Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Preferinte ... muzicale
Pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 35, 36, 37  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Merge.Dar de acuma am cam dat-o in balarii.
Deci la subiect din nou.Dupa cum am mai precizat in general un post de radio local adica VOX T.La drum lung in afara Europa FM sau Radio IASI.In rest sunt mai multa genuri de muzica.
DanH a scris:La drum lung...
Ce bine ar fi daca Radio Romantic ( http://encoder2.rdsnet.ro:8000/live ) ar fi un post de radio National. Deh, ce e bun, nu e pt tot muritorul .
Laurentiu a scris:
DanH a scris:La drum lung...
Ce bine ar fi daca Radio Romantic ( http://encoder2.rdsnet.ro:8000/live ) ar fi un post de radio National. Deh, ce e bun, nu e pt tot muritorul .
E aproape na Da ce RADIO IASI PE 96,3 FM si pe 1053 kHz nu e bun?Mai spune-mi si alt post de radio care poate fi receptionat si in Australia si sa fie din Romania?
DanSlotea a scris:E aproape na Si revin.Postul respectiv de radio sa nu emita pe satelit si nici pe internet.Stiu sigur de la un coleg care in anii 80 a lucrat in Irak.Acolo se asculta Radio Iasi in disperare.Si mai puteau sa primesaca si dedicatii fara a se specifica locul unde se afla.Deh alea erau vremurile.
DanH a scris:...se asculta Radio Iasi in disperare.
Dane, Iasiul are cea mai puternica statie de radio din tara. Pacat e ca nu putem beneficia de ceea e si bun (programe). Pai daca nu ma insel eu cam au programe bune.Si totodata trebuie sa incerce sa satisfaca o gama cit mai larga de gusturi.
DanH a scris:...sa satisfaca o gama cit mai larga de gusturi.
Daneeeeeeeeeeeeeeee, eu vreau Romantic FM sa ascult la IASI, dar se pare ca nu-s in gama larga de gusturi ............ comerciale. Ar mai fi la capitolul preferinte Dire Straits (melodia Walk of life ma binedispune intotdeauna la orice ora), Europe (cine nu stie The final contdown ), Hagaard si ar mai fi cateva. Bre, pai radio iasi ala emitea pe lungi si medii sau scurte nu? Ca in FM degeaba. Oricum pe vremea aia radioul era netul de acum. Era marfa rau sa fii radioamator atunci, acum sint pe cale de disparitie cred, Bastus e radioamator, adica cred ca doar din astia batrani mai exista, da e misto ca au o comunitate doar a lor. Eu ascult pe net asta: http://66.250.45.118:7050
EEK! a scris: Era marfa rau sa fii radioamator atunci, acum sint pe cale de disparitie cred, Bastus e radioamator, adica cred ca doar din astia batrani mai exista, da e misto ca au o comunitate doar a lor.

Nu sunt pe cale de disparitie...dimpotriva .... suntem tot mai multi, chiar si in Giurgiu sunt foarte multi ... dar asta este un sport pentru ''nebuni linistiti'' , ca si oltencele necesita rabdare, bani si o sotie intelegatoare... Ca tot veni vorba de radiouri online. Un post foarte fainut, pe care il ascult cu placere: http://www.rtl2.fr/ ( http://radio.rtl2.fr/ ). Putina publicitate si multa muzica diversa. In special pop rock. De cateva zile, winamp-ul meu a ramas blocat pe Tudor Gheorghe ...
inadki a scris:Eu ascult pe net asta: http://66.250.45.118:7050

ii beton statia asta de radio...am recomandat-o la toti prietenii....
eu in ultimul timp numai DJ Krush ascult....un fel de new age hip-hop/jazz/etc. Na aici preferinta muzicala... click aici
Qaz a scris:Na aici preferinta muzicala... click aici

Supertare! Tocmai am gasit o melodie care s-ar preta bine la oltcitu meu cu semn de incepator: The Prodigy - You will be under my wheels
Sper ca totusi saptamana viitoare sa-mi instalez "linia audio" in ultima vreme....doar Trance In ultima saptamana de concediu,(ai mici au inceput scoala si nu sunt acasa dimineata) am reusit sa ascult linistit Parazitii si Bitza! sic! Datorita unor evenimente recente, mi-am readus in playlist Roxette ("Fading like a flower" ascultat non stop pana am terminat acumulatorii la mp3 player ) Theatre of tragedy (suna demential vocea lui Liv Christine, dar nici vocalista asta noua nu suna rau) si Therion (astia suna mai bine live decat in studio, pe cuvant, mai ales cu nspe mii de tenori si zet soprane, plus orchestra simfonica). Ar mai fi niste formatii germane (care si canta in germana, ca sunt multe germane, dar care canta in engleza) care mie imi plac mult: Die Toten Hosen, Rosenstolz si evident Rammstein (astia nu sunt normali in concerte, odata si odata tot o sa dea foc la un stadion ). Plus prtughezii de la Moonspell.(suna excelent vocea aluia). Asta asa, pentru a mari aria culturala acoperita. RADIO DEEA is the best! Ia incearca asta:
http://ingeb.org/garb/lmarleen.html Ar mai fi REM (mama ce frumos suna "Man on the Moon", "Losing my religion" si "All the way to Reno") si Deff Leppard (bateria suna demential, desi Rick Allen bate cu o singura mana, fiind invalid si cu unset de pedale), care au niste balade suuuperbe. huooo... cristi, esti Satana in persoana!!!
asculta bre haus si manele... ce naiba! fi la moda.
pupa a scris:huooo... cristi, esti Satana in persoana!!!
asculta bre haus si manele... ce naiba! fi la moda.

iar ai vorbit cand trebuia sa taci!

sau ma rog... iar ai scris cand trebuia doar sa citesti!
ce ma mai distrez!!
da' ce i-am zis bre?? eu il invat de bine sa stii. sa nu crezi ca fac misto... Buei si de formatiile sataniste n-am zis nimic. Bre, pupa, chiar mi-ai descoperit latura aia demonica. Trebuie sa ma maschez mai bine.
Ieri am ascultat la greu Patricia Kaas, Alizee, Joe Dassin si Renaud. Satana demonica ce esti, piei!!!!

Bre, daca io mi-s satanist, stai sa vezi ce muzica asculta Dreamer cristi... te-au dat de gol baietii de la rammstein. imi pare rau... de fiecare data cand ti-e pofta sa asculti asa muzica diabolica, te rog sa faci o rugaciune in gand si sa te abti. e greu, stiu, dar asa e corect. pe urma pune un gutademaimuta si lasa versurile de jale si dor ( ) sa te duca spre ganduri mai normale (aur, fomei, dusmani, ghiul, mileu, peste de sticla... de'astea)!
pupa a scris: mileu, peste de sticla... de'astea)!

Ca bine zici. UIte cadoul pe care i l-am facut de Craciun celui mai bun prieten (cu mileul inclus) (l-am cautat ceva) :

hahahahahahahha!!!!!
genial!!! Muzica ... care muzica ? Cristi ... nu aruncata matza moarta in curtea vecinului ... mai tine-o un pic pana putrezeste
Dreamer a scris:Muzica ... care muzica ?

Aia disco si techno de o asculti tu
Mey, am mai redescoperit o formatie faina: Lake of tears. (deh daca am mult timp de omorat, iau cd urile la rand si ma oftic de mor ca am uitat cd ul cu Phoenix acasa ). Dar nu mai e mult si revin. Ca sa mai reinviem putin topicul asta.
La ei se promoveaza asa ceva: http://tokiohotel.universal-pop.de/tokiohotel2/index2_de.php

La ceilalti se spromoveaza asa ceva: http://www.superbus.com.fr/

La noi se promoveaza asa ceva: http://www.creamromania.ro/

Hm, am impresia ca totusi e mare diferenta intre ei si noi.
In rest, rock on http://www.last.fm/user/Recall_me/

aceleasi sunt si in masina...plus radio... Salutare, imi place orice fel de muzica in general, nu am preferinte si mai ascult KISS FM-ul in casa si in masina, RADIO GUERILA in masina si cam atat. Bun Acasa si numai pe PC, ascult Radio Romantic http://encoder2.rdsnet.ro:8000/live ; in masina: Radio VOX T, Europa FM, Radio HIT, Radio DEEA, Guerilla, CDuri cu muzica clasica, muzica veche de toate genurile; la serviciu stam pe KISS FM.

Imi pare rau ca nu pot asculta si in masina Radio Romantic . Ia sa ma laud si eu...
Pai cred ca primele melodii pe care le-am auzit au fost ale celor de la ABBA si BoneyM (taica-meu e mare fan). Tin minte cand eram mic ca era mare fericire pe capul meu cand dadea tata drumu la magnetofon.
Acuma ascult cam orice fel de muzica, cu unele exceptii, dar in special rock (m-a prins microbu' in liceu si nu m-a mai lasat ). Din formatiile mele preferate enumar: Dire Straits, ACDC sau my all time favourite Pink Floyd "Here, there and everywhere" - THE BEATLES - (vezi avatarul)
M-a imbolnavit Motu Pittis cand eram in clasa a X-a(1982).

In alta ordine de idei: Queen, Deep Purple, Pink Floyd, tot ce a insemnat disco si pop anii 80-90, Phoenix, Iris, Holograf, Celelalte Cuvinte, FFN, Sfinx, Timpuri Noi, Cenaclul Flacara si de la o vreme muzica populara si lautareasca adevarata. Si mai ascult si muzica clasica, ariile cunoscute din opere si operete si(spre surprinderea multora) muzica militara.

Radio: Europa FM, Romania Actualitati, Kiss FM si localele de pe la noi. Ha ha, cristi_s, Lake of Tears ascultam acum 5 ani de zile.
Nu mi-au placut foarte tare, insa mi-au placut altele genul asta: Treble Charger, All American Rejects, Eve 6, Sum 41. Cauta-le, merita.

Personal imi plac mai multe genurim diferite. Imi place mult ABBA. Imi place REM. PJ & Duncan stiu sigur ca nu ati mai ascultat, au cantat extraordinar. Imi plac Pet Shop Boys (de fapt nimeni in lume nu poate avea o voce in halul asta de marfa ca a lui Neil Tennant). RHCP imi place, dar imi plac o parte din melodii, restul i hate them, The Offspring e peste RHCP, e peste Green Day, e pestre orice alt lame rock. Treble Charger are cateva melodii super, cu toate astea, Sum 41 are mai mare succes ca ei, desi managerul Sum 41 e Grieg Nori, solistul Treble Charger. Sade... aia da muzica, peste Vaya con Dios, si logic, niste belgieni nu vor putea canta la fel ca o portoricana. Aswad peste UB40, jamaicanii fac reggae peste englezi, oricat de Ali ar fi Campbell . Ascult cu placere Willl Smith, mai tin minte inca cine era DJ Jazzy Jeff and The Fresh Prince.
In schimb, dupa mine, rock old school sux bad. Accept Metallica, insa ACDC, Nirvana, Manowar, Queen, inseamna pentru mine zgomot, nu muzica. DIre Streets e ok .
EEK! a scris:Lake of Tears ascultam acum 5 ani de zile.

Mey. Lake of tears i-am REdescoperit.
Pet shop boys imi plac si mie la nebunie. Desi ultimul lor album, Fundamental, nu e foarte grozav. E incredibil de lent pentru ei. Au cateva melodii foarte faine totusi. Ultimul album Red Hot Chilli Peppers (Stadium Arcadium) mi se pare foarte fain, cam tot ce au scos de pe el e reusit (cel putin mie imi place enorm Snow).
EEK! a scris:In schimb, dupa mine, rock old school sux bad. Accept Metallica, insa ACDC, Nirvana, Manowar, Queen, inseamna pentru mine zgomot, nu muzica. DIre Streets e ok .

Rockul old school, hm, aici e de discutat, trebuie vazut cumva dincolo de show. Insa procentul de muzica de calitate de atunci e net peste procentul de muzica de calitate de acum.
Oricum perioada 70-80 a fost mult peste muzica anilor 90-2000, cam la toate capitolele. Acum se promoveaza mult prea agresiv o muzica de calitate destul de indoielnica, formatii si cantareti cu aparitii meteorice, dar care aduc o groaza de bani pe termen scurt (mai ales in sfera hip hop).
Pacat ca la noi nu se promoveaza deloc muzica frantuzeasca. Chiar au muzica faina. Hip hop e shitty rau de tot.
Rockul asta usor promovat de americani si canadieni e insa chiar dragut, cu usoare influente heavy metal, mult peste muzica heavy metal din anii 70-80 cand rockul era o ceata de urlatori imbecili.

RHCP - de pe Stadium Arcadium mi-a placut Stadium Arcadium si Death of a Martian, faine melodii. PSB imi plac de cand ma stiu, insa la un concert de-al lor nu as merge , as prefera sa-l vad la televizor . Fundamental mi se pare reusit, totusi cel mai marfa album mi se pare Behaviour, si normal, Discography. Hm, eu am ramas surprins de concertele anumiti "electronisti", ca sa zic asa. Adica unii canta mai live decat altii care ar avea posibilitati mult mai mari sa cante live. Un exemplu ar fi jean Michel Jarre, car eruseste cu succes sa cante live. Si chiar bine de tot si pe deasupra spectaculos de tot. Chiar, are cineva concertul lui Jean Michel Jarre de la piramide, de la revelionul mileniului parca Bre, la un concert PSB nu m-as duce nu din cauza calitatii muzicii .
EEK! a scris:Bre, la un concert PSB nu m-as duce nu din cauza calitatii muzicii .

Cred ca am inteles.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 35, 36, 37  Următoare
Pagina 2 din 37
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum