Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Noul cod rutier ( v-ati lovit de el ? )
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
sorry kft ..la naiba iar te contrazic ... anvelopa din cate spun astia la tv si la cum sunt clasificate cauciucurile trebuie sa aiba steluta cu muntele ala
steluta aia inseamna cauciuc de iarna ... daca pe langa asta mai exista si M+ S e altceva

http://www.cauciucurideiarna.ro/
http://www.citynews.ro/cluj/auto-27/ce-reprezinta-cifrele-inscriptionate-pe-anvelope-61952/
http://www.infobazar.ro/article.aspx?aid=50

acuma sincer din punctul meu de vedere am mers cu M+S simplu fara steluta ... vreo 2 ierni ..135/80/13 nici nu stiu ce firma sunt ca nu am stat sa ma uit dupa firma au fost second dar floarea pe ele aproape intacta si nu am avut nici cea mai mica problema din contra chiar mi-au placut aderenta super si in conditii de asfalt uscat si de zapada nici nu mai pun problema... oricum din punctul meu de vedere e o tampenie de lege ... ar fi ttrebuit facuta alrfel ... ai ramas ai blocat circulatia ... nu ai avut cauciucuri ...ura si la gara plateste ... dar nu obliga la nus ce cauciucuri si nu stiu ce certificat ... tu zici sa ma duc la rar ...dar daca te opreste comunitarul pe strada ce faci .. crezi ca ala stie de rar ala stie de steluta Sunt satul de ce spun inaptii aia la TV.
lancer a scris:dar nu obliga la nus ce cauciucuri si nu stiu ce certificat ...
Certificatul e pt TOVARASUL politist care, ca sa nu se mai aplece sa citeasca pe roata (poate e lovit saracul de spondiloza sau a fost coleg de scoala cu braNconierul), sa citeasca hirtia.

ABERATII; se umple tara de asemenea trasnai. Acum, pe linga amenda iti mai baga si taxa de intretinere a drumurilor daca ai vreun accident. Asta pt cazul cind TU esti cel dator la STAT. Cind STATUL iti este dator tie cu reparatiile masinii din cauza drumurilor proaste, se face ca n-aude si nici nu vede.

Pe linga asta, va mai anunt o ANOMALIE. Madame Boagiu vrea sa mai infiinteze o noua politie (pe linga cei de la circulatie) care sa poata opri in trafic ORICE masina pt control si eventualele amenzi din cauza nerespectarii regulamentului de circulatie. Noua politie va face parte din "bugetari" sau va fi una privata ???
Laurentiu a scris:
Pe linga asta, va mai anunt o ANOMALIE. Madame Boagiu vrea sa mai infiinteze o noua politie (pe linga cei de la circulatie) care sa poata opri in trafic ORICE masina pt control si eventualele amenzi din cauza nerespectarii regulamentului de circulatie. Noua politie va face parte din "bugetari" sau va fi una privata ???

a treia din capitolul circulatie .... politia rutiera ... politia locala care are si atributii pe partea rutiera ...si inca unaaaaaaaaaaa? si acum intrebarea intrebatoare ... care din astia isi face treaba cum trebuie???? sau arunca vina unii pe altii?

p.s.
chiar astia ai noi sunt cu bac sau fara bac????
lancer a scris:p.s.
chiar astia ai noi sunt cu bac sau fara bac????
Nu mai conteaza daca sint cu sau fara bac. Important e sa aduca venituri licite la buget si ilicite in buzunare. nu bre iar nu stii nimic ... important e sa isi castige o mana e votanti (astia pe care ii angajeaza) asta in caz ca nu sunt de ai lor .. si sa aduca bani pt campania electorala ... si pe langa asta "sa se pricopseasca si familia lor mancatias ...ca e saraci rau" Ma si enerveaza ca va luati de Administratie! Romania ar fi ca Grecia daca n-ar mai functiona aparatul administrativ. V-ar placea sa iesiti pe strada cu bata, cutitul sau pistolul si la fiecare doi pasi sa te uiti inapoi?
gyorgyoda a scris:Ma si enerveaza ca va luati de Administratie! Romania ar fi ca Grecia daca n-ar mai functiona aparatul administrativ. V-ar placea sa iesiti pe strada cu bata, cutitul sau pistolul si la fiecare doi pasi sa te uiti inapoi?

lasa bre ca in ritmul asta o sa iti dea altii in cap la iesirea din supermarket pt o felie de salam asa ca tot o sa te uiti in spate la fiecare pas nu la doi Observ ca cei mai multi utilizatori ai forumului sunt afoni la ironii, sarcasm, pamflete etc. ... Nu degeaba am pus acolo emotivul acela.
Oricum, in regimurile democratice se accepta un anumit grad de nemultumire a populatiei si tocmai din aceasta cauza populatia nu este deloc amenintatoare. In democratii se permit rabufniri ale populatiei fiindca prin aceasta se ,,cuminteste" populatia. Exact ca un caine care latra dar nu musca fiindca ii e teama de bat. ironie, sarcasm, panflet ... deja nu mai conteaza ... in mare parte aveai dreptate deci ia-o ca atare .... si ce am zis eu poate e tot o ironie ... dar poate trebuie sa citeti printre randuri.. si sa zicem ca rotile ti le monmtezi singur acasa in garaj ....ce pot sa mai faca ei ...rotile sunt echilibrate ...pt ca am 2 seturi de roti : un set de vara si unul de iarna.. A citit careva legea in sine? Sau mai bine zis Ordonanta de urgenta nr. 5/2011?

http://infolege.ro/oug-nr-52011-aprobarea-unor-reglementari-privind-cresterea-sigurantei-rutiere/ sa iti ia banii si sa iti dea o hartie care cel mai probabil la anu nu va mai fi valabila ...deci va trebui sa iei alta ... la alti bani ..
Acc3l3ratoR a scris:si sa zicem ca rotile ti le monmtezi singur acasa in garaj ...ca am 2 seturi de roti : un set de vara si unul de iarna..
Mergi de fiecare data sa-ti faci rost de hirtie pe care va trebui s-o obtii cu ceva SHPAGUTA. De asta am si pus in titlul mesajului initial ca in Romania, HIRTIA conteaza iar legile sint facute cu orice altceva in afara de CAP (minte, gindire, glagorie, creier etc).

3. La articolul 61, dupa alineatul (2) se introduc trei noi alineate, alineatele (3)—(5), cu urmatorul cuprins:
„(3) Pe langa amenzile contraventionale aplicate persoanelor fizice si juridice de catre personalul cu atributii de inspectie si control imputernicit de Ministerul Transporturilor si Infrastructurii pentru nerespectarea prevederilor referitoare la circulatia pe drumurile publice cu depasirea masei totale maxime admise, maselor maxime admise pe axe si/sau dimensiunilor maxime admise prevazute in anexele nr. 2 si 3, contravenientul are obligatia de a achita, in contul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania — S.A., cu titlu de tarif de despagubire, sumele stabilite potrivit anexei nr. 5.
(4) Agentul constatator va face mentiune in procesul-verbal de constatare a contraventiei si despre contravaloarea
despagubirii si modul de achitare a acesteia.
(5) Sumele incasate cu titlu de tarif de despagubire, potrivit alin. (3), vor reveni ca venituri proprii Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania — S.A. si vor fi utilizate in exclusivitate pentru finantarea lucrarilor de constructie, modernizare, intretinere si reparatie a drumurilor nationale, precum si pentru garantarea si rambursarea creditelor externe si interne contractate in acest scop.”

De ce legiuitorul nu specifica si faptul ca cei de la drumuri trebuie sa plateasca reparatiile tuturor masinilor care se strica din cauza hirtoapelor ??? E mai important sa se adune banii la STAT decit sa despagubeasca participantii la trafic. Exact! Domnul Laurentiu a pus punctul pe i. Toate aceste legi sunt, de fapt, masuri disperate de a aduce bani la buget. Si legea aceasta nu este o exceptie de la regula. Despagubirile inseamna cheltuieli ceea ce este inadmisibil in prezent. 2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;”.
3. La articolul 112 alineatul (1), dupa litera h) se introduce o noua litera, litera h 1 ), cu urmatorul cuprins:
„h 1) autovehiculul nu este dotat, la circulatia pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, cu anvelope de iarna, iar autovehiculul de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau nu au montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;”.

pai din ce srie aici nu e bligatoriu sa ai cauciucuri de iarna decat daca circuli pe zapada , gheata sau polei
tonim a scris:pai din ce srie aici nu e bligatoriu sa ai cauciucuri de iarna decat daca circuli pe zapada , gheata sau polei
Esti sigur ca in Romania va exista o strada intreaga fara zapada ???

Romani inventivi. Daca STATUL vrea bani, noi de ce sa-i dam de pomana ???
LA MUNCA nu la cersit (vorba lui baconschi) !!!

http://www.masini.ro/stiri/editoriale/editorial-cum-poti-ocoli-taxa-de-mediu-si-impozitul-anual-auto/16544/
Laurentiu a scris:
tonim a scris:pai din ce srie aici nu e bligatoriu sa ai cauciucuri de iarna decat daca circuli pe zapada , gheata sau polei
Esti sigur ca in Romania va exista o strada intreaga fara zapada ???

Romani inventivi. Daca STATUL vrea bani, noi de zapada , gheata sau polei
LA MUNCA nu la cersit (vorba lui baconschi) !!!

http://www.masini.ro/stiri/editoriale/editorial-cum-poti-ocoli-taxa-de-mediu-si-impozitul-anual-auto/16544/

laure asta e o intrebare totusi la care de cateva zile ma chinui sa gasesc raspunsul ..si chiar nu il gasesc ... in ce lege scrie ca e obligatorie incaltarea autovehiculelor cu anvelope de iarna din 1 nov pana in 1 martie sau pana cand e?

sincer din ce vad eu in legea asta e ca intra in viguare cu 1 nov partea referitoare la cauciucuri si atat ... si nu prevede obligatorie incaltarea cu cauciucuri de iarna pe perioada ...ci doar daca circuli pe drumuri publice acoperite cu zapada , gheata sau polei.... deci daca asfaltul e uscat poti circula si fara cauciucuri de iarna ...dar in acelasi timp daca circuli si vara la munte si dai de drumuri cu zapada esti obligat sa ai cauciucuri de iarna... eu cam asa vad problema ca si altii de altfel dupa cum vad ...

deci pana la urma cine a nascocit chestia cu noiembrie - martie?
lancer a scris:

deci pana la urma cine a nascocit chestia cu noiembrie - martie?

Presa. Cine altcineva!? Sunt grupuri de interese si grupuri de interese... De fapt mie imi miroase a dezinformare.
lancer a scris:sincer din ce vad eu in legea asta e ca intra in viguare cu 1 nov partea referitoare la cauciucuri si atat ...
Normal ca legiuitorul iti baga obligativitatea folosirii cauciucurilor de iarna incepind cu 1 Noiembrie. Pina cind le tinem pe masina, depinde de vreme iar ca sa fii sigur ca nu-ti iei amenda, e bine sa le tii pina la sfirsitul lui Mai.
Pe Transfagarasan, daca ai de gind sa mergi, cred ca n-ar mai trebui sa le schimbi nici in cursul verii.

•Agenții de circulație nu vor putea da amenzi pentru neechiparea cu cauciucuri de iarnă, în lipsa unui reprezentant al RAR. “Constatările se pot face de către Poliția Rutieră împreuna cu RAR, sau de către RAR. Agenul de poliție de unul singur nu poate constata abateri, și ca atare nici să dea amenzi”, a explicat pentru Jurnalul Național comisarul-șef Lucian Diniță, șeful Direcției de Poliție Rutieră.
http://www.jurnalul.ro/stiri/observator/ghid-de-evitare-a-amenzii-pentru-lipsa-cauciucurilor-de-iarna-593390.html

O lege care la fiecare pas naste controverse (specvific Romaniei), nu e facuta cu CAPul. Un set de cauciucuri de iarna pe 13 sh este 200 lei.
http://www.anvelopesecondhand.net/
http://www.anvelopesecond-hand.ro/
http://www.depozituldeanvelopesecondhand.com//anvelope-auto-c-21.html si exemplele pot continua...
Practic iei un set la pretul unei anvelope de iarna noua.

Mi-am amintit ca la contactul cu umezeala un cauciuc de vara devine ,,sensibil" la obiecte ascutite crescand probabilitatea de a fi perforat.
gyorgyoda a scris:
Mi-am amintit ca la contactul cu umezeala un cauciuc de vara devine ,,sensibil" la obiecte ascutite crescand probabilitatea de a fi perforat.

chiar asa??? nu stiam asta dar daca e asa inseamna ca, cauciucul e solubil in apa ... daca as fi stiut nu as mai fi circulat pe ploaie ... daca mi se dizolvau de tot si mergeam pe jante???

laurentiule uite se pare ca totusi nu suntem obligati sa circulam pe asfalt curat cu ele acuma ghinionul tau daca pleci dimineatza pe asfalt curat si cat stai la servici se pune ninsoare si nu ai masina echipata ..si da RAR-ul si politia in tine ...) ...ma mir ca s-a gasit un ziar care sa se sesizeze dupa ce timp de vreo luna toti o tineau sus si tare noiembrie - martie ... si majoritatea romanilor ca oile dupa ei ...spiritul de turma... oricum din cate spun astia in ziarul ala nu e nevoie de steluta (cauciuc de iarna) se pare ca se accepta si cele all-seazon dar cu mentiunea M+s sau variante ale acesteia ... (lucrul bun e ca m-am scapat de o pereche de cauciucuri am o pereche de m+s cu care am facut iarna trecuta ...beton) desi daca e sa o iau dupa ce spune legea spune ..clar ..cauciuc de iarna ... iar cauciouc de iarna inseamna * ...aici mai trebuie cercetat ...e loc de intors sa iti iei amenda Nu am zis ca sunt solubile in apa fiindca in cazul acesta faceam cafea de cauciuc .
Informatia aceasta o am din cartea:,, Arta de a conduce automobilul" de Petre Cristea care alaturi de cartile lui Canta reprezinta cartile de capatai pentru mine.
Pentru cine nu cunoaste cartea voi atasa un linK:
http://www.cartidownload.ro/Diverse/1106373/Arta_de_a_Conduce_Automobilul_de_Petre_Cristea senzibile la apa ... asa ai zis deci ori componenta cauciucului e solubila ... ori sunt atat de poroase incat se imbiba cu apa si isi pierd proprietatile ...dar aici intervine paradoxul ... cum pot fi mai poroase cand sunt cauciucuri mai rigide decat cele de iarna (stiu ca mai intervine si componenta chimica) dar totusi ... Cartea a aparut in anul 1980 iar autorul s-a autodescris ca fiind pilot de raliu cu vechime de aproximativ 40 ani care a vazut, a cunoscut si a invatat multe in cariera lui. Deci e posibil ca pe vremuri, pneurile sa fi fost slabe calitativ in comparatie cu cele de azi din cauza materialelor folosite cat si datorita tehnicilor de prelucrare/productie. In afara de enuntul acela, mai multe informatii nu ofera(din cate imi aduc aminte).
S-ar putea sa aveti dreptate in privinta porozitatii materialului cauciucului. Stiu ca in vara aceasta m-am apucat de cosit imediat ce s-a oprit ploaia, bineinteles iarba fiind uda, masina cu tot ce inseamna ea de asemenea. Abia am atins pneul cu varful lamei coasei si observ cum se lasa pe janta. Deci, intr-o oarecare masura s-ar putea sa aibe dreptate autorul. De ce? Nu imi pot explica.

Iata si sursa:http://www.scribd.com/fullscreen/36366390, sfarsitul paginii 85 si inceputul paginii 86.

,,Singurele organe pe care ploaia le avantajeaza sint cauciucurile, la care ritmul de uzura este cu peste 60% mai redus decat pe teren uscat ( in schimb, ele sunt mai usor strapunse de pietrele ascutite sau de cioburile de sticla)."
lancer a scris:... daca e sa o iau dupa ce spune legea spune ..clar ..cauciuc de iarna ... iar cauciouc de iarna inseamna * ...aici mai trebuie cercetat ...e loc de intors sa iti iei amenda
Nu e vorba de amenda pt ca iarna, si cei de la circulatie E oameni si nu cred ca vor sta in frig sa completeze tot felul de hirtii ci la faptul de cum vor judeca cei de la asigurari in cazul unui accident.
Aici e toata problema; iarna au loc tot felul de tamponari iar cei de la asigurari nu vor dori sa "subventioneze" chiar toate reparatiile. Trucuri pentru a evita amenzile pentru lipsa anvelopelor de iarnă Mai bine asa si ai cauciucuri de iarna

Dar care sunt trucurile pana la urma?
Pentru ca pe site-ul ala, e doar descris cap coada ce si cum in legatura cu legea.

truc = sa ocolesti politistii, sa poansonezi M+S pe cauciuc, sa faci pe prostu`, etc

Faptul ca esti informat asupra legii, ca stii ca nu poti primi amenda fara un lucrator RAR, sau ca nu e nevoie sa ai cauciucuri de iarna daca nu e zapada/polei, astea nu sunt trucuri.

asta ) Adrian, e un truc de-al presei ca sa atraga cititori si sa le creasca reitingul.
adrian_paul a scris:Dar care sunt trucurile pana la urma?
Pentru ca pe site-ul ala, e doar descris cap coada ce si cum in legatura cu legea.

Da, corect, nu sunt trucuri, asa se numeste articolul dar problema e ca multi soferi nu cunosc legislatia si atunci o sa li se para ca sunt trucuri. In ultimul timp am observat cel putin la cei care acum se pregatesc de sustinerea examenului pentru permis ca prefera sa invete niste intrebari pe de rost (dprciv.ro) decat sa citeasca legislatia. Eu nu am sustinut examenul pe calculator ci pe foaie ca multi dintre dumneavoastra cred si nu aveam posibilitatea sa invat intrebarile ci am invatat legislatia.
free3rider a scris:....... Eu nu am sustinut examenul pe calculator ci pe foaie ca multi dintre dumneavoastra cred si nu aveam posibilitatea sa invat intrebarile ci am invatat legislatia.

In ultima vreme examinarile(in mai toate domeniile) se simplifica pentru a se adapta nivelului din ce in ce mai scazut de pregatire.
Stiu pe cineva care face conducere fara sa fi citit legislatia. Abia cunoaste semnele de circulatie. La un moment dat instructorul l-a pus sa intoarca pe sens unic si bineinteles se apucare sa intoarca.
Tineti-va bine! E doar inceputul idiocratiei.

Off topic: Am centralizat aseara notele la testele initiale. Din 22 de clase doar una are media mai mare de 4.
Plumber a scris:Stiu pe cineva care face conducere fara sa fi citit legislatia.
Tineti-va bine! E doar inceputul idiocratiei.

Din pacate si eu cunosc pe cineva in aceasta situatie. Cel mai grav mi se pare totusi ca sunt scoli de soferi in Severin (nu stiu in altele) care permit cursantului sa urce la volan fara macar sa fi trecut pe la vre-o ora de legislatie. Pur si simplu azi se inscriu si maine sunt la volan! La scoala de soferi unde am invatat eu nu m-au lasat sa ma ating de masina pana cand nu am scos constant 20 -21 de puncte in chestionarele auto! Cred ca mi-a prins bine din moment ce ma suna prieteni ce acum invata sa le explic diverse situatii pentru ca le pricep.
free3rider a scris: Cel mai grav mi se pare totusi ca sunt scoli de soferi in Severin (nu stiu in altele) care permit cursantului sa urce la volan fara macar sa fi trecut pe la vre-o ora de legislatie.

Asa e si in Bucuresti. probabil e o problema generala la nivel de tara ...

eu unul am luat permisul in scoala militara ... basca ca am invatat legislatia veche vreo 3 -4 luni ...ca aveam orele pentru asa ceva si cu 2 saptamani inainte de examen s-a schimbat problema ...si apuca-te iar si invata ...dar oricum nu ne-au lasat sa urcam la volan nici macar in poligon pana nu am stiut comenzile masinii in primul rand si apoi pana nu aveam cel putin 20-21 de puncte constant la chestionare ...si am inceput scoala pe camion ...deabea dupa aia ne-au suit si pe vechile dacii din dotare ...care erau parfum totusi dupa ce ti se acrise tragand de volanul de raba sau de saviem la care servo-ul mergea ca dracu Cred ca vorbiti in gluma, nu? E scoala de soferi, logic ca acolo inveti regulile de circulatie. Pe vremea cand am facut scoala nici macar nu se faceau cursuri din astea idioate de circulatie deloc, iar eu am urcat la volan evident fara sa am habar de vreun semn. Pentru asta e instructor, are dubla comanda si glas cu care sa iti spuna in trafic ce semn e fiecare.

La examen nici macar n-am citit tampenia aia de cod rutier, am completat chestionare o zi intreaga, pana mi-a venit rau, insa doar o singura zi am facut asta. Ca sa conduci masina trebuie sa sti cateva din semnele de circulatie uzuala, stop, cedeaza, oprirea interzisa, accesul interzis, preselectia, culoarea semaforului, sensul giratoriu, viteza legala si alte cateva logice si de bun simt, oprirea la distanta de intersectii, de trecerile de pietoni, intoarcerea in panta si rampa, linia continua si discontinua.

O lege buna ar fi sa existe examinari periodice pentru reinoirea permisului de conducere. In felul asta ramai la curent cu legislatia iar pentru unii s-ar vedea si daca mai sunt capabili sa conduca.
spooky a scris:O lege buna ar fi sa existe examinari periodice pentru reinoirea permisului de conducere.
Tot asa ar fi necesar si pt reinoirea diplomei de bacalaureat, a examenului de stat si pt absolut tot ce ai dobindit pe baza de DIPLOMA. La noi si scoala de soferi se face "pe genunchi" ca multe altele...
Am facut scoala de soferi in cadrul liceului si legislatie rutiera nu am facut DELOC. Adica teoretic aveam in orar o ora de legislatie rutiera pe saptamana, la care nici profu' nu venea. Aia era consideratata legislatia pentru scoala de soferi. Mi-am cumparat eu decret, curs de legislatie, chestionare si am invatat... singur. Am cautat profu' de legislatie sa dau examenu ala de final de curs de legislatie, l-am luat din prima, pus la dosar si aia e. Va dati seama ca fiecare a facut legislatie cum a putut mai bine sau mai rau.

Examenul teoretic mi s-a parut o chestie asa... 50% cunostinte si 50% noroc. Chestiile importante erau umbrite de porcariile alea cu contraventiile & shit. Adica era mai important sa stii ce sanctiune risti gresind decat sa cunosti legea suficient cat sa nu gresesti

Examenul practic la "profesionisti" era ok. La cati kilometri aveam facuti in total cu camionu' si autorurismul, nu se astepta nimeni sa avem probleme.

lancer, Saviem-ul pe care am facut scoala mergea misto. Directia era usoara, cutia precisa, tot ce trebuie. Pe langa Dacie mi se parea lux

Cea mai mare porcarie mi se pare ca s-a scos POLIGONUL din orele de conducere si examen. Mi se pare inadmisibil. O gluma proasta. In loc de legislatia asta idioata cu zeci si zeci de articole, ar trebui sa scoata un ghid practic, care sa te invete ce e mai important si sa vina inclusiv cu sfaturi care sa ajute la siguranta circulatiei.
La noi nu se pune accentul pe respect in trafic, pe conducere preventiva, si nu sunt amenzi si nu e un sistem care sa-i potoleasca rapid pe teribilisti.

Da, de acord, poligonul era o chestie foarte buna. Singurul lucru care mi s-a parut anapoda era modul in care imi spunea instructorul cum sa parchez cu spatele in lateral. Adica, atunci cand vad in oglinda nu stiu ce stalp, sa virez nu stiu cat. Realitatea e alta. As fi preferat sa fie in loc de stalpi, doua masini ale politiei...

Si ce mai lipsesc? Drumurile... Astea pe unde sunt? mai in gluma mai in serios ..nu sunt nici instructorii de alta data ... adica ... acuma oricine vrea poate deveni instructor auto .... zicea cineva ca semnle si legislatia a invatat-o din mers ... ok poate era instructorul un baiat cu bun simt ... dar in momentul in care instructorii isi invata cursanti parcari cu spatele ..in trafic in zone in care de si bun simt si legislativ nu ai voie sa opresti cum e? ca fapt divers acuma ... o gramada de instructori ii invata parcari laterale in dreptul portii unde stau ... blocandu-mi calea de acces ... + ca unde unde mai pui ca e si la mai putin de 25 m de coltul intersectiei ... pai ulterior ala in trafic va parca unde vrea muschiul lui netinand cont de legislatie ca doar asa a vazut la instructor... da mi-aduc aminte ca aveam 2 ore pe saptamana legislatie si 4 ore conducere 2 in poligon si 2 in trafic si ce bete mai luam de la Maistru Palade fiei tarana usoara ,si cand am dat pentru B am facut ture in poligon de coboram din Dacie [5-HD 2426 ] ca o curca beata .
barutzu a scris:si cand am dat pentru B am facut ture in poligon de coboram din Dacie [5-HD 2426 ] ca o curca beata .

Sa zic si eu? Am facut fix 2 ore de conducere, apoi examenele Proiectul pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

http://www.comunicare.mai.gov.ro/stiri.php?subaction=showfull&id=1361517653&archive= laurentiu ... asta e data pentru bulgaroaice dar ... e acolo un punct care a fost rezolvat demult ... cel cu inscrierea in certificatul masinii a numelui celui care o conduce ... si rezolvarea e cu viza de flotant pe bulgaria si pe baza acesteia se trece numele tau in certificat ..
lancer a scris:laurentiu ... asta e data pentru bulgaroaice
Nu numai:

Treaba e clară. Pe zi ce trece nemernicii care ne conduc fac în așa fel încât să devenim sclavii lor.
Trebuie să le dăm în cap pentru că nu se mai poate. mdea ... asta deja e prea de tot ... dupa ce ca faci valabilitatea permisului de profesionisti la 5 ani si alta varianta ca sa il am la 10 ani desi nu conduc categoria, dar nu se stie niciodata ... nu e decat sa ma fac singur "handicapat" ... acuma mai mi-l si iei in conditiile in care stim cu totii cum e cu amezile ...de fapt cu recunoasterea achitarii lor (asta la fisc unde le platim .. si ne trezim cu ele odata cu impozitul desi sunt achitate) ...basca ca traim in secolul 21 si noi umblam sa ducem personal hartoage la sediul politiei din x comuna aflata la nus cate sute de km de cea de domiciliu ... pentru o amenda de centura sau nu-s ce nimic ca asa a vrut un militian de tara ... in plus ce te faci daca o contesti in judecata ... si procesul dureaza peste 90 de zile ...nevinovat te trezesti fara permis ca nu ai achitat amenda ... e o mare TAMPENIE Înainte să mă sui în mașină mă gîndesc dacă am permis, ITP și asigurare toate încă valabile.

Verific dacă îmi merg luminile toate.

Mă sui în mașină.

Trag centura.

Pornesc motorul și aprind luminile.

Semnalizez la plecare de pe loc.

Nu depășesc 50 km/h prin localitate.

Nu depășesc 110 km/h în afara localității.

Dau prioritate la pietoni.

Nu depășesc pe linie continuă.

...

oare îmi vine vreo amendă?

Și DA, se întîmplă în Romînia. La fel cum se întîmplă în oricare țară din vest, din acea "wannabe for gipsanies" Europă.
Și uau! funcționează și nu mîrîie nimeni.
Dacă nu ai belit ochii și ai parcat unde nu trebe, te trezești cu executorul în garaj. Sechestru pe "mezzo", fără decizie judecătorească!

Dar romînetele este campion la fentat. Oricum ar fi, pentru el nu e bun așea.

Mai bine v-ați gîndi la probleme care chiar sunt vitale, de genul de ce aveți un căcătoi de salariu, la aceleași prețuri (sau chiar mai mari) ca în restul Europei. da zeph o sa iti vina ... si in conditiile de mai sus ... gasesti un bou de politai care incepe sa te intoarca ...pe toate partile si tot nu scapi ...ca deh doar traim in romanica
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 5 din 6
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum