Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Tevile de sub carburator (pata calda)
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
free3rider a scris:Se intampla ceva daca merg cu una din tevile astea (pata calda din cate am vazut aici, nu stiam cum se cheama) sparta? Inafara de zgomotul de tractor... Cea din partea pompei de benzina o am sparta, mesteream ceva pe acolo si i-am tras un patent mai zdravan si m-am ales cu o gaura

Ai lovit-o cu patentul si ai reusit s-o spargi? Era coapta!
O sa-ti bage fum in habitaclu,asta va fi consecinta. Da era coapta! Pe masina asta fosta proprietareasa nu a schimbat mai nimic. Cand am luat-o eu si am inceput sa merg zilnic cu ea a inceput sa crape ba una ba alta... O s-a schimb acea conducta si gata! Problema ca la o inspectie mai atenta am vazut ca e coapta si conducta care e sudata (cred) de toba de esapament si de care se prinde conducta pe care am spart-o eu. Daca e sudata am dat-o in fericire. Daca mai schimb si esapamentul mi-am facut cadou de ziua mea! Haide,lasa,nu te mai plange! E doar masina ta!Tie nu-ti place sa lucrezi la ea? Daca conducta de pata calda e sparta o astupi cu Poxilina si nu-ti mai baga gaze in habitaclu. Oricum sparta fiind nu isi mai indeplineste rolul de incalzire al amestecului.
deceneu32 a scris:Haide,lasa,nu te mai plange! E doar masina ta!Tie nu-ti place sa lucrezi la ea?

Ba da imi place! Dar nu m-ar deranja daca as repara putin mai rar la ea!

spooky a scris:Daca conducta de pata calda e sparta o astupi cu Poxilina si nu-ti mai baga gaze in habitaclu.

Rezista Poxilina la temperatura esapamentului? Oricum o sa iau saptamana viitoare conducta ce pleaca din talpa carburatorului (aia sparta de mine) si o s-o schimb! Poxilina pentru partea ce e prinsa de toba de esapament! Exista o "pasta pentru seminee" marca Bison pe a carei instructiuni scrie ca se foloseste si la etansarea esapamentului, rezistanda la 1000 de grade. Am folosit-o, insa s-a desprins, probabil din cauza ca nu am curatat prea bine locul inainte de a aplica pasta.
spooky a scris:Exista o "pasta pentru seminee" marca Bison pe a carei instructiuni scrie ca se foloseste si la etansarea esapamentului.

O sa incerc si varianta asta in cazul in care o gasesc in magazine. pana atunci insa vecinii or sa ma urasca inca vreo cate zile Mai baga niste carne la frigider, dar ma bucur pentru ca la iarna nu mai trebuie sa mai cumpar porc! Oricum, multumesc de pont! Salut,am gasit azi o gaurica la teava din mijloc care iese din cutia de admisie pe partea stanga,privit de sub capota.A fost candva sparta deasupra si am rezolvat cu poxilina ,acum are gaura dedesubt ,cum ar veni deasupra radiatorului.Se poate desface cat sa scot doar tevusca mica din mijloc sau trebuie sa scot si cele doua latrale ? E cam intunecata poza...

Uploaded with ImageShack.us scoti teava de pata calda care merge spre evacuare in jos (colier jos si cel in 3 suruburi de 7 sus, apare si in poza) dupa care desfaci suruburile de la admisie in chiulase (4 suruburi de 7, dupa ce scoti carena aia mica) si cele 3 de 8 cu care e prinsa in cutia de sub carburator, la 2 dintre ele vei avea acces foarte greu, cele de jos dar se poate. pe urma la montare e acelasi lucru. eu am facut urmatoare operatie le-am cumparat noi si cele de sus si pe cele de se prind de galeri simplu si fara chinuiala ca si asa cele de jos se ard cu timpul + Y
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum