Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

probleme la roata fata stanga....

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie, Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am si eu o problema la dacia mea din `98.in momentul in care merg pe partea stanga se aude un huruit destul de tare,cu cat viteza e mai mare huruitul e si mai tare,daca iau dreapta la fel,in schimb cand virez usor stanga acel huruit dispare.din cate am inteles ar fii rulmentul sau planetara,din ce am apucat sa vad intre planetara si locul unde intra planetara la cutie,e o distanta destul de marisoara 5-10 cm fata de distanta normala.si am vazut ca sunt si pierderi de ulei ceea ce s`ar intelege ca e planetara.....Cer si eu cateva pareri,ce poate fi??planetara sau rulmentu? nu stie nimeni??? Daca e huruit , sigur e rulmentul ! Astazi am schimbat la un papuc din 98 bucsile de bascula si un pivot , verifica sa nu ai unul din burdufele de planetara spart , daca schimbi rulmentul faci o verificare si la restul pieselor ! cam cat costa reparatia???ai idee? Intreaba la magazin , vezi cat costa rulmentul ! de schimbat e simplu ...gasesti tu pe cineva amabil Incearca o ''operatie simpla , salta roata respectiva pe cric , verifici jocul la roata (sus-jos) e posibil sa nu aibe joc ,poate rulment fara vaselina , oricum trebuie inlocuit.
TheFasterMan a scris:cam cat costa reparatia???ai idee?

Nu costa foarte mult. Il cumperi de la magazin si daca te pricepi poti face chiar u reparatia. Salut.
Ca sa nu mai deschid un alt topic: Este vorba de macaraua pe fata-stanga mecanica.
Daca la coborarea geamului merge foarte usor normal, dar la urcarea geamului merge extrem de greu, este macaraua defecta, sau trebuie doar gresata?
Nu scoate nici un zgomot, doar se invarte foarte greu.
Multumesc.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie, Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum