Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Discuri de Calibra

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am auzit o tampenie zilele astea. Cica cu mici modificari si cand zic mici pai mici sunt, se pot monta discuri si etriere de Calibra pe spate la Oltic-ul nostru. Cineva o idioata? Dap - am citit si eu pe un forum dar: - nu prea vad avantaje:

Faptul ca avem discuri pe spate e mai mult decat suficient - o franare mai buna nu cred ca se poate - eventual blocheaza spatele lucru pe care totusi nu ni-l dorim. In plus de asta sunt costuri mai mari - placutele de frana garantat nu sunt mai ieftine. Puse una peste alta eu am ajuns la concluzia ca nu se merita aceasta modificare - bineinteles e doar parerea mea dar daca vrei neaparat poti sa incerci. Si ca idee BX-ul care are si el pe spate discuri si care este mult mai greu decat olticiul are sistem de franare asemanator placutele de frana sunt identice. Deci daca la el e suficient cred ca si la noi este sau ca si alt exemplu GSA care are 1300 kg pe fata are discurile ca si la noi ca suprafata dar nu sunt ventilate sunt simple , iar pe spate are discuri ca si noi doar ca sunt mai mici si tot franeaza De acor, dar si BX-ul si GSA-ul au suspensie hidropneumatica, deci comportamentul masinii la franare e total diferit fata de Oltcit. Oricum, marirea fortei de franare pe spate fara a modifica frana pe fata poate duce la efecte dezastruoase mai ales in conditii de aderenta scazuta sau pe curbe. Si acelasi efect il poti avea mult mai simplu: eliminand repartitorul (ceea ce e neindicat, fiind caz penal in caz de accident si faci parnaie la greu, plus ca masina va frana total aiurea) Se loveste su nu ?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum