Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Difuzoare montate in usi
Pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am o mica intrebare pentru cei care si-au montat difuzoare un usi... cum si unde??... daca se pot pune si niste poze ar fi minunat!! probleme intalnite, observatii orice... Cea mai mare problema ce dimensiune aveti difuzoarele si care credeti ca este cea mai mare dimensiune de difuzoare care pot fi montate in usi fara sa stric macara sau alte chestii pacolo...
Multumesc anticipat
dj05fmx a scris:probleme intalnite, observatii orice...
Una din probleme ar cam fi etanseitatea dintre geam si portiera. Apa poate ajunge destul de usor pe membrana difuzorului.
O alta problema ar fi "legaturile electrice" in zona de inchidere a portierei. Trebuiesc niste conductori destul de flexibili si protejati in cauciuc grofat (aspect asemanator Coloanei Infinitului). etansarea sa zicem ca nu este problema, nici conductorii ca am mansonu de la centralizata si mai e loc prin el de doua fire!! problema mea e cat de mari sa iau difuzoarele pentru usi?? ca o sa imprumut un vertical de la un prieten de la bosch si intr-o zi ma apuc de ciopartit si in general cand fac modificari dintrastea majore si iremediabile masinii e bine sa intreb inainte ca nu ma doare tastatura!! multumesc pt raspunsul prompt Laurentiu (ca de obicei) Bafta si numai bine!!! mai sunt asteptate pareri! Salut,
Eu am avut difuzoare de 17cm montate in usi,in spatele manerului.Cel mai bine sa demontezi placajul de pe usa si sa vezi cam pe unde s-ar potrivi.Mare atentie la ce difuzoare cumperi,sa nu fie magnetul prea mare si sa loveasca geamul.Iar in ceea ce priveste apa nu stiu ce sa iti zic,am avut difuzoarele montate un an si nu am avut probleme. uite ca nu ma gandeisem la varianta asta... eu ma gandeam sa le pun cam cum le are Pupa puse pe a lui adica undeva sub maneru de desfacut usa...cat mai in fata masinii...!! 17 e ceva... eu mi-am pus difuzoare panasonic de 10 cm in lacasul special pt boxe pe fata, iar pe spate pionier ovale cu un mp3 player si se aude superrrrrrrrrrr fara sa mai decupez nimic din masina...... Pai chiar, tie ce-ti trebuie difuzoare mari pe fata ?? Basul e suficient sa se auda doar de la woofer, sau de la 2 difuzoare montate in spate( in cazul in care nu vrei sa ocupi locul cu wooferul) Celalalte difuzoare sunt folosite pentru "uniformizarea" sunetului in incinta(habitaclu in cazul nostru) sau pentru efectul surround, deci nu e nevoie decat de sunete inalte si medii(de la difurile din fata). Se gasesc difuzoare care redau la putere mai mult decat suficienta mediile si inaltele si au un diametru mic si pot fi montate in locurile acelea special concepute pentru asa ceva. pur si simplu imi trebuie mie sa "uniformizez" 400W RMS de bass, si ce te face sa crezi ca nu am difuzoare si in lacasuri??...intrebarea mea e cum au facut unii oameni nu ce sfaturi de difuzoare imi dati...
dj05fmx a scris:pur si simplu imi trebuie mie sa "uniformizez" 400W RMS de bass

Spune-mi si mie cat te tine bateria la puterea asta? din vagele mele cunostinte....puterea dezvoltata intr-un consumator de curent continuu are formula cam asa... P=U*I
in care p=puterea , U=tensiunea(in cazul nostru 14.4 ideal) ,iar I=curentul ce trece prin consumator...asa ca...daca facem un calcul mic...pentru becul de la far cel de 50W sa spunem...sa vedem ce curent trece prin el? I=P/U ...adik aproximatix 3.4 amperi...pai la puterea de 400W rms...trebuie sa consume statiile de amplificare...cel putin cat produc...se mai lauda unii si cu mp3 playere cu 4x50w reali...asta inseamna cel putin 200W consum...cam cat 4 becuri...adica 15A...pai la consumul asta...trebuie sa ai ceva grosime de fir la + si majoritatea au cat... 1.2mm..?sa va mai spun ceva...la 50 de w reali...cu un singur difuzor de bass...sar lejer geamurile masinii...fara gluma...cel mai grosolan mod de a aproxima putearea...e sa masori curentul ce-l consuma mp3-playeru adunat cu cat mai consuma si statia(daca exista) si inmultit cu tensiunea (14.4) si vedeti ce putere iese...mai mult de atat nu are cum sa debiteze amplificatorul...daca cineva ma contrazice...inseamna ca a descoperit cum sa faci din 50w consumati de exemplu...100W...asta inseamna perpetum mobile(nu stiu daca se scrie asa ) care sa si produca ceva in plus...deci nu se prea poate atata putere..mai ales pe un oltcit...poate cu doua trei baterii in paralel...care sa poata debita curenti mari...pe perioade destul de mari......asa ca...400w bass...cade...poate vreo 40...50....
apropo...cat de mare e difuzorul...si ce membrana are????? am 2 difuzoare de joase de 25 de centimetrii de 100W RMS 300W max pe difuzor prinse pe planseul original de oltcit miscate de o statie INphase IPA 400 de 2x70W reali cu un consum aproximativ de 16 A zic eu, iau difuzoarele de subwoofer sunt 2 suburi de 25 cm cu doua bobine pe difuzor, le am inseriate ca sa imi iasa impedanta de 8 ohmi, miscate de o statie 200+200W reali RMS cu un consum aproximativ de 40A minim... cdul nu il pun la consum desi cica e si ala 4x40 da daca scoate 4x10RMS sunt fericit..., mai am un egalizator cu amplificare pe care am puse toate difuzoarele de medii din masina 6 la numar, si ala mai scoate cam 4x15W reali cu un consum destul de mare cam aproape 10A... condensator nu am inca desi este foarte necesar dar am gasit foarte scump aici pe la noi si astept in vara sa fac rost de unu de la nemti... cablajul il am cu fire de 3mm grosime in cupru, deh mergea si unu de 4 lejer dar de asta am putut sa fac si eu rost...numai bine, mai tarziu o sa pun si niste poze sa ma rup in figuri cu instalatia audio de pe masina dar asta dupa ce finisez totul si tapitez portbagajul , geamurile nu au sarit de pe masina dar mi se desface geamul din spate dreapta ca am sistemul ala de geamuri care se desurubeaza si am uns filetul si acuma se desface de la bass... cu timpul o sa arat si niste filmulete cu masina si cum face cand ii dau blana...numai bine

acuma ma uitai si vazui ca sunt mai multe posturi, cu motorul oprit si muzica la maxim bateria tine cam 20 de minute dupa care incepe sa se auda din ce in ce mai incet pana se opreste cdul si intra staiile in protectie de subvoltaj, pana acuma am fript 2 randuri de punti de diode si relee cand am avut niste incercari sa fac un alternator de romania, in prezent merg cu alternatorul Paris Rohne original al masinii 83...am incercat sa pun alternator de BMW am facut un post la partea de electronica a forumului da a fost esec total dupa ce am muncit mult timp...momentan sunt in pom, o sa ma apuc sa inghesoi un alternator de espero desi e mult prea diferit sistemu de prindere si nu stiu cum o sa il adaptez...am o singura baterie normala nu am bani de Optima sau alte chestii uscate DeepCycle, o caranda fara intretinere de 55Ah relativ noua are 7 luni inca mai poate...desi ma astept sa isi dea duhu mult mai repede fata de cat ar trebui... o sa mai postez aici detalii pentru cei interesati am vazut ca sus nu am zis difuzoarele de subwoofer au 150W nominal bucata 500W RMS maxim suportat... Numai bine Pune si tu niste poze cu sistemul audio
si eventual sa imi zici si mie ce intarituri ai facut (impotriva vibratiilor) Eu am difuzoare in portiere da am pus fetze de portiere Opel Vectra modificate ( adica taiate .....) baieti din IasI stiu intarituri nu am facut, plasticele alea din portbagaj sunt tapitate pana jos cu mocheta, la fel si plafonul pe care stau difuzoarele de joase si statia mica...planseul l-am intarit cu niste cornier de aluminiu pentru ca este destul de ingust si cand am taiat cele doua gauri in el i-am atacat destul de tare rezistenta. cornierul l-am prins pe marginile planseului si prins la extremitatile masinii, tabla am insonorizat-o cu 5 cutii de vopsea cauciucata insonorizanta pentru ca sincer dinamatul mi se pare ridicol de scump, si sa sti ca la banii cu care mi-am facut toata masina in afara de usi imi luam poate 15cm patrati de dinamat, asa ca... usile nu le-am izolat deloc pana acuma pentru ca nu am bagat deloc difuzoare in ele...asta e in plan acum, oricum o sa fac multe poze detaliate si niste filmulete, asta dupa ce voi termina incintele din portbagaj, pana acuma am avut incinte mobile, momentan lucrez la transformarea portbagajului in 4 incinte separate, 2 pentru joase si 2 pentru suburi... Salutare.Eu vrea sa imi pun in portiere difuzoare ovale,dar cred ca o sa fie cam greu de realizat aceasta operatiune.Pentru aceasta operatiune trebuie decupata o portiune din tabla usii si pentru a prinde difuzorul trebuie pus un distantier din :aicea eu ma gandeam ca merge din MDF ,dar un prieten de-al meu mi-a zis ca sunt alea originale pe care le comanzi din cauciuc.In legatura cu geamurile chiar daca nu se mai deschid pana jos nu ma deranjeaza,am vazut la un prieten la un mercedez tipul bot de cal isi pusese difuzoare de 17cm fara distantiere si nu mai mergea sa deschida geamurile pana jos da nu era mare problema,deci dupa parerea mea merge pus aproape orice fel de difuzor.Numai bine si spor la definitivarea lucrarii. oricum am renuntat la montarea in usi pentru ca sunt prea greu de izolat, materialu e scump...tabla in ele zbarnaie ca dreac...

o sa pun niste poze ceva mai vechi cu inceputurile audio... FMX in puii mei am mai auzit chestia asta......ai vazut u ca zbarnaie tabla in puii mei ca eu am sist de ceva timp si sa-mi bag daca mi-a zbarnait. Se auzea ceva pe la portbagaj dar se rezolva cu neste vaselina siliconica. Dea .... sigur...... Un pic de unsoare si gata treaba. Mai dar daca ai multa muzica (MULTA=mai mult de 5 difuzoare si o statie) ce te faci? A ajuns sa-mi zbarnaie si geamul de la ceasurile de bord. Ce te faci? No more music vs. No more car. eeeeee...si u acum.....te limitezi la 4, 2 oale mari pe spate blutech, 2 mai mici pe fata tot blutech, un amplificator sony, cd player pioneer si gata. Nu-ti mai tre nimik si asa mere
mere nu mere...de zdranganit tot zdrangane...cat m-am chinuit sa prind toate plasticele...acu sdrangane oglinda din parasolar...si ceva mai nou...ceasul din plafon...sau butoanele lui...imi vine sa dau cu picatura pe el...si n-am prea mult bas in masina...ma intreb,,,ce fac aia cu subwoofere de 25-30-35 cm Iulicuta, incearca cu silicon sanitar in strat subtire! Sa vezi ca nu mai zdrangane!
Eu pe dacie am incercat cu spuma puliuretanica si a iesit priam parte a cuvantului... mersi Gabii...uite ca la asta nu m-am gandit... ca la o adica daca vreau sa-l desfac vreodata o sa se desfaca
bun asa ma duc sa-mi iau difuzoare de 16.5cm se pot monta foarte usor.. o sa vin cu poze am facut proba cu un difuzor de 20 cm...si sincer i-am gasit loc
nu te gandi ca oriunde in usa e bine pus un difuzor...cel mai usor de pus este deasupra manerului de care inchizi usa e destul loc acolo...mai ales daca renunti la maner...sau daca il muti...indeea e ca o sa se auda cam aiurea...si sa pui boxe doar sa spui ca ai boxe...parca nu e de mine....momentan ,pe fatza merg doar cu tweetere de la magazinu 38de mii si difuzoare de 10 cm montate in locasurile special amenajate
din ce mi-am propus cu instalatia audio am reusit o mica parte...si anume sa distribui sunetul uniform in masina...si mai ales sa am sunet clar...si stereo fara distorsiuni
o sa urmeze si restul
iulicuta2000 a scris:nu te gandi ca oriunde in usa e bine pus un difuzor...cel mai usor de pus este deasupra manerului de care inchizi usa e destul loc acolo...
Daca se monteaza difuzoare in portiere, pt protectia lor dpdv al apei prelinse de pe geamuri, e bine de montat "oala" de plastic care sa acopere magnetul si partea inferioara a membranei.
Laurentiu a scris:
iulicuta2000 a scris:nu te gandi ca oriunde in usa e bine pus un difuzor...cel mai usor de pus este deasupra manerului de care inchizi usa e destul loc acolo...
Daca se monteaza difuzoare in portiere, pt protectia lor dpdv al apei prelinse de pe geamuri, e bine de montat "oala" de plastic care sa acopere magnetul si partea inferioara a membranei.

nea Laurentiu...nu ai vrut sa spui cumva partea superioara? ca de sus cade apa...iar in partea de jos a membranei...e bine sa n-o retinem...capacul ar fi bun de forma unei jumatati de oala astfel incat sa nu "tina apa"...cred
iulicuta2000 a scris:...nu ai vrut sa spui cumva partea superioara?
NU. Am spus si am vazut pe la alte difuzoare, toata parte inferioara a difuzorului, bagata intr-o cutie de plastic (oala) - adica toata partea din spate a difuzorului (magnet, legaturi electrice si membrana) acoperita cu protectia de plastic. nu stiu daca e chiar bine...mai ales daca difuzorul reda ceva mai mult bass...dar pentru difuzoare de medii(cu filtre ) e bine asa...eu am vazut oala "partiala" in spatlee difuzorului..
si la logan am vazut asa
iulicuta2000 a scris:...eu am vazut oala "partiala" in spatlee difuzorului..
Daca ai vazut asa, e OK. Important e sa nu ajunga apa la membrana, speeder si bobinaj. o sa radeti...dar am vazut cutie de margarina peste difuzor...simplu si eficient...cred...oricum...eu nu am in usi :d am scapat de griji E important ca sunetul sa nu para ca vine din spate. Din aceast motiv, plasarea difuzoarelor in usi e recomandata, pentru ca se pot monta difuzoare cu diametru mai mare, deci SPL bun, gama mai larga de frecventa.

In locatia originala a montat careva difuzoare de 13" ?
Cand spun montat, ma refer la ceva serios, adica difuzoare ingropate complet.

Ca o concluzie, difuzoarele de pe fata trebuie sa fie de foarte buna calitate, cu un SPL cat mai mare, si pe cat posibil amplificate. nu stiu...eu nu am mare amplificare in fata...in schimb am medii si inalte iar bas vine o parte din subwoofer si o parte mai mica din boxele spate...si sincer nu prea agreez ideea unor boxe amplificate pe fata...acu..fiecare cu urechea lui...aproape toti care s-au urcat la mine in masina au ramas placut impresionati de sunet...ma refer la calitate...si nu la cantitate Eu am montat astea fara probleme,iar daca asi fii avut mai mari ar fii intrat.

http://img525.imageshack.us/img525/1619/boxeusaua9.jpg si acest topic nu are ce cauta la tuning bogdane atata timp cat ne referim la Caracteristici, Performante, Tuning si la altceva in afara de motor si caroserie...adica la sunetul care se aude in masina...si atata timp cat prin asta se intelege imbunatatirile / modificarile aduse instalatiei audio...cred ca are un rost topicul asta
nu vreau sa supar pe nimeni...parerea mea... daca a monta boxe in usi dupa tine inseamna inbunatatiri si are loc la caracteristisi performante tuning ......in curind se alege praful de acest forum ,aici sa posteze pupa care are o satatie si un subwoofer ,katdrive care are muzica ,eu care am asa ceva ......... pai bine ca n-am si eu subwoofer de 30cm...ca de 20 tot am...si statie...si boxe...
dar sa stii ca a baga niste boxe in usi...in speranta de a avea o alta calitate/cantitate a sunetului in masina...totusi cred ca se incadreaza in tunning

Titus a scris:E important ca sunetul sa nu para ca vine din spate. Din aceast motiv, plasarea difuzoarelor in usi e recomandata, pentru ca se pot monta difuzoare cu diametru mai mare, deci SPL bun, gama mai larga de frecventa.

Ca o concluzie, difuzoarele de pe fata trebuie sa fie de foarte buna calitate, cu un SPL cat mai mare, si pe cat posibil amplificate.

nu vezi catusi de putin o asemanare?
ca sa posteze pupa despre subwooferul si statia lui...sau kat ...chiar si tu...ar trebui sa deschidem un topic "care are subwoofer JBL" si poate atunci topic ar avea ce cauta la tuning sustin acest topic in continuare in aceasta categorie...dar sa lasam totusi adminul sa decida Breeee!!!
Eu sint de acord cu lascu.
Sa se inchida toate topicele
EEK! a scris:...
Sa se inchida toate topicele

in acest caz nu esti de acord cu nimeni iulicuta ma bucur pt tine, daca tu crezi ca a baga niste mizerii in usi inseamna tuning ........................................spor la treaba face-ti varza forumul pupa...sa-ti dai jos mizeriile din usi...si kat la fel(daca are...)

tot sunetul bagat intr-o masina inseamna tuning(cel putin audio ) doar ca e destul de greu sa intelegi ceva dintr-un topic unde se discuta de la condensatorul de 1farad pana la pozitionarea traseelor firelor prin masina...si e bine ca e impartit domeniul audio pe bucatele...
ca asa...cum ar fi daca pe acelasi topic s-ar vorbi de uleiuri ...evacuari...turbine si comprimari?

cred totusi ca nu sunt mizerii...cel putin unele
cu respect la revedere Astea sunt subiecte de discutat? La ce rubrica(in ce forum) sa fie topicul? Puteti scrie la administrative, daca e o asa problema importanta.

Sa fim on topic, totusi. Pentru a evita ''tamponările'' de genu,propun infințarea unui topic Audio si tot ceea ce tine de muzică,fire ,stații,boxe, să se regaseasca acolo. salutare. uite vin si io cu o poza cum mi-am pus difuzoare de 16,5 in usi, blaupunkt, foarte subtiri. le-am legat doar de un mp3 de 4x50, si sunau foarte bine chiar si basi suficienti. ulterior am montat un amplif blaupunkt de 1x600 rms la 2 ohmi cu un sub de 30 cm, si am scos de pe fata basii de tot. adica am lasat numai medii si inalte. urmeaza sa imi pun in spate, in locul buzunarelor laterale doua ovale.
singura modificare pe care as face-o ar fi sa le dau un pic de unghi spre sofer la cele din fata. cam atata.
suna de se uita lumea pe strada de unde vine muzica.
aaa...si am demontat cam tot ce zdranganea...mai multe...nu mai zdrangane.
p.s. nu stiu cum sa incarc poza asa ca pun linku.
http://us.a2.yahoofs.com/users/R43XCadoGmco/__tn_/82e8.jpg?phodcXFBuj1hSIHf
claudiu_c a scris:vin si io cu o poza cum mi-am pus difuzoare de 16,5 in usi...
Cam in acel loc se scurge apa provenita din ploaie sau spalare. In interiorul portierei, cam unde ai montat difuzorul, este un "U". Daca apa ajunge pe acel "U", de acolo va pica pe membrana difuzorului. cred ca o sa le ard inainte sa imi rugineasca .
...fiecare face dupa cum il duce capu...asta e nu merge link-ul...cel putin la mine. nici eu n-am putut sa-l deschid...si am incercat asta de mai multe ori...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum