Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ce pot sa-i fac la interior, la bord?
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
ms frumos pt sfat ! o sa incerc si la daewoo ...
vreau sa fac ceva din masinuta insa nu prea stiu ce...sa o vand...imi pare rau de ea...ca de mic stateam pe langa tata cand meshterea pe la ea...si tot meshterea pt ca masina a facut 5 ani de scoala de soferi ...(si nici bani de alta noua nu prea gasesc curand ca i-am investit in altceva ...
cred ca o sa tin cont de parerea ta sa o vopsesc tot culoarea asta daca la daewoo gasesc ceva mishto...

despre interior are cineva idee ce as putea sa fac ?
ai nevoie de vreo facultate ca sa imbraci bordu' in piele sau pot sa fac si eu asta asa...in tp ce mai scriu cateceva pe aici...?
astept pareri ! Intreb si eu ca predecesorul!
Se poate imbraca bordul?Cu ce si cum_
A incercat cineva?
Al meu e crapat si as vrea sa fac ceva cu el.As imbraca si alte elemente cum ar fi ornamente usi, plasticurile din spate etc.A avut cineva rezultate bune in incercarea asta? Da plansa superioara de bord se poate imbraca.Cauta in magazine piele sintetica.Ai grija sa sie cit mai subtire.De lipit se poate lipi cu prenadez.Partea inferioara de la portiere,aia unde e manivela de la geam,se de jos de pe ea musamua si se poate lipi,tot cu prenadez mocheta textila.La mine asa am procedat.Se schimba aspectul cit si zgomotul la inchiderea portierei. Pielea sintetica se lipeste direc pe carton? Da merge.Eu pesonal ti-as recomanda ca la partea inferioara a fetei de portiera sa pui niste mocheta subtire.Da alt aspect.Garantat. multe sfaturi bune
pe scurt il poti face cum vrei tu Totusi pentru un bord crapat exista vre-o solutie?! Am si eu o nelamurire: Cum dau jos manerul de la usa ca ma umplu de nervi, si mi-e ca il rup Cu o cheie "inbus" de 5 (parca). Sunt 2 suruburi. Nu mecanismul.

Manivela aia cum o scot de acolo, ca sa dau fata de la usa jos?

Trag de el pur si simplu? nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, bagi o surubelnita...vezi ca are o siguranta intre maner si ornamentul de plastic, scoti siguranta aia si iese usor.... Manivela de macara... ahaaaa... pai aia se da jos tragand sau impingand finut cu o surubelnita subtire de siguranta care o tine, siguranta care se afla intre maner si tapiteria usii. Siguranta e aproximativ in forma de U... desi nu chiar. Nooooope. E prinsa cu o agrafa. pe aia tre sa o dai jos prima oara, cu o surubelnita.

L.E: bai ce ma enervati, pana am stat sa tai poze si sa le mazgalesc cu rosu, ati si raspuns. Vai multumesc mult !! Stiti cat am tras de ea? Ma mir ca mai e inca pe usa si la masina mea ..bordul este crapat, as dori sa-l imbrac in ceva ...mai frumos si mai rezistent la caldura...

trebuie dat jos?

cu multumiri , B danecdan...nu te supara pe mine(poate o sa fiu acid) dar tu cum vrei sa-l imbraci daca e pe masina?
iulicuta2000 a scris:...tu cum vrei sa-l imbraci daca e pe masina?

Cam asa ...
Zephirus a scris:B Cum dracu bre s
CristiCiju a scris:
iulicuta2000 a scris:...tu cum vrei sa-l imbraci daca e pe masina?

Cam asa ...

adica de la stinga la dreapta..sau invers? Moama ... E misto faza cu bordu` oricum incearca sa il dai jos inainte sa il imbraci este mai simplu ... cred Cat despre siguranta iese si cu o carpa trasa printre ornamentul acela rotund si maner . Siguranta iti va ramane in carpa . Nu de alta dar faza cu cu sarma sar putea sa zgarie interiorul si e pacat de el daca arata bine... A incercat cineva prin vopsire ? Pe materialul care este deja .
Eu vreau sa vopsesc partea inferioara , cea plasticata . Ma gandeam sa aplic vopseaua apoi sa-i dau un strat de lac sau silicon dupa ce s-a uscat .
Parca ma bate un gand sa fac ceva asemanator si la partea superioara . La crapaturi mi-a sugerat un amic sa bag poxipol in crapaturi si sa nivelez apoi sa vopsesc .
Ceva sugestii ? Dar nu asa din auzite . Prefer sa stiu exact .
Pe mijloc vreau sa fac ceva asemanator ca o consola si mi s-a oferit un material care are 2 fete din aluminiu ( cum este rigipsul numai ca este folie de plastic intre fetele de aluminiu ) . Cam asa arata in stadiul brut . Pe urma urmeaza sa fie facute decuparile .
astept sa faci decupaturile :d
bordul inferior cat si cel superior se pot vopsi fara probleme,doar ca...la partea cu astupatul crapaturilor...nu cred ca exista vreo solutie precisa sa scapi de efectul inestetic asuparii lor cu poxipol sau silicon sau ce vrei tu sa pui Inainte de a vopsi orice piesa de plastic, da-o intai cu plastofix. Se gaseste la spray. se gaeste la spray plastofix si este 28 lei bucata e mai bine sa o modelezi cu un foeon de ala special, iese bine la colturi, decat asa cu, cute
Zephirus a scris:Cum dracu bre s Logic, doar e vorba de dacie... si la renault trafic e tot prin presare pe Lizeanu colt cu Stefan cel Mare, la un laborator de vopsele auto se gaseste Plastofix "varsat" 100 ml la 8 lei(atat era in toamna). Da' de ce ar lua "varsat" cand se gaseste bagat la spray, gata de aplicare?!? daca as avea nevoie de plastofix cat sa vopsesc strict o piesa mica, as prefera sa dau 7- 8 lei fata de 28( mi-l toarna tanti de la magazin direct din recipientul lui original intr-o sticluta) Si-l dai cu... pensula?!? Il prefer la spray. Restul il folosesc alta data sau pe alte elemente de interior. Nu, nu il dau cu...pensula. Am un mic atomizor sau cum ii zice. Ideea era sa imi pot rezolva nevoile cat mai eficient. Daca imi trebuie 50 de grame de solutie, ce fac, cumpar 50 de grame sau juma de kil? Nu trebuie sa incepem o discutie din asta, cine are nevoie de Plastofix poate gasi "varsat" sau la spray. Pace! Pace! Nici de o culoare nu am gasit la Galati . Nu-i bai ca se vopseste fain tare dupa slefuire usoara si degresare cu alcool etilic tehnic . Cu un acrilat la spray dat pe deasupra si iese fain . Zici ca este dat cu silicon pe plasticate . Fara acrilatul asta dat peste vopsea cam la 2-3 minute dupa a doua vopsire se ia vopseaua in timp la spalare-curatire .
Pe bune ca este mai simplu asa de vopsit interioarele plasticate care au rugozitati din turnare .
Am testat si merge . Singura chestie mai importanta este sa dai in straturi subtiri vopseaua cel putin de 2-3 ori si o data cu acrilat . Pe urma merge dat si cu spray siliconic de numa numa pe bune ca nu ai neaparat nevoie de acrilat.
pe bune testat de mine

spray siliconic pentru ce?
poate peste 2-3 luni dupa cum luceste cred ca ai dreptate , nu trebe spray siliconic . Cu acrilatul asta deja am dat imediat ce se zvanta vopseaua . A naibii ca se integra in vopseaua deja uscata . efectul este fain tare
Noroc ca am dat o raita pe la o firma ce prepara vopsele auto la comanda . de la ei mi-au dat sprayul cu acrilat . A meritat 12 lei . Ca sa nu deschid un alt topic.

De ce bordurile de la Oltcit crapa exact in acelasi locuri toate? Nu exista un remediu? Sa il fortam in interior, sa nu crape cu timpul... aici e un defect de fabricatie pana la urma care impreuna cu soarele isi spun cuvantul.
Care e solutia sa nu ne crape bordul? Sa se foloseasca parasolar vara, ar fi una din solutii Acolo crapa in timp pt ca imbatrineste materialul si mai este si expus la caldura solara,in plus acolo materialul este si intins.Solutia exact ce a spus Corbu.
Dumitru Cristian a scris: Sa in fortam in interior

ce sa facem bre?????

se crapa fiindca e facut la cald si acolo tensiunile interne ale materialului cu care este imbracat sunt foarte mari,si in timp isi spun cuvantul
ce poti sa faci?il protejezi fata de soare si cand crapa iti faci altu Sa il fortam, scuze
Aha.. totusi daca incercam sa-l "indoim" usor spre exterior (colturile sa le tagem mai in afara si acolo unde vine bordul sa impingem putin), asta nu ar ajuta?
Il protejez de soare... dar totusi vara daca mergi o zi intreaga nu ai ce-i face, decat sa pui o carpa ceva... Poti sa incerci sa tii parasolarul si cand mergi cu ea
Hai ma, nici chiar asa, ce naiba. Cand mergi cu ea, aia e. Cand si-o da obstescul sfarsit, aia e, il retapitezi. Mai nea oameni buni... va aud cu atomizoare... pompe... si alte d'alea... uitati-va si voi ca odata cu "criza" asta s-au dat in jos rau preturile. Am mers la bricostore si ce imi vad ochii... pistol de vopsit electric cu doua duze... 0.8 si 0.6... rezervor... bla bla... fatzos, ce sa zic... 30 lei. Sa nu mai spun si de altele. Traiasca criza ca asa mai luam si noi utilaje la preturi mici. Sa va spun si de electronice? Referitor la spray plastofix, parca... renteaza logic... caci 8 lei/100ml nu face cat 28 lei/400 ml... nu credeti? Pe mine ma bate gandul la un aparat de sudura cu argon... 700 lei Si consumabilele de la aparat? Cat costa? 40 de lei o butelca de o2,si parca am mai vazut pe la 30-40 una cu nujtu ce gazb;butelca era cat un stingator dinasta auto,sau poate putin mai mare Recomandabil sa faci rost de una mare... dar omologata cica...
Cu aia mica nu am habar cat poti suda. Ideea este ca daca eram in alta tara pana acum aveam atelier de tuning. Dar traim in romania care iti omoara din fasa orice vis, pasiune sau hobby. costa destul si afara haparatili astia...dar probabil le poti gasi sh destul de ieftin
cred ca am vazut sistem de sudura autogen la 400 de lei...sau ceva de genu,dinala de pus in spate de bun ar fi bun,numa sa stii sa sudezi
plus ca un surub care nu se desface,un bolt de usa,un uib de viespi...tot ai ce face cu el chiar si ca incepator...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum