Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Animale si plante
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pe aici nu s-a discutat nimic de animalele de casa vad.
Eu de mic am avut pisici, de fapt motani. Primul a fost un motan gri tigrat, Tomita, eram prin clasa a doua, a trait vreo 3-4 ani, de obicei pisicile dispar... asta e. Apoi l-am luat si pe fratele lui galben botezat Jandera, si asta a trait vreo 14 ani, erau personalitati foarte diferite .
Ai mei au si acun 2 cotoi, unul alb cu gri de 4 ani si pe Soby, un cotoi gri si imens care are 1 an, resfatat si sperios.
Mereu i-am tinut semivagabonzi, fara vaccine sau altceva. Cand voiau in casa miorlaiau la usa, cand voiau afara la fel. Faceau numai afara, mai putin tembelul ala gri care si acum se duce afara si apoi vine in casa sa faca kk la caldurica pe covor
De curind mi-am luat si eu la garsoniera animale de casa.
Mai intai am in camera o planta agatatoare mare de tot, cu ghiveci mare si scarita, ciordita de la serviciu. Se intinde pe sfoara de langa geam pana sus de tot, are niste frunze mari marfa.
Mai am pe o masuta un arbore mic de cauciuc. Pe dulap am un ghiveci cu planta agatatoare din aia de care vorbeam mai devreme, agatata doar cu sfoara si care inainteaza pe tavan spre lustra . In alt ghiveci am un cocktail dintr-o planta din aia, plus o iedera verde plus o iedera de munte rosie care le-am lasat sa atarne. Mai am un arbore de cauciuc destul de baban insa cam arata ca un bonsai, si-a pierdut toate frunzele o data din cauza temperaturii scazute. Ultima planta e o feriga marfa. Toate astea intr-o camera cam 3/4 cred .
De curand mi-am facut un acvariu. Acvariul l-am primit, e lung, are vreo 70 de cm, dar este de latime si inaltime mica, deci are doar vreo 30 de litri. Asta sta pe calorifer si are apa in el la aproape 30 de grade, dar vad ca pestii nu se supara. De curand am bagat in el un strat de turba, unul de pietris deasupra, alge in turba, marfa. Treaba e ca conform la siteurile de acvaristica am bagat peste ca in helesteu in el Am o pereche de gupy simpatici, una de moly babani si mancaciosi, 2 beta pereche marfa, o zebra, un neon, 4 si 2 scalari. e beton rau cu acvariu, vad ca filtrul tien apa curata de 2 saptamani. Nu par sa se simta rau pestii chiar daca sint multi. Mi-au murit 3 sanitari-ventuza dar erau mici de tot cand i-am luat si 3 neoni pe care ii alergau toti pestii ca erau minusculi. A murit un sanitar punctat care era mic si o zebra de care imi pare rau de tot, am manipulat-o gresit si a cazut pe covor, am gasit-o moarta. Tineam mult la zebra aia. De 2 zile am si o pisica, una tigrata marfa rau de tot, i-am luat nisip ecologic, ca de la etajul 4 nu o pot lasa afara, oricum e obisnuita in apartament. Pisica asta da sculara la ora 6 dimineata si cateva ore se invarte ca bezmetica prin casa.
Am inceput eu, continuati si voi cu ce chestii de decor aveti prin casa, sa ne facem casele marfa. Ce rost are sa intru pe forumuri de acvarii sau de plante cand fiecare de aici are cate o idee? am o prietena care are un pisoi...frumos si dragalash de l-ai tine toata ziua in brate...frate da' daca raman sa dorm la prietena, matza aia imi da desteptarea dimineatza la 5 6 si nu mai pot sa adorm apoi si stau cu ochii in tavan pana la 7 cand ma ridic din pat, se trezeste si incepe sa miaune ca nu mai are loc in bucatarie si innebuneste daca ii sta in cale vreo usa inchisa, sa aiba loc peste tot sa nu i se inchida nimic ca nu mai scapi de ea...de dormit cu ea nu se poate ca la fel se trezeste si incepe sa sara pe acolo prin perne, ma omoara dimineatza....are noroc ca e scumpa si jucausa si imi trece supararea de fiecare data Eu nu am avut ce face si mi-am luat cutzu. Era haioasa in curte acolo de unde am luat-o... acasa e mai putin haioasa... nu stiu cat o sa dureze concu-limbajul asta... probabil pana imi distruge casa, dar pana atunci....am caine Ma declar nebun dupa caini, in general...rasele periculoase in particular...Astia saracii sunt cei mai huliti, de toata lumea...Din pacate au aceeasi soarta ca si Oltcit-urile, bineinteles datorita proprietarilor iresponsabili!
Daca cineva vrea dragoste neconditionata, calduros il sfatuiesc sa-si ia un caine si se va convinge...
Si caii imi plac foarte mult...din pacate nu am conditiile si timpul necesar de a avea unul, deocamdata...
Cand aveam 4 ani, imi amintesc de 2 pisoi...unul a murit, din pacate...A ramas fratele saucare a trait 12 ani, era un cotoi lesnes fara pereche...Ii pusesem numele Achihito ( da, da dupa suveranul Japoniei...) Porumbel, broasca testoasa, un ditamai motan si o catzea apartament cu 3 camere... e cool atata timp cat nu am treaba cu intretinerea lor, au grija parintii de animale. si eu sunt inebunit dupa animale ,de fapt ca toata familia mea eu la arad am 2 caini un labrador corcit cu brack german de vreo 2 ani care e negru si o catelusa cogli pe care o cheama laica , a si pe caine il cheama negru si 2 motanei de vreo 6 luni EEK si Chifteluta unul gri taracat celalalt portocaliu tarcat frati dar cu personalitati total diferite , toti sunt cuminti si curati dar negru e cam pampalau cam prostanac , sa precizez ca locuim intro garsoniera de vreo 24 m2 , maicamea are la bucuresti 5 mate din care unul are vreo 15 ani si la casa de vacanta in Maneciu avem 10 mate si 3 comunitare , noi iubim animalele din totdeanu si decand ma stiu am avut mate si mai nou de vreo 8 ani si caini , imi plac si caini de rasa dar totusi mai iubitor si devotat ca un maidanez nu am intalnit pana acum . momentan am: 2caini(al treilea e in rai:( ), 4pisici(una s'a dus in rai:( )

iubesc foarte mult animalele...in general orice animal....
cainii sunt corcitura dintre doberman+ciobanesc....latra si musca rau de tot:)
pisicile sunt birmaneze...sau siameze...habar n-am amu...ca am vrut sa zic repede:)
dar...am probleme cu anumiti vecini...care se pare nu le plac animalele(mi-au otravit 1 caine + 1 pisica;((( )
daca cainele face 9catei...toti 9 ii tin(de 2ori s-a intamplat pana acum....dar am fost nevoit sa ii dam....erau prea multi:(( )
la fel si cu pisicile...
si va zic sigur ca fiecare animal are suflet!
proprie experienta:) Eu am un caine (defapt e catea) luata dupa strada din Dr Taberei (maidanez de cartier select) e foarte cuminte dar i-e frica de tunenete si petarde (efectiv nu m-ai stie ce face de frica) si din cand in cand m-ai musca cate unu betiv pe strada motiv pentru care sant cercetat de dl procuror Mai nou am doi papagali perusi (de sambata) si habar nu am daca sant baieti sau fete. Dupa cum s-a putut vedea in imagine am un motan de 10 ani (imi plac felinele) un acvariu, un cocker spaniol negru de doi ani (este favorita fiicei si a sotiei mele) si un porcusor de guinea, toate acestea intr-un apartament de bloc. Am un caine, 18 gaini si 3 cocosi, un iepure si un porc.
Plante am asa: 3 meri, 2 pruni, un visin, un dud, cativa rugi de mure si zmeura, un coacaz si 4 smochini. ))))))
bastus, cel mai tare, v-a facut.

Eu personal nu le am cu astea... desi imi dau seama ca poate eram mai putin stresat daca ma obisnuiam sa tolerez un animal, doua.

Matzele imi plac mult de tot, mai ales alea care nu te baga in seama, tragi de ele, faci ce vrei cu ele si isi vad de treaba. Alea insistente sunt naspa. La fel ca si cainii, cu dintzii lor cu tot. Daca nu ar avea dintzi si nici corzi vocale, cred ca mi-ar place si cainii. Altfel, sunt naspa. Sunt prea "pe fatza", asa.. prosti... n-au pic de spirit, sunt platzi, insistentzi, scarbosi, periculosi. Da, sunt genul care ar impusca toti cainii vagabonzi, un copil desfigurat de o muscatura de caine ma intristeaza mai mult decat o groapa mare cu 10 mii de caini mortzi.

Pestii... sunt un fel de plante... imi plac. Am mers de vreo 2-3 ori la pescuit, dar mi-era asa mila de ei... cum ar fi sa atarni si tu intr-un carlig de otzel infipt in cerul gurii ? Cel mai genial din categoria asta este porcul. L-a facut Dumnezeu asa de scarbos si urat, incat sa nu-ti fie mila de el cand il mananci .

Insectele sunt naspa, le-as omori pe toate (si implicit si pasarile si gata lantzu trofic). Da bre da bastus are sufragerie mare si 3 dormitoare ...................... Beeeei, io am un caine (tasu-i boxer, masa-i collie, iar el e un fel de boxer cu botul lung si zmoc de par alb in varful cozii ), apoi mai am 5 pesti -somni pitici pescuiti prin aprilie-mai 2004 la Pescariile Cefa de langa oradea... pt ca erau prea mici i-am bagat in acvariu ca sa mai creasca - si mi-au halit toti guppyoii , am mai avut un paianjen care saracu a decedat acum o luna, si mai am vre-o suta si ceva de prepelite (nu am reusit niciodata sa le numar ca fug ca bezmeticele prin cusca ). Apoi la astea se mai adauga o matza, care iarasi s-a jucat cu chestia aia si iar sta sa fete, un motan care i-o tragea la maica-sa pe la spate (adica la matza gestanta ), un pisoi de 5 luni provenit din combinarea matzei cu motanelul care de fapt era fiul matzei - deci nu pot spune exact in ce grad de rudenie se afla fata de motan - e si fii-su e si frate-su... Alte animalute avute in trecut au fost sute de pesti de acvariu, 2 soparle de camp, hamsteri, care din 2 bucati intr-un an s-au cotzait si s-au inmultit ca soarecii, aveam la un moment dat .. 16 . Acolo chiar ca nu mai stiam care e frate cu alalat si care is parintii... In fine, anul trecut de la Stana de Vale am cules un borcanel de oua de broaste... si dupa trei zile au eclozat in acvariu, am avut peste trei sute de mormoloci de broasca pe care i-am tinut cam o luna, apoi i-am eliberat ca devenisera canibali . Am mai crescut si soareci de casa, ii prindeam cand mergeam la tara, ii tineam cateva zile in borcan, apoi faceam surprize placute la colegele pe care le vizitam, adica bagam soarecele intr-un ciorap, il legam la gura si meream in vizita. Soarcele nu reusea imediat sa roada ciorapul, cand ajungeam la victima aruncam cuiorapul cu tot cu soarece pe sub pat sau pe sub sifonier si dupa o vreme iesea din ciorap...

Pe vremuri am crescut inclusiv papagali, da ma enervau ca ma trezeau dimineata cand incepeau ei sa se cotzaie .

Cand eram mic imi placeau broastele, pacat ca bunicii mei erau total impotriva lor... Io prindeam prin curte broaste de casa (10 -12) le bagam intr-un borcan de 1 kg si le puneam nitica apa deasupra. Borcanul il legam la gura cu o plasa de tantari ca sa poata broastele sa respire, apoi bagam borcanul pe geam in casa (ca ma controlau bunicii sa nu am broaste la mine cand meream la culcare ) apoi le bagam cu tot cu borcan sub pat. Nustiu mai frate ce dracu aveau broastele alea ca atunci cand adormeau bunicii - incepeau broastele sa oracaie...faceau un zgomot ca sculau toata casa . Bunicii erau disperati! Tin minte ca odata ca sa reusesc sa duc o broasca in casa a trebuit sa o ascund in chiloti, ca ma controlau bunicii .

Cel mai mult mi-au placut ratustele... am avut o data 2 rate, o rata si un ratoi pe care le crescusem din prima zi in care eclozasera... Fugeau ratele dupa mine prin curte ziceai ca sunt ratoiul-sef. Pacat ca bunicii la un moment dat exasperati ca io dormeam cu ratele in dormitor le-au scos afara si a doua zi am gasit numai resturi de rate, ca le halisera dihorii

Cel mai interesant animalut pe care l-am indragit a fost ... Cro, o gaina rosie. O gaina tembela da care facuse o pasiune pt mine . Pur si simplu cand ma vedea sarea pe gard de bucurie ... topaia acolo pana ii dadeam drumul prin curte si nu mai scapam de ea. Era tembela de tot. E drept ca si io o rasfatam, ii dadeam rame, viermi si o lasam langa mine cand sapam in gradina. Dar hrana preferata a gainii erau ... Soarecii!!! Aveam un garaj vechi plin de soareci, puneam cate o punga pe langa zid pe unde obisnuiau soarecii sa alerge cand ii spariam ...si apoi bateam cu ceva in lemnele din garaj ca sa inceapa ei sa se agita... si fugeau prostii repede - repede pe langa zid si .. pufff! nimereau drept in punga! Pana sa se dezmeticeasca ei, saream si luam punga cu soarecele. Apoi mergeam la gaina ... care cand ma vedea cu punga cu soarecele acolo deja innebunea de-a binelea, dadea din aripi, se repezea la mine, sarea pe mine, doar sa ii dau soarecele... Cand eliberam soarecele in mijlocul curtii fugea gaina ca disperataaaaa ciugulea soarecele, il trantea odata la pamant ca sa-l ameteasca, apoi il lua de cap si hap! il inghitea . Se intampla cateo-data ca soarecele sa fie mai mare, mai gras etc si saraca ramanea cu soarecele pe jumatate in gat (capul inainte ) si picioarele din spate ii atarnau impreuna cu coada pe cioc afara... si se chinuia saraca pret de cateva minute dupa care se inrosea ca racul, ziceai ca ii ies ochii din orbite... dadea semne ca se sufoca... Interesant e ca io ca sa oo ajut trageam soarecele de coada afarasi ea atunci se enerfa si se zbatea , prefera sa moara asfixiata decat sa renunte la soarece... in fine, asteptam sa cada jos (dupa cateva mnute de sufocare ) apoi trageam soarecele... in cateva secunde isi revenea, vedea soarecele la mine in mana si iarasi se repezea sa il inghita! Era spectacol total! Pe vremea aia eram in Liceu, am dus cu mine special colegi de clasa ca sa vada spectacolul, ca nu ma credea nimeni!
Saraca Cro a trait 7 ani apoi a murit de batranete - cel putin asa am crezut io . E drept ca la un moment dat de batrana ce era nu se mai putea deplasa, de-abia se mai taraia... si cum io eram in bucuresti la scoala, doar il vad pe tata ca vine acasa de la tara cu o gaina taiata, da era deja ciupelita... si mi-a zis ca cica a primit-o de la un pacient (asta era ceva obisnuit, ca era doctorul comunei). Si io m-am hotarat s-o fac la cuptor prin metoda "la capac" adica pe un capac iar sub capac o oala cu apa... In fine am copt la biata gaina timp de trei ore, ca nu se mai fragezea carnea... i-am si zis lu tata: "bai tata, astia te-au pacalit, in loc sa-ti duca un pui - ti-au dus o gaina batrana.." nici prin cap nu mi-a trecut ca era vorba despre gaina mea... Am mai observat io ceva ciudat : faptul ca tata n-a mancat deloc din ea (stia ca gaina folosea ca hrana preferata soarecii ) - si mi-a lasat-o mie pe toata . In week-endul urmator m-am dus la tara, o strig pe gaina... gaina canci, ca nu mai aparea . Io eram deja extrem de abatut, eram trist, ca nu imi gaseam gaina... degeaba am prins io un soarece pe care-l agitam in punga . Intr-un final m-am dus la tata si l-am intrebat daca nu mi-a vazut cumva gaina... la care el
- Pai?? Ce gaina??? Ai uitat ca ai mancat-o ieri??? Doar nu era sa o las sa moara...am taiat-o si tu ti-ai mancat-o! Ce, Ai uitat???
am crezut ca imi cade cerul in cap.... In fine, in memoria ei mondeo a purtat 2 ani numele gainii: Cro. Adica numarul era B-76-CRO. Moshulik, no offence! Eu am crescut aproape de animale si mai ales de caini, eu zic ca cunosc f bine cainii si animalele in general... Te in formez ca ai o parere despre animale cum au daciistii despre oltcit... Fiecare are dreptul la opinie, este f bine sa ne si exprimam parerile dar mie personal mi se pare f socanta si nefondata ura fara limite fata de niste animale care daca sunt crescute intr-un mediu favorabil (o familie de oameni civilizati) sunt de 100 de ori mai mishto decat majoritatea oamenilor. Cainii intodeauna au comportamentul format dupa cerintele pe care le impun imprejurarile in care traiesc.(aceste imprejurari sunt dictate de om) Ma opresc aici, i-ti propun sa studiezi comportamentul animalelor, eu i-ti garantez ca nu vei fi dezamagit de concluzii Mosulik, daca ai fi crescut vreodata pui de gaina asa cum am facut-o eu, ai avea o cu totul alta parere. E uimitor cat de inteligente sunt animale pe care pe credem proaste de dau in gropi... si cat de multa distractie iti pot oferi.
Da' mai bine ma opresc aici.

Hmm... apropo de rate: la tara eu eram responsabilul cu cresterea loc. Afurisitele, cand le dadeam haleala (frunze de sfecla tocate, cand eram mici le taiam cu cutitul - vorba aia, ca la rate ) luau un cioc-doua si plecau. Dar nici nu ma lasau sa le iau ligheanul cu mancare, incepeau iar sa macane si sa ma traga de pantaloni (erau f. obraznice)
Evident, le era foame exact cand ne asezam la masa. de unde si poezia "la fereastra casei mele macare 20 de pasarele"
Hofy a scris:...niste animale care daca sunt crescute intr-un mediu favorabil (o familie de oameni civilizati) sunt de 100 de ori mai mishto decat majoritatea oamenilor. Cainii intodeauna au comportamentul format dupa cerintele pe care le impun imprejurarile in care traiesc.(aceste imprejurari sunt dictate de om)

Ai mare dreptate iar cele relatate de tine sint perfect adevarate. Am un caniche de 6 ani pe care-l cresc in apartament. Cunoaste toate tabieturile familiei si pot spune ca de multe ori anticipeaza diverse situatii (Maidanezu, EEK, Daniel Opr. si chiar Gheko , pot confirma).
Am mai crescut, tot in casa la bloc, un boxer (ciine - fiinta vie nu motor in "V"), un catel rasa papillon (inrudit cu pekinez), 11 - 12 buc. hamseri, pesti de acvariu, papagali pierusi si un pui cistigat la o tombola care a devenit gaina intre timp si a avut soarta gainii lui Gabii.

Un animal crescut pe linga om, il va face pe om mai bun cu lumea din jur. eu sunt de acord cu atitudinea lui moshu' . imi plac si pisicile si atat. restul... Sa fiu sincer, imi plac la fel de mult si cainii si pisicile. Fiecare are partile lui bune si rele. Prefer pisicile doar pentru ca nu necesita la fel de multa atentie. Mi-ar place foarte mult un caine, dar asta implica unele lucruri pe care nu le pot face acum, datorita programului incarcat.
Motanul Mishu cu care ma laudam mai demult intre timp a parasit casa, odata cu ex. Momentan nu cred ca imi voi lua alt animal. Ramane de vazut pe viitor. Mie ,dintre anumale,cel mai mult imi plac calutii.Asta din cauza ca majoritatea vacantelor din copilarie mi le petreceam la tara,la unchiul meu care era mare iubitor de cai in particular si de animale in general.de mic am crescut intre tot felul de animale,dar caii m-au atras si ma atrag cel mai mult.E un anumal foarte inteligent si ,daca stii sa te porti cu el,poate fi foartde devotat.Nu mi-e rusine sa recunosc nici acum ca am crescut la tara si stiu sa calaresc destul de bine si sa leg un cal la caruta.Cu cainii nu m-am prea impacat bine cand eram mic pt ca eu eram genul de copil sacaitor:ba-i trageam de coada,ba le bagam mana-n gurs,s.a. asa ca am avut cateva aventuri neplacute cu ei.Tin minte ca aveam la tara un miel pe care-l alaptam eu cu biberonul si care in scurt timp ma insotea absolu peste tot.Era ca un caine.Acasa la Cluj,fratele meu era responsabil cu animalele.Cand era mic aduna toate anumalele din jurul blocului si le aducea in casa:caini,pisici,serpi,broaste etc.in ultima perioada am avut un caine(canis)_ pe care l-am gasit in fata scarii muscat de un picior.De mila l-am luat in masina si l-am dus la veterinar,dupa o vreme s-a vindecat si acuma este la casa de la tara,sta de paza.Sta de paza vorba vine pt ca nu este legat si toata ziua hoinareste.Iarna trecuta am avut in ingrijire un pitt-bull care m-a impresionat.Stiti ce se spune despre caini astia.Ei bine asta era extrem de inteligent,foarte bland cu oamenii si mai ales cu copii dar cand vedea alti caini era prapad.In decurs de 6 luni cat l-am ingrijit nu am avut nici o problema cu el din cauza comportamentului.Statea linistit cand il plimbam cu masina,nu latra si nu maraia la oamenii din jur dar in clipa cand ii spuneam:Hotu' devenea alt animal.In fine cred ca toate problemele legate de comportamentul cainilor sunt strans legate de modul in care cainii sunt dresati. Fara animal de casa parca e naspa, parca esti mai tembel, pe bune... cand eram copil, la bunici, aveam tot timpul cate 5 mate si 3-4 caini...
acasa, am inceput prin '87 , cand sora-mea a importat din cehia un buldog francez pe nume bonzo , completat doi ani mai tarziu cu o catea denny, adusa pe filiera olandeza, ca sa nu fie neamuri. ( pe-atunci buldogii francezi erau rari, mai exista unul in bistrita, motiv pentru care cainii lui sora-mea au castigat toate concursurile la care au participat din lipsa de concurenti ). dupa ce sora-mea s-a stabilit in lumea ciudata arabeasca ( kuweit), masculul a ramas la mine, pana a sucombat de batranete, in '98.
Acum 4 ani, nevasta-mea a gasit abandonata o ciudatenie de corcitura , dupa aprecierile personale terrier de yorkshire + bichon = britty, botezata dupa britney spears, care era la acea vreme febletea lu' fiica-mea ( are scuze, era mica, acum asculta massive atack si chemical brothers).
Desi la inceput m-a scos din minti cu caracterul ei tembel si isteroid,( sangele de terrier) si nota bene, sunt obisnuit cu cainii, a sfarsit sa-mi fie mai draga decat toti ceilalti, e asemenea unui om, uneori am senzatia ca va incepe sa si vorbeasca.
Nu mai spun decat un singur lucru, si anume ca nu este zi sa nu ne faca sa radem de cateva ori, oricat ai fi de suparat sau preocupat. Si nu e placere mai mare decat sa o simti ca se cuibareste langa tine in fotoliu, isi sprijina botul pe coapsa ta si ofteaza multumita. ultima achizitie, de la un vecin, pentru ca a mancat 2 gaini(din greseala)........este un caine ciobanesc, nu stiu de care soi, dar cred ca e pur-sange, are cam 45cm inaltime, poate mai mult, multa blana, culoare alba, cu 2 pete mari maronii pe spate, cu usoare urme de fire negre pe fata.

cost: nimic...numa` sa'l duc...
nume: Mircea
status: foarte civilizat, nu latra degeaba, ii plac pisicile(adica circula in jurul lui fara probleme), asculta de nume, latra daca are nevoie de ceva.

afacere de afacere:)
acum am 3caini...4pisici... mishto de voi care puteti sa le creati conditii...eu ce dracu sa chinui bietu caine si sa il tin la bloc in apartament ? pacat de el. (intotdeauna am vrut un cutzu dar prefer sa il am cand o pot sa ii creez un spatiu adecvat, de preferat la curte) deocamdata ma multumesc cu una bucata motan (cam tampitzel ce e drept, dar n-am ce-i face . Mai eu va spun sincer la un moment dat am fost terorizat de animale de casa. Stau in Bucuresti la curte dar cam in buricul targului nu pe margine si Acum vreo 6 ani sau cam asa cred ca dadu strechea in maica-mea. Saraca fusese crescuta la tara si ducea dorul probabil asa ca anul ala a inceput distractia. Aveam vreo 10-12 gaini plus una bucata cocos smintit pe care il bateam de il rupeam, 4 rate, 4 gaste, 2 curci, iepuri nu mai stiu cati am avut.. multi, cateva prepelite si culmea culmilor un porc tembel care nici ala nu era scutit de omorul zilnic. pe langa astea aveam si o armata de pisici ciorditoare si un ciobanesc german. Isi poate imagina cineva cum este sa tii toate animalele astea in 60 de metrii patrati?. Petrecerea asta a durat vreo 2 ani si ceva pana m-am rupt in freza bine de tot intr-o zi si in afara de porc cara era greu de taiat de unul singur nu mi-a scapat nimic. Am rasuflat usurati si dupa craciun in anul ala am amenintat-o pe maicamea cu internarea la balaceanca daca mai aud vreun piu, crau, cotcodac, miau ham groh mac draci colaci ca ma apuca dracii si acum. In fine acum am 2 potai unu' maidanez pur-sange (javra lu' maica-mea) si unul lup alsacian negru taciune de te sperii de ea noaptea. Am o problema mare cu ea. Pisica prinsa - pisica smotocita bine. nu stiu cum sa fac cu ea ca mie imi plac pisicile de mor dar cu potaia asta nebuna nu se poate si nici fara ea nu se poate de altfel(e un caine de paza excelent). Ehh poate se va incumeta vreo mata mai periculoasa sa se masoare cu ea si poate se calmeaza potaia. cine stie? sa-ti explic cum am procedat eu, sa fac sa se inteleaga pisica & caine:)
in fiecare zi, am tot dus pisica pe la caine, ii pupam bot in bot, puneam pisica pe spatele cainelui, il mangaiam cu labuta pisicii...desigur frate'meu tinea de botul cainelui, ca altfel se ducea draqu pisica...
si uite asa...in 2-3luni....surpriza...pisica doarme langa caine, mananca din aceeasi farfurie, cainele are grija de pisica in caz ca aceasta este atacata de motanu` din vecini:) Nu stiu am incercat dar rezultatul era acelasi. baga sperietii in betele mate. una nu a iesit din subsolul casei 2 sapt. de frica. daca vede pisica o ia creanga rau de tot. o sa incerc cu un pui. pe astia nu cred ca ii mananca. rabdare...rabdare...asta e cheia succesului:)
degeaba'i pui...ca daca are boala pe pisici...o manca si pe aia:)
incearca cu incetul...mie mi'a iesit...sper sa'ti iasa si tie:)
valib a scris:ultima achizitie, de la un vecin, pentru ca a mancat 2 gaini(din greseala)....
Gresala a fost a stapinului si nu a ciinelui. Mai mult ca sigur ca i-a scapat in mincare niste carne cruda in singe si de aici a inceput totul. O data intrat in ciine, mirosul si gustul de singe, va face din acesta un animal de prada. posibil...
oricum...e la mine...si e in maini bune:)...o sa-l dezvat eu...mai ales ca nu avem gaini:)
(gainile au fost mancate de pe strada...le-a fugarit...si nu stiu ce l-a apucat, probabil vroia sa se joace, sau mai stiu eu ce i-a trecut prin minte. De obicei era tinut in curte)

Proprietaru` a zis ca are 1an si 2luni cainele...deci va mai creste:))yesss:))

am avut eu un caine de lup, l-am aduc de la unu pentru ca ala s-a mutat in ungaria....da am avut o surpriza mare de tot: a omorat toate gainile(era spre inceputul primaverii, am lasat gainile in gradina, erau vreo 30buc.)....da faza a fost ca nu a mancat niciuna, nici macar nu s-a atins de ele....pur si simplu le-a insirat in sir indian(da...sir indian, da era drept sirul de tot)...si statea si le pazea;)
)
valib a scris:
Proprietaru` a zis ca are 1an si 2luni cainele...deci va mai creste:))yesss:))
S-ar putea sa ai bafta de un Ciobanesc Mioritic. Ai grija de el ca e capabil de multe pt stapinul lui . o sa intreb proprietaru` ce rasa e...dar faza e ca nu prea am cu cine sa vorbesc, mai tot timpul e ametit(e mare alcoolist...dar niciodata n'a uitat de caine)
stimati concetateni,
pisicile mele sunt VEGETARIENE 100%.
de vreo 3luni NU mai mananca CARNE, si s-au reprofilat pe paine, castraveti, rosii, peneni galbeni(chiar azi am uitat afara pe masa un pepene galben, si in 15min. l-au inceput, si au mancat ca nebunele din el), gem de prune, dovlecei, ardei rosii/verzi, struguri, mere, fasole, frunzele florilor, etc.
inca mai prind soarecii, si in fiecare seara se joaca cu ei pana se plictisesc, ii omoara, si ii lasa in curte(hmmm), refuza sa manance carne!

si....am invatat o catea....sa faca lipsa mica ca un mascul
la serios!
valib a scris:stimati concetateni,
pisicile mele sunt VEGETARIENE 100%.
si....am invatat o catea....sa faca lipsa mica ca un mascul
la serios!

Amandoua sunt adevarate: Am un coleg care si-a pozat pisica cu celularul, mancand castraveti verzi!
Iar Lola, pechineza mea, ridica piciorul ca un caine
Deci, am 2 pechinezi, pe Lola si Pufi, Gria, o maidaneza uriasa (spaima vecinilor), Printesa si Schioapa, care-s tot maidaneze si pe Micky, ciuahua pe care l-am operat de coloana la Iasi.
Si mai am 2 motani castrati, o pisica maidaneza si o birmaneza.
P.S.Nu va speriati, ca stau la curte Da, deci pisica mea cea gri nu a pus gura pe peste in viata ei!!! Mai nou arata ca o foca grasa, cu ditamai fundul si cu o privire fioroasa cand vrea ea. In rest ,mananca masline, floricele, pepene, branza topita si sunca, si unde mai pui ca si plescaie cand ii este pofta. De vreo cateva ori am dus-a la nepoti cu Oltcitul si cel mai bine se simtea fix pe bord ( dar mi-a cam lasat par pe scaune, cred ca de la stres, cu toate ca nu dadea semne ca este stresata). in perioada asta isi schimba parul....
si ale mele lasa smocuri de par pe unde trec Daca e sa vorbim despre animale pot sa va spun că am crescut destule pe lingă casă. De la mîțe,cîini la cai, boi,pe care le-am hrănit cu mina mea de cind au fost un ghem și pina la "pe aici ți-e calea" ...De la un timp insa,mă scot din papuci toate aminalele fară stăpîn (maidanezele),in special cîinii și pisicile. Daca s-ar face echipe de voluntariat pentru prinderea lor,aș fii pe primul loc la capturarea acestora. Bre, sa lasam caini...
Acum aia 5 somni ptitci s-au transformat in 5 somni prajiti
In locul lor au venit 4 carasei vioi...
Plus o soparla culeasa de la Lacul Fantanelele .

Numai bine! Era sa uit de porumbeeeel am si un porumbel adunat de pe strada iarna... era pui si inghetat saracu. Intre timp si-a revenit complet, a credcut, e ditamai porumbelu', arata perfect sanatos dar are o miiiiica problema... Nu stie la ce ar trebui sa-i foloseasca aripile. In afara de faptul ca ii da motanului peste bot cu ele nu face nimic altceva (parca si-ar apara teritoriul) Nu prea stim dece, dar nu are habar sa zboare si asa nu-i putem da drumu, se pare ca va ramane cu noi in casa, nu ne deranjeaza cu nimic. Are o ditamai cutie si il lasam des prin casa la cate o miscare si sa arate motanului cine e shefu' (motanu stie ca nu are voie sa-i faca rau si nu-i face nimic doar se uita cu ochi maaaari la noi de parca ar zice "hai maaaa chiar nu am voie sa-i fac nimic?" De ce a inchis domnu' administrator topicul cu potaile? Pt ca nu sunteti cuminti si va harjoniti aiurea... Bre' Nene Gabi eu nu ma harjonesc asa aiurea. Imi exprim niste opinii si se ia lumea de mine. Nu am dat cu paru' bre' . Readuc in actualitate acest topic cu rugamintea ca, DOAR cei care cunosc precis sau sint in masura (medic veterinar), sa-mi dea un sfat in privintza tratarii unei otite la un ciine.
Astept sfaturi pertinente si multumesc celor ce ma vor putea indruma spre un tratament cu 100% shanse de vindecare. Nu sunt medic, dar Pufi al meu a avut o otita parazitara, care e cea mai urata Trebuie dus la doctor, care o sa-l curete bine in urechi si o sa-ti dea tratamentul potrivit, adica un unguent sau picaturi. Mai trebuie sa faca si injectii cu antibiotic, neaparat, altfel... http://www.vethelp.ro/forum/

cu incredere, au sigur topicuri cu asa ceva.
Gabii a scris:Bre, sa lasam caini...
Acum aia 5 somni ptitci s-au transformat in 5 somni prajiti
In locul lor au venit 4 carasei vioi...
Plus o soparla culeasa de la Lacul Fantanelele .

Numai bine!

Vine frigul din 15 (cel putin asa se lauda astia pe la buletine) si poate o punem de-o copca,e?
adrian-ar a scris:...poate o punem de-o copca,e?
Cica se schimba legislatia pescuitului si cred ca si permisele pt anul 2006.

Multumesc mult pt raspunsuri. Otita lui Max nu este parazitara ci are la origine alimentatia. Nu faceti exces de zel cu carnea si grasimile. Deh, au fost si pt. el sarbatorile. Daca se observa aparitia otitei in zona urechii, e bine ca animalul sa fie controlat si in zona anusului. Bre Laurntiu dar sa stii ca mi-ai dat o idee buna ca si asa daca nu ma insel eu in curind urmeaza sa facem din nou vizita medicala anuala la serviciu.
e bine ca animalul sa fie controlat si in zona anusului.

Iti dai seama cam ce figura o sa faca doctorita?

Tu nu eu da.Deja rid ca un timpit ce sunt. Dane razi tu razi da nu e rasu tau. vezi ca daca ai peste 40 de ani tuseul rectal e obligatoriu la barbatii peste aceasta varsta, asa ca sa te vad ce-o sa mai zici atunci Daca e musai facem si asta da.................................numai cu alifie. Stiti ciobanescul meu mioritic?Mircea...care de fapt e EA, si care a fost batuta pentru ca a mancat pui?
Nici acum nu am reusit sa o fac sa nu se mai teama, sa aiba incredere in mine.
Unde-l pui acolo sta, daca il pui pe spate cu un picior ridicat asa ramane cu el 2-3ore, nemiscat
Din cusca nu il pot scoate nici cu forta, se impotriveste cu tot ce poate.
De mancat...odata mananca...odata refuza sa manance cu zilele.
De baut apa nu prea bea, decat odata la saptamana, cand banuiesc ca e mort de sete deja.
Cainele il tin legat, dar in fiecare zi il las liber sau il plimb(de fapt incerc).
Nu pot sa il las liber...ca am o catea cu 5caini mici, am pisici, am gradina(si mai mereu se umple de scai sau de frunze).
De latrat a inceput sa latre pe POSTAS....ca orice caine...e innebunit cand simte ca vine postasul, il simte de la coltul strazii, sta in capatul custii si latra ca un tampit, dar ii e frica sa iasa afara.
De latrat mai latra pe unii trecatori, dar nu prea des.
Noaptea il apuca frigurile....adica daca patura e umeda putin intr-un colt se apuca de ceunat...si eu noaptea la 3-4 schimb patura cainelui, asta mai mereu.
Uneori sta in ploaie...si refuza sa intre in cusca, nici daca il imping nu reusesc.

Am incercat cam tot ce mi-a trecut prin cap....dar fara succes.
Aveti ceva idei?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum