Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Capace difuzoare spate "semisfere"

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am si eu o problema care ma seaca de la o vreme...
M-am enervat azi si in 3 ore (m-am chinuit ceva) am facut gauri pt. boxe
spate
Am inteles ca ar trebui sa le pun niste semisfere in spatele difuzoarelor ca sa nu aibe aer mult si sa sune bine ... cica prelungesc viata difuzoarelor ca nu mai joaca membrana in prostie...
Aveti idee daca sunt bune si unde as putea gasi ??? daca pui "semisferele" alea in spate micsorezi cutia de rezonanta a difuzorului si se va auzi de 2 lei (vechi).
spune-i binevoitorului sa iti arate o masina care are asa ceva si pana atunci fa ca toata lumea si lasa-le libere.

asa arata la mine si se aude bine
Semisfere trebuie montate doar daca difuzoarele sunt construite pentru incinta inchisa.
radasous a scris:Semisfere trebuie montate doar daca difuzoarele sunt construite pentru incinta inchisa.

Bună,
Sau pentru bass reflex. (se reflectă frecvențele joase în incinta închisă) dar acolo mai trebuie o ieșire pentru bass în față.

Oricum trebuie văzut exact ce difuzoare sunt!
Cu stimă, Difuzoarele sunt Pioneer TS - G 1718
17 cm, speakere dual-cone.

Am inteles ca ar suna mai bine daca as pune pe spatele lor un material ...
nu mai stiu cum se numeste ... Singurul avantaj al acelor semisfere, este ca protejeaza difuzoarele de eventualele bagaje mai voluminoase . Suna mult mai bine daca le lasi deschise, pentru ca tot portbagajul se comporta ca o cutie de rezonanta cu volum mare, ceea ce duce la o accentuare a frecventelor joase. Te referi cumva la folia aia care reduce vibratiile de pe caroserie?...Dynamat parca se numea!
DARKsid3 a scris:Te referi cumva la folia aia care reduce vibratiile de pe caroserie?...Dynamat parca se numea!

Nu ma refer la folia respectiva....

Ma refer la ceva care acopera gaurile din spatele difuzorului
Am inteles ca ar suna mult mai bine Difuzorul are nevoie de un anumit volum in spate pentru a suna bine. Asta doar cu exceptia difozoarelor pentru incinte de compresie. In general printre caracteristicile difuzorului este scris si volumul recomandat al incintei.
Ceea ce probabil ai auzit dar nu ai prins ideea pana la capat este ca difuzorul trebuie sa aiba fata separata de spate altfel undele sonore se "scurtcircuiteaza". Cel mai simplu experiment este urmatorul: conecteaza difuzoarele la casetofon/CD/radio fara sa fie montate. Vei observa ca sunetul nu are aproape deloc joase. Ia unul si pune-i palmele pe margine incercand sa formezi un "panou". Vei avea surpriza sa auzi ca deodata, au aparut basii!
eugenro2001 a scris:Difuzorul are nevoie de un anumit volum in spate pentru a suna bine. Asta doar cu exceptia difozoarelor pentru incinte de compresie. ...este ca difuzorul trebuie sa aiba fata separata de spate altfel undele sonore se "scurtcircuiteaza".

Și difurile pentru incinte de compresie (boxe închise) au nevoie de un anumit volum de lucru, doar că astea nu se mai prea produc, difurile actuale au membrane din materiale foarte rezistente, așa că nu mai necesită boxe închise, care sunt mult mai voluminoase, deci mai scumpe.
Funcție de acest volum se modifică liniaritatea frecvențelor redate - cu cât volumul boxei e mai mare, cu atât se îmbunătățesc sunetele joase și foarte joase.
Cutia, semisfera, boxa este de fapt o cutie de rezonanță pentru undele sonore, deci cu cât mai mare cu atât mai bine, în plus modifică presiunea acustică (volumul sonor, respectiv randamentul) prin reducerea difracției ("scurtcircuitarea" undelor sonore).
Difurile montate pe panoul de la portbagaj au deja o astfel de cutie (portbagajul). Că sunt amandouă difuzoarele (stânga-dreapta) în aceeași cutie și asta nu mai e HiFi, e mai puțin important, e un compromis realizat în mașină.
Mașinile demo realizate de Alpine și alții au toate difurile închise cu fibră, echivalentul emisferelor de care vorbești.

Deci: da, o cutie pentru difuzoare îmbunătățește performanțele audio foarte mult, dar de la emisfere până la interiorul de fibră dintr-un demo car e doar chestie de buget.
Însă decât două emisfere sau boxe mici, mai bine portbagajul însuși pe post de cutie, calitativ este mult mai bun portbagajul, chiar dacă nu e etanșat prea bine.

Alt inconvenient: cu cât sunt mai de calitate sistemele audio, respectiv de putere mai mare, cu atât mai puțin loc îți rămâne în mașină.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum