Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cu ce spal etrerii de frana spate?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Vreau sa spal etrerii spate. Cu ce ii spal? Mecanicu mi-a cerut carburol . Cineva mi-a zis ca nu e bine ca trebe numai cu alcool industrial.
Ce sa fac???????????????????? Eu am folosit alcool tehnic se gaseste in comert si e destul de ieftin
poti folosi si ati solventi mai tari (diluant auto) dar atentie la garnituri
pt ca la mine garniturile vechi erau mai bune decat cele noi
Depunerile de piatra de pe interiorul etrierilor nu se curata cu nici un solvent
Metoda folosita de mine: aschie ascutita din lemn de brad si incalzirea etrierilor pe flacara de la aragaz
Prin incalzire depunerile de piatra se desprin foarte usor din canalele garniturilor si etrieri merg foarte bine cu alcool merge. eu am spalat odata si cu benzina. si a mers. Eu am folosit un spray degripant si o perie de sarma mica montata pe un fel de freza de mana (habar nam cum ii zice). peria de sarma si alte scule metalice lasa zgarieturi pe etrier Nu e o perie obisnuita O cirpa care sa nu lase scame si cu alcool tehnic, se rezolva foarte usor problema spalarii etrierelor si a canalelor pt garnituri.
Pt slefuirea cilindrilor (pistonaselor care nu sint acoperite cu un strat de teflon) se poate folosi lemnul de brad. sal

La exterior am folosit o periu
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum