Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vopsire caroserie
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ma gandesc sa-mi schimb culoarea la masina.
Ce culoare zice-ti ca da bine pe Oltcit? Bleu magnetic, verde brotacel, rosso shiraz etc. La un visiniu metalizat ma gandesc.Oricum mai e timp de gandire ca la anul o sa-l revopsesc. Fa-l o culoare de dinainte de 89, oricare , una foarte interesanta este galben mimosa, asa cum este poza de la avatarul meu, au fost cateva bucati, se puteau numara pe degetele de la o mana probabil Primul meu Oltcit era vopsit in nuanta Bej Gazelle. Nu ma prea tenteaza sa-l fac o culoare dinainte de '89.Vreau o nuanta metalizata. Foarte frumoase vopselele metalizate cu conditia sa fie aplicate bine si lacuite corespunzator ,altfel arata urat.Poti incerca rosul pe care-l am eu pe Citroen Xm, se cheama rouge pivoine ,cod EHJ, mergi la un preparator de vopsele sa-l vezi pe paleta de culori Ca tot veni vorba de vopsele, stie cineva ce nuante au fost pe oltcit inainte de 90? eu stiu doar cateva si nu am gasit nici o lista, stiu de alb, bej, rosu, albastru ala deschis, verde si cam atat. multumesc

ontopic: si eu recomand o nuanta nemetalizata, arata mai bine pe oltcit @ George Hermenean Daca vrei sa pastrezi cat mai mult coaja (caroseria) si, implicit masina, atunci va trebui sa iti gasesti o vopsea metalizata. Aceasta te va feri de eventuale interventii la partea de tabla pentru indepartarea punctelor de rugina cauzate de insuficienta mijloacelor materiale alocate pentru procesul de vopsire. Ideal ar fi sa nu o duci la un "meserias" si sa te apuci tu de matuit doar stratul de lac de pe suprafata tablei si sa ai cat mai putine interventii pe tabla cruda.
Inca se mai gasesc elemente de caroserie SH in stare buna. Asa ca banii dati pe tot felul de solutii scumpe pentru indepartarea ruginii ii poti investi in astfel de piese pentru caroserie si intr-o vopsea metalizata si un lac bun.
Daca slefuiesti caroseria pana la tabla cruda, in functie de conditiile de lucru si materialele folosite, vei pastra coaja in conditii bune maximum 5 ani de zile. Cu alte cuvinte nu vei mai avea Oltcit, ci o Dacie pe care sa o vopsesti/carpesti o data la 3-4 ani. Stiu ce inseamna vopseaua metalizata pentru ca a mai fost revopsita masina in 2001 cu bej metalizat si unde nu a fost rugina din interior, nu am avut probleme cu vopseaua. Dupa 13 ani si acum mai are luciu pe unde a fost dat cu lac cat trebuie.
Legat de cei care slefuiesc caroseria pana la luciu metalic fara ca aceasta sa aiba vreo problema, mi se pare cea mai mare prostie.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum