Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

carburator

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
sal! mi-se infunda foarteFOARTE des jiglerele! desi am filtru de aer nou! filtru de ulei nou, filtru de benzina in termen!
se intampla cam o data la saptamana sau doua!desfac carburatorul in timp record!!!!! iL stiu p deasupra!! dar totusi e super enervant sa t lase in intersectie si sa se uite altii la tine.....MAMI..UITE PROSTU...! Desfa carbul bucati(in afara de suruburile de reglaj),scoate si jigloarele,dar atentie sa nu le inversezi la montare,spala ca lumea cu Decarburol,sufla cu aer comprimat ,monteaza totul la loc cu atentie si o sa fie OK!
supernrg a scris:...mi-se infunda foarteFOARTE des jiglerele! desi am filtru de aer nou! filtru de ulei nou, filtru de benzina in termen!
se intampla cam o data la saptamana sau doua!desfac carburatorul in timp record!!!!!
Poti deveni in curind, campion mondial daca nu citesti pe forum, ce anume trebuie facut in astfel de cazuri. Problema a fost discutata in foarte multe topicuri.

Curata TOATA instalatia de alimentare incepind cu REZERVORUL. Verifica separatorul de ulei.
E cauza multor belele.
Il inlocuiesti sau mergi o saptamana afara cu gazele de carter si vezi daca e vreo diferenta. Daca nici asta nu e, atunci verifica conductele, rezervorul, poate e filtrul prost chiar daca e in termen...
EEK! a scris:Verifica separatorul de ulei. E cauza multor belele....

Bună,
Corect! Mai mult, dacă cumva ai pus ulei semi/syntetic e posibil ca acesta sa curețe gunoiale din motor/reniflard și să le trimită pe acolo...
Eu aș zice să faci și o verificare a reniflardului. Nu se curăță foarte greu da trebe dată fața jos...
Cu stimă,
danf a scris:Eu aș zice să faci și o verificare a reniflardului. Nu se curăță foarte greu da trebe dată fața jos...
Pozitia e destul de airea acolo ca sa scoti si sa repozitionezi sita si garnitura. Chiar si cu motorul dat jos te cam chinui un pic.
Pt o curatare mai usoara, in alt topic se spunea ca la schimbarea uleiului de motor, e bine a se turna pe furtunul reniflardului, 200 ml de benzina. Site reniflardului se verifica sufland pe furtun in jos, avand capacul de unplere ulei scos. Normal trebuie sa se sufle foarte usor. Daca se sufla greu, reniflardul e infundat. Primul lucru pana il cureti, daca ai de gand sa faci asta, dai daura in busonul umplere ulei si scoti gazele afara cu un furtun.
Oricum separatorul il verifici usor. Pur si simplu scoti gazele afara dinaintea lui si vezi daca s einfunda tot asa. daca tot scoti gazele afara prin buson, folosind un furtun,
nu ar fi mai simplu sa faci o gaura in gatul de lebada shi sa bagi furtunul acolo? intreb asta din mai multe motive:
1. am vazut ca shi la mashina mea un furtun duce gazele de la capacul valvelor inspre admisie (am sa pun o poza cand gasesc ceva timp). furtunul duce gazele dupa filtrul de aer shi inaintea clapetei de acceleratie.
2. ai avea constiinta impacata ca nu poluezi in mod exagerat shi inutil aerul.
noroc! Ca sa faci asa ceva Angeldust trebuie sa proiectezi un sistem de tip PCV (Positive Crankase Ventilation). In acest caz gazele din carter sunt conduse spre capacul culbutorilor (chiulasei) iar de acolo o mica parte este culeasa si trimisa dupa carburator sau TB. Fluxul de gaze dinspre carter spre capacul de chiulasa trece printr-o vana comandata vacuumatic, cu elemente tip termostat, electromagnetic, etc.
Gazele sunt recuperate la regimul de relanti (un amestec bogat de 8-11:1) iar in sarcina sunt directionate exclusiv spre colectorul de evacuare.
Daca la Oltcit bagi gazele dupa filtrul de aer, in loc sa se colmateze filtrul si incinta lui cu gome, se va colmata carburatorul cu gome. Bre Sebi,ce facusi stricasi masina? Hai bre de abia o facusei vara asta,daca vrei facem shimb de carburele sa vezi ca la mine nu se mai infunda Spala cutia filtrului de aer,filtre benzina,verifca gura de umplere rezervor.Marti ajung in PL dau o tura pe la tine sa vad ce a patit bolidu` boogy! t astept pe la mine! d curand mi-a spus un mecanic sa folosesc o sita daia d benzina d la palniile alea mai vechi! dar nu am gasit deloc asa ca am stricat o palnie!dar sita e cam mica mi-ar trebui una mai mare!deocamdata am pus sita si e in saptamana de probe!daca merge si saptamana viitoare in seamna ca am scapat! va salut si sarbatori fericite la toata rom!
supernrg a scris:deocamdata am pus sita si e in saptamana de probe!daca merge si saptamana viitoare in seamna ca am scapat!
Crezi tu asa ceva Vei scapa doar pina in momentul in care site se va infunda. dar e mai usor sa cureti sita odata pe sapt decat tot carb! Nu? Cu un filtru de benzina si unul de aer cat de cat ok jicloarene nu se infunda decat daca pe circuitul separatorului intra la greu porcarii.
Fa testul cu gazele scoase afara pe oriunde chiar si pe la busonul de umplere. Dupa cateva zile de stationare mi se goleste carburatorul de benzina.

Ce piesa/componenta e responsabila de acest lucru, ce trebuie sa verific ori sa inlocuiesc pentru ca in carburetor sa fie benzina si dupa 5 zile de stationare ? membrana aceea triunghiulara care se afla in partea stanga a carburatorului (cum te uiti din fata masinii), pe lateral. aia e prinsa de un capac triungiular in 3 suruburi, mai bine o pui noua desii se gaseste cam greu dar mare grija la scurgeri de benzina, eu am patat-o mereu
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum