Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Harghita
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
L.E: se pare ca da. Bre deja ma bantuie AMR-u asta... nu voi putea dormi la noapte

Szente Sandor a scris:AMR (au mai ramas) 32 (de intrari) pana la (obtinerea gradului de calificare) Popular.

Cam de aici a inceput totul... ce e ala "grad de calificare Popular"?

Oi fi io mai "incetuc" dar ultimele teste psihologice nu au aratat nimic grav. Imi deseneaza cineva si mie ce se itampla?
Hofy a scris:Bre deja ma bantuie AMR-u asta... nu voi putea dormi la noapte

Szente Sandor a scris:AMR (au mai ramas) 32 (de intrari) pana la (obtinerea gradului de calificare) Popular.

Cam de aici a inceput totul... ce e ala "grad de calificare Popular"?

Oi fi io mai "incetuc" dar ultimele teste psihologice nu au aratat nimic grav. Imi deseneaza cineva si mie ce se itampla?

Ti-as desena eu, dar nu cred ca o sa intelegi .... am o problema si nu ma pot exprima coerent in linii si culori atunci...cercuri si umbre poate asa reusesti Mey, el nu se poate exprima coerent decat in facturi si contracte.
P.S: oare ajunge si topicul asta un fel de "Motor de dacia si cutie"?
Mor de nerabdare sa ajungem la zero. pai.. cu postul meu se ajunge la AMR -5
AMR 0 este postul lui iulica in care doar rade.
iulicuta2000 a scris:atunci...cercuri si umbre

Nuuu... nu vreau umbre deja ma urmaresc doua... au initialele A si M... nu mai vreau umbre!!!

Bre pupa, tu interferezi cu AMR-u omului? da e frumos? Deoarece acest topic a devenit destul de popular, am terminat AMR-urile in legatura cu subiectul Popular.
Szente Sandor a scris:Deoarece acest topic a devenit destul de popular

De unde stii? Unde scrie? Care-i faza? Am avut si eu un scop in legatura cu acest subiect si scopul (meu) a fost atins. Bineinteles, cuvantul "Popular" poate fi interpretat in mai multe feluri, iar opiniile pot fi foarte diferite, dar nu vreau sa intru in discutii inutile in legatura cu un subiect unde fiecare poate sa aiba o conceptie proprie (corecta sau mai putin corecta, in functie de situatia data). Nu este greu dedus ca pana acum oltcitistii din judetul Harghita nu prea participa la acest forum. pai ia si tu la vorba oltcitistii care ii vezi la tine in oras, explica-le de forum, convinge-i sa va intalniti odata la saptamana...

nu e greu, decat inceputul! Eu cred ca existenta unui Forum de Oltcit este cunoscuta si de oltcitistii din judetul Harghita, numai ca din anumite diverse motive nu este destul de intens cheful de participare. nu cred, pentru ca nu toata lumea intra pe internet, nu toata lumea isi repara singur masina, nu toata lumea e curioasa de aspecte particulare ale masinii pe care le are.

Unii o folosesc doar ca masina, si o repara la mecanic, in care au incredere.

Incearca ce ti-am propus mai sus...in 2-3 saptamani ar trebui sa ai succes, si sa ai la intalnire 2-3 oltcituri macar
Dreamer a scris:Explodeaza ceva?

no,ce-o sarit in aer hai ma, vecine, ia niste autocolante si scrie pe masina ta adresa forumului... poate o sa-l cunoasca mai multi

eventual ai putea sa-ti faci un site propriu in mai multe limbi, unde scrii si despre masina ta, cu avantajele lui fata de alte masini mai raspandite in zona, si cu referiri spere siteul si forului oltcit. fii sigur ca dupa un timp vor aparea mai multi aici.

eventual, daca vrei, dupa ce voi avea masinuta mea pusa la punct (am gasit un tinighigiu bun, dar il face numai in martie), daca organizezi o intalnire cu 2-3 persoane, vin si eu sa fiu a patra, si mai discutam posibilitatile. ca aici in forum degeaba ai un topic cu multe mesaje fara rost, efectul este chiar invers: omul ramane cu impresia ca este un topic fara rost, si nici nu te baga in seama.

"sok sikert" .. multa bafta macar asa se mai adauga 1-2 pagini si la hargita...bistosh... Stie cineva, daca bujiile cu codul N9YC pot fi folosite si la Oltcit, aceste bujii pot fi cumparate la Odorheiu Secuiesc si banuiesc ca merg foarte bine si pe timp de iarna deoarece sunt recomandate pentru niste autoturisme cu performante bune si pe timp de iarna (cum este, de exemplu, Lada sau Tavria). codul champion pentru oltcit este N7YC. N9YC este o bujie mai calda, deci iti va provoca detonatii. cat mergi cu motorul rece poate fi ok, dar in regim termic normal nu. incearca la o oarecare firma care comanda de la autonet sau unix sau alte firme mai mari, si ti le aduc la comanda in 1-2 zile. Varianta cu Champion N7YC o stiam deja din cartea lui Traian Canta. Intrebarea, mai corect pusa, este urmatoarea: a folosit cineva bujii de tip N9YC, daca da, cu ce rezultate (deci nu ma intereseaza presupunerile). ----- Vad ca cei din judetul Harghita nu prea au timp (sau nu sunt atrasi) pentru acest forum. Oare de ce? Una din cauzele posibile ar fi dezinteresul fata de masinile Oltcit. Banuiesc ca actualmente suntem foarte putini posesori de Oltcit care au achizitionat un Oltcit direct de la fabrica din Craiova. Stimati Colegi de Forum,

Ideile cu organizarea intalnirii in 2008 (si nu numai in acest an) trebuie sa fie de interes general. Daca este posibil, ar trebui sa se organizeze un vot electronic cu toate propunerile inregistrate. cel mai bine ptr tine este sa urmaresti subiectul aici http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=7763 Bineinteles, eu urmaresc subiectul in legatura cu intalnirea oltcitistilor si acolo, dar din cand in cand imi place sa scriu si aici. Am nevoie de o cheie tubulara Oltcit pentru bujii (21). Astept oferta.
Szuksegem van egy Oltcit csogyertyakulcsra (21-es). Ajanlatot varok.

Va rog sa ma scutiti de sfaturile inutile (cum ar fi, de exemplu, trimiterea la rubrica de Vanzari, Cumparari). sfat util: 10ron...la orice magazin de piese auto?!

http://www.shopmania.ro/magazin~cauta-bujii.html
valib a scris:sfat util: 10ron...la orice magazin de piese auto?!

Eu m-am referit la cheia tubulara (lunga) Oltcit pentru bujii (21) din trusa de scule originala a masinii Oltcit, care, din pacate, la Odorheiu Secuiesc, nu prea se gaseste nici la magazine auto, nici la firma care dezmembreaza autoturisme (astazi am fost acolo).

Cealalta cheie pentru bujii (care se gaseste aproape la orice magazin) o am si eu, dar nu o pot folosi deoarece bujiile sunt destul de intepenite.

Am nevoie de o cheie tubulara (lunga) Oltcit pentru bujii (21). Astept oferta prin mesaj privat.
Szuksegem van egy (hosszu) Oltcit csogyertyakulcsra (21-es). Ajanlatot varok az mp-n.
Szente Sandor a scris:
Cealalta cheie pentru bujii (care se gaseste aproape la orice magazin) o am si eu, dar nu o pot folosi deoarece bujiile sunt destul de intepenite.

Poti sa prelungesti acel "T" cu o tubulara mai subtire din setul de scule a masinii sau orice alta tzevushca. Mai multa fortza oricum nu iti trebuie ca rupi ceva pe acolo... probabil cheia

Puteai sa ma bati ca tot nu stiam denumirea corecta "csogyertyakulcs"... o stiam ca e gyertyakulcs... e drept ca-i tubulara da no Ca sa nu mai pierd timp si energie in viitor pentru aceasta problema, as dori sa am o cheie solida monobloc (de cativa ani cheia mea din trusa originala s-a crapat). Problema este ca in magazine auto in general in prezent aceste tipuri de cheie pot fi cumparate numai cu truse de cheie.
Hofy a scris:Puteai sa ma bati ca tot nu stiam denumirea corecta "csogyertyakulcs"... o stiam ca e gyertyakulcs... e drept ca-i tubulara da no
"cso" o fi bujie mă..... sau așa se zice la 21 ? csogyertyakulcs deriva din --->
cso (cső): tub, teava (țeavă)
gyertya: bujie
kulcs: cheie

21 (uneori se scrie si cu 20.8) arata tipul de cheie de bujie. Am nevoie de o cheie tubulara (lunga) Oltcit pentru bujii (21).
Varianta cu imprumutare nu prea imi place.

Pana acum nu am primit nicio oferta. ...ai putea sa iti fabrici una, la un strungar. Nu cred ca te va costa mai mult de 10ron

sau, iti dau eu gratis cheia pentru bujii din trusa originala oltcit, dar asta peste 3-4 saptamani cand ajung pe acasa.
Hofy a scris:
Poti sa prelungesti acel "T" cu o tubulara mai subtire

Nu prea megre ... odata am avut si eu intepenita o bujie, si am rupt T-ul cheii fara prelungire.
Oricum, daca imprumuti una si-l desfaci odata nu mai ai probleme. Le strangi cu simt cum trebuie, eventual mai scoti is le cureti odata la cate 5-10mii km, si nu ti se mai intepenesc.
valib a scris:
... iti dau eu gratis cheia pentru bujii din trusa originala oltcit, dar asta peste 3-4 saptamani cand ajung pe acasa.

Multumesc pentru aceasta oferta generoasa. Nu am sa uit, daca aceasta problema nu va fi rezolvata pana atunci.
Szente Sandor a scris:
valib a scris:
... iti dau eu gratis cheia pentru bujii din trusa originala oltcit, dar asta peste 3-4 saptamani cand ajung pe acasa.

Multumesc pentru aceasta oferta generoasa. Nu am sa uit, daca aceasta problema nu va fi rezolvata pana atunci.

Problema este rezolvata. ma bucur ca ai reusit sa rezolvi Intre timp mi-am dat seama ca T-ul (cheia de bujie) strange destul de acceptabil, fara alte surprize in viitor (intepenire). Invitatie

Stimati Cititori
si / sau
Stimate Cititoare
din Jud. Harghita (precum si, dupa caz, din alte Judete),

Chiar daca nu participati la discutiile acestui forum, consider ca ar fi mai corect sa va inregistrati la acest forum si sa va prezentati la acest topic (sau, dupa caz, la topicul judetului respectiv). Ar fi un act de sinceritate si de respect fata de colegii(ele) forumisti(e) inregistrati(e), si in general un act de recunoastere privind utilizarea acestui forum fata de ceilalti(celelalte) forumisti(e).

Deci, pe aceasta cale va invit (si va incurajez) sa faceti primii pasi in aceasta directie (aceasta Invitatie se adreseaza mai ales celor care "viziteaza" mai frecvent acest forum).

Cu stima. Borbély László
Odorheiu Secuiesc(jud. Harghita)
Tel.:0747032636;0747336650
E-mail: drifting_lazlo@yahoo.com
Yahoo ID: Mr_Lazlo66 Catre Borbély László:

Succes pentru saptamana viitoare. Multumesc mult
http://img170.imageshack.us/my.php?image=dsc01490zf8.jpg
http://img59.imageshack.us/my.php?image=dsc01487fh4.jpg
http://img182.imageshack.us/my.php?image=dsc01488ff0.jpg

Se vede munca echipei la imbunatatirea caroseriei.

Fotografie datata.

Spre Padis:

1 / 4

2 / 4

3 / 4

4 / 4
Am fost si eu la Padis (Aleea Padis din Cluj Napoca):

Parcare la Supermarketul Auchan din Cluj Napoca:

Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum