Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 3-a intalnire nationala, Piatra Craiului (BV) - 2005
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Formular pentru cei care doresc sa participe la intalnire. *** CARE E PERIOADA CARE VA CONVINE PENTRU INTALNIRE?...
[ LUNA MAI ]
1%
 1%  [ 1 ]
Saptamana: 20 iunie - 26 iunie
1%
 1%  [ 1 ]
Saptamana: 20 iunie - 26 iunie
1%
 1%  [ 1 ]
Saptamana: 27 iunie - 3 iulie
5%
 5%  [ 3 ]
Saptamana: 27 iunie - 3 iulie
5%
 5%  [ 3 ]
[ LUNA IUNIE - Oricand ]
12%
 12%  [ 7 ]
[ LUNA IUNIE - Oricand ]
12%
 12%  [ 7 ]
Saptamana: 4 iulie - 10 iulie
0%
 0%  [ 0 ]
Saptamana: 11 iulie - 17 iulie
0%
 0%  [ 0 ]
Saptamana: 18 iulie - 24 iulie
1%
 1%  [ 1 ]
Saptamana: 25 iulie - 31 iulie
10%
 10%  [ 6 ]
[ LUNA IULIE - Oricand ]
21%
 21%  [ 12 ]
Saptamana: 1 august - 7 august
7%
 7%  [ 4 ]
Saptamana: 8 august - 14 august
1%
 1%  [ 1 ]
Saptamana: 15 august - 21 august
0%
 0%  [ 0 ]
Saptamana: 22 august - 28 august
1%
 1%  [ 1 ]
[ LUNA AUGUST - Oricand ]
12%
 12%  [ 7 ]
[ LUNA SEPTEMBRIE ]
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 55

Laurentiu, desi suntem offtopic, trebuie să precizez că ministrul muncii a declarat că noul cod va fi negociat între patronat și sindicate, guvernul fiind doar arbitru. Deci dacă nu ne va conveni noul cod, înseamnă că sindicatele nu au negociat cum trebuie. În momentul acesta, ei au pâinea și cuțitul. salut

Hai măi oameni buni să ne hotărîm adată asupra locului si timpului,nu de alta dar să stiu cit timp am să-mi umplu canistrele.
adrian-ar a scris:Hai măi oameni buni să ne hotărîm adată asupra locului si timpului...

Un sfirsit de saptamina in luna iunie, e bine
Laurentiu a scris:
adrian-ar a scris:Hai măi oameni buni să ne hotărîm adată asupra locului si timpului...

Un sfirsit de saptamina in luna iunie, e bine

Este un început.
Pentru mine este ok.
Sper ca locul să fie prin centrul țării. Ce-atzi zice de un loc in mijlocu tarii intr-un weekend din Iulie ?
in plus la mare putem prinde chefal si va garantez ca sunt bucati bune cam la kil. Sper ca v-am convins, v-am pupat, keep in touch

Yeeeah! Deci in Iulie merem la VADU!!!! Deja am vise ciudate noaptea... visez ca dau contre, ca prind tot felul de monstrii... huuuh... de-abia astept sa fac un pescuit anul asta!!! ar fii ok in iunie asa imi programez si eu concediu si iese chiar bine cred ca mai ramane locatia sa o stabilim raman la parerea ca ar trebui ceva mai central sa fie o distanta relativ apropiata pt mai multa lume Obarsia Lotrului / Lacul Vidra.
Este relativ in centru, se poate ajunge din 2 parti, pentru cine vrea off-road exista acces pe DN67C-soseaua transalpina cu peste 2200 de metri in punctul cel mai inalt.
E musai sa mergem in iulie. VADUUUUU!!!!
Perioada - concediul lui Laurentiu - e ok??? Eu zic sa facem intalnirea la munte, iar zona sa fie cat de cat centrala.
Ar fi bine sa incercam sa ne focalizam si sa ne implicam mai mult. Sa apara mai clar conturate propunerile. Nu va sfiiti sa va sustineti zona aleasa daca chiar merita.

Ca perioada iunie, iulie, august... nu conteaza prea mult. Sa fie caldut la munte.
La mare se poate organiza ulterior o alta intalnire. Mai intai haideti sa ne concetram pe zona.
Durata nu e atat de importanta. Cine nu poate sa ajunga decat in weekend, e ok si atunci.

Deci sa vedem care sunt propunerile...
Pana acum avem asa:

1. Cyclops:
Eu propun sa mergem aici. http://www.paginaweb.home.ro/harta.htm
Loc de gratare e berechet, cazare super ieftina sau chiar la cort, loc de parcat masinile, baie in lacul de acumulare rausor, pentru pescari iarasi loc de peste in rau sau in lac, pentru amatorii de mountain byke sau drumetii sau alpinism iarasi este berechet (chiar 2 poligoane de catarare amenajate.
Principalele puncte de cazare sunt cabana Voina pt cei mai pretentiosi (camere de 2-6 paturi cu dus cu apa calda, restaurant, terasa) si cabana Cuca pt cei mai putin pretentiosi (camere de 12-13 paturi, sau priciuri la nioste costuri de cazare neglijabile, vatra de foc pentru gratar, lume buna, etc - sunt prieten cu cabaneru)

eu zic ca e ideal pentru aproape toti. ((MUNTII IEZER - PAPUSA)) de la Campulung Muscel la aprox 30km. drum cu serpentine, printre peretii de munte. cine vrea sa vada poze sa intre pe saitul meu la sectiunea poze personale - "Cuca 2001", "Cuca 2003", "revelion 2004", "Vibu - Paste la Cuca - 2004"
adresa este www.cyclopsphotos.tk.

2. Stefan:
eu propun la cheia perioada cam care o fii , am ales cheia deoarece e cam in centru tarii zona e deosebita e pe drum proaspat refacut super bun, e o zona relativ "virgina" cu locuri de camping, cabane, hoteluri ,lac ,garle

3. moshulik :
Eu zic sa mergem la Vadu, la mare.

4. Deathman:
Io unde ma tot duc ii la Arieseni. Ii la 250 km de Arad, deci din pacate nu-i OK pt toti. Cazare se gaseste usor si destul de ieftin, iar toata zona de la Arieseni pana inspre Turda ii foarte frumoasa si in fiecare sat se ocupa oamenii cu agroturismul. Io mi-am zis parerea, le astept si pe ale voastre. Dar dc chiar vreti sa ne intalnim cat mai multi, zic sa gasim un loc care sa fie OK pt toata lumea, nu Vadu.

5. Chris:
Ca locatie mai in centrul tarii, ar fi Praid-Sovata. Din auzite doar: zona e tare frumoasa, aer curat, mancarea buna, chiar si ceva chestii de vizitat... Insa nu stiu nimic concret, de genul: posibilitati de cazare, locuri mai retrase...
...Insa anul trecut drumul national care ajungea pe-acolo era VARZA (vreo 20-30 de km)!

6. Bastus:
Obarsia Lotrului / Lacul Vidra.
Este relativ in centru, se poate ajunge din 2 parti, pentru cine vrea off-road exista acces pe DN67C-soseaua transalpina cu peste 2200 de metri in punctul cel mai inalt.
E musai sa mergem in iulie.

Alte propuneri?
Eu imi sustin zona si eventual perioada, dar din iunie pana in septembrie e superb oricand. deh... se mai intampla sa mai si ploua , dar asta se poate intampla oriunde. Daca mergem mai devreme la munte, avem septembrie pt Vadu cand nici nu te mai coci la soare si apa e inca la temperaturi bune de baie. ca sa vin cu mai multe detalii despre Cheia e cam la 120km de bucuresti soseau este proaspat refacuta din valeni de munte pana la sacele , locuri de cazare se gasesc o gramada in cheia sau mai sus la muntele rosu, in imprejurimi exista Maneciu cu lacul de acumulare unde se poate pescui, inota ,plimbat cu barca(pt cine are) , mai exista diverse obiective pe drumuri forestiere accesibile si pt masini cu garda mai joasa , cascade poieni ,etc este o zona de munte relativ virgina de turisti dar care se dezvolta , se pot face drumetii pe munte se poate sta la hotel saau cu cortul etc. iar daca se strica oltcitul la homoraciu aprox25km exista nea Morcov cu dezmembrari de oltcit. nu facem mai bine doua chestionare?unul pentru locatie si unul pentru perioada?se voteaza la fiecare si se hotaraste unde si cand...sau nu? La un moment dat nu poate exista decat un singur chestionar.
Desi se leaga, putem totusi vota mai intai pentru Locatie, apoi pentru perioada.

Daca mai sunt si alte propuneri pentru locatie, sunt bine venite!
Argumente contra sau pro cu privire la locatii, ar fi bine sa fie mentionate inainte de vot, ca sa votam in cunostinta de cauza.
Cyclops a scris:...din iunie pana in septembrie e superb oricand... Daca mergem mai devreme la munte, avem septembrie pt Vadu cand nici nu te mai coci la soare si apa e inca la temperaturi bune de baie.

Optiunea Cyclopului, eu zic ca e buna si ar exista si un oarecare spatiu intre cele doua intilniri dar sa ne gindim si la sesiunea de examene a studentilor.

P.S. La sfirsitul lui august inceputul lui septembrie, bancurile de stavrizi se retrag spre tarm. Un pescuit gen STIUCA, n-ar strica la un ceaun si un gratar mare.

imih a scris:...facem mai bine doua chestionare: unul pentru locatie si unul pentru perioada.

E o idee buna si Adminul are "puterea" de a ne lasa drumul liber spre voturi. sau sa se mai deschida un topic ,sa raman unul legat de locatie si unul de perioada Bună,
Ce ziceți de zona Întorsura Buzăului?
Cu stimă, Eu cred ca primul vot trebuie sa se dea pt PERIOADA cind va avea loc intilnirea si apoi cea a LOCATIEI. La locatie inca se mai pot acumula date si informatii despre drum, cazare, obiective turistice etc. Cheia/Muntele Rosu = manele. desi pt mine e cam tot aia unde se tine intalnirea sa-mi dau si io cu parerea:
cel mai bine desi nu cunosc zona suna: Obarsia Lotrului / Lacul Vidra.
apoi si intorsura buzaului nu e de ignorat
ar fi de luat in calcul poate ca a 3-a optiune iezer-papusa dar e mai dificil
accesul pt cei cu oltencele lasate...si faptul ca voina e la vr-o 6km de cuca
drum gen albie de rau pe care desi o sa am si io masina lasata ma bag oricum...dar desi i-mi place tare mult acolo nu cred ca e optim pt intalnire.
oricum transalpina suna bine de tot...vroam vroamm hai sa votam Parerea me: 2 intalniri de vara: mare si munte. O vacanta si o vara are omul, iar in rest ne intalnim mai myult local.
Deci 2 INTALNIRI E BINE ???
2 saptamani de concediu sint
- la mare la VADU
- la munte undeva.

MAI TARE: INTALNIRE UNDEVA APOI CARAVANA PANA LA CEALALTA LOCATIE.
ce ziceti?
EEK! a scris:...2 intalniri de vara: mare si munte.MAI TARE: INTALNIRE UNDEVA APOI CARAVANA PANA LA CEALALTA LOCATIE.

E o idee buna de a face un BIG Meeting dar asta implica sa aiba toti aceeasi perioada de concediu (vacanta).

Sa vedem ce spun si restul forumistilor sau a celor ce vor dori sa participe la intilnire.
P.S. La sfirsitul lui august inceputul lui septembrie, bancurile de stavrizi se retrag spre tarm. Un pescuit gen STIUCA, n-ar strica la un ceaun si un gratar mare.

Laurentiu, ma omori cu chestiile aste... huuuh, ma duc sa leg acele de pescuit... voblere am cumparat deja.... Mai trebuie o barca - cred ca una pneumatica ar mere, deci de-aia am...

SA VINA ODATA VARA AIAAAAA!!!

Deci pt mine anul asta situatia e asa:
Pana prin 15 mai - as mai putea sa sacrific 3 zile sa mergem undeva
In perioada 15 mai - 3 iunie sunt ocupat cu pregatirile de nunta...
in 4 iunue ma insor...
apoi dupa nunta, din 4 iunie pana in 30 septembrie putem stabili ce intalniri vreti voi, teoretic ar trebuie sa fie OK... daca nu intervine ceva.
In Perioada 1 -10 Octombrie o sa fiu nitel ocupat.

Aaa, am votat pt iulie, da am fost cu gandul la intalnirea de la mare... pesti, plaja, alea-alea.

Numai bine!
Gabii Bre.... facem luna de miere a ta la mare si la munte da???? Oricat de tentat as fi, la CHEIA nu prea ai ce face, ce vedea...etc. E adevarat ca e mishto in sensul ca e la munte dar cred ca e cam scump - adica e zona plina de vile de mari bastani, inca nu stiu scoruri la cabana Muntele Rosu dar banuiesc ca sunt mari .... pana in vara o sa ajung acolo poate cu cativa dintre voi si o sa va anuntam Lacul e cam la 30 km de Cheia -adica la Maneciu. Cabana muntele roșu e scumpă ca naiba. Am impresia că are prețuri de hotel de 2 stele sau mai mult. Și e și aglomerat. Am putea sta la casute; problema principala e aglomeratia - si nu orice fel de aglomeratie
Am mai spus si mai sus, Muntele Rosu = manele. a mai fost cineva la muntele rosu de curand??? au facut o discoteca langa cabana unde se strang toti taranii.... locul ala nu mai e ce a fost candva

Daniel.opr, te referi la barajul de la Maneciu, nu?
Gabii a scris:Laurentiu, ma omori cu chestiile aste... huuuh, ma duc sa leg acele de pescuit... voblere am cumparat deja....

La stavrizi, nu ai nevoie de voblere ci de o tzaparina cu max 10 ace. Ce bucurie te apuca cind la o singura lansare, agati 5-6 bucati sclipitoare .

Guvizii se prind bine si la rima de gunoi asa ca, trebuie o aprovizionare pe cinste. In zona aceasta (Vadu), "rechizitele" astea lipsesc cu desavirsire. Pica si Cuca, sa va zic de ce; vad ca ciclopul a fost mai mult iarna. Deci vara pe toata valea aia e plin de grataristi; in plus sunt unii care din iunie pleaca din oras cu catel cu purcel si se muta "la munte" pana da frigul ca sa nu mai plateasca intretinere.
In perioada respectiva pot aparea personajele din poza 5; de obicei vin dimineata si se mistuie in padure, dar pot veni si seara la cabana; dupa cum vedeti poate ajunge usor orice masina si sigur vom ajunge in situatia de anul trecut de la lac.
Ca sa nu mai zic ca poate apare oricand nenea padurarul cu cativa prieteni de bautura si chef de scandal si cabanierul nu are ce sa-i faca.
Asa cum vedeti din poze peisajul e minunat dar numai dupa cateva ore de urcus.
Pozele le vedeti aici:
http://ipswitch.pi.terrasat.ro/iezer/
Hai bre pe transalpina ca e drum de masini facut de nemti in 40 si locuri calumea garla... da, dassy are dreptate. sus la cheia e mai nou disco. cu tot cu dacii rele si baieti pe masura. Pupa la urmatoarea intalnire sa-tzi iei cablu de ambreiaj de rezerva Bai dar mai exista masivul ala sarat, ceva cu lacul frumoaselor unde se aruncau gagici in lac parca... ziceau ca e unic...
In principiu e nevoie de un loc neumblat, asta inseamna ca pentru majoritatea e de cort, si sa fie ceva de mancare la cel mult 20 de km, cate o masina poate pleca dupa aprovizionare zilnic.
EEK! a scris:Bai dar mai exista masivul ala sarat, ceva cu lacul frumoaselor...
Motaneeeeeeee, documenteaza-te si arunca cu informatii in noi E posibil ca masivul ala sarat sa nu mai fie, citeam acum vreo 6 ani va se va prabusi in 3-4 ani.
Oricum cred ca muntele ala sarat era vecin pe langa Opr sau pe langa Bastus cumva, io inainte de a-i cunoaste pe astia doi nu faceam deosebire intre Ploiesti si Pitesti... oricum Bastus e tatic in geografia patriei asa ca sigur ne spune el ce e cu sarea si cu gagicile alea PAi un lac sarat e cum meri pe Valea Oltului, o iei la stanga la un moment dat spre.... . in fine, nu imi vine acum in minte exact da stiu ca pe drumul ala poti ajunge direct pe valea jiului, aproape de Parng. Da lacul nu e cine stie ce. Apoi mai e unul la 15 km de Sibiu...
Apoi mai e unul la vre-o 10 - 15 km de Rm.Valcea pe drumul spre Dragasani. Da nici ala nu e interesant, am vost vara trecuta.
In fine, cam greu cu gagicile dezbracate pana prin iunie-iulie, ca le cam ingheata buricul...
EEK! a scris:Bai dar mai exista masivul ala sarat, ceva cu lacul frumoaselor unde se aruncau gagici in lac parca... ziceau ca e unic...

Cred ca te referi la cel de la Slanic Prahova. Din cate stiu eu, lacul acela a cam avut de suferit...si nu prea mai e cum era... Deci s-a stabilit! La Vadu facem sigur intalnire. Si sfarsitul de iulie e mai mult decat ok pt toata lumea. Mai ales pt studenti (o spun din proprie experienta - se scapa de sesiunea din vara si sesiunea de restante e undeva in viitor... se zareste greu)! N-are nimeni probleme cu nuntile... multi dintre noi vor sa dea o fuga si la mare... Eu zic ca mai ramane de stabilit o eventuala intalnire la munte... in centrul tarii si perioada! La 20 km de Rm. Valcea pe drumul spre Tg. Jiu Sunt Ocnele Mari /Ocnita, e camping si bazine amenajate cu apa sarata unde intri si plutesti chiar daca nu stii sa innoti. Dar pe acolo au fost alunecari de teren, nu stiu care mai e situatia.
In orice caz tot multa populatie si gratare.
Bazin cu apa sarata mai este la intrarea in Valcea, la Ostroveni, apoi e strand cu apa iodata la Govora, si doua bazine cu apa termala la Calimanesti. Aia e bestiala, in toiul verii stai in apa din care iesi aburi....
Calimanestiul e in drum cum te duci spre Obarsia Lotrului, se poate face popas daca intelegeti ce vreau sa zic...
Sa caut niste poze... IDEE!!!
Haideti undeva unde e marfa si liniste, ceva genul statiune de pensionari!!!
Calimanesti, Sovata.... ce ziceti? Tusnad! @ bastus: cand au fost facute pozele alea de la iezer. daca imi aduc eu aminte nu am mai vazut tigani la afine si ciuperci pe acolo de vreo 2 ani... recunosc ca ultima vara nu am dat pe acolo, dar de vreo 6-7 ani incoace sunt nelipsit de la Cuca macar o data de 2 ori pe an.
Grataragii la Cuca destul de rar, iar in lipsa curentului elecric canci manele
Daca se stabileste din timp cu aprox 3-4 sapt inainte si se stie sigur ca mergem, pot vorbi cu cabaneru si nu va mai trece nici o masina dincolo de cabana ca sa putem avea noi loc de cort
pot rezerva si priciurile
E adevarat ca la Voina e plin vara de corturi, dar dincolo de cabana OLTCIT (da aveam si o cabana acolo - mai nou cabana RODAE) nu se baga la gratare ca poa sa treaca ursul cand vine de pe fracea sau tambura La cuca nu mai vine de mult prefera grataragii...
Orasul si deci aprovizionarea sunt la ~30km deci se poate face un drum la 2 zile pt aprovizionare, iar zona e de vis Pozele sunt din august 2003.
Redau si cateva mesaje de pe alpinet:
--------
La cabana : 70/pers la camera si 40k la pod. Nu se poate cumpara nimic... in
schimb e o mica bucatarie unde poti sa iti fierbi un vin sau sa faci un ceai
Ghinionul nostru a fost ca s-a inventat grupul electrogen si a mers in acea
seara de sambata reusind sa alimenteze si un casetofon al unor CRETINI probabil
din Campulung cu care era sa ne luam si la bataie....Dar nu aveai cu cine sa
discuti... O bila neagra din acest pdv si pt cabanier care nu a facut nimic sa
ii linisteasca... Ore in sir manele si muzici de tarani exact cand ne era si
noua lumea mai draga... Ne-au "plans" si chitarele..
----
Aprox la ora 2:00 au sosit "in vizita" doi barbati insotiti de cate
o fetiscana (am aflat ulterior ca unul dintre ei era padurarul
zonei) care au inceput petrecea in camera din pod, chiar deasupra
nostra. Cheful maxim a fost atins cand unul dintre cei de sus au
urinat in camera, iar lichidul s-a scurs prin tavan in camera
noastra.
Am aflat a doua zi de la Crinu ca e obligat sa-i asigure padurarului
cazare la caban in caz de nevoie(acuma depinde de nevoie).
----
Seara, din nou la cabana, din nou surpriza: spectacolul tacut si
sobru din ajun se schimbase complet. Manelisti, gratargii, bere etc.
----

Liniste o sa fie numai daca imprejmuiesti zona si o pazesti cu 2 mitraliere...
Nu sunt impotriva locului propus dar ma simt dator sa avertizez pentru ca stiu cum a stricat buna dispozitie la Lacul Rosu un singur manelar cu dacie.
Noi, peste 20 de oameni, puteam sa-i prelungim lejer sederea acolo dar n-am facut-o pentru ca nu ne creste shorici pe obraz. Vreau sa nu mai fim pusi in situatii din astea.

Si propun ca data sa fie batuta in cuie de acum iar locatia sa o votam cu o luna inainte. Vine primavara si o sa putem umbla mai lejer si putem argumenta cu imagini locatiile propuse. Eu personal ma voi deplasa in zona propusa de mine prin mai si va aduc un giga de poze. Recunosc ca se mai intampla si "rele" , dar din cate stiu eu grupul electrogen nu functioneaza... (e stricat si oricum nu mergea decat daca cara careva benzina si mananca saracutul 1l/h) iar la 20 de oameni pot vorbi sa inchiriem cabana cu totul
Cu Crinu ma cunosc de 7 ani... de pe vremea cand inca nu era cabanier acolo (am prins de-a lungul anilor 4 cabanieri la Cuca si cu toti m-am inteles superbine :d). Pe deasupra sunt si membru in Clubul Romania Pitoreasca (proprietarul de drept al cabanei)

+ ca zona frumoasa ar mai fi zona Ceahlaului. Nu mai stiu in ce situatie e cazarea la Durau.

+ In bucegi am putea sa ajungem cu masinile la Padina, dar si acolo se gasesc neaveniti iar lemnele de foc sunt marfa rara.

+ In Piatra Craiului iarasi se poate merge, dar nu mai stiu care sunt conditiile la Plaiul Foii (pp ca si acolo au ajuns manelele), iar pe partea cealalta la prapastii nu stiu daca s-au amenajat campinguri.

+ Sighisoara ar mai fi o optiune.

+ In fagaras la Sambata iar e zona frumoasa

si nu mai stiu...

In princip merg oriunde, doar ca la Cuca as mai putea aranja una alta, si macar stiu care sunt conditiile La Durău am fost eu anul trecut, înainte de întâlnirea no.1. Cazare găsești, sunt 3 hoteluri din care unul nașpa, unul marfă pentru cele 2 stele ale sale dar mai scumpișor, unul de 3 stele și deci mai scump. Eu am vrut să mă cazez la ăla cel mai ieftin pentru că îl știam, dar la recepție m-a anunțat că s-a stricat cazanul de apă caldă și mi+a recomandat să mă mut la altul.. Camping nu cred că se poate. Zona e frumoasă dar drumețiile posibile sunt puține și relativ lungi, puțini sunt dispuși să urce. Drumul de acces e cu 2 variante, una cu 30 km de drum deteriorat, prin rezervație, cică e închis accesului public dar am mers fără probleme. Cealaltă variantă e pe partea opusă a lacului, cam 60 km. Eu mereu prefer varianta offroad.
bastus a scris:La 20 km de Rm. Valcea pe drumul spre Tg. Jiu Sunt Ocnele Mari /Ocnita, e camping si bazine amenajate cu apa sarata unde intri si plutesti chiar daca nu stii sa innoti....

Tot asa sunt si la Sarata Monteoru (cam la 20km de Buzau). Zona e super accesibila, iar vara, in afara de pensionari bucuresteni ( care fug de intretinere ) sau buzoieni la sfarsit de saptamana, e liniste totala. www.monteoru.ro

Dar de Muntii Siriului ce ziceti??Nu prea e in drumul turistilor vara, iar obiective turistice avem destule. www.siriu.ro Fratilor alegeti si voi un loc care sa fie cam la mijlocul tarii!! Din oradea e mult de mers pana in buzau!!!!!!!!!!! Tot asa pot sa zic si eu sa mergem la Stana de Vale si acolo e super!! so ce ziceti??

BH 03 XPF
The_Black a scris:Fratilor alegeti si voi un loc care sa fie cam la mijlocul tarii!!
Momentan se string locatii si informatii. Votul va decide.

danf, ne poti da ceva detalii despre cascada "7 Scari" care e pe linga Brasov La Muntele Rosu am fost eu acum 2 ani si sa stiti ca este foarte frumos, dar nu la Hotelul Muntele Rosu unde se strang toti. Este frumos daca urci mai sus. spre cabana Ciucas si toata creasta. Din pacate nu este drum pentru masina si trebuie lasate masinile la Muntele Rosu si urcat cam o ora cu bagajele in spate (eu am lasat masina in Cheia).
Din motivul acesta sunt convins ca nu vreti sa mergeti acolo pentru intalnirea nationala, asa ca nu mai detaliez. Am scris mai mult ca sa ii conving pe cei care au prejudecati sau au auzit lucruri rele despre Muntele Rosu sa mearga acolo, pentru ca este o zona foarte frumoasa. Bineinteles, trebuie sa fie amatori de mers pe jos.

La Plaiul Foii (Piatra Craiului)am fost vara trecuta, la fel, este o zona superba. Ca o incurajare pentru aceasta locatie, sa stiti ca a fost aglomeratie (oricum, fara manele) doar in weekend. Duminica seara au strins toti si au plecat. Despre drum: ultimii 15-20 de km nu sunt asfaltati, sunt cu pietris sau doar pamant, cu zone mai bune si mai rele, oricum, daca mergi incet nu te doare sufletul prea rau.

Si la Siriu sunt niste locuri minunate pe care trebuie sa le vedeti, macar cu alta oazie daca nu cu ocazia intalnirii. Este si drum de masina. Din pacate, faptul ca nu e in centrul tarii descalifica aceasta zona ca locatie pentru intalnirea nationala.

Din povestea mea reiese ca merg pe Plaiul Foii.

Pentru EEK, La Slanic este muntele de sare de pe care s-a aruncat o mireasa ca nu a mai venit ginerica la nunta. De unde si numele Muntele Miresii-Lacul Miresii.
stonebone a scris:La Plaiul Foii (Piatra Craiului)am fost vara trecuta, la fel, este o zona superba. Ca o incurajare pentru aceasta locatie, sa stiti ca a fost aglomeratie (oricum, fara manele) doar in weekend. Duminica seara au strins toti si au plecat. Despre drum: ultimii 15-20 de km nu sunt asfaltati, sunt cu pietris sau doar pamant, cu zone mai bune si mai rele, oricum, daca mergi incet nu te doare sufletul prea rau.

Intr-adevar zona e splendida...Te cutremuri cand vezi in stanga creasta aceea mareata...Despre bucata aceea de drum...nu cred ca pune probleme unei masini fara modificari la suspensii. ( albastrica l-a parcurs in 1996 )
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 3 din 10
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum