Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Chestionare auto! [Mai cunoasteti legea?]

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cautand sa aflu consecintele ce le va avea de suportat kat-drive in urma "pozei" la 110 km/h am dat peste aceste chestionare auto on-line.
Curios.. am zis sa vad daca ma mai descurc si cu parere de rau va zic ca in ciuda faptului ca am permisul de 8 luni.. am scos un scor la limita : 22 puncte...

Voi cate puncte mai scoateti la un chestionar auto?

PS. Raspunsuri sincere va rog... indiferent de chestionar
Cyclops a scris:
PS. Raspunsuri sincere va rog... indiferent de chestionar

In jur de 24 (a se citi "maxim"). M-am apucat si eu dupa 9 ani de conducere sa studiez legislatia. Un coleg de munca si-a luat de curand carnetul si cand facea chestionare mai faceam si eu, langa el. Dar am si picat la unele. Asta este, nimeni nu e perfect. 24puncte...am facut 6chestionare la rand...cu acelasi rezultat....am permis de la inceputul lui septembrie 22 pct. Permis de aprox. 5 ani 19 puncte trebuie sa mai studiez ma consolez ca am gresit la cele mai putin importante - oricum in 5 ani de permis - 1 sg accident minor 19 pct .... hmmm .... trebuie sa mai pun mana pe carte ... nu e bine deloc ...
Dreamer a scris:19 pct .... hmmm .... trebuie sa mai pun mana pe carte ... nu e bine deloc ...

Da' tu cate puncte ai facut?
cristi_s a scris:
Dreamer a scris:19 pct .... hmmm .... trebuie sa mai pun mana pe carte ... nu e bine deloc ...

Da' tu cate puncte ai facut?

19 Fraților să nu care-cumva să vă întâlniți cu mine pe șosea că e nasol.

am de 6 ani permisul, și stupoare....18 puncte numa'.

Bună,
Nașpa 23
N-am știut cum semnalizează bicicliștii intenția de a opri, am confundat intersecția denivelată cu una obișnuită, n-am știut că semnu ăla era de drum comunal nu județean.
Succes la alții. Oricum am bonus de timp tot testul în 12 min.
Cu stimă,
danf a scris:am bonus de timp

intr-adevar... te iarta politia daca accidentezi biciclistul suficient de repede, dar numai prima oara. hihihihiihi
eu nu l-am facut inca, va zic atunci cand il fac am raspuns la 16. Dar stati linistiti ca am raspuns corect la alea de prioritate. Am gresit la alea gen drum judetean si cine are prioritate in benzinarie.

Hai ca am mai facut unul si am 21. Chiar nu stiam ca pe autostrada poti sa mergi cu 130km/ora uraaa!!! Am gresit tot la alea cu cand iti ia carnetul. 19 la primu si 22 la al doilea, cam .
angeldust a scris:... te iarta politia daca accidentezi biciclistul suficient de repede, dar numai prima oara....

Bună,
Eu știam că bicicliștii se opresc prin deschiderea portierei când treci prin dreptul lor...
Cu stimă, 18 puncte, dar va spun eu ca 30 la suta din semne le gasiti greu sau mai deloc, de ex nici un biciclist nu am vazut pana cum sa faca ceva din maini vreodata si multe alte chestii, eu ia-si aresta pe astia care stau pe banda a 2 cand prima banda e libera, si dupa o juma de ora stai in curul lor inecepi cu nervi sa-l depaseseti pe dreapta si atunci se trazsete si el sa faca dreapta, ce poti sa-i mai faci la unu ca asta, decat sa-l impusti ca in caz de accident ala de la politie spune ...pai de ce l-ai depasit pe partea dreapta .
Si cate si nu mai cate se intampla, toata lumea nervoasa la vloan mereu primii din coloana la semafor adorm , nu mai sti pe ce banda esti ca nu nu este marcata, in intersectii nu se respecta ordinea de mers adica pt banda din stanga faci stanga nu dreapta fratilor , dar dupa o zi de circulat prin oras direct la psihiatru mergi.
La voi cum este, sunte-ti nervosi la volan, respectati normele de circulatie sau de bun simt ca nu mai pot. eu...ca biciclist...faceam semnul ca ma duc in stanga...sau dreapta....
da semnul ca vreau sa ma opresc...nu stiam de el pe vremea aia cand eram tanar:) Faceti voi de nota 10 in scris iar eu in trafic!

Nici nu-mi mai bat capu cu asa ceva!

Motivul? Fac zilnic peste 200 Km ,in oras si in fara lui. Nu vreu sa-mi spun parera mea sincera aici ptr ca asi fi hulit de multi dintre voi.

Numai bine si succes! Eu fac chestionar ori de cate ori vreau sa parasesc orasul (asta din cauza serviciului), cel mai rar o data pe luna, ca la noi e obligatoriu. Ultima oara am facut 23 p. si daca vei face sub 22 (Doamne fereste) te vor trimite pe jos sau iti vor da sofer? In cazul asta, nu ma mai trec in parasire de garnizoana si plec pe riscul meu dupa ce faci toate chestionarele...1 data...si le treci cu 23-24...te asigur ca nu vei face sub 22 nici daca iti dau in cap
dupa ce le-ai facut de vreo 20ori....le stii pe de rost....nici nu te mai uiti dupa raspunsuri(aici intervine rutina...si e posibil sa gresesti) Daca ar fi asa si la noi ,la curierat, as face o data pe sapt 21 ptr a avea liber.... (desigur ,doar daca nu sunt repercusiuni asupra salarului) facui 21 la primul.
nu stiu ce-i aia intersectie denivelata (e vreuna nivelata???), limitele de viteza nu le-am mai tinut minte de cand n-am mai reusit sa trec de 90, aia cu depasirea motocicletei, si cu oprirea in intersectii... si pe-a cincea gresita n-o gasesc. astia sigur stiu sa numere? ca intrebari cu raspuns multiplu nu stiu sa faca, ale naiba selection boxes...
23 la al doilea. mai trebuia si minutul la garou (cat putea asta sa fie tinut? 40 de minute parca?), autobuzul poate fi depasit si daca n-are alveola (slava domnului), iar ala albastru e drum judetean.
mi-e somn. 23 dupa 5 ani si 4 luni de permis

nu am stiut ce indicator te obliga sa mergi inainte la urmatoarea intersctie (dupa ce am vazut rasp mi-am dat seama ca l-am confundat cu indicatorul de sens unic), nu am stiut cand se transporta aia cu hemoragii si in care din urmatoarele situatii se imobilizeaza vehiculul care circula pe drumul public

macar stiu sa dau prioritate si pe unde sa depasesc. si am invatat cum opreste biciclistu.
adrian-ar a scris:Daca ar fi asa si la noi ,la curierat, as face o data pe sapt 21 ptr a avea liber.... (desigur ,doar daca nu sunt repercusiuni asupra salarului)

Eu ma refeream ca, la noi in ar...., atunci cand un cadru sau un civil doreste sa paraseasca garnizoana cu masina proprietate personala (a se citi orasul in care-si are serviciul), e obligat sa se treaca intr-un registru special si sa obtina aprobarea comandantului, asta dupa ce obtine un punctaj adecvat in chestionarul auto. Aste-as ordinele, ne conformam. Cunosc situatia.Nasul meu (si chitva unchi ) lucreaza in cadrul M.I., numai ca dupa ei vine de la unitate o masina si ii aduna,respectiv ii imprastie dupa orele de servici. Dupa 14 de la obtinerea permisului catB si 10 de cat C+E tot e bine ca nu cobor sub 22.Doar primul care a fost de incalzire 21.Basca si de doua ori scoala de soferi. A dracu program, nu permite selectionarea multipla. Daca ar fi mers, as fi facut minim 25. Sa nu ma ridic de aici
Balansarea in plan vertical al bratului face parte din semnalizarea internationala, valabila tuturor categoriilor de participanti la trafic, indiferent daca sunt conducatori de vehicule sau dirijatori (deci, biciclistul, agentul de cale ferata, pompierul sau chiar agentul de circulatie vor folosi aceleasi semnale, care sunt... cele ale agentului de politie rutiera )
Intersectia denivelata = orice intersectie prin interiorul carora vehiculele pot circula pe mai multe nivele. In acest caz se aplica toate rregulile referitoare la oprire, depasire si circulatie pe poduri.
In benzinarii, au prioritate vehiculele care se bucura de regim special (pompieri, salvare, SRI si toooti pomenitiiiiii...)
In rest... ce sa zic... dupa ceva practica europeana... si permis ...
Puneti mana si invatati periodic, mai ales ca legea s-a modificat destul de multisor mai nou
Sa dau un exemplu: pe vremea cand faceam io scoala pt B, in intersectia cu sens giratoriu prioritatea se dadea din dreapta (sensul giratoriu era un derivat al prioritatii de dreapta, care nu avea derogari). Un alt exemplu, tot conform noii reglementari, tramvaiul se poate depasi dupa ce usile acestuia s-au inchis (in cazul unei statii fara refugiu, in celelalte situatii se va reduce doar viteza).
Numai bine! Cum sa-i mai dai dreapta cind cel care intra in sens are un indicator cedeaza trecerea?
Zephirus a scris:Balansarea in plan vertical al bratului face parte din semnalizarea internationala, valabila tuturor categoriilor de participanti la trafic, indiferent daca sunt conducatori de vehicule sau dirijatori (deci, biciclistul, agentul de cale ferata, pompierul sau chiar agentul de circulatie vor folosi aceleasi semnale, care sunt... cele ale agentului de politie rutiera )
GRESIT. La CFR, balansare bratului impune reducerea vitezei de deplasare iar OPRIREA (frinarea) are drept "semn" descrierea cu bratul a unui cerc .

Agentul de circulatie, nu-si va balansa bratul ci pur si simplu iti va bara drumul. Permis din '89. Primele trei chestionare 22puncte fiecare in conditiile in care "ratarile" au fost pe la primul ajutor in caz de accident (si pentru una , merg la Haga )
Nu cred ca e prea rau! Voi continua! Puteti exersa in liniste aici !
http://go-red.co.uk/game/cargame_v8_red.swf Valeu..14 la primu' si 21 la al doilea...!Dupa 7 ani de permis..!
Urata situatie!
Laurentiu a scris:
GRESIT. La CFR, balansare bratului impune reducerea vitezei de deplasare iar OPRIREA (frinarea) are drept "semn" descrierea cu bratul a unui cerc .

NENEA, imi explici si mie ce legatura are agentul de cale ferata, care sta calare pe vagon cu circulatia rutiera ?
Ceea ce descrii matale sunt semnale particulare, in CFR ! Se adreseaza mecanicului de pe locomotiva! Zephireli semnele biciclistului sunt vechi de cind lumea si pamintul.Si eu le stiu de multa vreme.Daca tu nu ai avut bicicleta .................... 24 de puncte din prima incercare. bine macar ca nu s-au apucat sa intrebe de indicatoare inexistente pe drumuri cum au facut aia la spaima soselelor. a vazut careva in viata lui semnul "zona de vanatoare" sau "inchirieri masini"? da.
eu
eu am facut 25 la chestionarul 1 si 24 la chestionarul 2.
am carnet din 1995.
dar aceste chestionare sunt usoare...incercati aici http://www.incepator.ro/pre_chestionare_auto.asp si vedeti ce rezultate aveti...
bafta draga raul74, de 3 ori 23 pe site-ul tau. Permis de 1 an shi 2-3 luni. Dar nu inteleg de ce ma intreaba de camioane shi autobuze. salve
permis de 5 ani, insa nu am condus in ro decat cateva mii de km, iar decativa ani conduc aici.
21, cu greseli pentru limita de viteza, drum comunal, si inca 2-3 fara importanta.
noroc! 19 puncte pe chestionarul 1 si 24 de puncte pe chestionarul 2. Am permis pe categoriile B si C de 6 ani. rushinicaaa
Adevarul e ca omu' isi ia carnetu si nu mai pune mana pe legislatie poate niciodata. E gresit, dar pana nu ne obliga nimeni, nu o facem.
Sa auzim de bine si sa le stim p'alea importante. Nu cred ca a murit cineva din cauza necunoasterii indicatorului de drum comunal. Nici nu tin minte sa fi vazut asa ceva
Si apropo, dupa parerea astora, dupa accident, omu se transporta la spital dupa ce i s-a oprit sangerarea, adica a curs totu din el (probabil sa nu murdaresti masina) daca are jugulara taiata ori puneti garou (pe gat) ori asteptati pana se termina zeama . Cand am facut cursul de prim ajutor la scoala de soferi, medicul care a facut cursul, un tip mucalit, ne-a intrebat:
"-Cum se aseaza un ranit cu coloana vertebrata fracturata, daca e imperios necesar sa il muti de la locul accidentului (incendiu, etc.)?"
Bineinteles, toti am spus "Pe spate". La care el a spus
"-Gresit. Daca e politist, pe burta, restul ranitilor, pe spate. Asta din cauza ca in grila lor a perforat unul raspunsul corect ca fiind pe burta si desi li s-a atras atentia, in grila lor a ramas asa, ca nu au avut chef sa schimbe grila. Asa ca scrieti la examen varianta corecta pe burta, dar daca va confruntati cu cazuri reale, vedeti inainte daca e politai sau nu, ca sa stiti cum sa-l asezati."
cristi_s a scris:"-Cum se aseaza un ranit cu coloana vertebrata fracturata, daca e imperios necesar sa il muti de la locul accidentului (incendiu, etc.)?"
Bineinteles, toti am spus "Pe spate". La care el a spus
"-Gresit. Daca e politist, pe burta, restul ranitilor, pe spate.
Cind e tinar angajat, il poti pune cum vrei ca e SCINDURA. Dupa ce prinde cheag, tot cum vrei il poti pune pt ca-i creste si burta si curul. Am gasit si eu un site cu peste 50 de chestionare auto. Eu le-am facut, si apoi rerefacut, iar dupa ce am luat permisul nu m-am mai uitat la ele pentru ca mi-era de ajuns, deja. Am luat un 23, ce-i drept, dar si acum patesc sa nu-mi aduc aminte unele amanunte... http://dli.ro/chestionare-auto/ mie mi-au fost de ajutor pentru ca au suport in imagini, poti propune situatii si poti genera chestionare noi.
nu e cel mai bun, probabil, dar e practic si usor de accesat.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum