Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

VVK-ul
Pagina 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ce pot sa spun...m-am gandit ceva vreme daca sa deschid un topic cu masina mea sau nu...ma gandeam daca am ceva de aratat...ceva folositor...dar va las pe voi sa decideti...eu o sa alimentez topicul cu noutatile legate de masina
ca un scurt istoric...am cumparat masina anu trecut de pasti...cam asa arata inainte...nu va speriati ca arata rau...am dat doar 8 bulioane pe ea...motor 1.3 TRS cu aprindere clasica...cutie in 5 trepte...

a urmat un weekend de transplanturi de pe JKB(celalalt oltcit)..
masina noua bord nou

apoi schimba plafon,scaune+banchete...o parte din plastice...sterge fetele de usi...geamurile...curata mizeria din ea...
....urmarile de atunci...cu unele chestii schimbate(triple,faruri,bord,oglinda interioara,buzunar suplimentar sub torpedo,cauciuce...naiba mai stie ce-a schimbat atunci la ea...)

oricum...am ajuns cu ea la Intanlirea nationala fara nici un fel de problema pe drum... (cu toate ca la plecare a trebuit sa curat putin bujiile ca erau afumate... )

in ultima vreme...dupa cum s-a vazut pe unele topicuri...am inceput sa atarn prin ea...ba un ceas de presiune...ba unu de temperatura...mai nou le am unu langa altu , in suportul scrumierei din bord
se poate vedea de asemenea si reglajul aerului luminat cu leduri
urmeaza si alte poze...si sper in curand un RK motor si putina lucratura la tinichigerie/vopsea
va tin la curent cu tot ce s-a facut si se va face la ea...va astept cu sugestii reclamatii pareri ...deja e aproape 2 noaptea...ma bag la somn... Iuliane sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km

ai facut treba buna cu interiorul si cu masinuta in sine, dar ai uitat sa mai spui anumite chesti raule ai deschis topic, acuma scuipa tot

sal mersi mersi...dar ce am uitat?ca i-am pus huse...ca bate motoru? ajea jupan! sa-ti traiasca Oltcitul Led! ce oglinda retrovizoare ai? (de la ce masina)

nu arata rau rabla ta multzam de aprecieri...bine spus...rabla mea
oglinda care este...este dinaia din piata care se prindea cu ventuza...doar ca am scos partea cu ventuza...si am pus-o in locul oglinzii originale
si bre pupa...ti-am mai spus...e oltcitul reflexie de led lasa bre vrajeala si pune poza cu interiorul! daca trebuie trebuie
norocul meu ca a avut pupa aparatul la el

cam asa se vede(deocamdata) interiorul noaptea...urmeaza alte leduri...si o intstalatie start-stop pe butoane,fara contact

later edit...

asa sau asa pentru vitezometru?

pentru litrometru asasau asa?

urmeaza in curand o varianta pe hartie fotografica...numa sa gasesc pe cineva care tipareste pe asa ceva am fost afara putin...am facut cateva poze...si mi=am adus aminte ce am mai pus pe masina
alarma + inchidere(cu deschidere haion din telecomanda...am anulat si scos de tot butucul de deschidere )
am schimbat oglinzile cu altele...de mercedes200D

se poate vedea prinderea...doua suruburi direct in rama usii...iar pe interior inca unu

si ca sa nu fie danH singurul cu interior de avion...
asa incepe lucrarea la noul model de F16 TRS
bineinteles ca astea sunt doar inceputul...in curand o sa renunt la lampa de harta ca e nevoie de mult mai mult spatiu pentru butoanele care o sa vina

in final de mesaj...o poza cu F12TRS-ul in devenire
iulicuta2000 a scris:
se poate vedea de asemenea si reglajul aerului luminat cu leduri

vreau si eu mai multe detalii despre iluminatul "aerului"
multam!!
iulicuta2000 a scris:

trebuie neaparat sa-mi fac si eu o poza ca asta. imi place la maxim!
azi am baterie la camera! tiga..desi am scris si pe alt topic de asta...spun si aici...
e reglajul de aer luminat din fabrica cu un singur bec...si ala vai de capu lui...am taiat partea de jos in care intra becul,am pus cate doua leduri pentru fiecare din cele 3 segmente(aer cald,aer rece,picioare sau palarie ) dispuse in fiecare "capat de cursa" al butoanelor alea...dat gauri cu letconul cat sa intre ledul,fiecare led inseriat cu o rezistenta de 1kohm,tras fire in mufa care alimeta becul original...si voila
o sa incerc sa fac poze asta seara la corbu...ca ii fac si lui asa ceva

@pupa...ia sa pui mana sa vii sa faci poze...si sa mai fac si eu alte poze...ca tare frumoase ies cu aparatu matale
v-am pupat...revin cu poze Iulicuta,imi pare rau dar cam putine butoane pt un F-16.
Oricum daca o sa vezi bordul meu noaptea,zici ca am orga de lumini daca nu setez culorile la ceasuri.In curind(sper ca de data asta sa vina turometrul)atunci sa vezi ce iese. am spus ca sunt la inceput nici nu e nevoie de multe butoane...daca pun comanda vocala
iulicuta2000 a scris:
nici nu e nevoie de multe butoane...daca pun comanda vocala

Gresit.Butoane.Cit mai multe butoane.Asa trebuie. lasa ca vezi tu zi-mi si mie te rog cum ai facut bordul asa (ma refer la ceasuri) si daca zici carioca...zi-mi de unde ai luat pls...ca eu nu gasesc... marker
zilele astea am fost in carfour orhideea si la cosurile cu sold-uri erau si markere cu lichid dinastea numa bune...e 2 lei unu ...eu am dat ca fraieru 20ron pe 4 acum un an... cum de l-ai cumparat asa ieftin ?
vreau si euuuu cine ce a cumparat asa ieftin?ca 20 roni pe 4 markere mi se pare o tampenie...da asta e...

later edit...asa ceva imi vine diseara...
abia astept ma refeream la masina aaaa...de masina era vorba...ce pot sa spun...nu e nici cea mai buna masina de pe forum...nici cea mai aspectuoasa...are un lonjeron schimbat(accident)a inflorit chitul pe ea...nu mi se pare ca am dat putin...ca am schimbat destule la ea...dupa ce am luat-o am vazut pe forum ceva anunturi cu oltcituri intre 10-16 milioane...care arata muuult mai bine...dar..am luat-o...si n-o schimb...imi place prea mult :d iulicuta, sa faci si niste poze noi cu JKB-ul ala abia astept sa ni-l arati si noua cand vii cu el prin bucuresti ala e alta mancare de peste Mai Iulica, imi place cum arata masinuta ta, si sa o stapanesti sanatos. Sunt convins ca pentru tine inca nu este nici pe departe la stadiul pe care-l doresti, dar incet , incet o dovedesti tu. Ai grija de ea , si sper sa am ocazia sa o vad si eu candva pe viu, nu doar in poze. Felicitari!
Cu stima Florin. multumesc,multumesc...iti dai seama ca nu e nici pe departe cum vreau eu...sper sa reusesc...cu ocazia asta mai aruncati un ochi si pe aici
nu cred ca e cineva pe forum care sa spuna "gata...asa am vrut sa arate masina...imi place si ramane asa " fiecare vrea sa schimbe pe ici pe colo...idei sunt multe,fiecare dupa posibilitati face ce poate intr-un cuvant masina chiar e o rabla(rugina pe la aripi...troncane un brat inferior...chit crapat,indoita tabla de grindina..) dar e rabla mea , se tureaza la 7000+ noi sa fim sanatosi Ai dreptate , niciodata o masina nu va arata asa cum vrei, pt. ca tot timpul exista idei care sa-i modifice atat aspectul cat si performantele. Acum depinde de posibilitatile fiecaruia de a pune ideile in practica.
Oricum nu mai zice ca masina ta e un jaf sau ca-i troaca, rabla sau mai stiu eu cum ca se supara, gandestete ca altul moare si asa n'are. Sunt masini mai noi decat asta a ta si sunt mult mai daramate pe toate planurile. Atata timp cat nu bagi bani in ea ca sa se tina cat de cat pe picioare si oricand ai avea curaj sa urci in ea si sa pleci oriunde in tara asta..., in opinia mea este masina ideala. Daca s-ar mai fabrica, as cumparao fara sa stau pe ganduri, si atunci as sti cum sa ma comport cu ea.
Sa ne traiasca masinutele in orice stare ar fi ele si oricate imbunatatiri au suferit . Cu stima domnilor. asta asa e...oricand am curaj sa plec cu ea(ma rog...sa permita si drumul)...la drum intins stau mai mult decat bine cu consumul
buna rea cum e,ca altii n-o au...tot rabla e...zau asa...asta nu inseamna ca imi displace...nu nu nu nu tocmai de asta imi place...ca e rabla...dar se tine bine

@topic...a ajuns coletul...care este din buc o sa-i fac o demonstratie cat de curand julius, sa iti stapanesti cu placere noua jucarie. se aude foarte bine! bravos! multumesc de aprecieri...se pare ca l-am nimerit foarte bine...ca toata lumea il apreciaza....sau ma mintiti si nu-mi dau seama? (daca e asa...va dau cu viebaru in cap ) Bre...vieberul, sa-l tii pentru tini, nu ne trebuie
Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti satisfaca timpanul
Chiar se aude bine dracovenia, desi ziceai ca-i prea ieftin ca sa fie bun. hehe...asa-i...se aude bine cand iti iei si tu unu?
azi plec acasa...ma intorc cu vesti proaspete dupa weekend sa ai maaare grija de F12TRS....!
e frumusel olticu'... pai cam asta o sa fie...F12TRS
zilele astea daca am timp fac alt bord , poate imi pun si instalatia de start/stop cu butoane
oricum...multi au inceput la oltcit cu exteriorul...eu fac pe dos...am inceput de la interior..si os a termin la exterior
multumesc de aprecieri hai ca e tare! avem deja 3 "avioane" pe forum...
migul 29 al lui danh, bombardierul meu YB-17 si F12TRS-ul lui iulica!! hmm... interesant! sa vedem ce "modele" or mai aparea. bun...revin dupa un weekend calduros...
am reglat culbutorii de pe partea stanga(delco)
inainte sa-i reglez...am bagat lera sa vad cam se tolerante sunt pe acolo...cilindru 1 (evacuare sau admisie) ~ 0.45(cama zgariata in ultimul hal) cilindru 2 ~0.3 (camele arata bine...doar ca era distanta prea mare)
reglat cilindru 1 la 0.2 si la admisie si la evacuare...
reglat cilindru doi 0.2 admisie si evacuare
rezultat...acum suna a motor de oltcit...a disparut 70%din zgomotul suparator...a ramas un clantanit de la cilindru 1 ....acum trebuie sa schimb axa cu came....
acasa am axe de 1100 bune...sa le pun pe alea?

lasand motorul deoparte...am inceput lucrul la noul bord...sa vedem care ma ajuta sa fac niste poze cu stadiul actual in care se afla...mai am de pus ledurile(sau neonul daca gasesc) si sa-i fac reglajul de intensitate...si sa-l arunc pe masina
revin cu poze Daca ai asa ceva e mai bine sa il pui pe ala bun.
Apropo.Eu zic ca ar trebui sa ai schimbi denumirea in YF-12TRS.
DanH a scris:Daca ai asa ceva e mai bine sa il pui pe ala bun.
Apropo.Eu zic ca ar trebui sa ai schimbi denumirea in YF-12TRS.

la ce te referi cu ala bun?
cat despre denumire...ramane asa...F12TS salut iulicuta2000
uite un link unde gasesti neoane cu tot cu convertizor.....din pacate vad ca nu au decat rosii (dar poate fi doar masca colorata si neonul alb)
daca vrei o lampa noua de la un ecran de 14" pot sa iti dau eu, da` fara convertor (ala poti sa il faci cu un tranzistor si un transformator miniatura )... a si lampa e alba
http://www.spot.ro/categorie.php?idcat=1248 Iulicuta,bun e ala care nu are uzura sau daca e nou e si mai bine.Eu zi:YF-12 TRS.Stiu eu de ce. te referi la axa...deocamdata merg asa cu ea...sa se termine sesiunea...si daca o sa am vacanta...poate reusesc sa pun setu de 1.3 pe un bloc de 1.1 cu ambielaj nou(nerectificat!)putin folosit...vedem...vedem...
pana la urma ramane ca tine...ca vad ca nu am cu cine sa ma inteleg poate ca e cam tarziu,dar felicitari,e tare masina..........i-mi plac muuult ceasurile de bord,sa o folosesti sanatos si sa duca muuuuuuuuuuuuulti km tarziu pentru ce? dracii nu dorm la ora asta
multumesc ma straduiesc si eu sa scot ceva din masina asta...bordu...o sa-l schimb...doar ca n-am facut inca poze la cel nou...
astept sa apara piesa de rezistenta....neonu uv...daca vine asta...e cam gata treaba...si o sa trec la nivelul urmator...
iulicuta2000 a scris:... cama zgariata in ultimul hal ...

Atentie la ungere - verifica care e cauza pentru care uleiul nu ajunge in zona aceea ajunge uleiul acolo....daca nu ma insel...asa a venit masina....ideea e ca atunci cand am luat-o am reglat culbutorii...dar naiba s-a uitat daca e sau nu cama zgariata? danh, YF-12 blackbird, sau YF-22(tatal lui F-22)?? la care te referi??
da' unu rusesc si bun nu-i gasim lui iulica?? Sau poate chiar Y2K?
[ http://www.marineturbine.com/motorsports.asp ]
[ http://romaniainedit.3xforum.ro/post/21043/1/Y2K_Turbine_Superbike/ ] dar...YF-12 blubird suna bine... ?
corbule vrei sa ma omori cu avioanele astea?
lasa...pana oi avea bani de aia...merg cu blubirdu....
asta seara mi-am gasit volan albastru IMPECABIL ...peste cateva minute ma duc sa-l montez sa vad cum ii sta la rabloantza ....a...si "calul" ala care acopera schimbatorul...ma gandesc daca il schimb sau nu.... Eu i-as propune Tu-144.Seamana foarte bine cu Concode,cu mici diferente si un consum ceva mai mare.Poate accepta. nu seamana cu concorde...ca are doar un motor
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Următoare
Pagina 1 din 33
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum