Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oglinda retrovizoare
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Mi - a căzut oglinda de pe parbriz. Rog sfaturi, cu ce se poate lipi la loc. (Exclus lipici gen picătura. Am încercat, nu ține). Pe vechiul forum era un astfel de topic, dar nu îmi amintesc de soluții. Mulțumesc și vă doresc sărbători fericite! Poti sa o lipesti cu Poxipol, eu am lipit-o acum 4 ani si nu am avut nici o problema
IXUS a scris:Poti sa o lipesti cu Poxipol, eu am lipit-o acum 4 ani si nu am avut nici o problema

..sau poți lua 1 electrod , pe care să-l cureți iar din miezul obținut să faci un suport în formă de Y. La cele 2 capete le sudezi cîte o șaibă de 5-6,prin care să poți trece șuruburile care susțin suportul de parasolar,partea de la ceas. La capătul opus prinzi placuța metalică,care a sustinut oglinda pe parbriz,prin intermediul unor nituri sau șurubele.
Dacă nu cumva fac o confuzie,pe placuța care se lipește pe parbriz,in partea dinspre interiorul mașinii,are un șant.În acel șant se fac gaurile (cel puțin doua) ptr nituri sau surubele.Capătul care vine prins pe placuța se lațeste atit cît sa poți da găurile de prindere.
novice a scris:Mi - a căzut oglinda de pe parbriz. Rog sfaturi, cu ce se poate lipi la loc.

Eu as evita lipirea pe parbriz (am evitat-o deja). Am confectionat un suport gen Dacie, un "T", prins in suruburile de la parasolare. La citi adezivi exista la ora actuala pe piata nu gasiti si voi unu care sa lipiti un plastic de o sticla. In plus daca o lipesti de parbriz poti sa o lipesti mai jos sau mai sus dupa preferinte. Daca o lipesti prea jos s-ar putea sa-ti restrictioneze putin cimpul vizual dar nu este asta o problema. La cati adezivi exista la ora actuala pe piata nu gasiti si voi unu care sa lipiti un plastic de o sticla.
In plus daca o lipesti de parbriz poti sa o lipesti mai jos sau mai sus dupa preferinte. Daca o lipesti prea jos s-ar putea sa-ti restrictioneze putin cimpul vizual dar nu este asta o problema.

Am impresia ca exista chiar un adeziv facut de Bison care e facut special pt lipirea oglinzii de parbriz. in carrefour se gaseste adevivul bison de care zice mihu. mult nu e! Sau te poti duce la orice atelier de inlocuit parbrize si au ei ce le trebuie. Se gaseste la benzinari soluti speciale de lipit pt oglinzi. Si eu as alege montarea cu un suport. Eu am un astfel de suport din titan (fara nici cea mai mica vrajeala, chiar e din titan ) Eu am renuntzat la serviciile oglinzii centrale, dupa ce era sa-mi sparga parbrizul o data. A fost lipita foarte bine si la o groapa serioasa s-a desprins, insa nu inainte de a face doua semilune pe parbriz, deci putin a lipsit sa lase gaura de tot in geam. Acum o am agatzata pe-acolo pe la plafoniera, nu se vede nimic in ea, o tzin doar ca sa nu ma ia militzia la intrebari ca de ce nu as avea oglinda )))). M-am gandit si eu la suportul ala tip "T", dar inca nu mi-a venit o idee cum as putea prinde tija oglinzii in suportul ala... In orice caz, de cand merg fara oglinda centrala, ma descurc mult mai bine in trafic, cu lateralele, unghiul mort este mult mai ingust decat la centrala.
moshulik a scris: M-am gandit si eu la suportul ala tip "T", dar inca nu mi-a venit o idee cum as putea prinde tija oglinzii in suportul ala...

E destul de simplu. Demontezi ceasul, la aripa orizontala a T-ului (o faci din platbanda), faci doua gauri prin care sa treaca suruburile de sustinere a parasolarelor, decupezi putin plasticul mastii ceasului in partea din spate (spre parbriz) ca sa poata trece tija verticala a T-ului de care ai atasata oglinda. Intre tija verticala si parbriz, montezi o bucata de cauciuc (vezi oglinzile de la Dacia). da ce treabă are miliția cu retrovizoarea centrală???io de cînd am luat mașina nu am avut-o și nu am avut nici o problemă nici la RAR,nici la ITP,nici măcar să mă intrebe despre ea.
adrian-ar a scris:da ce treabă are miliția cu retrovizoarea centrală???

Daca nu ai ambele oglinzi retrovizoare exterioare, te pot opri si intreba de "sanatate". Moshulik a scris:
In orice caz, de cand merg fara oglinda centrala, ma descurc mult mai bine in trafic, cu lateralele

Pai si io ma descurc fara oglinda... problema vine de la prietena mea care nu prea stie ce-s alea oglinzi laterale... Si chestia asta am observat-o zilele trecute. Dupa Craciun am fost la o beuta cu nasii... si la intor a condus prietena (acum e logodnica). Io cand am parcat masina (am fost cu Fordul) am pliat oglinzile laterale, ca sa nu le rupa careva. Ei bine, pe gagi nu a deranjat-o ca oglinzile au fost pliate. Abia a doua zi dupa ce m-am trezit din mahmureala si m-am plimbat cu masina am gasit oglinzile pliate, asa cum le lasasem io inainte sa plecam de la nasi...

Oglinda de pe geam si mie mi-a cazut. Am lipit-o cu o solutie speciala, nu mai stiu cum se numea. Cert e ca am lipit-o ceva mai jos decat cum era ea prinsa initial, ca sa am mai multa vizibilitate. ce oglinzi laterale se mai potrivesc la oltcit?

care sa arate si bine:) De BMW ursuleț cică. Să nu vă pună ăl cu coarne să luați din alea "sport" din carrefour. Nu se vede nimic în ele.
Razvan a scris:De BMW ursuleț cică.
Se pot cupla si la instalatia electrica pt reglaj din interior. PdD si-a pus asemenea oglinzi. Am avut si eu oglinzi de BMW ursulet pe Oltcit. Pt a le putea fixa ferm facusem o piesa triunghiulara din tabla de 4mm grosime, care intra in locasul din usa. Daca nu se poate si cu o bucata de platbanda sau cu niste saibe mari. Centrala mea e prinsa tot cu suport T. am una si o fac cadou cui ii trebuie gata modificata Oglinda retrovizoare eu am lipit-o cu silicon negru de etansare. Sta acolo de 6 ani. nu riscati sa spargeti parbrizul (cu toate ca oricum e cam greu) deoarece e mai elastic decat un lipici gen LOCTITE si puteti chiar sa miscati de oglinda si tot nu se desprinde. Succes.P.S.: este si mult mai eftin decat un lipici care costa prin magazine de la 80k la 200-300k si cred ca majoritatea au in dotarea masinii asa ceva. Mda.. buna ideea cu siliconul... Deocamdata eu am facut un Teu acolo, dintr-o tabla de broasca de usa de interior (are gaurile pentru suruburi exact la 13cm, cat este si intre suruburile de la plafon de-acolo, insa pentru coada teului am folosit o tabla, nu am avut alta posibilitate de prindere. Tabla insa cred ca e cam subtzire, e doar de vreo 0.8 asa si oglinda vibreaza si oscileaza de ma dor ochii daca incerc sa ma uit in ea ))). I-am pus si o talpa de cauciuc, dar degeaba... As incerca asta cu lipirea cu silicon (desi am o semiluna in parbriz, e deja "croit"). Eu am insa silicon rosu de etansari, nu am auzit de silicon negru...

A.. mda.. nu mai merge la mine asta, ca intre timp am reusit sa pierd piesa aia de metal care ar trebui lipita pe geam si pe care culiseaza oglinda... Siliconul negru este tot pentru etansari.Dar spre deosebire de cel rosu mi se pare ca nu rezista la o temperatura lefel de mare, in schimb rezista la ulei mai bine sau ceva de genul. Tre sa se gaseasca pe la piese auto sau daca nu poti de proba sa pui si rosu. Suprafata e destul de mica si nu cred ca se vede chiar asa de urat. Pastila aia metalica o gasesti la piese auto pentru oltcit si e destul de ieftina. eu, cand mi-am luat olteanca, avea deja dezlipita oglinda, si lipita din nou cu Poxipol. Socra-miu a lipit-o si, ca sa tina, a "pilit" si putin parbrizul in locul respectiv cu niste smirghel. Tin sa iti spun ca, de la data la care a facut lipitura sunt 4 ani, si cred ca mai repede se sparge geamul decat sa se mai rupa oglinda... Tot cu Poxi mi-am lipit si un stop spate, e marfa... si te tine! E o solutie buna pentru aia mai fara lovele, cam ca mine... Haideti sa va spun cum am rezolvat eu problema:

Am cumparat o cutie de poxipol mica (65k) de la chioshcul de ziare.
Am venit acasa si am pus mana pe shmirghel. Am inlaturat prin frecare cu shmirghel orice urma de lipici existenta pe parbriz. De asemenea am matuit zona unde urma sa pun oglinda. Am luat "pastila" de zinc sau aluminiu care se lipeste de parbriz, si tot cu shmirghel am indepartat urmele de lipici de pe ea. Am shters cu spirt atat parbrizul cat si "pastila", am lasat sa se usuce, am pus poxipol pe tablitza ce vine in pachet cu cele 2 tuburi (cam 1 cm din fiecare tub) am amestecat pana am obtinut culoare uniforma, am pus pe parbriz si pe pastila, le-am suprapus , dar fara sa apas foarte tare deoarece riscam ca lipiciul sa iasa de sub pastila, am luat o fasie de banda adeziva (cam 20-30 cm) si am lipit suplimentar peste pastila si parbriz. Am asteptata 24 de ore, am dat jos scotchul si am agatzat oglina.

Vom vedea acum cat tzine operatzia!! Eu am cumparat o oglinda panoramica cu ventuza din targ cu 60 000 lei pe care am pus-o in locul vechii oglinzi. Sta acolo din noiembrie si nu a cazut. Un sfat: Nu uitati sa ii dati un contur de picatura pe marginea care vine spre parbriz deoarece riscati ca acea curea de plastic sa cada, sa cada si oglinda care se poate sparge si sa nu o mai puneti la loc cum trebuie. Atentie si la prinderea pe parbriz ca poate sa cada cu totul daca ventuza nu e apasata cum trebuie. Spor la treaba si spuneti-mi si mie cine si-a mai cumparat o asemenea oglinda. Parerea mea e ca e mult mai buna decat cea originala de oltcit care e mult prea mica. Nu ai probleme cu parasolarele?Sau ai lipit-o mai jos???
cristianu a scris:Eu am cumparat o oglinda panoramica cu ventuza din targ cu 60 000 lei pe care am pus-o in locul vechii oglinzi. Sta acolo din noiembrie si nu a cazut. Un sfat: Nu uitati sa ii dati un contur de picatura pe marginea care vine spre parbriz deoarece riscati ca acea curea de plastic sa cada, sa cada si oglinda care se poate sparge si sa nu o mai puneti la loc cum trebuie. Atentie si la prinderea pe parbriz ca poate sa cada cu totul daca ventuza nu e apasata cum trebuie. Spor la treaba si spuneti-mi si mie cine si-a mai cumparat o asemenea oglinda. Parerea mea e ca e mult mai buna decat cea originala de oltcit care e mult prea mica.

Intradevar aceeasi oglinda o folosesc si eu de mai bine de 3 ani ! Uneori cade si la 2 saptamini, mai ales daca ma lovesc de ea dar imi convine pentru ca o fixez intr-un minut, iar vizibilitarea este mult superioara.
Mai exact prin ea se poate vedea : luneta, geamurile laterale din spate si jumatate din geamurile usilor
Florimanea a scris:Nu ai probleme cu parasolarele?Sau ai lipit-o mai jos???

Doar cu cel din dreapta soferului, dar aplecind putin oglinda trece parasolarul Oglinzile exterioare de la solenza -care se pot regla din interior-se potrivesc la Oltcit? Si la solenza sunt prinse prin triunghi.....
BH-84-MIS a scris:Oglinzile exterioare de la solenza -care se pot regla din interior-se potrivesc la Oltcit? Si la solenza sunt prinse prin triunghi.....

oglinzile de soleza si de logan sant fixe si nu se pot rabata ca alea de oltcit
Asta in afara de faptu ca arata destul de urat
Ce va deranjeaza la oglinzile exterioare alea originale de oltcit
care ulterior au fost adaptate si la batrana dacie?????
sylwer a scris:
BH-84-MIS a scris:oglinzile exterioare alea originale de oltcit
care ulterior au fost adaptate si la batrana dacie?????

Atunci se potrivesc cele reglabile de la batrana dacie?
Merci
cristianu a scris:Atunci se potrivesc cele reglabile de la batrana dacie?

Era vorba de oglinzile reglabile din interior
Cred ca au echipat "ultimul" model supranumit si "Zambetul lui Iliescu" Oglinzile de dacie au alte dimensiuni la triunghiul care vine prin in usa. Nu merg puse cu totul, dar se pot adapta pe "triunghiurile" de oltcit Bună,
Triunghiul este complet separat de oglindă. Dacă se demontează, triunghiul poate fi refolosit. Nu mai trebe altă adaptare (cel puțin la modelul pe care l-am văzut eu). În plus dacă este defectă numai oglinda (nu și sistemul de reglare) există la magazinele de dacia numai oglinda. Este vreo 6 lei. Cu totul, oglinda nu mi se pare justificată ca preț deoarece și în magazinele de dacia și în cele de oltcit are același preț!
Cu stimă, Buna, am un Oltcit Club 11 RM si am nevoie de o oglinda de pe portiera dreapta, un om de bine mi-a rupt-o. De unde pot cumpara una ?? Incearca pe www.acsa.ro. Altfel, specifica locatia in profil si atunci se pot da indrumari mai precise legate de magazine, in functie de orasul in care te gasesti. vai, scuze, uite ca am omis ceva. sunt din Cluj-Napoca, as comanda si prin posta daca s-ar putea. pe acsa.ro nu am gasit! scuze inca o data! Ok, no problem! Asa e la inceput Vrei oglinda reglabila din interior sau din exterior Daca o ai pe cea originala si e reglabila din interior poti incerca cu una de dacie , ca e aproape la fel, difera triunghiul.
novice a scris:Mi - a căzut oglinda de pe parbriz. Rog sfaturi, cu ce se poate lipi la loc.

Poate este prea tarziu... solutia speciala pentru lipit oglinda de parbriz se numeste CAR MIRROR de la BISON (este in forma de seringa si foloseste si o panza pentru lipire) este in jur de 18 RON.
Atentie cat de sus lipesti oglinda, daca o pui prea sus nu o sa mai vezi in ea decat cativa metrii in spatele masinii Eu am folosit super glue de 5 mii. Ideea e ca metalul din suportul oglinzii nu e aderent la sticla prin adezivii normali dar...
daca lipesti mai intaii o hartie simpla taiata pe masura suportului metalic al oglinzii si apoi pe partea cealalta pui super glue pentru a lipi hartia de geam, aderenta geam-hartie+hartie-metal, asigura o lipire f buna. Nu mai folositi Super Glue la lipirea pastilei oglinzii de parbriz. Distruge sticla acestuia. Am patit-o, mi-a crapat parbrizul exact la lipitura, am fost nevoit sa-l schimb. Folositi solutii speciale pentru lipit pe parbriz. Este pacat ca, pentru 18 sau 20 RON, sa dati peste 100 RON pe alt parbriz. Eu as ramane tot la poxipol dar din acela transparent. Tine foarte bine. Si eu am lipit oglinda centrala cu poxipol anul trecut si tine in continuare. Nu a crepat parbrizul...exclus efecte secundare. Mai mult decat atat am lipit si busonul de la carburator in care se introduce acel filtru, deoarece filetul este distrus in zona aceea. Deocamdata se comporta bine. (Am decis sa "dezgrop" acest topic ca sa nu fac altu pt o mica intrebare)
De la ce masina sunt oglinzile oltcitului de mai jos
dupa cum arata sunt de BMW ursulet sau de Mercedes Cobra! De urs sigur nu sunt,alea au un aspect mai diferit....poate de ceva mercedes o fi!...poate am noroc si gasesc pe la dezmembrari o pereche Am o pereche de bmw si la o prima vedere nu sunt la fel. O sa verific sa-ti zic sigur daca sunt ca ale mele sau nu.
highvoltage a scris:Am o pereche de bmw si la o prima vedere nu sunt la fel. O sa verific sa-ti zic sigur daca sunt ca ale mele sau nu.

nu sunt ca ale tale, deci nu sunt de bmw nici de cobra nu sunt
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum