Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Difuzoare montate in usi
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
http://us.a2.yahoofs.com/users/R43XCadoGmco/__sr_/2d6f.jpg?tkn=phAobaFBznC_Xi9S&saveas=boxe+usi+1
nu am reusit sa le pun altfel pe site. poate imi spune si mie cineva cum sa le postez. adica cum sa le incarc de pe calcu meu pe net?
daca nu, vi-le trimit pe mail . iulicuta2000@yahoo.com
Laurentiu a scris:Cam in acel loc se scurge apa provenita din ploaie sau spalare. In interiorul portierei, cam unde ai montat difuzorul, este un "U". Daca apa ajunge pe acel "U", de acolo va pica pe membrana difuzorului.
Acum pot pune si o poza cu locul de scurgere a apei:
nea laurentiu..nu te supara pe mine...dar ce apa se scurge pe acolo?si mai ales unde?gaurile de iesire din usa sunt pe jos...iar pe acolo unde ai aratat tu sunt niste gauri pe tabla dinspre habitaclu...nu prea se scurge apa pe acolo...parerea mea
iulicuta2000 a scris:nea laurentiu..nu prea se scurge apa pe acolo...
Baga mina in spatele gaurii si vezi ca este un "U". Apa de pe acel "U", se prelinge in buza gaurii si de acolo, peste chederul portierei, se duce pe podeaua masinii.
La mine numai pe acolo se intimpla sa curga si sa gasesc apa sub covorasele de cauciuc. Aproape un an de zile am cautat zona pe unde se poate infiltra apa. Dupa ce am astupat gaura, indiferent de cantitatea de apa ce se scurgea in portiera, nu am mai avut probleme. adica apa care curge de pe chederul geamului se prelinge pe suportul ramei geamului si apoi prin gaura aia se prelinge pe prag ,pe sub ornamentul de plastic si apoi direct sub mocheta? asta se poate...din fericire pentru mine la ploi si apa in exces pe masina am observat ca imi intra apa prin prin partea de sus a chederului...ceva de genu caetva picaturi dupa o ora de ploaie sanatoasa
iulicuta2000 a scris:adica apa care curge de pe chederul geamului se prelinge pe suportul ramei geamului si apoi prin gaura aia se prelinge pe prag ,pe sub ornamentul de plastic si apoi direct sub mocheta?
Da. Exact asta e traseul.
Scoate ornamentul de plastic si toarna apa pe geam in dreptul oglinzii retrovizoare. Masina trebuie sa stea in pozitie orizontala sau aplecata putin spre fatza.
Laurentiu a scris:
Scoate ornamentul de plastic si toarna apa pe geam in dreptul oglinzii retrovizoare. Masina trebuie sa stea in pozitie orizontala sau aplecata putin spre fatza.

hehe...matale ma'nveti la prostii lasa...cu prima ocazie cand dau fata de usa jos bag un dop de cauciuc acolo (pana atunci sper sa nu ploua prea tare )
din pacate a trebuit sa tai acel "U" pt a putea monta difuzoarele, asa ca nu stiu daca se mai scurge apa pe acolo sau nu. stiu la ce folosea acea piesa, dar muzica este mai importanta...
iulian tnx pt ajutor cu placere
din cate stiu piesa imbina digid rama geamului de carcasa usii
ca efecte secundare...e posibil ca in timp rama geamului sa se miste de la locul ei si geamul sa coboare/urce ceva mai greu De ce nu decupati locul de la Oltcit pt boxe? Arata mult mai sport!
Uitati cum arata (fara boxe):
http://img359.imageshack.us/my.php?image=p1080620ka5.jpg
Si cu boxele montate (scuze de claritate )
http://img70.imageshack.us/my.php?image=x7000197cx8.jpg
Sau la Oltcit Club:
http://img53.imageshack.us/my.php?image=p7090269lb2.jpg Ultima poza arata chiar bine. Ce diametru au difurile din ea?
Dumitru Cristian a scris:De ce nu decupati locul de la Oltcit pt boxe? Arata mult mai sport!

arata intradevar frumos , dar nu se aud deloc bine in locasurile alea ( nu au rezonanta)..eu tot in usa o sa le bag
TRex a scris:Ultima poza arata chiar bine. Ce diametru au difurile din ea?

Nu Stiu exact dar sunt cam de 12 cm sau asa ceva . Oricum sunt la aceeasi inaltime ca si cum le-ai pune in usa, dar e mai putin de munca si parca arata mai bine. salutare
is si eu nou p'acilea
saptamana viitoare o sa imi pun si eu niste muzica pe oltcitu meu
am optat pt un JVC kg 161 track si difuzoare de la MNC devil X ]
problema e ca nu stiu ce sa fac sa imi pun pe fata de 13 sau de 17 as vrea sa le pun exact unde este locasu pt difuzoare
iar pe spate o sa ma duc la tamplar sa imi faca un plafon din lemn si pun boxele ingropate in el pe fata in locasurile originale n-o sa intre de 17...cel mult de 13(dar si asa cu mari eforturi)...in schimb de 17 merg in usi....
cat despre spate...sa foloseasca un pal de cel putin 15 mm...altfel se indoaie in timp (iti spun asta ca eu am de 18mm si la mijloc a facut burta... )
cauta pentru boxele spate fire groase....eventual niste filtre
mult succes...si sa nu asculti manele
iulicuta2000 a scris:
cat despre spate...sa foloseasca un pal de cel putin 15 mm...altfel se indoaie in timp (iti spun asta ca eu am de 18mm si la mijloc a facut burta... )
Nu merge să-l întorci periodic (evident, întorci și boxele)?
Dar dacă pui boxe pe drăciile alea mari de plastic din portbagaj după ce le întărești nițel de exemplu cu niște placaj și tragi și o mochetă sau un izopren pe interior?
DanSlotea a scris:Nu merge să-l întorci periodic (evident, întorci și boxele)?
Dar dacă pui boxe pe drăciile alea mari de plastic din portbagaj după ce le întărești nițel de exemplu cu niște placaj și tragi și o mochetă sau un izopren pe interior?

n-am spus ca nu merge...merge de mers...dar cine sta sa faca asta?
perge in schimb facut altceva...o bucata de cornier pusa pe una din muchiile lungi ale placajului...prinsa cu suruburi din 15 in 15cm ar fi de ajus...eu cam asta planuiesc sa fac

boxe am vazut puse in plasticele din spate...cele ovale intra chiar bine acolo , dar (exista mereu un dar ) n-o sa le mai auzi prea tare...mai ales ca o ai placajul original care o sa le acopere
iulicuta2000 a scris:pe fata in locasurile originale n-o sa intre de 17...cel mult de 13(dar si asa cu mari eforturi)...in schimb de 17 merg in usi....
cauta pentru boxele spate fire groase....eventual niste filtre
mult succes...si sa nu asculti manele

Eu am boxele in usa de 13 ani (este inventia tatalui meu) si nu au absolut nimic, nu sunt indoite, nu nimic . Boxele au fost acolo tot timpul de 13 ani.
tiga a scris:
Dumitru Cristian a scris:De ce nu decupati locul de la Oltcit pt boxe? Arata mult mai sport!

arata intradevar frumos , dar nu se aud deloc bine in locasurile alea ( nu au rezonanta)..eu tot in usa o sa le bag

DanSlotea a scris:
iulicuta2000 a scris:
Nu merge să-l întorci periodic (evident, întorci și boxele)?

Soluția cu boxele puse în placă nu mi-a surâs pentru că îmi place să am portbagajul cât mai liber și nu-mi place să văd fire peste tot.

Eu am boxele în buzunarele alea de plastic din portbagaj de aproape un an și se aude foarte bine. Faza cu mocheta urmează s-o fac după ce se mai încălzește, din motive de scârțâit Și-a pus și Laurențiu la fel și nici el n-are probleme. Încearcă boxele sunt astia de aicea
http://www.maniac-sound.com/index.php?tld=en&page=product_table&category=car&product=01_03_DevilX
37513 si 37569
bucata de lemn o sa fie de 2cm grosime atata am vorbit cu tamplaru ...
boxele de 13 vrea sa le pun jos in locasu ala al lor nu vreau sa dau gauri prin usi ...
cine imi zicea sa nua sc manele stai linistit nu prinzi o manea la mine in masina
acum sa vedem ce o iesii
firele la boxe le folosesc pe ale lor din cutii cred ca sunt bune
iulicuta2000 a scris:boxe am vazut puse in plasticele din spate...cele ovale intra chiar bine acolo , dar (exista mereu un dar ) n-o sa le mai auzi prea tare...mai ales ca o ai placajul original care o sa le acopere

Nu mă oprește nimeni să ridic placa cînd vreau să ascult... Sau mai bine, să rabat bancheta
Eu vreau să evit boxele pe placă pînă cînd oi pune folie neagră pe spate. Ca să nu se vadă de afară. Nu mi-e că le fură careva, ci că distruge. La mine în spatele blocului s-a furat casetofon chiar fără față. Oricum înainte de toate o să pun alarmă și poate închidere, ca să desființez cheile.

Dar de ce n-ar merge și rotunde? Mulți mi-au zis că rotunde sînt mai bune decît ovale...

@geani: Firele se pot trage frumos pe lîngă. Nasol dacă nu ai mufe și firele sînt prinse direct, atunci cînd trebuie să scoți placa de tot...
DanSlotea a scris:Eu vreau să evit boxele pe placă...Dar de ce n-ar merge și rotunde?
Merg si rotunde dar nu de diametru mare pt ca esti limitat de doua dimensiuni pe verticala: una pina in placa ce acopera portbagajul si una inaltimea la care poate fi coborit magnetul difuzorului in degajarea contraaripei. Dacă vă referiți la plasticele originale care acoperă portbagajul pe laterale, nu prea știu ce boxe ar intra acolo.
Eu mi-am pregătit două perechi, una 16x9 și una de 8 țoli (8 țoli e membrana, masca are 26cm) și nici una nu ar încape acolo pentru că ar trebui să treacă prin aripa interioară mult și bine.

Când umblu cu placa decupată și dotată cu difuri în portbagaj am probleme, ce băgam înainte în portbagaj lejer acum nu prea mai încape, trebuie să am grijă.
Dacă e și metalic, se lipește de difuri...

Așa am constatat cât de mic e portbagajul de Oltcit de fapt.
Laurentiu a scris:
DanSlotea a scris:Eu vreau să evit boxele pe placă...Dar de ce n-ar merge și rotunde?
Merg si rotunde dar nu de diametru mare pt ca esti limitat de doua dimensiuni pe verticala: una pina in placa ce acopera portbagajul si una inaltimea la care poate fi coborit magnetul difuzorului in degajarea contraaripei.
Aha. Priceput!
Care ar fi dimensiunea maximă pentru o boxă rotundă montată în "ușa" din spate și care pentru o boxă ovală? in legatura cu difurile alea mnc devil.... mai gandeste-te la altele. eu lucrez intr-un hypermarket iar la car audio au modele mnc mai reusite. singurele care mi-au placut au fost mnc sunnset sunt si pe oval si pe rotund. cele devil le-am probat si se aud aiurea tare. singurele care merita bani sunt sunnset-urile. inca oa data am avut ocazia sa le testez. asta e parerea mea. vezi cum se aud si imi spui. cu respect!!!!
Dumitru Cristian a scris:
iulicuta2000 a scris:pe fata in locasurile originale n-o sa intre de 17...cel mult de 13(dar si asa cu mari eforturi)...in schimb de 17 merg in usi....

Eu am boxele in usa de 13 ani (este inventia tatalui meu) si nu au absolut nimic, nu sunt indoite, nu nimic . Boxele au fost acolo tot timpul de 13 ani.

ce boxe ai in usi de 13 ani?m-am referit ca de 17 intra mai greu in usi...de 13 cm merg bine...pentru cele de 17 este ceva munca...te rog niste poze daca se poate
DJ-05-RSG a scris:in legatura cu difurile alea mnc devil.... mai gandeste-te la altele. eu lucrez intr-un hypermarket iar la car audio au modele mnc mai reusite. singurele care mi-au placut au fost mnc sunnset sunt si pe oval si pe rotund. cele devil le-am probat si se aud aiurea tare. singurele care merita bani sunt sunnset-urile. inca oa data am avut ocazia sa le testez. asta e parerea mea. vezi cum se aud si imi spui. cu respect!!!!
)
mah si eu lucrez intr-un hypermarket stiu de sunseturi da faza e ca nu mai avem si nici nu mai aducem se auzeau chair frumos alea
devilurile dau si ele nu cat sunset da de ajuns (la banii lor) nu imi permit sa dau mai mult asa ca zic ca alea sunt de ajuns lucrezi in pic????????????? si io
iulicuta2000 a scris:
Dumitru Cristian a scris:

ce boxe ai in usi de 13 ani?m-am referit ca de 17 intra mai greu in usi...de 13 cm merg bine...pentru cele de 17 este ceva munca...te rog niste poze daca se poate

Pei sunt SONY pana acum au fost bune. Am sa montez unele mai mari,... O sa fie mai mult de munca si mai vreau sa montez unele in placa aia de la portbagaj. imi bag si io 2 in placa de la portbagaj. zilele astea cand am putin timp liber. sa vad ce iasa!!! Si eu vrea sa-mi montez boxe in usi zilele astea si am gasit modelul acesta http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/BLAUPUNKT/GTx_693/
Ce parere aveti???P.S:Le iau mai ieftin decat scrie acolo!!AStept Pareri
Cu stima! par bunicele boxele...sunt printre putinele boxe carce pleaca de la 40hz sunt printre putinele boxe carce pleaca de la 40hz asta inseamna ca sunt bune sau nu???
iulicuta2000 a scris:par bunicele boxele

nu prea ai treaba cu domeniu audio si in general cu tehnica,asa-i?
de bune sunt bune...dar ca sa vezi daca sunt si bune pentru tine...e bine de stiut ce boxe ai pe spate...ce head-unit ai...ce putere ai in masina... Momentan nu am absolut nici un fel de muzica in masina! Si am o foarte mare treaba cu tehnica!Iar cu treaba cu audio mai fac niste cursuri cu un prieten,legat de boxe,amplificatoare,playere etc... Ia ziceti ce parere a-ti avea de niste boxe montate in portiere.Ma refer la cele ovale credeti ca ar merge, montate cu distantiere din MDF-u, ar fii o solutie sau sunt prea mari . Fara insonorizare serioasa, profesionala, din portiera de oltcit nu o sa scoti niciodata joase bune, oricat de mari sunt difurile ce le bagi. Ba mai mult, iti mai si istorsioneaza mediile. Eu zic ca mai mari de 13m nu merita sa te complici, dar pana la urma depunde de tine cata munca esti dispus sa faci si cati bani sa bagi. andrei baga cu increre boxe in usi,dar monteaza fata usii fie cu putin silicon
iulicuta2000 a scris:andrei baga cu increre boxe in usi,dar monteaza fata usii fie cu putin silicon

Multam de sfat.

Intai vreau sa dau portierele jos sa le dau cu grund pe interior si unde se prin fetele de usi vreo 3-4 straturi si vreo 3-4 de antifon si voi vedea ce metode mai ieftine de insonorizare exista.O sa ma documentez sa vad ce gasesc pe la brico, practiker si asa mai departe. Daca reuseste cineva sa bage dinamat pe portiere, sa ma invetze si pe mine cum, ca nu reusesc nicidecum ... cum adica nu reusesti?
ca fapt divers,m-am gandit ca n-ar strica daca si pe fata usii ar fi pus ceva material care sa absooarba vibratiile din tabla pe fatza de la portiera ma refer, nu pe panoul dispre interior ... pai nu inteleg ce nu reusesti?Sa ajungi acolo sau sa stea lipita? si eu vreau sa insonorizez usile. si?
daca ai ceva de spus spune pana la capat...asa si eu vreau sa ajung in cosmos...si?
mai bine abtine-te in a mai scrie aiurea pe forum...
Grigoras Cristian a scris:si eu vreau sa insonorizez usile.
E foarte simplu: baga in ele spuma poliuretanica . asa pei m-am gandit sa cumpar ori Dynamat ori alt material fono absorbant si sa imbrac panoul usii in acest material si dupa sa l imbrac in ce vreau.Ce ziceti?Nu ma luati la misto atata timp cat spui ceva spune pana la capat fara sa arunci cate doua trei cuvinte aiurea...n-o sa te ia nimeni la misto...
nu se imbraca panoul usii(care o fi ala ca eu unu nu stiu) ci se imbraca scheletul interior al usii cat si fata usii pe interior
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum