Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Capota motor

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Aseara m-am "pupat" cu un papuc!N-a fost cine stie ce, dar problema e ca, contactul, a fost la capota motorului!Nu m-am ales decat cu o mica dunga (nici macar vopseaua zgariata) dar am constata cu stupoare ca nu mai pot inchide capota!Adica nu mai intra cuiul in mecanismul ala de inchidere!M-am tot uitat si pica perfect!O merge daca folosesc o coada de ciocan (de exemplu)?...asta ca sa mai indrept capota!Mentionez ca,capota, e f. putin stramba din balamale!Se vede ca nu sta pe langa aripi cum trebuie!Scuze de repetitie dar e urgent!Vreau sa stiu daca treb. neaparat sa merg la tinichigerie sau daca pot s-o fac singur!Multumesc! Ca sa o inchizi stramba doar cuiul ala pana vine bine relativ cu incuietoarea. De indreptat e cam nasol ca pe dos are armaturi, si daca e stramba exact in dreptul alora nu stiu cum poti sa o indrepti. mai poti face sa inchizi capota cumva(indrept de cui ca sa intre cum trebuie), si cu capota inchisa....apesi cu podul palmei cu putere in zonele in care capota e iesita in afara, pana ajunge la nivelul la care trebuie.
daca faci incet si atent...vopseaua nu va crapa. Capota practic nu are nimic, dar e stramba(nu forte rau) din balamale...am incercat sa o indrept dar mi-e frica sa nu raman cu ea in mana...d-aia ma gandeam la o coada de lemn...cum se mai face pe la portierele Daciilor!
DARKsid3 a scris:...nu mai pot inchide capota!Adica nu mai intra cuiul in mecanismul ala de inchidere!
Atit cuiul cit si mecanismul de inchidere, sint reglabile - mecanismul se regleaza sus-jos prin slabirea suruburilor iar cuiul, fatza-spate. pai...poti sa demontezi balamalele...ca sa le indrepti cu ciocanul.
nu e mare meserie am apelat la acest topic sa ni mai deschid altul .
dupa cum unii din voi stiti am capota de fibra ,toate bune dar am observat ca la viteza mare si cand trec tiruri cu viteza am senzatia ca se ridica .
acum pun si eu o intrebare poate stupida ,daca bag spuma polioritanica sa intampla ceva ? si sa pun pe margine ceva platbanda ? ia vezi matale sa nu se umfle spuma aia in scheletul ala,si sa te trezesti cu ea bombata...mai bine o dai pe interior cu ceva smacuri s-o rigidizezi,eventual pui si niste cleme de siguranta cum sunt la masia de raliu... E usoara si o umfla curentii de aer ce trec pe sub ea . Cum ti-a zis Iulicuta e bine . Ai ramforsare la ea ? Caci e bine sa ai . nu are ramforsare metalica ,partea inferioara e ranforsata din turnare tot cu fibra .
magandeam sa bag spuma dar putin numai in partea din fata si daca are pe unde sa iasa surplusul nu cred ca se umfla . Vezi poate nu sunt reglate bine tampoanele de cauciuc de pe rama farurilor si e joc intre ele si capota, de aia ai senzatia ca se deschide. Alea trebuie sa se comprime nitel la inchiderea capotei. Mai stiu eu pe unu care a bagat spuma poliuretanica si apoi a aruncat capota Am avut pe Lastun capota din fibra . Se umfla la curenti de aer in mers de numa numa . Ramforsare si a devenit mai stabila . Poti incerca sa pui si pe lateral cheder . cheder de usi o fi bun? si ramforsare cum si cu ce ? dati-mi o idee ,eu m-am gandit la doua variante ,cu un triunghi din fier beton de 6 cu farful in fata sau cu ofasie de tabla de 2-3 mm pe margine atat in fata cat si pe lateral. barutu,fasie de tabla, prinsa in popnituri
chederul trebuie sa fie ca cel din partea de sus a capotei,cel de usa nu e merge ok am inteles am sa incerc o platbanda de aia pentru impamantari ,aia nu rugineste . Vopsesti si tu platbanda inainte de a prinde pe capota .
iulicuta2000 a scris:chederul trebuie sa fie ca cel din partea de sus a capotei,cel de usa nu e merge

Sau cel de dacie de la porbagaj exact Eu am avut cheder din ala de jur imprejurul capotei. Rezulatul: a ruginit buza contraaripilor, nu se mai scurge apa. platbanda nu trebuie vopsita e de la impamantare si e zincata . o sa rugineasca si ea candva am facut din platbanda neagra aia zincata era prea lata ,asta ce am cumparato e de 16/3mm,deja am comfectionato mai trebuie gaurita si dupa aia o vopsesc .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum