Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

problema frana de serviciu

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pe scurt: am un etrer pe spate semi-blocat. Din cauza frigului si a altor probleme , nu am avut timp sa ma ocup de problema. Am dat jos placutele si am scos pistoanele un pic afara, si le-am dat cu WD-40. Dupa aceasta operatie am sesizat ca imi prinde frana foarte jos, si nivelul la lichid era la minim. Am pus lichid si nu am mai reusit sa aerisesc instalatia . Am lasat-o asa prindea pe la jumate. Dupa 2 saptamani in care nu am umblat cu masina, frana prinde jos de tot, foarte slab , si cand ma uit: lichidul de frana era sub minim.
Se poate cum am umblat eu la pistonase sa fi facut ceva de pierd acuma lichid? Ele erau murdare si cum le-am curatat poate ca acuma curge lichid pe langa garnituri?
Ceva idei? Reia operatia de curatare, dar scoate pistonasele complet. Curata cu alcool tehnic. Schimba si garniturile, care probabil sunt duse.

P.S. Ai grija ce garnituri cumperi, multe srl-uri le produc la dimensiuni total aleatorii.
muntean_dragos a scris:Am lasat-o asa prindea pe la jumate. Dupa 2 saptamani in care nu am umblat cu masina, frana prinde jos de tot, foarte slab , si cand ma uit: lichidul de frana era sub minim.
Depisteaza pe unde ai pierdere de lichid de frina si asta o faci incepind din cabina (pedala de frina) si pina la roata dreapta spate (cea mai departata roata de pompa). Luni sau marti ma ocup de problema! O sa dau si detalii.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum