Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Chedere

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pt cei ce au chederile imbatrinite, "revitalizarea" lor, se poate face cu o solutie de alcool si glicerina sau doar cu glicerina. Garniturile (chederele), isi vor recapata elesticitatea si aspectul lucios. Glicerina unde se gaseste? Cumva in antigel exista si glicerina? Daca e cum fac? Amestec 1/2 alcool tehnic si glicerina? Ma intereseaza si pe mine, si chederele mele par destul de "bronzate" de soare.
EEK! a scris:Glicerina unde se gaseste?
Incearca pe la farmacii. Poti face solutia 50/50. Antigelul contine si glicol dar nu te sfatuiesc sa ungi cu asa ceva. Poate iesi mai ieftin doar cu glicerina. Nu-ti trebuie cantitati industriale.

P.S. Glicerina e buna si pt tratarea obiectelor din piele - haine, pantofi etc cit si ca ANTI-ABURIREA geamurilor spate si luneta (pe linga pasta de barbierit) . Glicerină boraxată găsești la farmacie. Antigelul este compus din monoetilen glicol, e un fel de alcool, dulce, dar toxic. Aha, thanx. Chiar o sa incerc, nu-i o idee rea deloc. bun bun...dar...
un cheder nou cat costa?pentru usa, pentru hayon Revitalizarea asta e bună pentru chederele de la parbriz și lunetă sau și pentru cele care etanșează ușile (astea la mine astea nu se bronzează, nu știu la alții )?

Guma de pe interiorul ușii, chiar lângă geam se poate trata la fel? Veșnic mă murdăresc stând cu cotul pe geam (nu-mi încap în mașină ), tratamenul n-o să le facă și mai 'murdare'? adică să se ia și mai ușor?

De câte ori o dau cu soluția de geam, iese gros și negru dar rapid se face mată și murdărește la fel de tare.

Edit: mă murdăresc de partea vizibilă, de sus și dinspre mine, care cred că e mai mult de decor, nu de partea care șterge geamul.
Bastos a scris:...Guma de pe interiorul ușii, chiar lângă geam...

= perie geam (are rolul de a nu lasa apa sa intre in interiorul usii, si de a sterge geamul de praf/mizerie/abur, atunci cand cobori geamul si il ridici) Am gasit cheder de usa in Ploiesti 45Ron..cam multicel.Pt hayon nu am intrebat. am un Oltcit cu geamurile laterale spate (custode) mobile. Stie cineva daca se poate folosi chederul de usa de dacie in locul chederului de la custode? dupa parerea mea dimensiunile sunt aproximative.
bogdan.rebrean a scris:...se poate folosi chederul de usa de dacie in locul chederului de la custode?
Incearca cu o bucata de cheder de portbagaj oltcit sau dacie.
bogdan.rebrean a scris:am un Oltcit cu geamurile laterale spate (custode) mobile. Stie cineva daca se poate folosi chederul de usa de dacie in locul chederului de la custode? dupa parerea mea dimensiunile sunt aproximative.

merge chederu de usa de dacie , dar vezi ca sunt 2 dimensiuni , cauta cel mai mic , al mai mare va iesi putin pe langa geam si arata cam nasol.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum