Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

LADA NIVA 4X4 !

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am comandat-o deja in vr-o 7zile o am in mana

vreau informatii tot ce stiti din vazute simtite auzite
cine are ceva de zis sa vorbeasca acuma sau sa taca pt totdeauna

abia astept sa ma catar pe munti
sa ma bag in noroaie
si in vaduri de rau
si prin nameti
pe plaja ....
nu mai stiu unde da mai gasesc io Foarte buna alegere.Este o masina exeptionala,are o tabla pe ea..e un mic tanculet masina.Foarte rezistenta,nu am auzit sa se planga nimeni de ea.Sa o forjezi prin noroaie cu placere Esti baiat destept daca achizitionezi asa ceva. Si stiu ce zic. Io cand am luat motorul (TULA) toti au zis ca e urata, ca e zbanghie, ca e... proasta.

Io am incredere in lucrurile rusesti. De mic am crescut printre ele.

Ca proiect, am achizitionarea unei lada 150-2 cu motor de 1500 si sa-i fac ceva modificari. Sa vezi ce prapad o sa iasa.

S-o stapanesti sanatos. Mai ales daca e cea cu motor+cutie FIAT.

Numai bine. Sa o stapanesti sanatos bre'. Intr-adevar este o masina a naibi de buna cand vine vorba de off-road. Am un prieten care are doua. Si eu personal am condus una vreo 2 luni (a carat ciment si nisip masinuta aia de nu caram nici cu basculanta). Singura chestie este consumul maricel (15-17) in oras si directia (iti trebuie muschi) . In rest este lucru rusesc de prima mana. Sincer vreau si eu una pentru perioada de iarna si pentru pescuit.
P.S. Primele bucsi si primii pivoti i-a schimbat prietenul asta al meu pe la 80 de mii de kilometrii. In rest benzina si ulei ca de mers merge . multumesc, multumesc,...

dar deja am o problema :

unde sa ma catar mai intai pe vf omu sau pe moldoveanu

aaa si ce-i mai naspaiureacamnasol e ca probabil tre sa-i fac si rodaju'

cred totusi ca o sa fac un traseu mai usor de acomodare prima data....
creasta parangului S-o stapanesti sanatos.desi nu am condus acest model,doar Lada 1200 am fost foarte impresionat de calitatile masinii,rezistenta,nepretentioasa,etc.Foarte buna alegere.
maidanezu a scris:unde sa ma catar mai intai pe vf omu sau pe moldoveanu
Treci si pe la ................ moldoveni . Badie, asta mi se pare cam prea mult pentru o coincidenta !
Tocmai am primit azi-dimineata dezlegare de la cumnatu-meu sa ii iau Lada Niva Montana 4x4.( V-am povestit eu ca trebuie sa-i iau masina, si l-am batut la cap cu Niva).
Vreau detalii ! De unde ai luat-o, ce, cum, cat ! Pret, dotari, ( am vazut pe site ca au o lista very impressive de optionale, inclusiv aer conditionat.)

Sa fie intr-un ceas bun.! Boooonnnnn!!!!
Fii antena maidanezule! La iarna cu zapada vrei sa ne intalnim la Calugareni sa tragem o coborare pe dealu ala de parapanta, pe cur cu punga? Io oricum merg chiar daca las masina la strada si un km o iau pe jos daca e impracticabil pt rabla, da pe dealu ala vreau neaparat coborare cu punga sub cur!!! Zi bre tot, ca m-ai bagat in ceata!!!

Cat??
De unde??

Hai, baga tot!

Bre, lada aia trebe sa innoate mai intai... .. bre abia am comandat-o si mai dureaza formalitatile....
sper sa pun mana pe ea pe vineri dar sunt sanse sa nu

am comandat-o stock momentan ca oricum nu aveau accesorii in depozit,
si o sa o modific mai incolo

ideea e ca e nou nouta si voi vedea direct fiabilitatea consumul etc...
pretul e vr-o 9500 cu totate taxele incluse de la reprezentanta cred ,

oricum deja visez mai mult ziua decat noaptea la ea de simt ca ma urc pe pereti daca nu vine mai repede .

da de ce tre sa innoate? oricum e o innotatoare innascuta cica trece prin vaduri de pana la 80cm adancime Are un vecin de-al meu o Niva 1.7 pe injectie, si ce pot sa spun... Ca orice lucru rusesc, este tapana, solida, am inteles ca are un consum mediu de vreo 9.5 l. Singurul lucru de care se plange, este faptul ca peste 100km/h, huruie usor diferentialul. Nu stiu daca problema asta o are numai masina lui, sau asa sunt toate, dar sa stii ca masinuta este buna (mai ales pentru gropile noastre). El maxim i-a dat 120/h, dar cred ca mai mergea... Din cate stiu masini destul de fiabile, la pretul asta se mai putea lucra putin la calitatea finisajelor, cele mai ieftine masini 4x4 pentru teren "accidentat" si are ceva probleme la viteze de peste 100-120km/h, dar nu a fost facuta pentru autostrtazi.

Felicitari si ti se potriveste perfect!.......Drumuri deschise! (sau daca nu, sa le deschizi tu!! ) Anul trecut a fost cel mai bine vandut 4x4 din Romania.
Gabii a scris:Zi bre tot, ca m-ai bagat in ceata!!!

Cat??
De unde??

Hai, baga tot!

www.lada.ro azi abia am reusit sa o iau de la ratatii aia.

ce sa zic momentan sunt la primele impresii dupa cum urmeaza :

- nu e deloc lenesa se misca f bine si pare sa aibe aceleasi rapoarte in cutie ca si la oltic...adica tr 5 2000rpm=60/h

- e f inalta are o tendinta de balans lateral la gropi (e posibil doar sa mi se para)

- la viraje tre sa ma obijnuiesc sa le iau mai incet ..

- frane ok

- directie ok in mers f greu de invartit pe loc

ince nu am nici cea mai mica impresie despre consum,
motorul se incalzeste f repede, baga caldura ca la balamuc,
sunt bucuros ca am facut aceasta alegere...momentan. Felicitari Dane. La anul ai cu ce sa-i scoti pe baieti din nisip si ai loc sa pui cortul ala mare. Bre, sa o stapanesti sanatos!

Te astept pe la Arad sa urcam la Siria pe munte sa te dai cu carpa!

Numai bine! Bre, sa o stapanesti sanatos!

Te astept pe la Giurgiu sa urcam la Calugareni pe deal sa ne dam cu punga pe cur pe zapada!

Numai bine! Ai bre motane???
Ti-ai luat Logan???
haide bre dane sa iti traiasca!!!!
sa ne faci si pe noi o tura cu minunatenia ruseasca(masina asta vine cu tot cu baxurile de votca?? )! Vreau si eu bre' . Mor de nervi. Si-a luat un prieten bun o niva cu 3 mil. Caroserie beton motor beton. Nu inteleg cum unii oameni au asa bulan la masini.
maidanezu a scris:azi abia am reusit sa o iau de la ratatii aia.
Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri cit mai mult timp de ea. N-o forja aiurea ca nu e pt liniutze ci pt OffRoad.
La cit mai multi km fara reparatii majore!!! multumesc , multumesc

abi am am facut vr-o 50km ....dar o am de 2zile... bine'nteles ca o sa vin cu ea la intalnire sa va dau ture si sa ma laud cu ea
stiu ca nu e de forje dar deh naravu se schimba mai greu

am impresia ca merg cu tancu sovietic bulangii de taximetristi care inainte cand semnalizam sa schimb banda claxonau ca disperatii si ii dadeau forja de trebuia sa ma duc in 6000rpm ca sa scap de ei acuma se feresc ca de buldozer .

in rest maneta schimbatorului e cam prost asezata, intra momentan in viteze mai agatat mai greu in a 2-a si are un zgomot de fond la cutie...ce sper sa dispara in curand sau sa fie normal presupun ca si in viteze o sa intre mai frumos,.....directia merge greu de tot pe loc m-am apucat de flotari

va mai povestesc io momentan tre sa fac rodajul papaaaa
maidanezu a scris:...directia merge greu de tot pe loc m-am apucat de flotari
Daneze, poate merge si la rusoaice, seul de oaie . felicitari , buna alegere , si pe mine ma batut gandul la una acum ceva vreme , am discutat cu reprezentatul lada la timisoara si mi-a placut si mie , e o masina f. buna de off road
directia merge greu de tot pe loc m-am apucat de flotari

Apai trebe sa faci muuulte flotari !

Bafta! Maidanezule felicitari pt alegere.Cei drept eu m-am desteptat cam tirziu.Asa sunt eu cite o data.Dar ia zi ca din cite stiu eu are parca diferentiale auto-blocante.Au pastrat asta vecinii nostri de la rasarit?Pe la ei sunt foarte apreciate.
Cit mai multi kilometri cu ea si cit mai putine reparatii majore.
Am uitat nu incerca sa te urci pe pereti cu ea ca saraca nu poate invinge gravitatia.In schimb nu te lasa. revin c udetalii:

1 da are diferential central blocabil (ca mai toate masinile normale de teren)
2 4x4 e permanent are si reductor
3 consumul este dupa cum urmeaza:

oras (bucuresti)---oarecum 12 asa am impresia nu am facut f exact
exterior mers economic am scos-o in 8 dar mai jos poate mai incolo
mers economic-normal...9%....in principiu datele date de constructor referitoare la consum sunt destul de corecte...
consum la 100/h----10
la 120/h-----12
si tot asa prinde fara probleme acei 137km/h viteza maxima mai depare e posibil sa treaca ca nu e supraturata ~4500-4800rpm dar nu am avut tim sa o astept ca a trebuit sa franez.

directia merge ok de cand am umflat rotile la presiunea normala,
pe teren accidentat/zapada....sa descurcat bine...nu am reusit sa-mi dau seama ce hram poarta cauciucurile inturcat nu au performante excelente nici pe asfalt nici pe zapada ...probabil sunt facute sa mearga peste tot la un nivel mediu....oricum poate urca pante cu zapada si merge prin zapada de 15-20cm fara probleme unde alte masini 2x4 n-au nici o sansa cu sau fara cauciuce adecvate terenului.

pe ansamblu i-mi place din ce in ce mai mult...dar am doar 2500km parcursi deci e cam devreme pt concluzii finale. maine ma duc la revizie...
va mai povestesc cand va implini 10000km...sau mai devreme daca o sa am ce

Man, da si olteanca mea mere fara probleme prin 15 -20 de centi de nameti...

Chiar si35- 40 !!! Sa mor io! E drept ca pe cand faceam incercarile astea aveam cuciucele de iarna alea misto...

directia merge ok de cand am umflat rotile la presiunea normala,
Maidanezule vreau sa fac o precizare:eu ma refeream la grupurile de la puntile fata si spate.
Alea din cite stiam eu sunt auto-blocante.De rest nu zic nimica ca nu stiu.
Oricum e o masina care tine la multe. Maidanezule cind mai ajungi prin Iasi anunta-ne ca am ceva informatii,mai vechi cei drept intr-un almanah din 1987 despre Lada Niva si as dori sa ti le arat. Se gasesc si pe net informatii, am descarcat de pe un site rusesc o gramada de poze super cu nive superaccesorizate. Imi vine sa innebunesc la gandul ca in Rusia costa 5700 de Euro. Ma mut acolo. nu e posibil sa ti-o cumperi din rusia shi sa vii in ro cu ea? sau ai de platit oricum taxe vamale de 3000 de euroi? Doar daca o inmatriculezi in rusia pe numele altcuiva si obtii procura. doar atunci nu platesti taxe vamale, dar platesti impozit in rusia pt masina.
Cyclops a scris:...platesti impozit in rusia pt masina.
Plus verificarile tehnice facute in Mother Russia si la mai putin cu putin de un an nivea implini patruj'demii de kilometrii

si se cere un mic comentariu ...

consum:

oras( buc) 15%....constructoru zice 11 da io am 50 kile cu indulgenta si la nevoie apas cu toate pedala de acceleratie

extern intre 8-10% ...atat.

probleme: schimbaat un "pivot" sau ceva asemanator
schimbat motorasu de la stergator
tre sa schimb un cap de planetara ceva da nu e graba ca e asa de pe la 22000...

motorasu toarce...o singura data a comentat pt juma de zi o fi luat un jeg ceva ca a mers in 3 pistoane . in rest no problemo.

pe ansamblu sunt multumit e o masina de o calitate medie parerea mea ca mult peste aro dar e doar o parere intrucat nu am mers cu aro .

poate sa urce si sa se bage fara probleme pe unde intra orice "jep"

acuma ca a venit iarna e asa o senzatie placuta sa mergi cu nivea de-mi vine sa dau o fuga pana la "piatra arsa" ca inca nu are juma de metru zapada

abia astept sa fac 80000 sa ies din garantie sa-i pot pune "nova pe gpl"

dar ma intai la oltic... mai intai la oltic... Rahat si coruptie, sarea tomberonul ala spre Periboina de ziceai ca dai cu zarurile. Asa ceva nu s-ar fi intamplat niciodata cu Oltcitul, pe terenul ala accidentat mergeai mult mai lejerache cu JDV-ul nelasat pe burta. si daca tot i-mi venea sa merg pan' la piatra arsa am si mers

in cautarea zapezii....si pt ca nu prea era am mers pana la cabana Pestera...si cum nic pacolo nu era prea multa ci doar asa cat sa moi un pic cauciucele prin zapada m-am intors acasa
maidanezu a scris:...pe ansamblu sunt multumit e o masina de o calitate medie parerea mea ca mult peste aro dar e doar o parere intrucat nu am mers cu aro ...

Hm... 50 de kile zici... s-ar putea s
maidanezu a scris:
................
poate sa urce si sa se bage fara probleme pe unde intra orice "jep"

..........

Poti fi sigur ca intra si unde NU poate "jepanul"! Si aro la fel, poate circula prin locuri unde nici nu pupa astea straine cu roti late!
maidanezu a scris:poate sa urce si sa se bage fara probleme pe unde intra orice "jep"

Vezi bre ca denumirea corecta nu este "jep", este "gip"
http://www.e-nenorocire.ro/gipu_la_noi
AC a scris:...Si aro la fel, poate circula prin locuri unde nici nu pupa astea straine cu roti late!

Mda e drept c Aro este o masina foarte decente. ce se mai aude de masina, cum e la mersul pe asfalt, merge sau obosesti? Ce probleme ai mai intampinat etc?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum