Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

mai nebun eu de felu' meu [Oltcit cabrio]
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
sa va spun o chestie destul de interesanta... . alaltaieri am fost la un chef...duminica seara pt ca luni am fost liber.si pe la 5 stateam pe canapea cu un prieten siimi zice el ca sa fac ceva cu oltcitu ce sta in fata blocului la mine ( un 11r '92 50 000 km cu o caroserie cat de cat buna) care sta si asteapta sa ma plimb cu el.si imi trece mie ideea prin cap : " nu vreau sal vand vreau doar sa ma distrez cu el"
si il intreb pe tip
ai flex ?...el zice da.da ma intreaba ce vreau sa vaf cu el si iam zis ca fac primu oltean din tm cabrio.o facut niste ochi loa mine si mio zis ca nu ma tzine.si iam zis " watch me !! " ( and mia venit ideea eram un pic ametzit de la cateva beri dar gandeam limpede - bine pe jumatate limpede ca unui om lucid nui vin astfel de idei )asa ca...cine iese din casa la ora 6 dimineata cu flexu in mana ? - DAVID pana la ora15 a fost gata....o sa revin cu niste poze dar le am pe telefon si nu stiu cand o sa le descarc.anyway ......nu o folosesc pe drumuri publice...numai pe cateva ocolite si intr-un sat din apropiere.

omologare ?.....nu ma stresez cu ea
ramforsari ? ....vreau sa vad cat ma tine
alte optiuni ? ....nu deschid usa...sar direct la volan

in rest...I ENJOY LIFE .....THERE IS PLENTY OF TIME TO BE DEAD

David poze...poze...pozeeeee

P.s: oare de unde a venit ideea? pai vali....dupa 6 beri si doua galeti de plictiseala....se nasc ideile cale mai bune nu ? Abia astept sa vad pozele ) am avut un vecin care la fel s-a pus cu flexu pe masina si in cateva ore era decapotat era crem masina si arata super.a mers cu ea destul de mult prin sat(cunostea gaborii) si era cel mai tare
pacat ca atunci cand a deschis usile sa faca un pic de curatenie prin ea a lasat-o "mijlocu"pe saraca masina
apoi a dus-o la fier vechi
iulicuta a scris:
pacat ca atunci cand a deschis usile sa faca un pic de curatenie prin ea a lasat-o "mijlocu"pe saraca masina

poze poze poeee !!!
(să văd dacă diferă cu ce am "decupat" eu ) ce poze...ca asta se intampla acum vreo 5 ani...
uite ca m-ai facut curios...sa vad daca nu cumva are el ca era destul de ticnit sa faca si poze cu isprava.din ce mai tin eu minte o taiase in asa fel incat pastrase geamurile custode (avea dinalea pe surub) fara luneta.nu mai stiu dar parca sudase haionu.sau ceva...ca nu se deschidea(nu ca l-ar fi interesat pe el asta )
sa-l intreb pozele vin azi sau cel tarziu maine...we are really sorry for the inconvenient -

" The Crazy Flex Tuning Team " ...adica EU abia astept Sa vedem isprava! Asteptam .... si asteptam ... Io am impresia că lu' ista i s-o năzărit 1 aprilie mai cu întârziere... las` ca i-o pozez eu daca el e secretos. mai asteptati pana sapt viitoare, ca sper sa ajung si eu prin TM.

@ZPH stai tu linistit ca David e mai serios ca multi din oamenii pe care ii cunosc, nu e gluma de 1 aprilie zephirus...pe "ASTA" il cheama david sau tm09jnx....ok ?

pozele sunt aici :

http://img128.imageshack.us/my.php?image=image0046uh.jpg
http://img128.imageshack.us/my.php?image=image0059oi.jpg
http://img128.imageshack.us/my.php?image=image0071gc.jpg
http://img91.imageshack.us/my.php?image=image0080tk.jpg

e murdara si inca nu e gata

cu zambetu pe fata ....David Iov David, arata bine pentru o masina nefinisata. Oricum Oltcitul are o linie super pentru un cabrio. Stau si ma intreb cum o sa-i faci capacul portbagajului, ca sa se potriveasca cu curbura din dreptul inchizatoarei portbagajului (a propos cum mai sta hayonul acolo ). Acum tot ce-ti mai trebuie este o tapiserie din piele pentru scaune si bancheta. Plus un arc de securitate in spatele scaunelor. Bafta si spor la munca, sunt curios sa vad ce iese. heh.....mda arata bine.....dar ...nu intentionez sa o pastrez ptr un lifetime.....si nu intrentionez sa bag bani in ea pt ca problema omologarii sa mai discutat.dar daca imi pica in mana o prelata nu se va mai pune problema . oricum .....are un motor ce ma impresionat si pe mine.am avut un trs inainte. si credeti-ma ca motoru asta merge mult ami rotund si mai bine .asa ca......o sa trag de ea pana cand...incepe sa mearga urat.apoi ...nu stiu ce se va intampla.dar hai sa fim optimisti......doamne da sa ma tina o vesnicie

David iov felicitari ..................... dupa cum spuneam ....mai nebun eu de felu meu...azi am mers off road la padure .....pe drum de tara ...si cum tocmai plouase o noapte intreaga...am vrut sa dau cateva "drifturi" cu "magaoaia" ! asa ca ....am bagat 20 l benzina si dai sa mearga...credetima ca am ramas placut impresionat cate poate oltcitu.am mai avut un trs dar nu mi-am permis sa fac cu el ce am facut cu asta.a 3-a nu dadeam decat f rar ...in resc 5000-6000 ture intra 2-acurbe luate cu 80-90km/h.........derapaje controlate pe noroi...balti luate din plin ( ca la viteza aia nu mai aveam cum sa o opresc decat proptita in ceva si spre surprinderea mea .....nu a morit motoru cu toate ca delco-ul e f jos ) . dupa cateva curbe de aprox 90 grade eram cu masina perpendicular pe drum tragand de volan si cu pedala jos redresand-o .... si culmea ...... nu am ramas impodmolit si credetima ca era noroiu cat casa de mare . saptamana viitoare am de gand sa fac cateva filme si o sa le postez pe forum. pana atunci ..... o sai scot evacuarea si o sai pun doar o teava .....din Y pana in spate. masina va fi folosita doar pt offroad.dupa cateva ore de "forjat " directia si suspensiile....culmea...usile se inchid la fel de fin ca si inainte so tai.deci nu sa lasat deloc. is impresionat ...

David Iov Arata fain jucaria ... imi place
Bravo ! daca ai sasiu frantzuzesc se explica de ce se inchid inca usile
felicitari si din partea mea,din pacate tipul ala pe care il stiam nu a dus-o la remat ci si-a facut cotetz la pasari (cabrio )
asta e...in schimb am un vecin care tine un oltcit pe butuci de un an de zile,l-a lasat CV si si-a luat dacie;poate il conving sa ma lase sa tai masina macar asa la panarama ,ca oricum nu mai pleaca de pe butuci masina David, acum cateva luni, am scris, pe acest Forum, ca la Craiova s-au construit, pentru tovarasa Elena Ceausescu, 2 Oltcit-uri cabrio. Bijuterii de masini. Acum cativa ani, unul a fost scos la licitatie la fabrica din Craiova. L-a cumparat un baiat destept si pe faza din Bucuresti. Ar fi interesant daca l-am descoperi pe acel baiat si, sa aflam daca mai are masina. De la Craiova pana la Bucuresti a mers cu ea. Cred ca este omologata. Sa incercam sa-l descoperim pe acel norocos. Poate stie cineva de el. george....ar fi bine sa gasim oltcitu cabrio facut in uzina...dar cred ca ar costa enorm. ...eh ....sau poate punem toti bani de pe forum ca sa o avem ca reprezentanta a forumului

David Iov Am zis macar sa-l aflam pe cel ce l-a cumparat. A dat foarte putin pe masina la vremea aceea. Era foarte fericit ca a reusit acest lucru. Au aratat la stiri, la PRO Tv, cred. L-a cumparat prin luna noiembrie, era foarte frig afara, a mers din Craiova pana in Bucuresti asa cum era - decapotabil, a spus ca nu s-a simtit frigul in masina. Masina arata super-bine. Daca ar sti de acest Club, sa intre pe net sa-l cunoastem si noi, ar fi nemaipomenit. uraa oltean cabrio

Coming soon Oltcit Cabrio Turbo stau si ma plictisesc fara somn si imi belesc okii pe forum.....si miam amintit de o chestie tare de care am uitat de cand mi-am vandut trs-ul..........inca mai am niste bilute de naftalina pe acasa....99.6% pura.asa ca dupa ce rez problema carburatorului 2 bilute is in rezervor .....yahooooooo...acum miam amintit.....sa vedem ce poate un oltcit cu vreo 100 kg mai usor si cu naftalina in rezervor.... nah,
ma baieti mai bine puneti mana si bagati kerosen sau nos

life is a shet. THERE IS PLENTY OF TIME TO BE DEAD Fain-fain!

felicitări!Dar...chiar ai de gind să-ți bați joc de ea? eu nu imi bat joc de ea ......eu doar o sa o " testez" aha
eu întelesesem altceva,dar e bine ca m-ai readus pe drumul cel bun. salut all,
pun si eu o intrebare:

care sunt pasii pentru a omologa un oltcit cabrio, ce formalitati implica(acte) si cam la cat se ridica costurile !!!

parerea mea e sa-l sprijinim pe David Iov cu oltcitul cabrio, sper sa nu-l dea la remat si sa-l tina ptr el CEl ami bine e sa incerci sa te interesezi la RAR.Dar daca faci ceva cautari prin forum in mod sigur vei mai gasi informatii despre acest subiect.Oricum implica costuri mari. Din cite stiu eu a incercat cineva si la noi acum vreo 5 ani numai ca oltcitul avea numere vechi.tip-1-il-456.Am auzit ca cei dela rar iau cerut vreo 28 milioane pentru acte.
Presupun ca acum nu se mai poate......trebuie sa treca niste teste......pe care oltcitul nu cred ca le mai trece....cel putin cel decapotabil.
Dar se poate omologa daca [renovarea]se face de catre o firma autorizata de catre rar.
Dar costa o avere.
androne constantin a scris:Dar se poate omologa daca [renovarea]se face de catre o firma autorizata de catre rar.
Dar ce asta e apartament sa-l renovezi Cred ca nu vor omologa romanii asa ceva. Poate daca ar mai exista in Uzina din Craiova, al doilea exemplar de Oltcit Cabrio (cel oprit pentru muzeu sau Dumnezeu stie ce - au anuntat ca au oprit 1 exemplar - Sensey poate stie ceva). Cand privesti la Tv, Discovery, in mod special, si vezi ce-si pot construi oamenii, se pot omologa. Dar la noi, ba. he he he ...daca ar veni cei de la pimp my ride in romania sigur m-ar cauta

David Iov he he he ...daca ar veni cei de la pimp my ride in romania sigur m-ar cauta

David Iov

aha, nah, s-a rezolvat ma
sa imi povestesti si mie mai multe despre pimp my ride cand ajung in TM
vin dupa tine in TM, sa stii

Kind regards,
Madalin Zolti azi .....am descoperit ca rezervoru e spart .....ultima data cand am mers la padure cu "bolidu" meu ....a consumat cam 7 litri in 4 km .....si nu stiam ce are ... azi .....am bagat 3 litri in rezervor si surpriza .....curgea din scut benzina la greu .....am dat jos scutu si am gasit o "gaurica" de toata frumusetea cam 1.5 mm de curgea din ea mai ceva ca la de la robinet ........ce sa fac ? holsurub cu o bucata de cauciuc si rezolvata a fost ..............direct la padure am mers am facut poze si filmulete...o sa le pun pe topic.,...in schimb nu a prea fost noroi...deci ....nu prea am abvut unde sa "ma dau".heh...jorj-l...detine aparatu cu pricina......asa ca george.......poze poze si filmulete.....cat mai repede

David Iov
David a scris:holsurub cu o bucata de cauciuc si rezolvata a fost ....
Rezolvare pe termen scurt daca, cauciucul e natural.
Rezolvare pe termen scurt daca, cauciucul e natural.

Laurentiu, cauciucul era doar o masura de siguranta, surubul, tine el...
bucata de cauciuc e dintr-un furtun de benzina, de oltcit...

Facand abstractie ca eram mai mereu in centrul atentiei..
Davide, sa stii c-o fost tare de tot excursia noastra..., desi am tremurat, de cateva ori constientizand ca de se-ntampla ceva si zburam dreaku de pe drumul ala de tara cu vre-o suta la ora, nu stiu ce sanse mai aveam, cu masina deschisa, si fara centura... Da, a fost o doza de adrenalina curata... (recunosc mi-a fost cam frica), da am supravietuit, si oltcitul s-a comportat minunat, nu ne-a dezamagit... pot sa zic ca m-a impresionat, cate poate indura mashina asta asa decapotata cum e... ma-ndoiesc ca cei de la testele oficiale fac ce-am facut noi... a fost nebunie curata, dar a meritat..
Pozele care le-a postat David mai sus is facute de mine cand, neputand sa-mi potolesc uluirea, am scos mobilul si-am imortalizat obiectul cu pricina... (a fost o surpriza din partea lui)
Sentimentele traite intr-un oltcit cabrio sunt incomparabile..
Uitati aici un link cu cateva poze: http://www.flickr.com/photos/73596957@N00/
filmele-s cam mari, tre sa gasesc un loc unde le pot uploada pt share... David, noi 2 trebuie sa vorbim neaparat ceva. Vezi k miercuri sau joi ajung dupa tine in TM asa cum am vb ultima oara la tel. Trebuie sa punem la punct unele mici detalii pana ajung la tine
intra pe yahoo mess sa discutam madalin....ca bine zici ...tre sa vb ...neaparat
asa ca sunama cat de repede.rapid ..... !!!!!!!

george ,,,,pozele is super ...ma asteptam la mai multe .....asa ca bagale pe toate .....

david iov
David a scris:azi .....am descoperit ca rezervoru e spart .....ultima data cand am mers la padure cu "bolidu" meu ....a consumat cam 7 litri in 4 km .....si nu stiam ce are ... azi .....am bagat 3 litri in rezervor si surpriza .....curgea din scut benzina la greu .....am dat jos scutu si am gasit o "gaurica" de toata frumusetea cam 1.5 mm de curgea din ea mai ceva ca la de la robinet ........ce sa fac ? holsurub cu o bucata de cauciuc si rezolvata a fost ..............direct la padure am mers am facut poze si filmulete...o sa le pun pe topic.,...in schimb nu a prea fost noroi...deci ....nu prea am abvut unde sa "ma dau".heh...jorj-l...detine aparatu cu pricina......asa ca george.......poze poze si filmulete.....cat mai repede

David Iov

cine ma poate lamuri si pe mine despre istoricul masinii TM09JNX daca a apartinut cumva acestui David, si in ce stare se afla ea inainte de a o vinde, rog pe cumparatorul acestei masini actualul propietar sa imi spuna in ce stare tehnina a cumparat-o si cat a dat pe ea da cine mai esti tu sa ne iei asa?cine esti?Ce doresti?
si da, TM 09 JNX a fost al lui David, eu l-am vazut cu el cand am fost la timisoara anul trecut in toamna.

P.s: cabrio-ul asta nu e JNX-ul...asa ca nu vad nici o legatura cu topicul, si prin urmare esti OFFTOPIC.
Doresti ceva si nu gasesti raspuns pe alte topicuri, te rog sa deschizi un topic nou.
P.s.s.: nu vad rostul intrebarii...ce treaba are JNX-ul cu acest cabrio...sau cu problema cu Madalin Zolti?
loooooooooolllllllllllllllllllllllllll

mda nici eu nu vad relevanta dar caia : tiam trimis un pm sa te lamuresc.
vali ...cand poti ...ia lleg cu mine stii tu pt ce

Cu stima david iov http://www.extreme.iad.ro/stadion%2026%20mai/stadion%2026%20mai%2027.JPG

luand masuri de siguranta alaturi de un MANIAC al motociclismului....credetima e maniac....circula prin oras mai tot timpu intr-o roata in shlapi si fara casca dar dupa ce abia l-am convins sa urce in masina .... a zis ca nu merge cu mine decat daca are casca...! zis si facut...a doua condite era sa...port si eu casca...ca sa nu raspunda de mine daca supravietuieste...LOL !! dupa cum puteti vedea ....aici :

http://www.extreme.iad.ro/stadion%2026%20mai/stadion%2026%20mai%2028.JPG

sincer ....nu ma asteptam sa apara pozele astea pe undeva dar ....un prieten mi-a facut surpriza sa le puna pe site-ul lui despre masini BETON si NEBUNI DE LEGAT !!! "403 - Acces interzis!"
pune-le si tu pe imageshack http://www.extreme.iad.ro/stadion%2026%20mai.html

E mai greu de navigat pe site-ul omului, ar avea nevoie de puțină mentenanță... Sus în dreapta, la "NEBUNI".

Hopa, la știri are poze de la Oradea... heh...se pare ca olteanu lu' sasha nu o scapat neobservat .....

Cu stima David Bai david tu nu esti normal!
Dar mai bine te sun (chiar acum).
Of ca nu raspunzi. Daca mai ai acelasi numar inseamna ca nu te-ai trezit. care vrea o tura cu cabrio...sa ma sune......in curand nu va mai fii

cu stima David
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum