Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Pompa frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie, Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut, are cineva idee ce rol are sonda montata pe pompa de frana dublu-corp--dublu circuit? Ce poate fi daca becul de la bord sta aprins si se stinge doar daca scot papucul de la sonda respectiva? Lichid de frana e, frana elastica Verifica starea intrerupatorului atasat la pompa. Nu stiu daca are si contact pentru nivelul de lichid dar e posibil ca acel contact sa fie defect sau blocat pe pozitia inchis si sa ti se aprinda becul.

In plus , la oltici, pe anumite versiuni, exista un intrerupator pe pedala de frana, care in momentul in care pedele mergea cel putin o data pana la fund, isi comuta pozitia si trebuie recomutat pe pozitia normala manual. Nu stiu daca la dacie e la fel... Ma inebuneste pompa asta, am demontat roata cu roata, am curatat cil.spate, etrierii, am aerisit, pedala e tot elastica si cand apas tare pe ea blocheaza dr.spate si st.fata. Pe pompa e un biletel pe care scrie Dacia,2008(e originala). Am demontat-o, e nou-nouta inauntru, dar mi s-a parut ca cilindru dinspre pedalier(care actioneaza fata) a iesit cam usurel. Sa fie garniturile sau supapele pistoanelor?
daniel.opr a scris:In plus , la oltici, pe anumite versiuni, exista un intrerupator pe pedala de frana, care in momentul in care pedele mergea cel putin o data pana la fund, isi comuta pozitia si trebuie recomutat pe pozitia normala manual. Nu stiu daca la dacie e la fel...

E oarecum la fel. Se demonteaza intrerupatorul ala si se readuce tija in pozitie apoi se monteaza la loc. Altfel canci presiune.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie, Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum