Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

frana de mana....

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Mi-a spus un vecin de bloc care se mai pricepe ca imi lipsesc placutele de frana de la frana de mana...Poate cineva sa imi explice cum se monteaza aceste placute???
eugenmanea a scris:Poate cineva sa imi explice cum se monteaza aceste placute???

In primul rind sa ne spui ce fel de oltcit ai si unde este situata frina de mina (sint 3 tipuri de oltcit la care difera pozitia si constructia frinei de mina). Oltcitul e 11R din 1989,frana de mana e pe fata.Cum se diferentiaza frana de mana pe fata?Care e diferenta intre ele?
eugenmanea a scris:
1. Oltcitul e 11R din 1989,frana de mana e pe fata.
2. Cum se diferentiaza frana de mana pe fata?
3. Care e diferenta intre ele?

1. Avind frina de mina pe fata, inseamna ca discurile de frina sint la iesirea din C.V. Etrierele au o "prelungire" in spate pt placutele frinei de mina care sint ascunse privirii din compartimentul motor. Pt a schimba placutele frinei de mina care au forma unei monede mai mari, trebuiesc demontate etrierele de pe masina.
2. Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
3. R, RL si TRS au frinele cum le ai si tu pe masina; RT-ul are frina pe sistem Dacie - pe fata cu etrieri la roata iar pe spate, frina de serviciu si cea de siguranta, pe tambur; RM-ul pe fata, frina este identica cu cea de la RT iar pe spate, etrierii au o prelungire pt plcutele frinei de mina. in prezent este un rl dar vreau sa ii schimb motorul si cv . ce fac cu frana de mana ? cum fac ca frana de mana sa mearga pe spate . aveti idei ?
baftos
Matza a scris:cum fac ca frana de mana sa mearga pe spate . aveti idei ?

Ai doua posibilitati:
1. model RT - frina de mina pe spate cu etrieri;

2. model RM - frina de mina pe spate cu tamburi (gen Dacia 1300).

P.S. Eu as opta pt. pct. 2.
Laurentiu a scris:..
1. model RT - frina de mina pe spate cu etrieri;

2. model RM - frina de mina pe spate cu tamburi (gen Dacia 1300).

Bun
danf a scris:Este exact pe dos...

Ai dreptate, Dane. Daca itzi reglezi frana de mana pe spate cum trebuie, o poti pastra. Acu, io am o idee mai creatza pe care vreau sa o pun in aplicare Ideea e urmatoarea: urmeaza sa imi montez o cutie 4 FR si automat voi pune franele pe cutie. Deci voi avea instalatie de frana de mana si pe fata si pe spate. Pastrez frana de mana normala pe spate. Iar pentru frana de mana pe fatza voi pune doua manete separate, undeva sub bord, ascunse, ca sa pot bloca cate o roata. Si sitemul m-ar ajuta sa ies cand imi patineaza o roata. M-ar ajuta mai bine cred decat daca as avea frana de mana pe fatza si sa merg cu ambele rotzi semiblocate. Bun
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum