Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Hobby - modelism & miniaturi
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Doar una e 100 lei... am vazut ... scumpe pentru ceea ce sunt ..parca axelul totusi e facut un pic mai bine decat clubul ...alta firma probabil ambele modele mi se par deformate,destul de sumar reproduse,sa vedem ce ofera cei de la De Agostini. Daca Axelu-l si Clubul din pozele din pagina trecuta sunt deformate sa vedeti ce detalii deapifixu si fabricatie china va ofera deagostini. Clubul din pagina trecuta are cateva mici defecte care se vad ... probabil din transport sper ca dumitru cristian sa ne se supere ...

1. pozitia anormala a stergatorului
2. lipsa oglinzii retrovizoare din partea soferului

ca realizare un defect major se gaseste la prag ...parca ar avea praguri false ...ceea ce nici un oltcit din fabrica nu a avut vreodata ...

in alta ordine de idei ... DeA va veni probabil cu acelasi fel de macheta ... partea inferioara la majoritatea pe care le-au scos acuma au avut probleme de realizare

referitor la axel ... machele de 1/48 care le-am vazut la vanzare cu niste preturi de peste 110 lei pareau binisor facute avand inclusiv interiorul vopsit Axel-u 1/24 este cam 150lei. am vazut pe okazii axel 1/48 ...cel mai ieftin 110 ... dar am vazut aceiasi macheta si la 130 ... si din ce pare e aceiasi macheta de axel ca a lui dumitru cristian ... la fel din franta cu tot cu transport ajung pana intr-un milion(cu tot cu transport) ...acelasi model

p.s. preturile de pe okazii erau erau fara transport .... Scri pe aici cind apare Oltcitul la Deagostini ca sunt si eu interesat. sa speram ca macheta oferita de cei de la De Agostini va fi mai fidela,la clubul verde,pe langa faptul ca pragurile sunt supraterminale ,adica ies in afara si nu subterminale,sunt si vopsite in culoarea caroseriei nu negre. daca le faceau farurile si stopurile mai exact dimensionate si colorate probabil ca se apropiau amandoua ceva mai mult de designul real.in plus mi se par scumpe avand in vedere si scara la care sunt lucrate.
DanH a scris:Scri pe aici cind apare Oltcitul la Deagostini ca sunt si eu interesat.

am scris mai sus apare de miercuri intr-o saptamana in numarul 11 ...
uite mai jos mailul primit de mine de la ei

Buna ziua,

Va informam ca numarul 11 din colectie va contine “Oltcit Club”.

Va multumim si va dorim o zi placuta!

Ioana Nutu
DeAgostini Customer Service

Tel: +40.21.40.10.888
Fax: +40.21.40.01.067
E-mail: info@deagostini.ro
Web-site: www.deagostini.ro

chromatech ..la ceea ce sunt la 100 de lei sunt scumpe intr-adevar ... la 25 de lei cat vine la deagostini e totusi un pret mai acceptabil .. nici mare nici mic ... cu toate ca am vazut in supermarket machete la 1:48 la 10-15 lei ...chestia e ca nu modelele oferite de DeA ... ci bmw-uri, porsche ...si multe de ultima generatie... multe realizate chiar mai fidel decat ceea ce ofera DeA hmm la noi apare revista marti. alexe inseamana ca voi sunteti cu o zi inaintea romaniei ... oficial revista apare miercurea ... un singur numar a aparut mai devreme adica martea ... cel putin asa stiu si cel putin asa a aparut in craiova ... de altfel si in bucuresti ... si in alte orase ... Lancer,cand zici ca apare numarul cu OLTCIT CLUB? Da, in 15.02.2012 apar nr. 11 din Masini de Legenda "Oltcit Club" si arata cam asa, pe verde sau albastru:

http://imageshack.us/f/823/img0121b2.jpg/

http://imageshack.us/f/841/img0120b.jpg/

http://imageshack.us/f/10/o11v.jpg/ corect angel ... culoarea din ce stiu si eu una din astea 2 ... deci o sa ramana o surpriza ...
Alex.Pap a scris:Axel-u 1/24 este cam 150lei.

Unde ai vazut tu axel 1/24 ...eu unul caut si degeaba ... cine il produce? Gata ...am achizitionat macheta ...si e verde....
o multime de greseli in carticica ...

e modelul din postul lui Angel

Hai cu o poza sa o vedem si noi. eu acu plec in cautarea ei..

edit: am gasit-o...
http://www.okazii.ro/catalog/66254671/vand-doua-machete-oltcit-si-dacia-noi.html
ce nu face romanu' nostru pt cativa lei Mi-am cumparat si eu un Oltcit:
Tocmai ce l-am desfacut si eu din ambalaj Imi place cum arata, avand in vedere ca e facut in China.
Al cui o fi Oltcit-ul rosu din revista?L-a vazut cineva prin Bucuresti? Ave Oltcit!

Ce placut surprinsa a ramas doamna de la chioscul de ziare cand i-am spus ca am una adevarata! oltcitul din revista, cel rosu, se poate vedea cand mergi pe mosilor dinspre eminescu spre obor, in fata ultimului bloc pe dreapta inainte de intersectie, parcat pe trotuar, in fata blocului, il stiu de ceva timp si arata chiar impecabil, niste ornamente cromate si o reconditionare a jentilor ar fi cam singura interventie necesara, apare in posterul din revista cu rugina pe o janta... dar in fine. macheta e ok singurele lucruri care sunt enervante sun pragurile si toba spate care e prea jos sau prea in spate nu imi dau seama oricum, e bine macar ca a aparut dani tu ai vazut Axelu de la mine ,deci poti spune si tu ca e muult mai prost lucrata.
rabbitdani a scris: macheta e ok singurele lucruri care sunt enervante sun pragurile si toba spate care e prea jos sau prea in spate nu imi dau seama oricum, e bine macar ca a aparut

toba ... e un pic prea jos dar nu mult se poate trece cu vederea ... pragurile sunt intr-adevar enervante si mai e un lucru important ...lipsa elementului de design din spate ... + lipsa vopselei pe lucas-uri

in alta ordine de idei m-am apucat sa dezmembrez unul ...vreau sa il revopsesc si am ramas placut impresionat totusi de interior ...e chiar binisor facut pentru scara la care e realizat

in privinta revistei are niste aberatii de nu se poate mai ales pe ultima pagina... alex sper ca a ajuns cu bine la tine, intr-adevar e mai bine lucrat axelu ala de 1000 de ori are si capacelele patrate de la bara spate dar deh asta a fost 25 lei cu tot cu o revista buna de pus in biblioteca .
Acum sper sa nu fiu offtopic dar arunc cu o intrebare, ce model, cand, si cum arata ornamentele de jgheab cu insertie crom despre care se vorbeste in revista si care sunt pe macheta, are cineva poze cu un oltcit in acest fel? se mai gasesc? se pot adapta de la 1300 ? merci. Eu unul nu-mi aduc aminte sa fi fost ornamente cu insertie de crom pt Oltcit (sau poate nu stiu eu). Al meu din fabrica a avut ornamente de plastic, de culoare deschisa (bej), dar nu avea nicio insertie cromata...

P.S: n-am reusit sa ajung astazi prin oras sa cumpar si eu o revista din asta...Credeti ca maine mai sunt sanse sa gasesc? da, mai sunt sanse
si eu uita-i dar ma duc maine sa cumpar tadaaa

muma lui de imageshack...

LE: Modelismul nu face parte din hobby-urile mele. Nu ma pricep. Insa am si io o intrebare de amator... Daca e "model", "miniatura" sau ce o fi... dece e verde bre? de ce pana mea nu are oglinda de la pasager ? Oltcitul meu cand a iesit pe poarta fabricii in 1987 nu avea oglinda de la pasager. Era acolo doar un capac negru triunghiular de plastic. In perioada aia modelele de baza nu aveau. I-am pus eu cand mi-am luat permisu... spre nedumerirea lu' tata. In 1991 cand a cumparat tata Oltcitul, doar pe stanga avea oglinda, asa erau din fabrica.Iar culoare este una care facea parte din paleta de culori a Oltcitului. In 1989 prima masina a familiei, OLTCIT 11RT, bej Gaselle, avea oglinda pe dreapta si alte optionale (stergator spate si stropitor luneta, dezaburire luneta, cablu soc cu bec...) dani au fost cateva oltcituri cu ornamentul de la streasina cromat.
Acel crom era defapt o vopsea gen crom cu care erau vopsite acele ornamente.
Macheta a ajuns intreaga cu bine.
Lipsa detalii sau defecte fata de original la macheta de la DeAgostini:
praguri in culoarea masini si iesite prea in exterior
semnalizari aripi fata nevopsite
stergator fata pus aiurea
detaliu chedere geamuri spate laterale
ornament de langa haion
stopuri rosu complet
interior negru complet si lipsa o gramda de detalii
aparatori noroi fata lipsa
aparatori noroi spate fara sigla
surube prezoane nevopsite
stergator spate aiurea (prea sus)
spritzuitor apa haion lipsa
spritzutoare capota nevopsite
placa inlocuitoare oglinda pasager in culoare masini
antena lipsa

Citroen Axel 1985 scara 1/24 are pragurile putin iesite si bara fata vopsita putin cam aiurea,dar in rest este lucrat muult superior Oltcitului. alex ... nu poti compara machetele la o scara 1/24 cu o scara 1/43 ... clar cele 1/24 fiind mai mari permit anumite detalii mai ample care lao scara 1/43 nu se pot realiza tehnic ..sau daca se realizeaza costa o gramada de bani

cu restul defectelor enumerate ca macheta sa fie perfecta sunt de acord ... mai putin la faza cu interiorul ...si asta partial ... referitor la culoare sunt de acord ... dar de unde stii ca interiorul nu e detaliat? iti spun eu ca e destul de bine detaliat ...am desfacut o macheta in privinta revopsirii ... la capitolul bord au stiut atat cat le-a permis sa se vada si butoanele de deasupra aparatelor de bord ... are chiar si radio ... ce mi se pare aiurea e pozitia volanului un pic prea departat de comenzi (volan prea in interior) o lipsa de detaliere e totusi la buzunarul spate Mi-am luat machetuțaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Am luat-o si eu, sa o alaturi restului colectiei. Arata decent, nu foarte fidela cu originalul (n-am inteles de ce verdele ala, probabil au vazut masina lui iulica si au zis: "Asta este!"), de departe nu se vad defectele, iar numarul e haios. Prin revista sunt ceva greseli, dar e scuzabil, nu ca ar exista prea multa documentatie pe tema asta. naspa rau de tot, fusa-i pe la chioschiuri si nu aveau revista
ori s-o fi dat atat de repede , ori nu a aparut bai eu cum nu am stiu oi mai gasi de la ce firma este revista ?
AwM a scris:bai eu cum nu am stiu oi mai gasi de la ce firma este revista ?

deagostini si pretul este de 25 de lei
ma interesa-i eu azi la chiosc http://www.clubcitroen.ro/forum/post-175355.html care nu gasiti la posta se poate face comanda la DeAgostini ... cred ca mai au destule pe stoc ...

mai da au inebunit toti cu oltciturile rosii ...mai e unu pe 4tuning ...inca 2 pe citroen ... si eu care ma gandeam ca sunt singurul ... in alta ordine de ideio baietii de pe citroen sunt prost informati ... la capitolul curatire vopsea .. deh s-a inventat decapantul si ei folosesc lichid de frana ... Mai naspa e ca eu vreau sa il fac albastru.
Lancer mai sunt multi care au ramas in urma si ei spun ca sunt tare departe inainte. Dane pai greu nu e ... se aplica aceleasi proceduri ... dezechipare... curatire... chituire pe unde e cazul ... grund ... vopsea ... mai naspa cu elementele de TRS ... trebuie manufacturate si probate si asta inainte de vopsire Gata mi-am luat si eu :X Am primit cadou una de la o FOARTE FOARTE buna prietena!
Prietena care a invatat sa conduca pe... Oltcit. Nitrodilunat!
Pui intr-un vas si bagi macheta la murat si se curata pana la fier. Am achizitionat-o.E bucati.Urmeaza sa o vopsesc ca pe fostul meu Oltcit si sa ai scriu numerele de la fostul Oltcit.
DanH a scris:Am achizitionat-o.E bucati.Urmeaza sa o vopsesc ca pe fostul meu Oltcit si sa ai scriu numerele de la fostul Oltcit.

autocolant hartie ... scoase la imprimanta ... idem si la placutele din spate cu oltcit club ... eu unul incerc sa fac niste poze si poi sa le scot la scara ... pentru ca scrisul cu arial bold pe fond negru caracter de 3 nu prea avantajeaza rabla mea de imprimanta ... se vede dar nu ma multumeste + ca ies un pic mai lungi ...numerele nu am incercat ce si cum oricum o sa trag o poza la ele ... avantaj ca inca am masina

alex eu am incercat cu decanol ... si a iesit binisor cam mult de munca ca nu am vrut sa raschetez ...ci am luat-o la carpa si periuta de dinti ... cu nitro nu am incercat dar s-ar putea sa tina avand in vedere ca vopseaua e proaspata... mai stiu unii care folosesc lichid de rana dar tot la raschetare ajung .... variante de curatire sunt dupa buget ... de la decapant ...nitro ...lichid de frana ...la prelucrari mecanice gen smirghel, lama +1 pt Oltcit
+1 pt Culoare
-1 pt Made in China
+1 pt Interior
-1 pt Rotile de-a dreptul ovale. Adica te apuci sa scrii in revista ce tinuta de drum buna are si despre gradul ridicat de confort al suspensiei si apoi sa dotezi macheta cu asa niste odiosenii de roti...Pur si simplu nu cadreaza
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum