Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Invitatie Intalnire 4.II - Paltinu 22-24 Septembrie
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
kosson a scris:Nici Cyclops nu poate ajunge in acea perioada. Daca mai sunt si alti care nu reusesc in acest weekend amanam cu o saptamana sau devansam cu o saptamana.

E alegerea majoritatii... va rog sa va exprimati doleantele

bre dupa mine cu cat mai repede cu atat mai bine ,deci dupa mine bagati cand vreti ca tot vin doar sa stiu sigur sa nu anuntati si voi cu o saptaman inainte ,cel putin 2 saptamani .Spor la organizare . mai bine mai devreme decit mai tarziu Important e sa ajunga cat mai multi. In primul rand ar trebui sa consultam si prognoza meteo pentru perioada respectiva, si in functie de vreme amanam sau devansam. Geani, te rog tare mult da-ne o prognoza meteo te rog pentru weekendurile 8-10 si 22-24. Stii tu la ce ma refer, apelez pentru ca tu poti obtine cele mai exacte date posibile.

Merci O mare parte din Bucuresti au rugat schimbarea weekendului in intervalul 22-24 Septembrie din motive de servici, obligatii etc.

Cu permisiunea dumneavoastra am sa sustin 22-24 Septembrie

Geani, te rog mult o prognoza meteo pentru 22-24 ? Multumesc. Apropos, Bacaul vine, nu va tenteaza ?

Deci 22-24 ?

Si nu o mai modificam...

P.S. Cine arecunostinte sau rude in armata, va rog tare mult sa-i rugati sa va dea prognoza meteo. E cea mai precisa (army style). Kosson am sa ai atrag eu atentia sa intre pe aici. Eu sunt de acord cu 22-24 sept. daca in felul asta atragem mai multi participanti. Doar sa nu ploua... Sa ramana 22-24 Septembrie, dar de data aceasta sa nu mai mutam intervalul, ca pana la urma daca tot mutam aceasta data ... ajungem sa facem Craciunul la Paltinul Imi cer scuze pentru modificari, dar am dorit sa fie intrunite conditii propice pentru cat mai multi dintre noi. Multumesc pentru intelegere.

Rog administratorului transformarea postului in stiky. Kossoane am sunat-o eu azi si i-am mai dat si un mesaj pe privat.In curind,adica cred ca maine sera vei primi un raspuns. Multumesc si fa ceva calcule: poate-poate ?!?! Din pacate am facut si refacut iar rezultatul e cu minus.Deci:No money,No problem.Din pacate. Complet si totalmente off-topic: puteti da si prognoza pentru we 8-10 septembrie ? Ma intereseaza in mod special 9 septembrie 2006. Multam' anticipat! Oamenii cu prognoza, meteorologii abia ghicesc cum o sa fie peste trei, patru zile(cu cele mai sofisticate scule) si voi vreti prognoza pentru luna urmatoare Este, este... stai linishtit !
Avand o colega a carui sot lucra la aviatie aveam prognoza lunara.. tiiii ce vremuri Kosson, din pacate nu lucrez la aviatie si nu te pot ajuta. Incearca sa cauti pe yahoo weather, dar nu cred ca o sa gasesti o prognoza precisa pe o perioada asa de mare de timp. Merci oricum. Hmmm Geani, ti-am pus la posta telemetrul si rachetele, asa cum ai spus tu, in rastel si invelite cu husa de kevlar. URA !!!

22-24 ? PREZENT !!!
Am sa fiu prezent acolo.Chiar daca n-o sa vin cu oltcitul asta e..ma primiti si asa nu? Zephirus fara suncile afumate si vinul promis poti sa te consideri ostracizat in propria-ti tabara (urat sentiment, nu vreau sa-l traiesti pe viu ). Deci, mare atentie !

Mariuss faceti si voi o masina ?

de unde facem rost d'un disk ?

Rog transformarea postingului in sticky !
kosson a scris:
de unde facem rost d'un disk

Are Dreamer unul, dar e cam mic. Ne-om descurca, facem doar cartofii pe el, restul pe gratar. Asta daca vine Dreamer.
BoogY a scris:
Am sa fiu prezent acolo.Chiar daca n-o sa vin cu oltcitul asta e..ma primiti si asa nu?

Daca vii fara masina, vino macar cu un delco si o bobina. Ce-are mey masina aia a ta Du-o la biserica, fa-i o exorcizare. Off topic:
Nu stiu ce are nu mai vrea refuza sa mearga am 3 aprinderi pe toate le-am pus la fel face..e aiurea.Acum zace in parcare asteapta loc liber la mecanic. Bineinteles ca vin cu delco-ul si cu bobina..!!!
Numai bine!
BoogY a scris:Off topic:
Nu stiu ce are nu mai vrea refuza sa mearga am 3 aprinderi pe toate le-am pus la fel face..e aiurea.

Mey Boogy, verifica bine cablajele si panoul de sigurante. Pe asta eventual curata-l cu spray. Sa nu ai vreo belea pe acolo. Am disc, o sa-l aduc dar nu e foarte mare ... cat sa nu murim de foame
Ne vedem acolo
kosson a scris:

Mariuss faceti si voi o masina ?

Sa speram ca da. Poate cu 2 ,pana atunci mergem la Obarsia Petrecere buna si... poate racolezi cativa citronautzi pentru Paltinu !!! ar fi interesant.

Lanseaza invitatia vezi raspunsul ca sa ne pregatim cum se cuvine... nu de alta dar tre' sa-i bag in potie la popota chiar in cuuurrbura carpatilor... damn' nu bun, nu bun deloc ce-i la tastatura mea acum Ma bag si io ca musca... Nu ma cunoasteti (si nici nu sunt convins ca ati vrea... oricum nu pierdeti nimic ), dar mi-a atras atentia intalnirea asta a voastra de oltcitari, din septembrie. Ma uit in fata blocului si vad un Oltic albastru, si-mi amintesc: e al meu! Si atunci va rog si eu taaaare frumos sa-mi ziceti, cine a mai fost pe acolo: din Onesti, via Brasov se poate ajunge usor acolo? Nu de alta, da pareti o gasca destul de cumsecade si cred ca mi-ar face placere sa va cunosc personal. Imi e destul de neclar traseul pe care ar trebui sa merg ca sa ajung la Paltinu - pe internet n-am gasit decat poze cu Barajul Paltinul, dar nici o harta mai acatarii. O sa folosesc Autoroute, dar nu sunt convins ca ma lamuresc mai bine.
Merci frumos Harti aici si cateva indrumari: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4016

Mai multe detalii la postingul adecvat.

Acolo, in cel mai scurt timp vor fi postate si hartile si traseele care pot fi consultate.

Fii binevenit... dar vai, al cui este oltcitul albastru !?!?!
Propun urmatoarea invitatie:

bobpro a scris:din Onesti, via Brasov se poate ajunge usor acolo?

Chiar foarte usor. Daca doresti, putem sa te asteptam in Brasov cand vii si mergem impreuna pana acolo, ca nu sunt decat circa 120 km din Brasov, numai drumuri asfaltate, mare parte pe DN 1 (Big Brother din Azuga incolo), dar in stil Romania pe alocuri, cu gropi si tot tacamul. Super rapiditate! Merci fain de indicatii!
Linkul ala deja il testasem... Multumesc si de urarea de bun venit, imi pare rau doar ca nu prea le am cu mecanica auto (cateodata citesc din forumul asta ca si cum ar fi in chineza), desi, vai, Oltcitul e al meu de vreun un an si n-am suficienti bani sa-i acord atentia cuvenita. Abia l-am scos dintr-ul lifting facial si probabil ca in viitorul apropiat trebuie si un transplant de inima, ceva, ca e obosit rau, desi e tanar saracu (e din 95 si a avut 4 proprietari)... Ma gandeam sa-l vand, da mai bine il pun la punct si am grija de el... Urati-mi succes. Poate ne vedem in septembrie ( nu promit, ca ala micu trece clasa I si s-ar putea sa fiu prins cu altele)
Ura!
bobpro a scris: ala micu trece clasa I si s-ar putea sa fiu prins cu altele

Pai scoala la romani nu se desfasoara si in weekend. Plus ca in weekendul ala nu a inceput scoala decat de o saptamana, deci practic nu a inceput-o.
Despre partea cu mecanica, nici o problema, unii se pricep la altele. Dupa cum poate ai vazut pe forum, se mai cer si sfaturi din alte domenii, juridice, constructii, fentat pe aia de la ITP prin varii metode, probleme cu diverse institutii de stat habarnamiste, etc. Asa ca un ajutor in orice domeniu e binevenit.
kosson a scris:
Propun urmatoarea invitatie:

ma frieeeeend!!! zuper neica!! ai mana nene... Bun, dupa cateva zile de sapaturi dupa cea mai buna harta a zonei, am gasit-o pe aceasta:

O postez cu propunerea ca in ziua de sambata sa urcam pe Galma Craitei si sa mergem pana in Poiana Craitei de unde ne vom intoarce pe drumul care separa Poiana Craitei de Muntele Netrebnicul (marcat cu rosu pe harta). Marcajul rosu intrerupt dintre Galma Craitei si Poiana Craitei este de fapt un drum forestier (mai exact de tractor).

Cu admiratul privelistii si mancatul de pranz in poiana Craitei iaca se face o zi !

Cum vi se pare ?

P.S. Am cerut ajutorul pentru mai multe detalii din teren prietenilor de la Clubul de Turism Silva din Campina carora le-am facut invitatia de a ne acompania... poate o chitara ?!?! cine stie... oricum cunoasterea zonei si experienta lor ne va imbogati si mai mult timpul sederii noastre acolo.
kosson a scris:... postez cu propunerea ca in ziua de sambata sa urcam pe Galma Craitei si sa mergem pana in Poiana Craitei de unde ne vom intoarce pe drumul care separa Poiana Craitei de Muntele Netrebnicul (marcat cu rosu pe harta)...

... si sa strangem si gunoaiele din zona, ca niste adevarati cercetasi in devenire Chemam si o televiziune, ceva?
Chris a scris:Chemam si o televiziune, ceva?

Sa-mi spui din timp, ca sa-mi iau gelul de par la mine @Chris: De acord, cumparam saci din polietilena si adunam ce gasim !

Imi pare tare rau ca nu am gasit o harta topo a zonei.
Apropos, are cineva acces la o resursa de harti topografice de unde am putea cumpara ? din cate stiu eu, hartile topo cam au regim secret si numai armata are acces la ele... Asa ca daca stiti vreo sursa de harti topo, eu zic sa n-o faceti publica ... Sa mi-o ziceti numai mie, ca sunt interesat Sunt, sunt hartile pe care tot Armata le emite in scopurile conscursurilor de orientare (harti descarcate de informatia privata). Numai ca nu stiu care-i procedura si unde trebuie sa ma adresez...

Si satelit, bineinteles:

[img=http://img152.imageshack.us/img152/3923/paltinusiimprejurimielevatlx9.th.jpg]
cristi_s a scris:probleme cu diverse institutii de stat habarnamiste, etc.

Ma fac ca nu vad ce scrie, pentru ca lumea ma acuza pe aici ca as lucra la una din ele
bobpro a scris:
cristi_s a scris:probleme cu diverse institutii de stat habarnamiste, etc.

... lumea ma acuza pe aici ca as lucra la una din ele
Daca nu esti un factor de DECIZIE, e ......... OK Evika! Am gasit! www.multimap.com E adevarat, ca n-are decat cai de comunicatii, ape si localitati (fara relief) dar tot e bine.
Mai caut.
Voila: aici
kosson a scris: ... poate o chitara ?!?! cine stie....

Maestre, aduci tu caietul cu cantecele, da?
Chris a scris:
kosson a scris: ... poate o chitara ?!?! cine stie....

Maestre, aduci tu caietul cu cantecele, da?

Ceva la indemina :
http://www.pronatura.ro/cantece/
http://www.atmkogaion.3x.ro/diverse/cantece.htm
http://www.speologie.ro/fun/cantece_speo.php
http://www.exloory.go.ro/
http://www.parinti.com/Cantece_cantecele-contentcid-4.html
Sper sa aveti de unde alege melodii vechi si BUNE .

IMNUL PRIETENIEI

Printre brazi si printre creste
Ne-am adunat ca-ntr-o poveste
La sfarsit de saptamana
Sa cantam cu voie buna

R: Noi credem in prietenie
Noi credem intr-un gand curat
Si-odat cu noi o lume stie
La munte totu-i minunat
Chiar de suntem dintre dealuri
Din Sibiu sau alt oras
Muntele ni-i idealul
La urcus suntem fruntasi
Mai chiulim si de la scoala
De acasa mai fugim
Nu vrem sa lipsim din trupa
Pe toti sa-i dezamagim
N-am venit pentru trasee
Nici insigne ce scanteie
Vrem sa-ntindem prietenia
Peste toata Romania
Invitatia a ajuns si in comunitatea Citroen: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=2741 Vin si cei de la SIlva Campina ? ... o sa iasa super .... deja imi aduc aminte de focurile de tabara ... cantece la chitara pana dimineata ... suna bestial .. Bre da de ce nu ne strangem si noi un grup sa mergem,ca ar fii frumos sa fim intr-un numar mare ,poate facem rost si noi de o duba citroen de 8+ multe locuri . Dreamere, am scris baietilor, dar din pacate adresa lor de mail nu mai este valabila si mi s-a intors mesaju'n nas !
Deci, n-am facut contact ! daca-i cunosti, te rog paseaza urmatorul mesaj intr-un mail catre ei sau catre unul din ei:

Dragi prieteni,

Ma numesc Constantinescu Nicolaie si organizez o iesire pentru Clubul
Oltcit in zona lacului Paltinu. Dat fiind faptul ca am gasit o singura
harta concludenta a zonei va cer ajutorul pentru una mai detaliata
pentru Galma Craitei - Poiana Craitei.
Aceasta este zona pe care o vizez pentru a pregati si o "ascensiune"
membrilor participanti cu scopul de a le deschide pofta pentru ascensiune. Acesta este motivul pentru care am ales aceasta zona usurica, dar pentru care am nevoie de mai multe informatii (eventual o harta topo pe care o folositi pentru proba de orientare, daca exista asa ceva). De asemenea, cateva idei pentru campingul de corturi pentru a evita zonele suprapopulate ? personal ma gandeam la vreun loc aproape de varsarea afluientului Paltinoasa in lacul Paltinu. Este posibil sa gasim catine sau afine pe cele doua culmi ? ma gandesc ca ar avea ocazia prietenii mei sa si descopere cateva dintre "produsele" utile ale muntelui.
Mai multe detalii despre aceasta iesire gasiti aici:
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4684&start=50
Cu dorinta de a va cunoaste si de a va avea alaturi la momentul
desfasurarii evenimentului va urez cele mai bune ganduri si sper un
raspuns cat mai plin de informatii.

Cu stima,

Poti redacta mesajul in numele tau sau al clubului fara nici o frica. Pana la urma ideeea este sa-i gasim si sa ne ajute cu informatiile de care avem nevoie si... cine stie cu o chitara. Mda, ar fi tare-tare frumos ! Ti-am dat un MP ... eu acum tre sa plec la munca. ... din pacate si maine lucrez ... dar mai arunc o privire in ograda cunostinteleor E putin cam off-topic, dar cred ca sunt informatii relevante pentru cei care au nevoie de ele:

Cum obtinem harti topografice

Exista doua institutii de unde se pot obtine harti topografice:
Directia Topografica Militara (D.T.M.), cu sediul
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 2 din 6
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum