Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

1310 sau Nova?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

ca oricine, am un prieten, care după multe tatonări (R5) s-a hotărât la o dacie.
Problema este că poate alege între una 1310 și o Nova, ambele din același an, ambele la același preț.

Eu n-am știut să-i spun, m-am uitat un pic pe daciaclub.ro, dar sunt prea multe de răsfoit acolo pt atâta.

Spuneți-mi voi vă rog, care e mai bună?
Dacia 1310 sau Dacia Nova, ambele din același an (n-am întrebat care), ambele pe la 80 mil lei. eu sustin Nova .. si chiar vazusem saptamana trecuta cateva de vanzare foarte aratoase in banii aia.. (una din '98 si una din 2000 parca)

acuma depinde si de preferintele omului ... oricum sa nu se sperie ca ar consuma mai mult nova ca nu e chiar asa Nu e chiar așa sau nu e așa?

Alte avantaje/dezavantaje față de 1310 care mai sunt? Novele au cutiile proaste. Daciile cu injectie au fost ok. mie personal imi place mai mult nova, arata a masina europeana depinde si de anul de fabricatie a masinii ... in principiu este mult 80 mil ... mai ales pt nova ! ... daca berlina este din ultimile serii fabricate ... atunci se merita. Eu personal as opta pentru o 1310, chiar carburator, pentru ca am auzit la multa lume, ba ca s-a stricar nush ce piesa, ba ca ii consuma mult. Eu as alege 1310 pentru urmatoarele motive:

1. Nu pot sta mai mult de 30 de min in nova ca ma ia o durere de spate de tampesc.
2. Indiferent cum ma pun in nenorocirea aia de scaun ori dau cu capul in plafon, ori nu ajung la pedale (poate sunt eu anormal )
4. Am vazut ca se ridica usor pe 3 roti, si din cate am auzit se si rastoarna destul de usor. (eroare de proiectare a suspensiei).
5. Pana acum nu am vazut nici o Nova care sa nu aiba probleme la partea electrica.

Ceea ce nu imi place la 1310:

1. Are suspensiile extraordinar de moi. Daca le intarest rezolvi multe probleme legate de comportamentul masinii in curbe + maresti viteza cu care iti permiti sa intrii intr-o curba.
2. Nici la asta nu pot sa zic ca stai excelent la volan. Frate-miu a avut nova de 1,6. A fost masina OK, sta mai bine pe sosea ca berlina.
Sincer, io nu m-as mai intoarce la berlina...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum