Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

"tuning" sound
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
nu am gasit pana acum un topic unde sa se vorbeasca despre tunarea sistemului audio din masina. eu stau in craiova si din 10 oltcituri care trec pe strada cel putin din 3 sar basii din porbagaj.

asi vrea sa va prezentai sistemul audio ,caracteristci, in special ma intereseaza cele custom nu cumparat gata facut.

sper sa nu va suparati pe mine ca vin cu topicuri destea dar si asta e un "tuning" mai sunt topicuri dinastea...
dar...sa zicem ca incepem unu nou si nu se supara nimeni(oare? )
de ce nu ne prezinti tu ce ai ?
ce intelegi prin custom?facut de la 0 ? sau doar cumparat gramofon de nu stiu unde...statie de colo...un sub de colo...si gata sound tunning?
uite eu de ex am un cas panasonic , un subwoofer cilindric (dif de 20 cm) nu stiu exact ce putere are...boxe pe fata de 10 cm in locasurile din prag...pe spate una bucata placa (traiasca Dr_bas ) cu difuzoare pereche de bas , medii si inalte cu filtre ;deocamdata singura amplificare pe masina e cea a subwooferului,un amplif bose care isi ia semnal de pe o boxa(din spate) , cred ca are 15-20w maxim,dar cu fidelitate
nu-mi sare rugina de pe masina la bass...dar nici nu bazaie
in interior se aude ok pana la un anumit volum cat sa nu auzi motoru sau alte zgomote trancaneli de afara
ca solutie temporara folosesc un MP3 player cu memorie conectat prin caseta adaptoare(pentru ca nu are intrare cassu )
poate ca daca as fi avut multi bani as fi preferat unu gata facut,eventual cu niste calcule facute in prealabil pentru interiorul masinii,unghiurile de reflexie al inaltelor etc etc...dar ce am facut a iesit destul de bine...se aude clar,daca inchid geamurile abia se aude afara(chiar e mai bine asa...ca nu atrage prea mult atentia )
respect imediat o sa prezint si eu ce am in masina
dar trebuie sa vina azi cineva sa fac si poze cal tarziu maine promit sa pun masina + audio poze si descris tot ce e pe ea A mea: player de Solenza pe sina metalica; boxe Domotec pe fata, boxe First pe spate, impuscate, amplificator... doar in varianta radio la accelerare
Bun, asta pt. ca mai citesc baietii de prin cartier pe aici
Alte detalii pe MP la mine e asa sony x-plode mp3 player 4 X 50 telecomnada
http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=CDX-R6550&site=odw_ro_RO&pageType=Overview&category=ICA+CD+Tuners

amplificator sony x=plode http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=XM-SD22X&site=odw_ro_RO&pageType=Overview&category=ICA+Amplifiers

subwoofer facut de mine doua difuzoare semtoni aduse de dinkolo 100 rms fiecare

http://img204.imageshack.us/img204/1973/picture33sc1.jpg

si urmeza sa schimb difuzoarele de pe placa care sunt BM niste rahaturi de 30 Watt

si cele de pe fata am luat akum sont x-plode de 13"
http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=XS-F1324&site=odw_ro_RO&pageType=Overview&category=ICA+Speakers

si uremaza sa schimb subwooferu sa iau doua difuzoare sony x-plode http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=XS-LD125P5&site=odw_ro_RO&pageType=Overview&category=ICA+Speakers

urmeaza sa fac din cornier suportii de boxe si acoperita cu fibra de sticla si mai trebuie sa cumpar doua amplificatoarte si doi condensatori de 1 farad. Pacat de difuzoarele semtomi...ca sony nu stie sa le dea sa cante bine.... dmx...dar cand dai tare...cat de clar se aude?il afara de filtrarea data de statie pe spate...alta mai e?boxele fata sunt in usi?iar...placa spate...cred ca e prinsa serios...ca la ce subwoofer ai,aia clasica de oltean sare de acolo la un bass puternic pai cum sa zic cand dau extrem de tare incep sa baraie boxele de pe placa de aceea am zis ca trebuie sa le schimb. filtre nu am momentan puse pe masina stau frumos in casa (am niste probleme si mie si lene sa defac iar interioru)

iulicta placa ca este prinsa cu 6 suruburi deci daca sare atunci va sari cu masina cu tot
acum trebuie sa mai rezolv cu neste banuti sa termen ce am zis

sistemul este facut pt a nu auzi maneaua din masina alaturata la semafor si daca e posibil nici el in masina sa nu o mai auda!!!

trebuie sa ramforsez cumva tabla sau sa reantifonez masina ca a inceput sa baraie tabla pai...,orice boxe ai pune pe placa...daca nu sunt puste cu un capac care sa le izoleze de efectul subwooferului din portbagaj....degeaba pui...boxele alea ,chiar si neconectate isi misca membrana destul de mult la bas...si mai mult...strica mult din claritatea sunetului....

cat ai antifona...trebuie sa pui niste material care sa absoaba vibratiile in masina...altfel o distrugi... poate nu m-am exprimat eu bine placa ca si ce e in porbagaj sunt provizorii!!!

o sa fie ceva custom facut de mautele aste 2 care sa nu mai aiba nimeni facute cadru pt difuzoare din cornier si imbracat in fibra de sticla o sa arate demential. insa mai am multe de lucru si pana atunci o sa o mai las asa

deocamdata am alta problema tre sa schimb motoru am motor1.1 si cutie farnta 4+1 si tre sa le montez pe masina aspectu ca aspectu....dar ca functionalitate?cat de bine crezi ca o sa tina fibra de sticla? pai o sa tina pt ca e pusa pe un schelet de cornier si subwooferu e pe bass refelx deci are iesiri nu o sa sparga fibra care oricum va fi destul de groasa!! o sa vedem trebuie sa incerc !! e posibis sa se si sparga !!!!
o sa vad la iarna can bag masina in garaj pt remake
tot atunci o sa-i pun spoilere praguri, probabil eleron mad_dmx sa iti traiasca instalatia si sa te bucuri de ea parerea mea e ca e destul dar fiecare cu gusturile lui ... niciodata nu e destul pt mine. dar depinde acum si de ce vrei sa faci din masina. eu vreau sa pot sa ma duc cu ea la db race am gasit ceva mai bun pt masina mea se numeste ultimate sound sunt niste difuri care rup!!!?? ce parere aveti??

http://www.ultimate-sound.com/products_t2_subwoofers.html

t2 120W si..

http://www.ultimate-sound.com/products_t2_speakers.html

t2 6030??? Cam comercial prezentate (e dat diametrul șasiului, fără a mai apărea diametrul membranei, care e de fapt cel mai important), dar arată bine.
Și celelalte detalii tehnice, că eu nu le-am zărit?
Ceva prețuri la jucăriile astea? eu am dat pe o pereche de t2 6030 si t2 120w 170 euro cu tot cu transport din usa pana aki

am facut test cu ele si cu sony x-plode si il bate pe sony la "cur" de nu se vede!!! un T2 4630 pe fata cu 2xT2 120W si nu-ti mai trebuie subwoofer in masina dar de unde bani??? deci sa inteleg ca va plac difurile de le-am achizitionat!!!
ma bucur!!!
acum urmeaza 2 amplificatoare inca un dif t2 120w. si inca o pereche de condensatori de 1 farad!!!! cred ca in loc de playerul sony ar fi mers un pioneer.....nu ca as avea ceva cu firma sony dar pioneer e mult mai bun pt masina......si nici nu mananca bateria.......ai putea sa incerci si niste difuzoare sal sau blu tech......mult mai fiabile si "clare" crede-ma ca am incercat mult difurile sal si sunt de kko. adica se aude spart. deocamdata am niste probleme si nu pot sa ma mai ocup de masina dar sper ca in vara sa fie gata sa putei sa o auziti!!! am dat deja comanda la un amplificator T2 1200
http://www.ultimate-sound.com/products_t2_amplifiers.html

si ma gandesc la un dvd plyer de masina + vre-o 2-3 monitoare dar asta pe viitor deocamdata ii ajunge olteanului ce are pe el intr-adevar... pacat de playerul sony! la noi in romania produsele sony sunt ca si cele bosch. adica toata lumea le ia drept bune, fara a mai conta si calitatea. nu stiu de ce!!
trebuia sa mergi pe alpine(desi decat cele foarte scumpe sunt intr-adevar super calitative) sau pioneer.
ca difuzoare folosesc momentan magnat. probabil in viitor, cand voi upgrada sistemul audio, voi trece pe difuzoare infinity.
amplificatorul meu este o banala bazooka(made in usa), care scoate de rupe. de asta chiar sunt supermega multumit...
iar wooferul este un infinity maricel, care scoate si el binisor.
cam cu asta "ma laud" la capitolul audio, dar se poate si mai bine... Auzi bre' da' Electronica industriala nu face statii si difuzoare ca eu din alea vreau.
Pupilici intotdeauna se poate mai bine dar in cazul tau nu cred ca este aplicabil. Ce banuiesc eu ca ai pe masina se aude "destul" de bine zic eu. Singurul upgrade pe care il poti face este sa optezi pentru o linie completa de la MacAudio pe ambianta si un JBL pe subwoofer. Statiile sunt la alegere depinde ce te aranjeaza. Eu zic ca nu prea ai ce sa schimbi. Oricum se poate merge foarte sus si cu sunetul si cu banii. ai mare dreptate la partea cu money .... si cand ma gandesc ca mai trebe sa o vopsesc sa refac sistemu audio ca nu imi place ..vreau mai puternic.... tre sa fac praguri spoilere sa fug pana la nemti sa imi fac rost de un eleron beeton ... si in vara poate schimb motoru si ma apuc de turbo..... dar mai e mult pana atunci... sper sa vina si celelante difuri intr-o saptamana si sa ma reapauk de cablat!!! veni vorba de sony...calitatea e calitate...si sony astia tin cont de ea...momentan am cass sony...se aude clar...si cam atat...celalalt cass care l-am avut (panasonic) se auzea mult mai tare...si la fel de clar...acu...faptul e consumat....oricum...macar la sony am cd-iie
cine vrea sa-si cumpere ceva...sa se orienteze catre alte firme...iar in materie de boxe in afara de un difuzor hexagonal care l-am ascultat...nu recomand boxele lor...dar cine sunt eu sa recomand tre sa montez statia. pacat ca nu am poza cu difuzoarele montate in usi
totul este Jensen. si mp3-ul este sony gt 300s ala.
Montează portul la basul ăla, e 1,5 lei în magazinele de piese electronice, chiar dacă nu-l acordezi. Nu-i păcat de subwooferul ăla? bre..cum e cu boxa aia mare?cam de la ce frecventa pleaca subwooferul?ca dupa geomatria membranei...nu prea pare de subwoofer...cursa membranei pare destul de mica... Eu am schimbat sambata subwoofer-ul vechi cu un JBL in incinta, GTO Editie Aniversara!Ce pot sa zic este ca e musai sa fac ceva cu caroseria...in curand risc sa raman si fara suruburi la roti! ...iar cat despre firme pt. audio eu am preferat doar marci consacrate
Mp3 Pioneer, 2 dif.-uri ovale Alpine + 2 dif-uri ovale JBL, amplificare Magnat...si subwoofer-ul mai sus mentionat! bun sunet ai in masina darck ... hmm eu inca caut cea mai buna metoda de a ramforsa caroseria pt sa nu mai zdruncina asa de la bass
am primit si al doilea set de difuzoare si momentan sunt okupat dar in decembrie modific iar soundul.. 2 woofere si 4 difuri pe 3 cai 2 amp si 2 condensatri numai pe spate si ma gandesc sa fac ceva in usi si in fata
poate imi da cineva niste sfaturi.......... HELP vrei un sfat?mai pune din difuzoarele alea si pe fata... asta si spuneam ca tre samai pun niste difuri pe fata in locasul lor si in usi eu ma refeream la faptul ca e prea multa putere inghesuita pe spate...daca Doamne fereste unu din ele nu este in faza iti dai seama cat de prost o sa se auda?pe spate e suficientu subwooferul si doua difuri de bass+inaltele si mediile aferente...daca pe pui toate gramada...si mai ales fara sa fie in incinte separate...trebuie fie sa ai noroc si sa sune bine din prima...fie sa se auda ceva mai slabm ca si calitate...si sa-ti placa asa doar ca zdrangane 4 boxe si un sub pe spate...
cu tot respectul ...sau mai bine 2 tweeter-e...asta daca tot ai "fortza" in spate eu pe fata am doua boxe de 10 in locasurile din fabrica...si doua tweetere luate de la magazinele 38 de mii (dar cu filtre separat ) si sunt foarte multumit...nu am nici un fel de bass pe fata...am avut o tentativa sa pun boxe in usi...dar pentru moment las asa cum este ca se aude mult mai bine decat in 90% din masinile in care am urcat... astea sunt niste difuzoare care, zic eu sunt destule ptr fata.......o sa pun si un model ptr spate

http://img142.imageshack.us/my.php?image=decembrie06005zw8.jpg
http://img236.imageshack.us/my.php?image=decembrie06006oh3.jpg
http://img236.imageshack.us/my.php?image=decembrie06007pm7.jpg
http://img469.imageshack.us/my.php?image=decembrie06009rs6.jpg sunt mai mult decat bune pentru fata...cu completarea ca daca vrei sa le pui in usi trebuie sa pui un fel de distantier(difuzorul e prea mare si n-o sa mai deschizi geamul )
iar in locasurile de la oltcit nici pomeneala...chiar daca le prinzi cumva...mai mult iti bati joc de ele...ca n-o sa auda mare lucru...si e pacat de ele ca sunt facute sa redea frecvente joase
sunt curios ce pregatesti pentru spate difuzoarele SAL le-am incercat si eu si se aud chiar bine doar ca tre filtraje bune ca alfel iese naspa. eu am vandut momentam unu din cele 2 seturi de difusoare deci acum nu mai am decat un dif de woofer si 2 difuri pe 3 cai pe spate...momentan nu pot sa ma apuc de masina dar in primavara o veti vedea la primul db drag (sper sa fie gata). nu o sa fie cine stie ce in masina dar cel putin un 500W real power vreau sa am pe spate. so help me god and giveme money omule ceea ce spui tu de 500w nu exista......iti dai seama 500w reali ce ar inseamna?Poate RMS sau P.M.P.O. ca reali ar inseamna sa-ti curga sange din urechi ptr ca de la 100 db sunetul devine dureros si mai ales in masina........iti garantez eu ca 50w reali sunt mai mult decat se aude intr-un club, in masina, deci cu 50w reali iti faci club in masina, crede-ma ca m-am documentat pe tema asta intradevar....in cel mai bun caz putem vorbi despre puterea RMS! in romania la db drag din cate stiu s-a depasit 160 db
eu imi propun sa am cum zici tu 100- 120 db in masina
asta nu inseamna ca sunt asa nebun incat sa merg in masina cu volumul la blana.
scopul si visul meu este sa pot sa am o masina cu care sa pot concura la db drag dar pana atunci mai e cale lunga. adica imi tre cel putin 3000 de euro bagati in muzica ca sa pot scoate acei 120 db
daca gresesc va rog corectati-ma. mai ales cei care au fost si au participat la un astfel de concurs

iar la partea cu 500W ma referam R.M.S doar pe bass cel putin! mi-e lene sa caut pe net...dar da-mi si mie un link cu un concurs(oricare) de sound in care s-au depasit 160db ala care are asa ceva pe masina...nu mai are masina...sau e blindata
nu te contrazic...dar mi-e lene sa caut...asa ca demonstreaza ca se poate cauta linkuri la 110 decibeli apar probleme fiziologice (evident, nu daca piuie o sirena 3 secunde, ci daca ascultzi muzica ceva timp). ametzeli, gretzuri, varsaturi, chestii d'astea amuzante, sa te simtzi bine la volan deci dupa cum am zis de la 100 db sunetul devine dureros ptr urechea umana, sunetul unul avion care decoleaza are 130 db si sunetul maxim perceput de urechea umana are 160 si este al unei rachete spatiale in timp ce decoleaza......dupa 160 db urechea umana nu mai percepe sunetul, si aici intram in ultrasunete, mai putin de 30 db sunt infrasunetele. Deci daca u zici ca a avut cineva sunetul unei rachete spatiale in timp ce decoleaza ala nu avea masina, ala era extraterestru si a venit cu naveta aici:).....nu te supara mad dmx dar asta e adevarul si poti sa cauti unde vrei si ti se va confirma:)

Sa auzim de bine Raffy, amesteci decibelii cu hertzii shi o punem de-o tocana ba nu...stie la ce se refera...urechea umana are spectru de perceptie in frecventa intre 20Hz si 20KHz9acu depinde de urechea fiecaruia )...ideea e ca un sunet la 200Hz de exemplu...poate avea 40db adica sa fie un bas slabsau 100db si atunci o sa-l percepi ca pe un bas puternic(dar frecventa e aceeasi...200Hz)...si practic se poate demonstra simplu...ai un cass da?da drumu la muzica....si asculta o melodie tare...si apoi aceeasi melodie la un volum considerabil mai mic...o sa constati ca la volum mare auzi toate frecventele foarte bine(pentru ca decibelii sunt multi) iar la volum mic...o sa auzi aceeasi melodie...basu si toate frecventele sunt aceleasi...dar puterea decibelilor e mult mai mica...
cat despre 160db in masina...doar daca tipul ala n-avea un gong de 10 metri diametru...si o macara cu o bila metalica de dimensiuni considerabile..care sa fi lovit centrul gongului..nu cred ca a putut obtine asemenea nivel de zgomot...ca muzica nu se mai cheama de pe la 110-120db crezi ca shtie ? nici tzie nu tzi-e foarte clar, ce treaba are gongul ala de 10 m diametru ? imi cer scuze daca am gresit cu ceva dar eu am citit aici

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=18519

db drag oradea imi cer scuze nu au fost 160 db au fost 159.1 db mi-am amintit eu porst

deci se poate si 160 in viitor din ce scrie aici asa e...e o dovada concludenta...dar totusi sunt de parere ca nu se putea sta pe langa masina
imi cer scuze pentru lipsa mea de documentatie mai oameni buni atunci inseamna ca nici aia nu prea stiau ce vb.....pana la urma scanez un manual de biologie sa vedeti la lectia ureche umana ce scrie........e prea de tot, astea sunt cunostinte esentiale
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum