Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Galati
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 29, 30, 31  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut. Maine ar fi o zi buna sa ne intalnim cu totii. Ora 21.00 la grandina publica. Daca hotaram pana diseara e ok, daca nu asta e, ramanem fara intalniri pe anul acesta.
Astept mesaje!!! Eu si cu Vicii vom fi sigur acolo. Speram sa veniti si voi andrei si clasic. Va asteptam! Poze Club Galati.

1.masinile
http://img227.imageshack.us/img227/1550/dsc04026zx5.jpg
2. Noi si masinile
http://img100.imageshack.us/img100/5339/dsc04041ih6.jpg salut..mai din pacate am vazut prea tarziu postul..adica acum...ieri am fost ocupat cu cumparaturile pentru party-ul de revelion...sper ca data viitoare sa il vad mai rapid.. :-<

oricum am motorul in batista..si as fi ajuns mai greu .. sapt care vine ma duc la clasic sa iau motorul sa il pun pe masina ...si atunci mai discutam Salutare.
Va doresc un an nou fericit si plin de bucurii si satisfactii personale alaturi bineinteles de cei dragi Avis blondelor
Sa ne auzim cu bine la urmatoarea intalnire. un an nou fericit tuturor forumistilor..sa ne auzim cu bine si la anul ... Primul post pe anul 2008
La Multi Ani Galati. a trecut si petrecerea...acum ne apucam de treaba ...

transplant inima de coaja ...

Hello, La multi ani, bine v-am regasit. Spor la treaba si cat mai multe realizari.
Respect salut...bine ai revenit...poate de acum inainte eshti un vizitator mai frecvent al forumului....poate asa incropim si noi o comunitate mai mare..aici ....

in alta ordine de idei..doar ce mi-am facut comanda de placa de presiune si rulment de la dan alexandru de pe forum..
acum sa-l sun pe clasic sa ma duc sa iau motorul ala...sper sa fie in regula..aveti idee daca incape intr-un portbagaj de oltcit/dacie/fiat stillo 2006 ?

sper saptamana viitoare sa o fac bine pe batranica..de-abia astept.. Salut, incape in oltcit, cu bancheta rabatata, in restu nu bag mana in foc, in dacie nu prea cred ca merge, da poti incerca ms ptr raspuns..dar nu bag nici eu mana in foc ca ma mai duce batranica pana la gl si inapoi saracuta... Eu zic ca merge, am carat vreo 6 saci de ciment plus vreo 4 de nisip si a fost bine, nu ma asteptam sa mearga asa. Ii caram eu cu dacia da nu era acasa, asa ca am bagat Bestia la inaintare.

Si acum o intrebare, care e mai buna, o cutie 5 tr ro sau 5 tr fr? Ce stiti de ele? Ce fel de cutii aveti si cum va impacati cu ele? Tentanta e cutia de fr, da astept niste opinii si de la utilizatorii de ro, eu momentan am 4 tr fr si e ok, in afara de un carait urat in treapta 2 la retrogradare.

Merci

L.E. - pentru andre, parerea mea e ca ar fi mai bine sa dai alea jos de pe faruri, arata rau, mai bine le lasi simple decat lipite cu banda adeziva. Parerea mea.
Salut sa inteleg ca te referi la mine ..dar ai mancat litera i din andreI...

nu e banda adeziva ..este folie cum am si pe geamuri ..si se vede prin ea cand aprind farurile...adica nu ma impiedica noaptea...si pana nu desfac farurile sa scot galbeneala ..nu ma ating de folia aia.. arata mai serioasa nu te supara..mersi de sfat..dar chiar arata mai bine in realitate cu folia...

by the way ..felicitari ptr activitatea pe forum ...vad ca eshti pus pe postat ... niste poze cu coaja ta unde vedem? ...

@iulius- trezireeaaaa )

later edit: am cutie 5 tr ro cred ca e....sau fr...am dubii inca.. nu m-am uitat prea bine la ea cand am montat-o , nu face urat nu caraie nu nimic, desi o sa treb sa completez uleiul cand imi schimb motorul zilele astea..daca tot sunt la capitolul asta..nu as vrea sa stau cu grija ca o fi pe uscat.recomand...si la consum benzina ..si la viteza...cutia de 5 tr ..chiar daca e ro sau fr ...145 kmh merje fara probleme ..masina veche de 19 ani acus.. Cam asa este concluzia mea la cat ulei curge de sub motor lolai . N-am mai intrat pe aici de mult. Timpul nu mi-a permis . Mi l-a papat cateva fumei ( nici o blonda din pacate ) si bineinteles fetita mea . Ma intreseaza o Oltena si deja sunt in cautare fiind in concediu de odihna . 2 bucati deja le-am vazut si la 1000 Roni una care este in stare de circulatie cred ca ma dau. Sa vad in ce stadiu este cu franeale ca sa pot face ITP la ea. La intalniri n-am fost atent la vremea respectiva asa ca le-am pierdut chiar de lucrez la 3 minute de Gradina publica. salut....bine ai venit ...totusi te-as ruga sa fii un pic mai coerent in exprimare..sincer nu prea am inteles nimic

si eu am in motorul in batista..dar nu-mi schimb masina..schimb doar motorul..

te asteptam cu un reply putin mai pe intelesul tuturor ... http://scr.uv.ro/200801/Imagine(2).jpg
http://scr.uv.ro/200801/Pozici(5).jpg
http://scr.uv.ro/200801/Pozii(23).jpg
Sa vad de se vede cum arata asta vara Oltaica

Cand o fi Oltcitul ca Citroenul coerent cred ca m-as exprima si eu simplist ... Dar nu cred ca va fi vreodata posibil ) . Glumeam si voi glumi intr-o caterinca exact asa cum am scos pe Piata inca de pe vremea nasterii fabricii din Craiova . Apropo singurul lucru care cred ca a fost facut prost legat de Oltcit este ca s-au bagat femeile de pe acolo sa le birjareasca fara sa scuipe in san ca ardelencele lolai[/url]

Este mai bine pt mine sa schimb masina care o am RM este . Chiar de am dat numai 500 lei noi pe ea si la o saptamana aveam deja ITP in regula fara spaga . Capacitatea este mica a motorului pt ce birjaresc eu . Pacat ca am o cutie de viteze care nici n-are nevoie de ambreiaj dar este in 4 trepte . Dupa ce mi-a inghetat botul masinii la drum intins cand am fost ( ceata si chiciura ) am lasat-o in parcare iara dimineata am plecat fara sa incalzesc motorul si i-am dat birja pe Faleza cum fac de obicei cand merg la servici ( pana in gara ) . Curgea ulei de sub motor cand am parcat-o . Pana acasa ( 10 km ) s-a scurs 3 litrii de ulei ... Pe unde nu stiu ca pe deasupra nu se vede . Deci ??? Miroase a multa munca in iarna asta si nu mai pot trage ca la 20 ani de motoare fara garaj cald . din pacate ..pozele .nu se vad.. Salut, am revenit. Sa merg in ordine. DECI
1. Andrei, un motor de oltean incape PERFECT in portbagajul de Oltcit fara nici un fel de rabatare fara nimic. Trebuie doar sa dai aia de la boxe, chestia aia neagra placa. Motorul are in jur de 120 de kg cu totul pe el asa ca nu-ti face griji.
2. Vicii, avem asa : 5tr RO am eu pe masina, e o cutie excelenta atat in oras cat si in afara. O sa scoti un consum mai bun pe 5tr ro decat pe 5tr fr (stiu ca asta te intereseaza) intrucat cea romaneasca e ceva mai lunga in trepte (in special 3 si 4). Daca ii mai pui si pinion de nova pe treapta 5 te duci la consum de 5 in afara lejer si poti sa-i dai si forja daca vrei, urca pana pe la 160-170 lejer.De asemenea pentru cutia 5tr ro inca se gaesc piese si sunt ieftine. 5tr fr am mers, e o cutie destul de scurta, buna de liniute, problema e ca cere rapid treapta 5, mie asa mi s-a parut. e mult mai scurta ca cea ro, daca te intereseaza demaraj-forja-linute-oraj, 5trfr e pentru tine. sa numai spun ca fiabilitatea e ceva mai mare, insa piese nu prea se mai gasesc.
3. Cristip, bine ai revenit pe forum. Pozele nici eu nu ti le vad, incearca sa postezi utilizand www.imageshack.us
Va salut pe toti. iulius bine ai revenit....mahmureala , ceva dureri de cap? ) ..

ce shtii despre motorul pe care il vinde clasic? ...l-ai vazut l-ai auzit?...mai ai vreo idee unde gasesc un motor in stare buna spre f buna de 1100 1300 ro/fr in urmatoarele 2.3.4 zile? ..daca ma poti ajuta....astept un raspuns ..cu vreo solutie...deja am facut comanda de placa de presiune si rulment si tavite caldura de la dan alexandru...si acum de as pune manutzele si pe un motor sa ma mai tina 50 mii km ...ar fi perfect...il iau ptr mers de zi cu zi...si promit sa am si mai multa grija de el

app ..montatul si tot reglatul ma costa 120 de ron..ce zici imi cere mult mecanicul? ... Mai, motorul lui clasic nu il stiu. cert e ca voiam sa il cumpar eu tot asa sa merg zi de zi, consum redus etc dar au aparut ceva probleme si nu am mai reusit sa il iau. Alt motor.....convenabil sincer nu situ de unde ai putea sa faci rost, daca e sa gasesti ceva probabil gasesti in bucuresti, iasi etc deci te costa si benzina dus-intors, asa ca pt costuri mici motorul de la clasic te scoate Mai mult decat atat daca omu nu zice ca bate si nu scoate zgomote asa o fi. Ii bagi ulei macar semisintetic si totul ar trebui sa fie stas.
Mecanicul iti ia cat de cat ok zic eu, e ceva de munca la kitul de ambreiaj, dar ca sa pui un motor pe masina nu e mare lucru. Ai 4 suruburi mari si late. In fine, cam cand estimezi ca termini treaba?

P.S : 50k de km e putin. Motorul ala are tot asa vreo 50-60 de mii, daca ai grija de el si ii dai ulei bun te duci in 100-150 de mii leeeejeeeeeeeeer. un motor bun te tine si 300km fara o reparatie capitala.
P.P.S : Daca vrei sa faci treaba dai ceva bani in plus si faci o segmentare si etansare. pui segmenti noi, semeringuri noi, si sa vezi atunci bestie Dar te va costa ceva mai mult, depinde de buzunarul tau.
P.P.P.S : Am vazut pe alt forum ca ai o placa de baza si un procesor de vanzare, da-mi niste detalii te rog, s-ar putea sa ma intereseze. Salut motorul de la clasic e motor de schimb...ca bestia care o dau jos o bagam la segmentare..nu ma intereseaza cat costa..m-am hotarat:)
citroenu meu il fac...el saracu ..daca e citroen..chit ca bate o axa si ca scapa ulei pe la vreun semering..si tot se infige ...deci nu renunt la el..ma mandresc ca scrie pe serie( care "din greseala" a cazut de pe motor si o tin la parasolar )CITROEN!

momentan am nevoie de un motor pe care sa ma bazez cat de cat pana se pune celalalt pe picioare...o sa ma coste cat 2 motoare..dar cand e dragoste cine naiba mai tine cont de ...bani ...sper numai sa-mi gasesc piese bune de schimb ptr segmentare , axe cu came bune semeringuri de calitate garnituri ..etc etc... :-<

in alta ordine de idei..am de fapt un calculator intreg la vanzare..placa de baza este un msi 848p neo-v socket 478 , detalii pe siteul producatorului..procesorul e un intel celeron 2.4 ghz cu cooler si heatsink box...ambele la 160 ron ..sunt luate de noi..stapanul si-a luat laptop si calculatorul asta se vinde...daca te intereseaza ceva ..spune repede ..ca maine vine un baiat sa ia placa proc un ram si carcasa si sursa...dar daca le vrei tu...ti le pastrez.. asa ptr ca eshti de-al nostru Ma bucur ca te-ai hotarat sa-ti faci motorul calumea Spor la treaba.
Cu calcul in schimb din pacate nu am acum bani.....
Ce placute de ram ai pe el? ddr1 sau ddr2? si la ce pret. ddram1 ..dar din pacate sunt date deja..tot maine impreuna cu placa procesorul, carcasa si sursa.. erau la 25 ron bucata 2x256 ddr400

multumesc de urare..acum sa vedem de unde adunam si banii ptr piesele noi ...

le iau si eu pe rand..intai sa-l pun pe asta..sa termin cu ambreiajul...sa-mi fac caldura ..si apoi ...

apropo...ai idee de unde fac rost si eu de niste saibe de etansare ptr tavitele de caldura? ..chestiile alea care le etanseaza de galerii ca sa nu intre aer rece acolo la viteze mai mari...
andreshmek a scris:

apropo...ai idee de unde fac rost si eu de niste saibe de etansare ptr tavitele de caldura? ..chestiile alea care le etanseaza de galerii ca sa nu intre aer rece acolo la viteze mai mari...

Da adresa pe privat si vei primi in cel mai scurt timp sablonul pt asa ceva.Restul.confectionarea si montajul ramin in sarcina ta. Salut, poze cu Bestia gasesti la Masina Mea, GL 38 DYC, momentam, am mainile bocna postez mai incolo @vicii felicitari pentru masina ..arata f bine...piesele de plastic negre care au fost gazate le poti da cu o substanta ca un plastic...care se usuca imediat si nu raman urme nici nu miroase a diluant...cred ca se mai gaseste pe la magazinele de vopseluri...superplast parca se cheama...e plastic lichid...cred...si boxele alea se pot pune si la picioare..eu am reusit sa pun si mai mari la picioare... asta daca nu te deranjeaza in usi acolo...

@danh..multumesc ptr ajutor ai pm ! meah...2x256 nu ma intereseaza..ma gandeam ca aveti vreoun 512 ceva.. ms oricum. iulius tata..te-ai cam certat cu tastatura azi dimineata..

daca vrei iti aduc si 512ddr400 dar sunt noi...oricum daca mai vrei tinem legatura...luni trec pe la depozit..si iti spun un pret ptr un 512 ...cu garantie ..preturi miiici sunt somnoros bre, abia m-am trezit
ma intereseaza un pret la 512 dar sa fie ddr1.
Salut Merci pentru aprecieri, nu ma complic sa le dau cu nicio substanta, oricum vreau sa le schimb ca o parte sunt pocnite. La picioare nu am cum sa le pun, am incercat, in usi acolo e cel mai bine si nu ma incurca cu nimic. Cat de curand sper sa mai pun o serie de poze, sa vad cand fac o sedinta foto salutare si la multi ani!!!abia am reusit sa ajungem acasa dupa cateva ore de lupta cu nametii,chinuit montat cablu acceleratie la pedala in camp,motorul mers ffffffffffff prost la -15grade etc.
Iulius_je a scris:sunt somnoros bre, abia m-am trezit
ma intereseaza un pret la 512 dar sa fie ddr1.
Salut

vezi pe aici pentru ceva preturi Bine ai venit clasic.
Grx, merci de link. Am sa verific chiar acum niste preturi. bine ai revenit clasic...

@grx-cred ca se referea la mine..sa revin cu un pret...in fine ...

cine imi poate spune si mie cum se cheama burlanele alea de saviem care le folosim ca inlocuitor la caldura?...ca nu vreau sa ma fac de ras la magazin.. vezi ca burlane de-alea se potrivesc si de la hota si se gasesc pe marimi prin piete.sunt mult mai groase si nu te chinui mult sa le montezi daca le iei la marimea corespunzatoare. nu sunt asa estetice si flexibile ca cele de saviem..alea sunt de guma...si sunt f flexibile..si se potrivesc fix pe locul celor vechi..si nu au moarte:P Salut, vezi ca le spune burduf caldura, cel putin asa scria la magazinul de unde le-am cumparat eu. Am cumparat de oltcit, vreo 9 lei bucata, desi inca nu am inteles inca faza cu burdufurile fara buret, e mai bine fara? Vicii el vorbeste de Burdufe de Saviem. Alea sunt din cauciuc si nu au burete. Nu neaparat ca sunt mai bune dar, avantajul lor este ca, fiind din cauciuc destul de gros, se muleaza f bine acolo unde trebuie sa intre si mai mult decat atat nu se rup. mersi pentru sfat vicii

am motor bre:) greu mai e...catalin poate sa confirme ) ...mi-am murdarit si blujii ..

da sunt fericit ..mai sarac un pic da fericit..acum sa astept si ambreiajele care este sa vina ..si ne bagam pe treburi bre .. vezi tu maine dureri..... Tocmai m-am intors de la o sedinta de drifturi cu olteanul pe stadionul tc. Revin cu filme si poze in scurt timp. Tot ce pot sa zic e ca OLTCIT RUUUULZZZZZZZZZZ 4 EEEEEVVVVVVVVEEEEEEEEEER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ei nu chiar for ever..poate pana la urmatoarea masina.. Salut. Azi am fost ocupat. Mi-am facut un om de zapada in curte

I shall call it Oliver

http://img221.imageshack.us/img221/7346/oliverpt1.jpg iulius,prea tare omul de zapada...))

asteptam poazele alea cu za drift... Astea sunt alea cu drifturile. Pacat tare de calitatea video-ului care s-a micsorat drastic... sper sa se vada ceva, in realitate este mult mult mai super

1. http://img532.imageshack.us/my.php?image=pict0976ua3.flv
2. http://img532.imageshack.us/my.php?image=pict0978lm2.flv

Si cateva poze cu stadionul devastat

1. http://img90.imageshack.us/img90/9692/pict0977re2.jpg
2. http://img90.imageshack.us/img90/7531/pict0985dj9.jpg
3. http://img90.imageshack.us/img90/6281/pict0981cj3.jpg

Cam atat. Am incercat si aseara dar a nins prea mult si a acoperit stadionul cu zapada si nu puteam sa alunec. Ma infundam in zapada prima oara nu se vedeau clipurile video....oricum misto...ce nu m-ai chemat si pe mine..faceam un king drift de urgenta.. P Nu stiam daca esti in galati, sau cum sa dau de tine
Data viitoare te chem iulius ..te rog eu ajuta-ma sa fac si eu rost de un motor in stare buna de functionare....ce mi-a dat clasic..sufla chiulasa...nu are compresie deloc..nu e din vina lui..dar uite ca asta e starea motorului....nu se merita facut..ca nu shtiu ce mai gasesc prin el...te rog mult ..orice cunostiinta..ma intereseaza un motor in stare buna spre f buna 1100 sau 1300, platesc pretul corect! ....si mai bine ar fi sa fie de la un om care a shtiut sa il ingrijeasca...NU VREAU SA MA DUC LA BUCURESTI PTR UN MOTOR (((

:-< moam' ce suparat sunt ...parca a picat ceru pa mine.. (( Mai am sa ma interesez sa vad ce pot face rost. pana una alta ai putea incerca pe la dezmembrari dar nu se stie nimic concret, poti sa iei taca rapid... cred ca sursa cea mai apropiata de un motor bun e Iasiul.
Motorul de la clasic nu merge deloc? nu-ti poti face treaba cu el ?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 29, 30, 31  Următoare
Pagina 3 din 31
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum