Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vreau sa imi vopsesc oltcitu cata vopsea imi trebuie?
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Care imi spune si mie cata vopsea imi trebuie sa imi vopsesc si eu oltcitu si cat costa asa informativ? Iti trebuie cam 3 litri de vopsea, 3 si ceva. In afara de vopsea, mai ai nevoie de lac si intaritor. S-ar putea sa mai fie ceva dar nu sunt sigur. IN afara de vopsit, mai e pregatitul masinii. Tre sa gasesti pe unu care se pricepe, ca altfel iese de kkt. Pregatit = inlocuit/cîrpit diferite parti de caroserie, chituit, alte materiale ( smirghel din ala fin, chit, etc etc ) + manopera. Apoi urmeaza vopsitul. Daca te duci cu materialele tale ( vopsea, lac, intaritor, etc ) manopera te costa cam 2.5 mil la vopsitorie + ce mai folosesc aia acolo ( banda din aia adeziva, etc ). Prietena mea care a facut toata treaba asta a costat-o cam 13 milioane cu vopsea luata de la cineva care a luat-o din fabrica de la daewoo ( vreo 2.5 mil vopseaua ). Daca faci toata treaba asta la un service, cred ca te ajunge la 20 de mil. Bafta Mama nici masina nu costa cat costa vopsitu (((
Pai ce ii face ma de 20 mil o face nou
Ok mersi mult !!! Salut!
Cita vopsea trebuie,nu stiu dar stiu ca m-a costat totul 20 000 000(putina tinichigerie,vopsit,vopsea etc.) vara trecuta.Am dus caroseria gol goluta ,deci nu era nevoie de acoperit sau de demontat absolut nimic.Mi s-a parut si mi se pare si acum cam mult dar asta e!Cum scriai si tu ,de banii astia puteam lua un alt TRS,ce-i drept intr-o stare asa si asa. bre...din vreo 10mil te-ai scos...
faza e ca io's in salonta... Ma speriati cu preturile astea
Cat mar costa atunci si pe mine doar vopseaua, intaritor, diluant,chit si ce mai trebuie.
Preturile asea informative ai ca vreau sa meo vopsesc
Meos gasi eu vreun meserias bunicel care sa mio faca eftin,
Dar cat costa toate astea?
Ai ajutati un biet incepator posesor de permis
SALUTARE

HE HE ...asa eram si eu ...candva...

Inceara cu vopse de la policolor... www.policolor.ro
Daca e culoare metalizata te cam costa...

Sa fugi de vopseaua DYO ...este ff proasta..

Trebuie sa gasesti tu un meserias pe acolo pe la tine prin Craiova...dar inainte de vopseala ...vezi cum e cu tinichigeria..

Spor la treaba... cauta la Vopsire Caroserie(printre ultimele pagini)...ai acolo o lista cat de cat actuala...cu ce ai nevoie pentru un vopsit.
Dar depinde de fiecare vopsitor....si de modul in care lucreaza Vali pacat ca ai bac si nu ai timo sa te ocupi de masina omului,ai scoate si tu niste bani....de care ai atita nevoie... daca chiar doreste cineva sa aduca masina pana la Salonta...se rezolva cu vopsitul. O sa o vopseasca unchiul meu, de la care am invatat multe in aceasta meserie. O sa ma ocup si eu de ea...in functie de timpul liber. Masina se poate aduce intreaga, cu toate pe ea, si o veti primi inapoi cu toate functionale(inclusiv ce nu a mers pana atunci). Pot incerca eu cu o aripă fața? desigur.
cam pe cand vrei sa o aduci?
o aduci montata pe masina...sau e data jos de pe masina? E demontată si cred ca mai repede o sa ajung cu ea in mină,caci nix rovigneta.... Daca esti din Craiova eu te sfatuiesc s-o duci la service-ul Oltcit-ului sau ma rog mai nou Daewoo. Gasesti acolo meserias shi alea, alea. cu vopsea de policolor 2 l ,cu ceva chit ,fibra cam 2 500 000 2 500 000 lei costa vopseaua?ma rog cu chit si ce mai trebuie sua cam care ar fi preturile? am luat si eu vopsea pt oltcit tot de la policolor am luat bej ( asa are culoarea masina mea culoarea caloriferului ) am luat 4 L sa fac si interiorul si la motor , 4 l vopsea = 3,1 mil sa nu mai vorbim de chit , sprit chit etc , lac ...detalii dastea !! mentionez ca vopseaua este sidefata !

btw ...in talon la mine scrie BEJ ..are ceva daca eu am luat vopsea sidefata ? NU e metalizata e sidefata .. stie cineva ?

GLL a scris :

Sa fugi de vopseaua DYO ...este ff proasta..

ARE DREPTATE !

eu o a vopsita cu DYO de 4 ani si cand o spal imi ramane culoarea pe burete ( vorbesc serios ) !

NU lua DYO
D3Marco a scris:2 500 000 lei costa vopseaua?ma rog cu chit si ce mai trebuie sua cam care ar fi preturile?

da atit costa 2 l vopsea de policolor normala ,diluant,chit ,smirghel si ce mai trebuie pt a vopsi o masina daca vrei sa o faci de nota 10 costa mai mult ,pe mine m-a costat doar vopseaua ,perla ,diluantul ,lacul si intaritorul 7 500 000 si se poate si mai scump,acum depinde ce vrei sa iasa discutiile de pe acest topic sunt destul de vechi, asa ca indraznesc sa revin cu intrebarea :
Cine si-a mai vopsit de curind masina ? Ce materiale recomandati? Sfaturi! Idei! Satisfactii-dezamagiri, etc.
Apropos: am un TRS din `95 culoare "BLUE AGADÎR" a-ti vazut pe undeva nuanta asta ? daca vrei calitate cauta un vopsitor care are si cuptor ,vezi cum iese o masina vopsita si daca-ti place te duci la el,materiale .......cu cit sunt mai scumpe cu atit sunt mai bune Corect. Iar daca vrei ieftineala ia 2 litrii de DUCO si un trafalet pune un coif in cap si aia e cu 100 de lei si 2 beri scapi rapid.

P.S. Acum serios il am pe unu' in cartier care chiar a vopsit olteanul cu trafaletul asa ca se poate orice. mai stiu si eu pe cineva care-si retusa vopseaua de la dacie cu pensula stim noi pe cineva care a vopsit oltcitul cu trafaletul
bogdanlascu a scris:daca vrei calitate cauta un vopsitor care are si cuptor ,vezi cum iese o masina vopsita si daca-ti place te duci la el,materiale .......cu cit sunt mai scumpe cu atit sunt mai bune

nu intodeauna ce este scump e si de calitate si incazul nostru depinde si de meserias corect? corect! in primul rind conteaza mana tinichigiului (unde este cazul),mai apoi mina vopsitorului si dotarile acestuia....si in ultimul rind calitatea materialelor... Am trecut pe la astia pe la policolor si i-am intrebat de vopsea cam cat ar fi litru nemetalizata dupa cum urmeaza:
- 1 litru vopsea - 48,00
- intaritor - 18,00
Si mi-au mai zis ca trebuie diluant.Culoare despre care am intrebat era un gri mai spre inchis.
Si mi-au zic ca numai trebuie lac pentru ca vopseaua este lucioasa.
Andrei__Octavian a scris:
Si mi-au zic ca numai trebuie lac pentru ca vopseaua este lucioasa.

Ia si lac, da peste vopsea si o sa vezi diferenta peste cativa ani. Si mie mi-au zis cand am vopsit masina acum vreo 5 ani ca nu imi trebuie lac, dar vopsitorul mi-a zis sa iau, ca el da la sfarsit un strat de lac, indiferent de vopsea, pentru ca se protejeaza mult mai bine. Si a avut dreptate, vopseaua nu s-a degradat asa usor (unde a mai ramas vopsea si nu a aparut rugina ) acuma depinde...treaba cu lacul in plus (la vopselele care au deja lac in ele), e cu dus si cu intors. De ce? Pentru ca lacul poate interactiona gresit cu vopseaua, si atunci se duce toata munca pe apa sambetei. (se face toata vopseaua zgrunturoasa, sau lacul se va exfolia in 2-3 luni)

Intrebati neaparat vopsitorul despre tipul lacului care se poate folosi la vopseaua pe care o luati. Ai de la Policolor asa au zic ca nu mai trebuie lac pentru vopseaua este de asa natura cu tehnologiile astea noi si dupa normele europene ce mi-au zis, dar o sa mai merg la alt policolor sa-i mai intreb si pe aia sa vad ce gogosi mi-o mai da si ei .
P.s. nu are ce sa comenteze vopsitoru ca eu o sa-mi fac mana pe masina, cand s-o mai incalzi ca vad ce iese . intr-adevar, vopseaua de la policolor (in afara de aia scumpa....nu imi vine in minte denumirea), are lacul in ea.
Buba e urmatoarea: 1-2-3ani are luciu, dupa aia ar trebui sa mai dai odata cu lac, ca vopseaua se va matui (nu iese cu polish) Eu zic ca daca dai un lac odata la 2 ani nu cred ca are ce sa afecteze, intretine si voseaua, numai sa nu fie vopseau sarita sa lovita ca altfel nu se merita. vopsea dyo =mare greseala eu in criza de bani si trebuind sa acopar urmele unei coeziuni am dat cu dyo acum a inceput sa se ;;beleasca '' Acum depinde si de cum e pregatita masina inainte.
Si eu am masina vopsita cu Policolor si am primit acelasi raspuns, ca nu trebuie lac. Dar diferenta se vede cu ochiul liber (in zonele mai ascunse unde nu am lac ). Pentru exterioru masini si poate ca si compartimentul motor de cata vopsea am nevoie?
Ar fi caroseria,barile,pragurile si poate ca si compartimentul motor. Mie pentru exterior mi-au ajuns 4 litri, inclusiv pragurile exterioare vopsite separat, o a 2a capota si mi-au mai ramas cam 0,4-0,5 l de vopsea. Acum depinde foarte mult si de vopsitor, cum are mana.
Lac iti trebuie cam 2 litri.
Vopseaua mea a fost Policolor. Cu 2 litri am vopsit masina, exterior, praguri pe interior si semicontraaripi. Vopsea Klar. Eu cu 1 litru jumatate, am facut toata masina si tablele la motor. Si m-a furat si vopsitorul. Eu cu o juma' de litru toata masina si m-am vopsit si pana la coate )

Terminati mai cu prostiile - pe unde am auzit 4 cutii intra si iti ajunge (iti mai ramane cam o jumate de cutie maxim. Aici intra interior - strict necesar si exterior. a mea rabla a fost vopsita cu doua cutii de 1 litru+2 litri de lac
daniel.opr a scris:Eu cu o juma' de litru toata masina si m-am vopsit si pana la coate )

Terminati mai cu prostiile - pe unde am auzit 4 cutii intra si iti ajunge (iti mai ramane cam o jumate de cutie maxim. Aici intra interior - strict necesar si exterior.

4 cutii, dar nu de vopsea. Eu am vopsit exterior + semicontraaripi fata + praguri cu 2 litri de vopsea. Vopseaua a fost diluata 1/1, adica 2 litri vopsea + 2 litri diluant (asa e reteta pt vopsea Klar). Peste tot s-au aplicat 2 straturi de vopsea. Peste vopsea s-a dat si lac, aceeasi reteta: 2 litri lac + 2 litri diluant.
Sunt 4 litri, dar nu de vopsea. Si eu m-am gandit sa vopsesc olteanu'; dar in 3 straturi de vopsea + 3-5 straturi lac. Ca sa fie oglinda; sa iti vezi chipul in ea. Poate par nebun . Imi plac cum sunt vopsite X5-urile, mai ales cele negre; la acelasi lucruma gandeam pentru oltean, dar pastrandu-i culoarea originala : bleu - agadir. Apropo, credeti ca mai exista sau mai se gaseste!? Nu. Decat probabil daca ti-o fabrica la vreun atelier, dar pretul e pe masura.
iulicuta2000 a scris:stim noi pe cineva care a vopsit oltcitul cu trafaletul

Eu l-am vopsit cu Pensula si cu Bronz [2 lei sticluta] au intrat vre-o 11 sticle. =))Asta e buna! N-a scris cantitatea unei sticlute Am si eu o intrebare.
Voi cat spritzchit ati folosit la masina?
Multi zic au folosit 1,5-1,7 ,dar dilat sau nediluat?
Oricum o sa cumpar spritzchit 2litri ca asa se vinde,sal diluez sau sal aplic asa? depinde nene......
de obicei, spritzchitul se da doar pe suprafetele pe care ai dat cu chit...

daca e filler...se da pe toata masina....... Care e diferenta?intre spritzchit si fuller?
Si spritzchit se aplica diluat sau nu? Șpriț-chitul e o amorsă care se dă ca tampon între chit și vopsea. N-o să-ți reziste prea mult vopseaua direct pe chit.
Filer-ul e o vopsea de probă - îți arată imediat imperfecțiunile chitului. Și se dă și asta ca tampon între chit și vopsea. Si ce se recomanda?Spritz-kit sau fuller?Am inteles ca prima solutie este mai veche.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum