca face concurenta neloiala daca are carmangerie proprie nu? Concurenta neloiala se mai numeste si concurenta ilegala si ea presupune diverse tehnici cum ar fi mituirea organului de control numit Zgarda Financiara sa faca curatenie in ograda vecinului, angajarea (fara carte de munca) a unor oameni dubiosi care sa sparga geamurile concurentei sau sa intre in magazin si sa sperie clientii acestuia. Ca un exemplu, sa zicem iarasi ca Selgros este langa Carrefour. Cum se stie ca la Selgros sint produse mai de cacao, o idee buna ar fi ca directorul de marketing de acolo sa angajeze cativa baieti care sa faca diverse chestii. Mai intai sa intre si sa se plimbe prin Carrefour. Si acolo sa faca diverse. Sa injure clientii. Sa arunce ambalaje pe jos. Sa urineze dupa paletii cu napolitane. Asta se numeste concurenta neloiala. Concret, concurenta neloiala ar fi daca Petrom ar angaja oameni sa arunce cu sticle incendiare cu benzina in benzinariile MOL. Ceea ce ar fi iarasi imposibil, deoarece, pentru a face asta ar trebu sa foloseasca o alta benzina decat cea Petrom care este amestecata cu apa si nu arde, insemnand ca mai intai se cumpere benzina in alta parte, eventual tot de la MOL, ceea ce ar insemna concurenta loiala.

.......................

Gabii a scris:Ar trebui sa mergem la benzinarie, sa, alimentam un litru de benzina, apoi un sfert de ora sa ne plimbam printre rafturi, la wc, sa tinem pompele ocupate si toti clientii sa fuga in alta parte

Asta chiar e o idee de durere, numa sa poti organiza asa ceva. Cred ca ar muri aia, ar fi istorie si ar da la TV. De ce nu ti-a venit bre ideea mai devreme??? Barem pentru Bucuresteni era durere, se intalneau 10 Oltcituri si alimentau 1/2 litri, apoi ieseau pe sosea si s eintorceau iar dupa 1/2 litri. Dupa 5-6 faze din astea care nu implicau cheltuiala mai mult de 100 de mii pe benzina, cred ca chemau aia Politia da ce puteau sa faca? Si daca erau 10 Oltcituri cu 15-20 de insi in ele ii lua la bataie portarul? Asta e tare de tot. Inca raman la parerea mea ca mergea si niste claxoane prelungite sa rasune orasele, da ideea lu' Gabii e dureros de marfa, ar fi grozav sa facem asa.

PS - Dupa chestia asta nu mai bag benzina de la OMV sau Petrom. Nu ca as fi bagat pana acuma de la ei de multe ori, insa de acuma ramane MOL unica statie. Mi-ar place ca toate forumurile auto sa preia ideea si sa treaca la SABOTAREA PETROM-OMV, adica sa nu mai cumpere benzina de acolo. Adevaru e ca si aia de la MOL tin pasul cu scumpirile...adica am luat in week-end de la MOL din Arad, aia de 100+ e 39.000- apoi in Sibiu, iarasi pe la 39.000 - La fel ca in Valcea...
Da macar benzina asta de la unguri mi se pare mai buna nitel... chiar daca e vanduta de unguri... mie cel putin mi se rupe ca o vand ungurii, rusii sau romanii, atata timp cat e buna. Asa ca mai nou am renuntat la OMV - mai ales ca si-au luat-o in cap! Adica la statia unde au si GPL - astept de mi se face acru pana vine cate un pulifrici de-ala sa alimenteze . Azi astept, maine astept - pana cand m-am enervat . Saptamana trecuta merg io cu papucul sa bag gaz - la OMV. Merg langa pompa, desfac busonul si merg la casierie sa chem pe aia sa imi bage... mi se spune ca imediat vine baiatul, merg langa masina... si - baietii erau ocupati sa faca si ei un ciubuc, sa ajute pe aia sa isi bage aer in roti, sa dea cu aspiratoru... -si toate astea in timp ce clientul de mine astepta sa i se faca plinul... Intr-un final vad pe unul cum se indreapta spre mine, spre statia de GPL... DAR - in seunda urmatoare vine unul cu mertanul la statia de benzina si pulifriciul dreacu, in loc sa imi alimenteze mie, (ca doar angajatii statiei au voie sa bage GPL) - se duce inapoi, stanga-mprejur la ala cu mertanul sa ii dea cu limba prin cur! Bre, mor cand vad lingai de-astia... Si NU e prima data cand se intampla asa ceva la OMV. Asa ca am pus frumos busonul inapoi - apoi i-am p.zduit nitel in gura mare - apoi am plecat si am bagat gaz de la alta statie. Asa ca le declar Razboi la aia cu OMV-ul de langa padurice, adica statia ce se afla intre Intim si Podgoria, mama lor de lingai. O sa merg cu olteanca, opresc la pompa, bag de 15.000 lei vechi, apoi ma duc inauntru si ma plimb printre rafturi... Peste 10 minute no problem, o sa vin cu papucul .

Numai bine! voi stiti ca OMV detine 12% din actiunile Petromidia (Rompetrol), nu ?!? Eu spun ca o idee foarte buna este aia cu alimentatu' la Mol. Haideti sa facem publica treaba asta si poate ne si distram un pic. Am un prieten ziarist la EVZ care la o adica ne poate ajuta. In semn de protest toata lumea o sa alimenteze de la Mol sau Lukoil. Stiti ce o sa faca Petrom-ul? O sa le scumpeasca astora benzina. Glumesc. Suntem prea putini ca sa contam. Eu zic sa ne rezumam la treaba aia cu juma' de litru. e faina. Cel mai misto ar fi sa te duci sa alimentezi cu canistra metalica de 20l, ca asta nu o poate interzice nimeni. Daca comenteaza aia, OPC-ul ii mananca . Tragi masina vizavi de statie, stai pe terasa si din juma'n juma'de ora te duci si alimetezi cate juma' de litru. Cand s-a umplut canistra, tragi masina in statie, pui canistra in portbagaj si pleci. Consum minim, distractie maxima, la fel si nervii alora. A, si platesti de fiecare data cu cardul, ca sa nu le lasi niciun leu in plus. Si mai iei si puncte de la BRD ca faci tranzactii cu cardul Bre oameni buni, asa nu reusiti decat sa va stressati unii pe altii. Nu e de vina benzinaru', la urma urmei si el e un angajat. Problemele sunt mult mai majore, pleaca de la conduceri (ca intotdeauna). Scumpiri au fost si vor fi intotdeana. Va ia cu dinozauri pe ceafa cand va ganditi ca benzina va fi 7.50 per litru? Stiu, dar asa va fi...

Ati vrut Europa, acuma mai luati o gura de Europa...

Numa' bine. Care Europa bre ca la noi e mai scumpa benzina ca la elvetieni Nu mai vorbim de alte tari din Europa, iar SUA e tatal lor cu 2 dolari galonul, adica circa 50 centi litrul. Bre, ce vină are amărâtu de angajat plătit cu salariu minim pe economie? Că ăla trage ponoasele. Pă bune. Asta cam asa e, dar las' sa traga ponoasele, ca tot ei trag si benzina si baga alte porcarii in loc. Vorbim si noi ca oricum n-avem ce face, aia de trag sforile sunt prea sus. Eu personal cred ca trebuia facuta o achizitie masiva de combustibil pe undeva pe la o institutie de stat si cineva mare de tot a trebuit sa castige pe moment niste zeci de miliarde, asa ca au scumpit pentru o saptamana combustibilul, ca sa dea tunul, apoi s-au calmat si l-au adus la loc. O chestie asemanatoare a fost mai demult si cu cursul euro sau dolar, nu mai tin minte, cand a fluctuat foarte tare intr-un interval scurt. Deh sforile sunt groase in Romania ca odgoanele alea de tin transatlanticele la chei (cei din Constanta, daca am zis o aberatie, inchideti ochii, ca habar nu am de barci ). Sa imi bag bip in OMVul masii . Pai este posibil asa ceva? Ma duc ca omul rams fara prea multa benzina in rezervor la LukOil si alimentez, boon 3.5ron litrul, ma duc dupa ceva vreme la OMV ca de m-am invatat cu OMVul si stupoare alimentez fara sa ma uit si cand ma duc sa platesc imi arunc ochii pe displayul casei de marcat 3.62ron litrul . Mortii si ranitii masii de omv, o fi benzina cu 3 coaie la ei sau ce? M-am prapadit de ras atunci cand au ridicat cu 1mie benzina la Petrom si a2-a zi au redus din nou, de fapt nu prea ii de ras ci ii de plans. Hotii dracului.
Eu in vl din nefericire nu am mol, iar Shell ii prea departe, ramane doar Lukoil. Se pare ca tot la ei revin.... Shell nu mai e. Stațiile au fost preluate de MOL. Toate sunt o apa si un pamant, asa ca nu prea conteaza de unde iei, benzina buna sa fie. Pai asta e problema ca nu e buna Asta este unu din motivele din cauza caruia oltcitu consuma mult. scuze ca n-am citit ce ati scris, dar vroiam sa va transmit ce am primit acum pe mail:

Aceasta este o actiune de protest impotriva preturilor exagerate la
derivatele din petrol!
Se refera la indemnul general de a nu cumpara benzina pe data de 1
Octombrie 2005.
Cresterea constanta a pretului benzinei creeaza o crestere a tensiunii si
groazei. E ultimul moment in care putem reactiona.
Toti sunteti invitati sa participati la aceasta intiativa.
Momentul cheie este 1 Octombrie 2005. Daca in acea zi niciunde nu se va
vinde benzina, piata va deveni mai atenta.
Trebuie sa devenim constienti ca avem puterea, trebuie doar sa o folosim.
Mijloacele moderne de comunicare ne ajuta sa avertizam cat mai multe
persoane despre aceasta miscare, asa ca raspanditi vestea cat mai larg.
Alimentati cu benzina inainte sau dupa 1 Octombrie, dar nu in acea zi!!
Cu aceasta actiune putem demonstra magnatilor petrolului ca milioane de
oameni s-au saturat sa-si goleasca buzunarele!!
Participati!! Informati cat mai multi preteni si cunoscuti!!!

Numai bine,
Chris Si io am primit acelasi lucru pe mail, din 2 surse... in al doilea mail scria pe langa limba romana si in engleza, germana si inca doua limbi pe care nu le pricep Salut! Si mie mi l-au trimis de pe clubcitroen.ro si deja l-am trimis catre toti prietenii care au masina. Interesant este altceva.
Am aflat acum cateva zile o stire interesanta.
Benzina la noi costa la fel ca in Portugalia. Adica un euro si inca ceva.
Ei bine, interesant este ca nivelul accizelor in Portugalia este dublu. Da. Dublu!! (Nu mai am valorile exacte). Deci in Portugalia se poate vinde benzina in profit cu accize duble, si stim ca sunt consistente, iar la noi nu.

Adica statul ar trebui sa accizeze dublu, iar Petromul ar trebui sa poata sa vanda benzina la acelasi pret.
Nu mai vorbesc de faptul ca extractia e de pe terenurile petrolifere Romanesti.

Unde este profitul? Unde merge? Daca ne gandim, toti cotizam ca sa se imbogateasca aia de la Petrom, adica OMV... Pai se poate??

Si inainte sa vina OMV-ul, cum naiba se stabilea pretul benzinei? Chiar daca trebuie sa fie vanduta benzina la aproximativ acelasi pret ca un UE, ca deh... trebuie sa aderam si noi, prefer ca profitul mare sa intre la Stat si nu la Petrom. Suna mai bine totusi...

Mare mafia in jurul Petromului......... Chiar bre, cat o fi taxa de campanie electorala in benzina? Exista multe explicatii pentru care benzina e atat de scumpa, dar cele mai importante sunt accizele si alte taxe care sunt peste tot, nu numai in Romania, porcesc de mari. De exemplu, in Romania un litru de benzina fara accize si alte taxe ar costa cam 8-10 mii de lei si din banii astia mai sunt alte taxe pe care companiile producatoare le platesc, ca toti ceilalti: CAS, somaj, impozite pe profit, taxe de mediu samd. Deci, ca de obicei, grosul banilor il ia statul cu japca.
O a doua explicatie este cumplita ineficienta din industria extractiva si rafinarii. Spre exemplu, aici in judetul Buzau, schela Berca extrage in acest moment jumatate din cat extragea in anul 1960 folosind un numar dublu de angajati, care majoritatea timpului o maseaza la rece, pe niste salarii maricele, si intretine inclusiv un club de fotbal. In anul 2001, un inginer venea in fiecare zi de la o grupare de sonde de la 40 de km cu un Aro cu sofer doar pentru a depune un raport de productie pe care il putea transmite prin fax, telefon sau Internet.
O a treia explicatie este cred si o intelegere intre companiile petroliere, care transforma piata intr-un oligopol.
Daca toate taxele si accizele ar dispare si companiile extractive si rafinariile ar lucra eficient, cred ca benzina s-ar vinde cu 6-8 mii de lei litrul si cam asa procedeaza americanii care au benzina la pretul (care li se pare enorm acum, dupa ce a fost si 1 USD/galon) de 2 USD/galon.
Am auzit si ineptia cum ca daca se ieftineste benzina, vin strainii si ne cumpara benzina mai ieftina. Cretina scuza, atata timp cat ca sa ajunga in Romania, ar consuma benzina mai multa decat ar cumpara de aici. Pe acelasi sistem, in localitatile din Ardeal situate aproape de granita vin maghiari si cumpara anumite produse alimentare care la noi sunt mai ieftine (cred ca fenomenul se intampla si invers). Deci hai sa scumpim si respectivele produse alimentare ... Ai naibii straini. Pai sa vina ei sa ne fure benzina platita cu sangele stramosilor, cu sudoarea fruntilor taranilor ce trudesc pe ogoarele patriei? Nu, noi nu ne vindem benzina!

Nu stiu altii cum sunt, dar eu imi imaginez ca daca strainezii ne-ar cumpara benzina ar fi un lucru bun. Da asa e bre... s-a chinuit degeaba Decebal sa puna statie peco la capu podului lu apolodor din damasc sa vina acuma hitleristii sa alimenteze motocicletele cu atas???? Motane, titlul suna asa:
Scumpim benzina ca romanii e prosti.
Romanii e peste sau sub 50 caci nu mai tin minte regula care este...
Titus a scris:
Chiar daca trebuie sa fie vanduta benzina la aproximativ acelasi pret ca un UE, ca deh... trebuie sa aderam si noi, prefer ca profitul mare sa intre la Stat si nu la Petrom.
Mare mafia in jurul Petromului.........

Pai benzina costa la fel ca in Portugalia, dar salariile sunt la fel? Nu
Si aderam noi la UE, adica la preturile lor, dar salariile cand or sa adere oare Mai lasati OMvul si bagati de la Lukoil ca s-a facut 3,48ron, la astia scade pretul nu creste. Nu mai are demarajul acela care il avea cu ce ade Omv dar decat sa dau cu 1500 in plus mai bine bag de la Lukoil. 3,48 e si la Petrom si cred ca-i mai altfel decit de la Luk oil. Salut!
Ati vazut ieri la stiri ca ce revoltati sint austriecii de pretul de 1 euro/L la benzina?Nu le crapa obrazul de rusine?Ce sa zicem noi avind aceeasi pret(poate chiar mai mare) iar salarii............. Sa stii ca pe dincolo oamenii sunt mult mai constienti de drepturile lor si sunt mult mai uniti in cazul in care isi simt lezate drepturile sau li se pare ca o chestie ii dezavantajeaza. Cei mai tari la chestia asta sunt francezii, am vazut la ei niste greve (ca astia fac greva din orice) de ti se facea parul maciuca, lupte de gherila, nu alta. Și faza asta cu scumpirea in repetate rinduri ale benzinei este ca si aberatia domnului director de la apa nova bucuresti ,cind a declarat ca strazile capitalei s-au inundat din cauza dusului de dimineata facut de bucuresteni...

...se tot baga (ni se arunca in fata drept raspuns/cauza) cum că creste costurile de productie a benzinei si de aceea tre să o scumpim,să fim in rind cu lumea bună (americanii,de ex.),numai că ei nu vad ca americanul cumpăra aproape 4 litri la pretul unui litru din Romania,țară atit de dragă tuturor și prădată tot atit de mult de toți incă de pe vremea lui Traian (primul,nu ăsta)
geani29 a scris:
Titus a scris:
Chiar daca trebuie sa fie vanduta benzina la aproximativ acelasi pret ca un UE, ca deh... trebuie sa aderam si noi, prefer ca profitul mare sa intre la Stat si nu la Petrom.
Mare mafia in jurul Petromului.........

Pai benzina costa la fel ca in Portugalia, dar salariile sunt la fel? Nu
Si aderam noi la UE, adica la preturile lor, dar salariile cand or sa adere oare

...cind o face plopul pere și răchita micșunele
adrian-ar a scris:Și faza asta cu scumpirea in repetate rinduri ale benzinei este ca si aberatia domnului director de la apa nova bucuresti ,cind a declarat ca strazile capitalei s-au inundat din cauza dusului de dimineata facut de bucuresteni...

Mai ales cand se stie foarte clar ca bucurestenii nu se spala de dimineata... si nici seara... cine merge cu reatebeul stie... macar acum cu inundatiile putem fii siguri ca unii s-au spalat pe picioare....
Cotațiile-record ale petrolului, cererea ridicată, deficitul de pe piața europeană și creșterea accizelor au făcut motorina mai scumpă decât benzina. Prețul la pompă a trecut deja de 4 lei pe litru, iar experții spun că în următoarele luni există riscul atingerii unui alt prag psihologic: 5 lei pe litru. În toamnă, când prețul barilului de petrol era de 80 de dolari, nimeni nu s-a gândit că se va ajunge atât de repede aici - 116 dolari barilul, în mai puțin de jumătate de an.
....................................................................................................
Dinu Patriciu, președintele grupului Rompetrol, a avertizat luna trecută că prețul benzinei va ajunge la 5 lei pe litru, dacă în următoarele luni autoritățile nu vor reduce accizele și nu vor egaliza aceste taxe pentru benzină și motorină. „Măsura ar trebui luată în următoarele luni, altfel cu siguranță prețul va ajunge la 5 lei pe litru. Este o aritmetică pură, nu trebuie să o dovedească Mama Omida“, a spus Patriciu, citat de agenția Mediafax.

Surasa: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/800463/Pretul-motorinei-la-limita-insuportabilului/ la cum stim ca vor reactiona guvernantii nostri...nici nu imi vine sa mai am vreo reactie...jos guvernu'! La omv nu ma duc nici sa-mi dea degeaba numai fitosi cu lanturi de5chile pe ei si angajatii pupincuristi daca bag olticul nici nu se uita la tine TREBUIE BOICOTATI. asa si? mai bine asa,decit sa vina ala calare pe tine ,sa iti bage el pompa in rezervor,sa iti zgirie masina cu ala de sters geamu...mie chiar imi place ca nu ma baga nimeni in seama cind ajung cu 5-ul pe la pompa... Daca motorina e mai poluanta ca si carburant decat benzina, si in plus mai are si nesimtirea sa inmagazineze mai multa energie per litru decat benzina, mi se pare firesc ca accizele sa fie mai mari.

Am vazut prin presa intrebarea... "Prețul motorinei, la limita insuportabilului"
Da... odata cu cresterea mai serioasa a pretului la baril pe piata internationala, vor incepe sa devina rentabile autoturismele bazate pe surse de energie neconventionale. Dar totul se va intampla lent, ca nu cumva socul sa permita intrarea larga pe piata a noilor tehnologii. Ma refer aici si la retelele de distributie, caz in care... extractorii, tarile astea cu inca bogate rezerve de petrol vor avea doar de pierdut. Pana atunci avem un joc de poker. Parca ii spune jocul cererii si ofertei.

Eu as vrea sa ma plimb prin oras cu un autoturism electric . Nu stiu cum si-ar incasa statul accizele. O mare dilema de rezolvat
Pentru autoturismele care functioneaza cu hidrogen, nu cred ca e o problema, in plus, pilele acelea sunt compacte, nepoluante, etc.

Mi-ar place un autoturism electric, dar care sa aiba un motoras mititel de 600-800cmc, pe post de backup.
Oricum, din cate am observat, mai multi producatori au deja oferte destul de bune in domeniu, si mai cred ca alti producatori de renume, au cercetare in domeniu dar asteapta o crestere a pietei, ca sa aiba la lansare un avantaj tehnologic.

Pe mine m-ar ingrijora o crestere a preturilor carburantului mai mare fata de cresterea medie europeana. Nu mai vorbesc de discrepanta legata de puterea de cumparare.

Oare ce metode alternative avem la dispozitie pentru deplasarea de zi cu zi prin oras? Am vazut ieri, pe dicovery (parca) ca o firma frantuzeasca a facut (si comercializeaza chiar) masini care merg cu aer comprimat .

Simplu, masina avea sasiu de fibra, caroserie de fibra, costa foarte putin, si avea 3 bidoane mari in care se depozita aerul comprimat.

Cu acele 3 bidoane masina ajungea la o viteza de 110 km/h, si tinea pana la 140 km de mers in oras pana la o reumplere a bidoanelor, ceea ce eu cred ca e mai mult decat rezonabil.

Masina avea un compresor electric (la motor) cu care se putea incarca bidoanele cu aer comprimat. Acestea puteu fi umplute si de la benzinariile care dispun de aer pt roti, in doar 3 minute.

Masina se auzea ca un tractor .

Eu cred ca trebuie sa apara o alternativa la masinile pe benzina, una care sa fie comercializata la scara larga, si sa fie imputernicita de UE & stuff.

Cat de curand o sa platim de o sa ni se faca acru pentru masinile poluante si pentru benzina, si in curand o sa ne indreptam spre alte surse de energie pe roti (mie mi-ar placea ceva pe hidrogen cu muullta putere ) Eheee!!
A dracu' treaba....Se facu' benzina 5 lei litrul. Minim 5 lei litrul!
Iar se scumpesc toate cele..necesare.
Nu ca as merge cu benzina,(doar pornire) dar la ce bine traiesc majoritatea romanilo,asta mai trebuia acum! Azi, la antena3, parca, faceau calculul numarul litrilor de benzen in raport cu veniturile. Nemtii luau cel mai mult (>2000L - DOUA MII), francezii >1800L, romanii la vreo 300L, raportat la venitul mediu.
In ziar scrie ca avem una din cea mai ieftina benzina. Nu, benzina de 95 fara plumb e 4 lei si vreo 30 de bani... 5 lei si ceva e doar Carrera 100 si altele asemenea. Da' nu-s sanatosi la cap cu scorurile astea. o punem de un protest...??? putem vorbim si cu altii de pe alte forumuri similare....
prea isi fac de cap rahatii astia din fruntea tarii... Si pe aia de acolo de sus,stii unde o sa ai doara?
Fix la basca. Din pacate... teribil de adevarat. Si daca nu castiga de pe urma noastra, de pe urma firmelor de transport castiga in mod sigur.
MadWolf a scris:Nu, benzina de 95 fara plumb e 4 lei si vreo 30 de bani... 5 lei si ceva e doar Carrera 100 si altele asemenea. Da' nu-s sanatosi la cap cu scorurile astea.

e mai rentabil cu taxiul decat cu masina persona in unele cazuri
Dracool a scris:o punem de un protest...???
De ce ??? Sint firme particulare si fac ce vor cu preturile. Nu-i prost cine cere; prost e cine da. PETROMul are pretul de 4.30/L pt benzina de CO95 iar cea cu CO +99, e 4.70. Cine te impiedica sa iei de la PETROM ???
Cind nu vor mai avea beneficii, vor da preturile inapoi. La Mol e 4.38/litru ... las masina pe dreapta si merg pe jos. la noi Petrom 4,36 luk 4,36 omv4,41 cea mai ieftina .
Titus a scris:
Oare ce metode alternative avem la dispozitie pentru deplasarea de zi cu zi prin oras?

Metoda mea: bicicleta. Este metoda locuitorilor de prin tarile nordice de muuulta vreme.
De cand folosesc semicursiera si am dotat-o cu cosulet de cumparaturi, fac totul cu ea. Adineaori am venit de la Kaufland, unde au montat si 2 rasteluri de biciclete. Am carat in rucsac si cosul de pe portbagaj exact cat caram si cu masina, cat pot cara cu sacosa lejer pana in casa. Nu m-am stresat cu locul de parcare, in plus am pierdut 3 kilograme intr-o luna la greutate, si datorita bicicletei (insa meritul principal il are dieta pe care mi-a recomandat-o Mad Wolf, tip "Auschwitz").
EEK! a scris:Metoda mea: bicicleta. Este metoda locuitorilor de prin tarile nordice de muuulta vreme.

Asta-mi aminteste de o faza... pe-aici pe la noi prin Bucuresti, la Academia Militara. Panta aia care se urca spre Drumul Taberei era full de masini, eu coborisem de mult din troleibuz si o luasem pe jos, mai aveam un pic pana in varful pantei. Si vine un nenea biciclist, se stecoara printre aia cu masinile, ajunge in varful pantei de unde putea fi vazut de departe, descaleca de pe bicicleta, o ridica deasupra capului si zice ceva de genul "Vedeti, ma nerozilor, cum se merge prin Bucuresti? Voi stati in trafic si eu intr-un sfert de ora sunt acasa!".

EEK! a scris:Nu m-am stresat cu locul de parcare, in plus am pierdut 3 kilograme intr-o luna la greutate, si datorita bicicletei (insa meritul principal il are dieta pe care mi-a recomandat-o Mad Wolf, tip "Auschwitz").

Bre, eu nu ti-am recomandat nimic, doar ti-am povestit ce am aplicat pe propria piele ca sa dau jos 12 kile. Eu doar am micsorat portiile... e chestia aia cu "pe propria raspundere" si "don't try this at home". Vezi ca daca dupa aia iti reiei vechile obiceiuri alimentare, pui la loc!

Ca idee, pe-aici pe la noi prin Bucuresti cel mai mic pret pentru benzina fara plumb 95 este in general la statia 11 Iunie (in spatele Mitropoliei, acolo unde se despart liniile tramvaielor 34 si 7). Azi, benzina cumparata de acolo are pretul de 4.25 RONi / litru.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum