Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Le Axel de vanzaree
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> OLTCIT (CITROEN AXEL) SITE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ты говоришь по-русски? Bai iulica, io in ruseste nu stiu de cat "Job tvoiu mati" sau ceva de genul (de prin cartile lui Sven Hassel), asa ca tradu . da cre scrie pe mine traducator bre? habar nu am ce inseamna )
pashol na turbinca,ciorti!(vezi ivan turbinca ) Bai,eu limbile aste straine le fluier,pe toate,doar in limba romana ma ma incurc la semnele de punctuatie. Dacia's engine and gearbox reloaded en francais s'il vous plais! Le moteur aussi boite du Dacia

Am nimerit? à peu près
iulicuta2000 a scris:Ты говоришь по-русски?

Inseamna: Tu vorbesti ruseste?
Я не говорю по-русски. Вы говорите по-немецкий?
cristi_s a scris:Я не говорю по-русски. Вы говорите по-немецкий?

Inseamna: Eu nu vorbesc ruseste. Dumneavoastra vorbiti nemteste?
Ich sprache Deutsch. Pe bune? Nu s-ar zice.
se zice ich spreche deutsch. Nu e adevărat.... verbul este "sprechen" iar conjugările sunt :
Ich Sprache
Du Sprachst
Er/Sie/Es Sprache
Wir Sprachen
Ihr Sprecht
Sie Sprachen

Iulius_je a scris:Ich sprache Deutsch.

Inseamna: Eu vorbesc nemteste.
Stai jos ai doi.
Sprechen = a vorbi
( http://www.geocities.com/florinrosoga/germana/verbedificile.htm )
ich spreche - eu vorbesc
du spriechst - tu vorbesti
er spriecht - el vorbeste
sie spriecht - ea vorbeste
es spriecht - el/ea vorbeste
wir sprechen - noi vorbim
ihr sprecht -voi vorbiti
sie sprechen - ei, ele vorbesc
Sie sprechen - Dvs vorbiti

(sau vezi acilea: http://conjugador.reverso.net/conjugacion-aleman-verbo-sprechen.html ) Eu îl conjugam la Praeteritum bre...

Präteritum
ich sprach
du sprachst
er/sie/es sprach
wir sprachen
ihr spracht
sie/Sie sprachen

Adevărul că au trecut 3 ani de când am fost în Elveția și Germania... am mai uitat și eu..
Iulius_je a scris: Elveția și Germania.

Sto e ta?
Gde Hevetia,gde Ghermania?
DanH a scris:

Sto e ta?

Inseamna (cu putina fantezie):
Ce este acesta?
Unde este Elvetia, unde este Germania?
Io iam zis să nu să duce, el na vrut sa manțelege. Treaba lui, să să dăscurcă. sandor nu e nevoie sa traduci,nu e un exercitiu de vorbire
DanH a scris:

Sto e ta?

Contra așteptărilor, există și aceste două țări pe harta Europei. Cu toate că Germania, nu are multe lucruri speciale (în afară de mașini.......... da, nemții sunt numărul 1 la construcția de mașini : spun doar două nume PORSCHE și MERCEDES) Elveția în schimb, este superbă. Merită din plin să stai la ei. Aerul este curat, peisajul este superb, oamenii sunt ok, limba e un pic deviată de la germana de bază, dar te descurci.... Francul elvețian are putere. Sper că în curând o voi mai putea vizita încă odată... Ăăă... da, vafanculo.
Iulius_je a scris:

Contra așteptărilor, există și aceste două țări pe harta Europei. Cu toate că Germania, nu are multe lucruri speciale (în afară de mașini.......... da, nemții sunt numărul 1 la construcția de mașini : spun doar două nume PORSCHE și MERCEDES)

Esti sigur?Ca sunt in Europa? Ti-as spune eu ceva la adresa lor da nu am chef de "salariu".
Cit priveste masinile spun doar atit:sunt altii care tac si fac si ai bat la cur pe nemti.
spun doar două nume PORSCHE și MERCEDES)

sunt altii care tac si fac si ai bat la cur pe nemti

DREPT!! Pe asta o stiti ? ---/.-../-/-.-./../-/
DanH a scris:
Cit priveste masinile spun doar atit:sunt altii care tac si fac si ai bat la cur pe nemti.

nu există așa ceva. Ma vafanculo ora!!!
nu există așa ceva.

E nu!!
Aston Martin, Nissan GTR, Rolls Royce,Acura,(honda pt SUA),Ferrari,Lexus(divizia de lux a Toyota),Infiniti(divizia de lux a Nissan),Bentley,Camaro,Charger,Viper,Corvette,GTO,Subaru(Legacy,Impreza)Mitsubishi Lancer (gama EVO) and maaany mooore!!! Serios ??? Și câte din mașinile de mai sus sunt făcute în europa ??
Cât despre mussecarurile americane.... hai să fim serioși oricine poa să facă o namilă cu un v8 care să meargă bine... în linie dreaptă

Aston Martin... care până acum a fost deținută de FORD, iar acum acțiunile sunt împărțite prin Anglia și... Kuveit
Japonezele, poate sunt sportive, au n calculatoare prin toate părțile componente.... și atât!
Ferrari nu a mai produs o mașină calumea de la F430 încoace! E cumva practic? NU, NU E.
Bentley e VolksWagen
Rolls Royce a fost până în 2003 Volkswagen, iar acum e BMW !!
Lamborghini e AUDI
Bugatti Veyron (care cică e cea mai șmecheră mașină la ora actuală) este tot Volkswagen!
Și înainte de Bugatti Veyron, a fost Mclaren ....ce?? DA! MERCEDES !!
LISTA POATE CONTINUA!!

Când vine vorba de sportivitate, practicalitate, putere și LUX, îmi pare rău să vă anunț, dar nemții le îmbină pe toate!

Și Zephirus, cred că toată lumea știe ce zici tu acolo, vrei cumva să ajungă la admin?? Vezi că iar sari calul!! Pina sa invete nemtii ce si cum e cu masinile *** **** ******* *********** ********,cind Bugatti a facut un motor la care nu era nevoie de garnitura de chiuloasa.Oricum mai au multe de invatat.Or fi ei buni da nu la asta.Pt asa ceva mai au de invatat.Nu au stil deloc.Prea le-a intrat armata in cap. Apăi chiar vafanculo dară.

În alte părți toți fac caca un subiect, iar tu te chinui aici la caca să faci bici. Ba chiar să și pocnească.

Zephirus, zephirus... julius ai dreptate.
dar doar pe de-o parte.
pe partea cealata nemtii au stiut sa faca profit si sa cumpere actiunile la celelalte.insa nu s-au amestecat in fabricarea lor decat in mica masura.
iar japonezele si americancele deja sunt la un alt nivel , net superior europencelor.
spui de veyron care are 1000 cp ?
de ce nu spui ca vw o vinde in pierdere ?
americanii fac uzual masini de 500 cp si cele mai apreciate masini japoneze sunt cele produse intre anii 80-90 VW au creat Veyron ca să demonstreze că se poate. ATÂT! Și din punctul ăsta de vedere au demonstrat că sunt cei mai buni.
Am spus de multe ori, că nu mă impresionează 1001cp când în anii 70` Porsche domina Le Mans` cu 917, 1400cp dintr-un boxer în 12 twin turbo. Dar din nou.....917 era pentru Le Mans în timp ce Veyronul se poate conduce până la servici și înapoi.
Apropo, care e cea mai profitabilă firmă de mașini din lume?? Începe cu P.....

P.S : Toni..vorbim în momentul de față. În momentul de față, nemții sunt la putere. asta e. Și nu văd o răsturnare de situație prea curând.... având în vedere că principalul rival Ford, primește bani de la state ca să se salveze de la mari pierderi sau de la vânzarea marilor acțiuni (vezi cazul mazda).
Înainte susțineam mașinile pur englezești. Anii 70-80. Din păcate, în momentul de față, nu mai există mașini produse 100% de englezi..... nici măcar Lotus-ul nu mai e a lor....
iar japonezele si americancele deja sunt la un alt nivel , net superior europencelor

Pina sa invete nemtii ce si cum e cu masinile si-au bagat 5 (cinci) degeta in anus,cind Bugatti a facut un motor la care nu era nevoie de garnitura de chiuloasa.Oricum mai au multe de invatat.Or fi ei buni da nu la asta.Pt asa ceva mai au de invatat.Nu au stil deloc.Prea le-a intrat armata in cap.

Ce-mi place!!
Am mers anul asta cu mercedes E 270 cdi si Honda accord 2,2 ctdi.
Sincer mi-as lua honda fara sa clipesc.De ce?? faceti un drive test si va veti convinge!!
Bentley e VolksWagen- cumparat de vw-corect dar de ce l-a cumparat vw ? Pai fara motoarele descendente de la Ettore Bugatti incoace si experienta acumulata ,nu puteau ei sa faca supercaruri in veci.
Rolls Royce a fost până în 2003 Volkswagen, iar acum e BMW -da asa e dar nemtii ce au facut?Au imprumutat Luxul britanic.
Au cumparat traditia ,secretele, si tehnologia englezilor pentru a fi accesibila si lor.La fel au cumparat multe branduri fara de care nu puteau sa faca asa supercaruri.Practic au cumparat stiinta de la altii(Bentley,Bugatti, Lamborghini,Land rover pana anul trecut).Puteau sa faca cei de la BMW celebrul X5, sau X drive-ul lor??Nu puteau de-aia au cumparat Land Rover-ul liderul mondial in tot teren si tractiune integrala
Masina suprema pentru mine este NISSAN GTR.Motorul cu 6 cilindrii in linie/twin cam, fara modificari interne (pistoane biele),doar soft,injectie, turbine ,etc scoate 1000cp, si rezista.
Iar suprematia mondiala spune totul:
1. TOYOTA
2.GM
3.FORD
Restul nu mai conteaza..
Intr-adevar Porsche este unic si inegalabil.Nu au facut nici un rabat de la sportivitate si performanta.
Iar pe un V8 american mi-as da toti banii.Chiar ca nu face nimeni un motor sa sune ca al lor.Americanii au inventat "masina", deci traditie exista So Porsche e tot o copie a unei masini.Stiai?
I-a uite: http://en.wikipedia.org/wiki/Tatra_T97 Aoleuu!!
Ti-ai facut dusmani...cu Tatra.
robertino a scris:

Iar suprematia mondiala spune totul:
1. TOYOTA
2.GM
3.FORD
Restul nu mai conteaza..

La doua dintre firmele astea cam bate falimentul la usa... Oare pentru ca fac masini 'adevarate ? Faliment?? O fi. Dar...momentan realitatea economica e alta!
Toyota vinde cel mai mult in lume,are cele mai multe uzine de productie si are cele mai fiabile autovehicule.
GM detine branduri cu duiumul
Branduri auto:
Buick,Cadillac,Chevrolet,GMC,GM,Daewoo,Holden,HUMMER,Oldsmobile,Opel,Pontiac,Saab,Saturn,Vauxhall
Branduri-Piese
ACDelco,GMAC,GM Blogs,GM Cardmember Services,GM Goodwrench
GM Mobility,GM Parts & Accessories,GM Performance Division,GM Performance Parts,GM Powertrain.
Fordul detine si el:Chrysler,Lincoln,Mercury,Volvo,Mazda, si pana anul trecut Jaguar si Aston Martin.Plus divizia de camioane si utilaje agricole
Mai degraba falimenteaza Romania decat astia 3!!
Acum cu criza mondiala au cam incurcat-o dar sincer cred ca vor supravietui. Robertino, tot ce ai listat mai sus sunt no-name, sincer.
Iar nemții au cumpărat brandurile de care spui, știi de ce? Pentru că pot

Dane, nenea Ferdinand a avut inspirațiile sale, toți le avem. Ce e drept însă e că acum, Porsche e pe piață, și nu tatra. Iar Ferdinand a rămas în istorie pentru marca sa celebră de mașini, cu pedigree și istorie!
Cum văd eu lucrurile... tatra are noroc că a rămas în istorie pentru acel motor boxer în 4, pus în spate, după care s-a creat beetle și 356.
Cât despre modelele 911, sunt strict și specific Porsche

P.S : Nissan GTR, cu juma` de secundă în fața lui 911 Turbo pe circuit. Neinteresant.... Tot respectul pentru niște oameni care s-au încăpățânat să păstreze celebrul boxer 6 pus în spate !!
P.P.S : Tot pentru Dan : Citroen, oare de unde s-au inspirat pentru motorul nostru boxer în 4 cilindri?
Iulius_je a scris:Citroen, oare de unde s-au inspirat pentru motorul nostru boxer în 4 cilindri?

Din multe sticle de vodca scuzele mele
am omis total neintentionat 2 titani in privinta inovatiilor : volvo si saab Da ai dreptate,e pe piata datorita lui..........VW,nu?
Tatra?Vorbesti de lucruri sfinte.Vezi ca niste de altii gen:Tatra,Kraz,Kamaz bat la fund acuma ceva gen:MAN si alte chstii nemtesti.Apropo vezi ca Tuaregul si Cayenn sunt niste caricaturi,stiu ce spun. Nemtiii ieeeeeeeeee cei mai buuuuuuuuuuniiiiiii!!!! Ce naiba nu vreti sa intelegeti!!!!! sa inchida cineva rahatul asta de topic.... Va certati ca niste copii de gradinita. Si nici macar nu e vorba de jucaria voastra. Si va certati degeaba. Pentru ca cel mai tare producator din lume e CITROEN. (si nu e o gluma, din punct de vedere al inovatiilor, si la ora actuala Citroen rullz ) eu sunt de acord cu cristi,ca e vorba de axel,asa ca voi cu vw si ford sunteti offtopic
Daca injur si io aici in norvegiana, s-o prinde careva? Ce au vrut prima data nemtii la inceperea razboiului ? Masinile Tatra ... toata industria de fapt . de ce ? Hitler avea cea mai diversificata documentatie legata de industria auto la vremea respectiva . Era sprijinit chiar de industriasii bavarezi sa acapareze industria auto europeana la vremea respectiva .
Noi romanii am avut parte tot asa de furt economic . Ghiciti la ce erau romanii buni la vremea respectiva ?
Cristip1970 a scris:Noi romanii am avut parte tot asa de furt economic . Ghiciti la ce erau romanii buni la vremea respectiva ?

Pai ne-au "furat" agricultura ca parca eram "granarul" europei.
Sau sa fie vorba de tehnologii de extractia petrolului?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> OLTCIT (CITROEN AXEL) SITE Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum