Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vopsire caroserie
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
macar ai exersat...si ti'ai format o parere... up... Din Ciclul: Mi-am vopsit și eu mașina (anul trecut, sfârșit de toamnă)
Iată câteva poze (de o calitate nu foarte bună) cu procesul de restaurare al mașinii mele, la cererea mentorului meu valib.
pozele sunt pe acest site
Click pentru a vedea imaginea 

În primăvara asta am să o mătuiesc din nou cu hârtie de 2000 sau 4000, după aceea o voi polișa pe toată, astfel sper să readuc strălucirea vopselei înapoi de unde am pierdut-o când nu am știut cum să mânuiesc pistolul de vopsit!
Cu stimă!
bravo!felicitari!
lasa ca a iesit bine!

vopsitori va fac pe toti:) salutare. eu sunt nou pe aici! cele doua masini din poze au iesit mai bine decat la multi "meseriashi" de prin bucuresti!!! bravo voua pt ca ati avut curajul sa va apucati singuri de ele
eu cu a mea o sa am mari probleme. are curelele RUPTE!!! (s-au rupt in mers) pana nu rezolv cu motorul nu ma apuc de caroserie dar o sa pun niste poze cand ma apuc! multa bafta Succes !
Si pune poze Eu sunt aici sa va ajut...cat pot eu

kosson...vine vara:)pregateste banu` vopsea mata este? normal ca este. Salut,vopseaua mata(sau cea "metalizata") poate fi data "artizanal"?Adica daca mai am nevoie de cuptor,compresor si pistol am,am mai vopsit 2 masini dar nu era vopsea metal......da-mi,te rog, cateva detalii cu privire la finisare(dupa ce aplici stratul definitiv)......
P.S: pasta de "scos" zgarieturile si-a facut treaba mai presus de asteptari ! Vali, zi-mi si mie (ca am vazut ca te pricepi ) cu ce s-ar putea astupa golul dintre aripa fata si grilajul din fata parbrizului? Merge cu chit obisnuit, nu crapa de la trepidatii? Si inca ceva, chitul (in general) se poate aplica si pe vopsea sau trebuie rasa vopseaua pana la tabla?
Despre golul asta este vorba:
cureti tot tot pana la tabla sau rugina bagi chit, freci pana seara cand nu mai ai burice la degete si dai o mana de spritz repede dupa care vopsesti!!! bafta

edit: sau, parerea mea ai putea sa incerci sa reglezi distanta la aripa....e reglabila sa sti si daca masina nu a fost lovita rau in zona aia chiar o sa iti iasa!! nu din prima dar e realizabil!!! bafta Am reglat aripile dar tot ramane spatiu. Ma gandeam sa dau cu chit sa arate ca si cum ar fi dintr-o bucata. Chitul nu s-ar crapa de la trepidatii? Ar trebui un chit ceva mai elastic cred.
Mai tarziu dar gasii:
valib a scris:- in acele canale...intre aripa fatza...si caroserie...se pune silicon transparent....care arata foarte estetic...fata de uzualul mastic...
- daca doriti sa il vopsiti(siliconu)...atunci se aplica inainte de vopsire... se lipesc doua dungi de banda adeziva...de'a lungul formei acelui canal...si se aplica siliconu`...si il modelati cum doriti
-se dau jos cele 2 bucati de banda adeziva...si peste cateva ore...cand siliconul incepe sa se intareasca....se sterge cu o carpa cu diluant FOARTE BINE(de 2-3x)...locul in care a fost banda adeziva...si se aplica eventuale corecturi asupra dungii de silicon..
- daca se aplica dupa vopsit...atunci se aplica la MINIMUM 2 saptamani dupa vopsire...pentru a permite vopselei sa se usuce...si se aplica tot prin aceeasi metoda....

acum vroiam sa iti raspund...
deci chitul...indiferent de care e...va crapa de la trepidatii (caroseria sta, aripa se misca)
acuma...daca ai rugina...
acoperi tot asa cu banda de lipit(scoci alb de hartie) astfel incat sa iti ramana doar acel canal. Slefuiesti bine cu hartie de slefuit(de care ai la indemana), eventual dai si cu deruginol. Aplici 1-2 straturi de grund...dupa care ii poti da si vopsea(suplimentar). Dupa aia aplici siliconul(sau poti sa vopsesti cu vopsea si dupa ce ai aplicat siliconul, mai exact dupa minim 24ore de la aplicare)

ideea e ca...rugina aia nu a aparut acolo din senin...nu au adus-o extraterestrii.
Se recomanda demontarea aripilor, slefuirea&grunduirea&antifonarea lor, precum si a cele 2 contra-aripi. (se aseaza aripa pe o patura groasa, astfel nu vei zgaria aripa cand slefuiesti. Pentru a evita scurgerile eventuale de grund/antifon inspre exterior(partea cu culoarea masinii) se poate lipi o banda de lipit peste eventualele gauri si peste marginea intregii aripi).
Asta ca sa nu ai probleme in viitor cu rugina. Vali, inca o intrebare (sper sa nu te superi ): am chituit si vopsit (cu vopsea spray) capota si bineinteles ca nu s-a nimerit la culoare si a ramas patata. Acuma ma gandesc sa iau sa dau cu pasta abraziva (polish) poate se uniformizeaza vopseaua. Sau nu rezolv nimic? Oricum as vrea sa o dau cu pasta (si ceara) toata masina poate mai scot din zgarieturi... normal ca rezolvi ceva, daca diferenta nu e ENORMA OK. Sper saptamana viitoare sa-i trag un polish. Cam ce pasta mi-ai recomanda (ieftin si bun)? (da' cu capota cred ca as fi iesit mai bine daca as fi luat una second) acum un an, cand am folosit ultima data pasta...am folosit VIP (ceva firma nemteasca) a vopsit cineva toata masina cu spray? cum ar iesi? sau cat ar fi un vopsit exterior pentru o masina pregatita? nu a vopsit nimeni toata masina cu spray. Vrei sa experimentezi?
doar vopsitul, fara sa mai pui mana la slefuit/corectat...vreo 1mil+materialele aferente
valib a scris:nu a vopsit nimeni toata masina cu spray. Vrei sa experimentezi?

Ba da, a vopsit-o un prieten de-al meu... o dacia ... nu toata ci jumatate, pe o fata laterala care era grunduita dupa suduri indelungate
Deci regula este... don't try this at home

Eu mi-am vopsit capota motorului (cea veche mi s-a deschis in mers ) si e destul de nashpa... e un oltcit ... leopard o sa mai dau o data si o sa o duc la polish, da nu cred ca rezolv mare lucru...
Mai bine cumparam vopsea si o duceam la un atelier sa o vopseasca (si asa de chit si slefuit m-am ocupat eu, am facut calumea, ca pentru mine, pacat ca nu a iesit vopsaua calumea ) Hm, imi imaginam eu ca nu e o idee prea buna.
doar vopsitul, fara sa mai pui mana la slefuit/corectat...vreo 1mil+materialele aferente
= total?

problema mea este ca deja sunt la +3k si nu prea mi-au ramas multi bani pentru vopsit iar timpul ma preseaza pentru ca am de facut ITP-ul si luna viitoare am promis familiei ca o duc in concediu... cam asta este povestea si din cauza asta caut o solutie cat mai ieftina (recunosc, e cam bataie de joc, dupa ce am bagat atatie bai in ea sa ii trantesc o vopsea din spray).

Poate totusi am sa incerc sa o pregatesc eu si sa o duc numai la vopsit. Trebuie sa caut un topic unde se descrie pregatirea masinei pentru vopsit. www.mafra.ro
http://www.mafra.ro/?id=57 a scris:PIELE DE CAPRIOARA SINTETICA
Eu nu inteleg: e caprioara sintetica sau doar pielea de pe ea
vjg a scris:Poate totusi am sa incerc sa o pregatesc eu si sa o duc numai la vopsit. Trebuie sa caut un topic unde se descrie pregatirea masinei pentru vopsit.

pe topicul ACESTA am incercat eu sa descriu cum am putut...cum se vopseste o masina, de la A la Z
Cromofag (Kromofag) = acidul care mananca/decojeste/dizolva vopseaua de pe orice suprafata plastica.

se vinde la sticla de 1litru, ca apa minerala la sticla.
este IRITANT, in caz de contact cu pielea se spala cu sapun si apa din abundenta
NU se depoziteaza in flacoane de plastic (le dizolva...ca sunt foarte subtiri, si mai au si colorantul ala)
Pentru utilizare se toarna in cutii de tabla (ca cea de chit), si se aplica cu pensula odata la 2-3min...si incet se va da jos toata vopseaua de pe orice suprafata plastica.

dupa ce s-a curatat plasticul de vopsea, se degreseaza cu diluant Nitro, se aplica plastofix, plastimer, sau orice altceva pentru fixarea vopselei de plastic...si se vopseste ca orice alta suprafata metalica.
valib a scris:Cromofag (Kromofag) = acidul care mananca/decojeste/dizolva vopseaua de pe orice suprafata plastica.
....NU se depoziteaza in flacoane de plastic (le dizolva...ca sunt foarte subtiri

Pai cum mey, curata vopseaua cu tot cu plastic atunci. Adica curata de tot, de nu se mai vede. Hai ca glumesc, interesant de stiut. Se poate folosi cu succes deci la curatarea barelor si a bandourilor laterale. Merge folosit si ca decapant? Adica daca ai o bara de plastic nevopsita si vrei sa o vopsesti, merge sa o cureti inainte cu din asta? nu stiu daca merge ca decapant, dar scrie sigur pe eticheta

nu scrie de modul de depozitare in timpul manipularii...dar eu am pus intr-un fund de flacon, si dupa 1ora de lucru...cand am vrut sa ridic de flacon...s-a intins rau de tot si era moale flaconul.
nu stiu din pacate formula chimica a plasticului de la flacoane si pe cea a plasticului folosit la automobile...dar probabil e o mica diferenta.

a...si daca aveti rani la mana...folositi manusi chirurgicale...ca altfel ustura rau de tot. (manusile chirurgicale sunt recomandate si daca nu aveti nici o problema la maini...dar eu unul nu le suport)
nu inhalati...ca pute ca naiba poate nu ma credeti da ii adevarat....am doi mosi la bloc unu are Lada ruseasca alba si unu are o dacie gri inchis...amandoua cojii....iam vazut intro zii pe amandoi cu trafaletu de burete cu pensula si cutia cu vopse inmuiau pensula in vopsea...dadeau pe trefalet si dupa aia da deau pe masina...deci pe jos am fost cand am vazut... dupa aia am aflat ca nu vroia sa le dea verificarea....si nah... Am o aripa care deocamdata e rosie (Ghita fiind visiuniu metalizat la origine), trebuie sa o vopsesc dar vreau sa curat bine suprafata inainte de o da cu vopsea. Ce decapant/diluant imi recomandati? Chiar nimeni nu imi spune si mie un decapant bun please, sa nu imi dea teapa o tanti de la un magazin auto! care stiti un vopsitor bun? sunt pretentios......... Cine imi poate recomanda si mie un magazin mai mare de vopsea auto din Bucuresti?
Caut sa gasesc (relativ rapid) vopsea visiniu metalizat de la Policolor, as vrea un magazin mare (ca astia au de obicei stocuri) sa nu imi spuna tanti 'Mai reveniti si saptamana viitoare, poate aducem' si sa aiba o paleta mai mare de nuante.
AdyAero a scris:Cine imi poate recomanda si mie un magazin mai mare de vopsea auto din Bucuresti?
Caut sa gasesc (relativ rapid) vopsea visiniu metalizat de la Policolor

http://www.policolor.ro/index.php?location=partners#

La magazinele Policolor sigur gasesti toata gama. La distribuitori, poate nu au toata gama. I feel stupid for not using Google first just a click away
Multumesc cristi_s! Am sunat la Matrix (distribuitor Policolor, astia erau aproape de mine) si ei m-au indrumat catre niste magazine auto langa Autogara Militari unde isi distribuie ei marfa.
O nuanta care seamana cu visiniul meu metalizat (rosso shiraz) din cartea de identitate este rosu fantezie metalizat.
Am dat per total (2 cutii vopsea, 2 diluant, 1 lac, 1 kit, 1 kit de fibra, smirghel, filtre pentru vopsea, spriț-kit Body) 280 RONi Naspa situatie... eu unde am fost sa intreb de diluant pentru vopsea metalizata Policolor mi-au spus aceeasi chestie: fabrica se muta (cica in Bulgaria) si au probleme cu stocurile. Adica au vopsea de vanzare dar diluant ciu-ciu!
Stiti cu ce se poate inlocui (produs compatibil)? incearca cu diluant pt vopsea metalizata de la alte marci...
si fa o mica proba, vezi cum reactioneaza Cica e bun de la HB Body... pe unde am fost eu nu aveau de loc compatibil cu metalizatele...
In alta ordine de idei m-am rezolvat cu Nitrosolv, aveam nevoie sa curat putina vopsea de pe geamuri... Salutare. Am si eu o intrebare. Chitul se aplica direct pe tabla slefuita si degresata, sau trebuie inainte un strat de grund? Se aplica pe tabla slefuita si degresata! Io zic ca ar fi bine si un strad de grund/sprit chit sau primer inainte de chit. se slefuieste pana la luciul metalic , se apilca un strat de grund pe baza de aicizi ( ca sa faca priza si la vopseaua din jur pe care trebuie sa prinda un pic ) , dupa ce se usuca se sleguieste iarasi cu smirghel mai fin, se degreseaza locul cu nitrodiluant (se da si pe vopsea ca nu o ataca) , dupa aceea se chituiese, se slefuiese si dupa aceea se da cu spritchit/filler sau cum vreti sa ii mai spuneti, spritchitul este pentru a umple porii si ca sa faca priza intre stratul vechi de vopsea\kit si noul strat de vopsea ! Eu am auzit de la cineva ca ar fi bun un spray cu zinc inainte de chit si am luat unul insa nu stiu cat de bun e. Are culoarea gri(nu stiu daca asa trebuie sa arate) insa dupa uscare se curata destul de usor de pe metal, chiar si cu unghia se zgarie. Si ma gandeam ca daca dau peste ala cu chit sa nu cada cu totul. Cred ca o sa incerc si cu grund si fara si apoi sa incerc sa dau chitul jos cu o surubelnita sau ceva sa vad de unde sare mai repede. Ca sa nu deschid alt topic......
Care este codul culorii carenajului motor?

La caroseriile gri codul culorii este: EVE IV ? Vreau sa stiu si eu cu ce pot da jos siliconul intarit, dar fara sa stric vopseaua. Am inteles ca merge cu benzina, alta metoda mai exista? silicon sanitar?cu o bucata de lemn Nu merge bre...am incercat. Trebuie sa il inmoi cu ceva.... Conform cu ce scrie pe tuburile de silicon sanitar, merge curatat cand e proaspat cu alcool. Acum poti sa incerci cu alcool izopropilic ca ala are teoretic 90 grd si poate curata sau inmoaie mai bine.
NeaGeorgel a scris:Vreau sa stiu si eu cu ce pot da jos siliconul intarit, dar fara sa stric vopseaua. Am inteles ca merge cu benzina, alta metoda mai exista?

Vezi la ce temperatura zice ca rezista. Poate poti sa-l scoti cu un pistol cu aer cald. Eu prin incalzire (prudent, sa nu fac vreo boacana) am reusit sa dau jos pastila de pe parbriz, cea pe care se pune oglinda interioara. O lipisem gresit cu Poxipol... am mai lipit-o o data.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 6 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum