Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Animale si plante
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am vazut ceva asemanator intr-un documentar , unele animale , in special CAPRA NEAGRA, cand se sperie li se contracta muschii membrelor, si cad in nas, si stau asa nemiscate pana is revin din soc.
Nu este o boala sau ceva grav, e doar o reactie a lor... acum nu stiu daca ce se intampla cu pisica ta, are legatura cu ce am vazut eu, dar cat de cat.. se aseamana.

Sa caut documentarul, pe torrenti ca de acolo l-am descarcat.. daca il gasesc iti dau torrentul sa il tragi si sa te lamuresti tu.

Dar odata ce doctorul nu i-a gasit nici o problema deosebita, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, oricum transmite-i MULTA sanatate din partea mea ! sau LOL... )) ce am zis si eu .. nu pe bune acuma.. sper sa isi revina. am vazut si eu pe discovery, la Dirty Jobs...ceva specie de capre din america, care incremenesc si cad, daca le sperii sau se emotioneaza prea tare...
(aratau cum dintr-o data capra cade lata....si isi revine dupa cateva secunde ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat) Caprele alea: http://en.wikipedia.org/wiki/Fainting_goat . Si cauza: http://en.wikipedia.org/wiki/Myotonia_congenita Să vă prezint noua achiziție...

Labrador, 8 luni. Incredibil de neastâmpărat. Roade tot de la adidași, sintetice si lemn până la amortizoare si etrieri de oltcit. Are un lătrat funky, ne trezește din somn.
Este exagerat de afectuoasă, puțin peste gustul meu. Numai pot bea o bere în liniște afară în curte în leagăn, fără să sară pe mine sau să stea în sufletul meu. De asemenea dacă vin șprițat acasă, am toate șansele să-mi rup gâtu din cauza ei : șe așează în față ta și stă
A venit cu fițe de București, pipera mai exact. (Ni l-a adus un văr de al mamei care e vecin cu alde becaly și teo în pipera, și acolo au o lege tâmpită : câinele poartă o zgardă cu senzori și dacă latră peste "limita normalului" primește un elegant șoc electric )
Per total, ea e MARA, un câine pe care il iubim mult

P.S : Se înțelge bine cu Arthur (Ciobănescul German). intr-o zi, acu vreo 2 ani, m-am trezit in fata usii (stau la curte) cu un motan...el: "miaaau" eu: "ce faci jigaritule? de pe unde ai aparut? incepe sa se frece de mine, deh, pisici, si de atunci al meu a ramas. L-am botezat "Miau" si e cel mai nesimtit si infometat cotoi pe care l-am vazut. Ar manca non-stop. De cate ori ies afara, miauna....iar uneori atat de jalnic, de zici ca e nemancat de vreo 2 saptamani. Mai vine terfelit de alti compatrioti de-ai lui, ba jupuit de piele si blana, ba in 2-3 picioare, muscat... il iau la doftoricit, nu-i place dar sta, parca stie ca-i fac bine. Nu se reface bine ca o ia de la inceput...nu intra in casa mai mult de hol si asta iarna, la mancare. Daca termina de mancat si usa e inchisa, sa te tii jalea de pe lume in ce fel face. Insa, un lucru interesant, este foarte "legat" de o miaunita neagra. Cum apare, cum pleaca dupa ea.... familist nevoie mare.. o sa caut niste poze sa le pun
Iulius_je a scris:

P.S : Se înțelge bine cu Arthur (Ciobănescul German).

Astăzi 21 Ianuarie 2009 a încetat din viață
Îmi va lipsit foarte mult....
Un amic de al meu, a scris un mic articol în memoria lui Arthur.
http://ceferistu.wordpress.com/2009/01/21/era-sa/#comments

Rest In Piece, ol` friend.... Condoleante, asta e problema cu animalele, te atasezi de ele, apoi mor... Dupa cum ti-am spus si pe messenger, condoleante. E foarte greu cand emotional, creierasul nostru il considera membru al familiei. Mai ales daca ai crescut alaturi de el.

E naspa, dar trebuie sa fim constienti ca viatza lor e mult mai scurta fatza de a noastra si pana la urma, se "intampla". Vă mulțumesc... asta e.. viața merge înainte Pacat... asta-mi aduce aminte de Bobby, ciobanescul german al prietenei mele. Crescut undeva intr-un sat de munte, prin Apuseni. Negru ca un drac, cu "cizmulite" galbene si cu o privire care te ingheta. Au crescut impreuna, prietena mea, fratele ei si Bobby. Jupanul facea legea in curte iar in sat nu prea era caine care sa miste in fata lui. Si era un caine destept, eu i-am fost "prezentat" si dupa aia aveam voie sa intru in curte fara sa protesteze. Iar puii de gaina se jucau fara probleme printre labele lui, stia ca trebuie sa aiba grija de ei. Prinsesem drag de el...

Si ca sa continui intr-o nota mai vesela, cred ca azi intru in posesia unui viitor acvariu cu apa de mare. Nu e mare, o sa-mi ia ceva timp pana o sa se stabilizeze din punct de vedere chimic si pana o sa pot sa cresc ceva in el, dar e un inceput. Vezi ca e cam complicat cu acvariile marine, complicat tare. Stiu, dar tipul de la care il iau e dispus sa ma ajute cu ce stie el pana acum. Condoleante Iulius... Eu am avut ca animal de casa o prepelita. Da, o prepelita. Am gasit-o in gradina la tara, o baturera alte pasari si avea capul spart, asa ca am luat-o la oras. Dormea pe perna langa mine. A murit calcata de mama, ca avea prostul obicei sa stea la usa de la balcon pe un pres maro, si cum ea era tot maro, mama nu a vazut-o.... Ea e Csoki (se citeste Ciochi) adica "ciocolata" O don'shoara ciobanesc german careia i-a murit stapana

Asteapta la mine in apartament, pana se muta baiatu' stapanei in tzara (emigrat in HU). Csoki are 7 ani si foarte mult bun simt. Este atenta la ce i se spune/cere (cu pusul in practica... in functie de chef ). La talia ei nu e caine de apartament dar temporar... asta e. Am renuntat la covoarele care nu se intind pana sub mobila, ca erau mai mult pe pereti & stuff . Oricum e o scumpa. Stie sa deschida usile (cu clanta) Face diferenta intre jucarii si slapi Toate alea... E de treaba. Sper sa se simta bine la noi, sa-i mai alintam lipsa stapanei. (la inceput i-a fost foarte greu)

LE: Era sa uit de mascota firmei vecine care nu vrea sa zboare (ca si porumbelu' meu). Tot asa salvat de pe strada. Are aprox 1an si ar sta cuminte toata ziua pe umarul stapanului. I-a facut o cushca misto fara capac ca d'eah nu stie sa zboare. Evident se urca pe plasa pana pe cusca si ne povesteste chestii de acolo tare mandru'

MadWolf a scris:Si ca sa continui intr-o nota mai vesela, cred ca azi intru in posesia unui viitor acvariu cu apa de mare. Nu e mare, o sa-mi ia ceva timp pana o sa se stabilizeze din punct de vedere chimic si pana o sa pot sa cresc ceva in el, dar e un inceput.

Mai nou acvariul are si doi locatari:

Trebuie sa iau repejor masuri impotriva nitritilor si nitratilor care au luat-o razna de cand i-am adus. Marea problema e ca acvariul e foarte mic si la apa sarata se recomanda acvarii cat mai mari posibil. Coralul din spate e decedat de multi ani, a fost obiect de decor prin casa si l-am pus doar ca sa mai furnizeze ceva calciu in apa. Inca n-am ajuns sa cresc corali duri pentru ca-s extrem de pretentiosi si vor un acvariu bine stabilizat. Poate mai incolo.

Scuzati culorile pozei dar lumina acvariului are temperatura de culoare foarte ridicata (un bec de 10.000 K si altul de 13.000 K), asta inseamna alb cu tenta destul de albastruie. Inca nu m-am prins cum se poate fotografia corect, probabil ar trebui sa pun si vreun filtru care sa-mi dea niste culori mai calde. Daaaaaaaa, frumos
am avut și eu când eram mai micuts acvariu, dar cu guvizi, cărășei and stuff Labrador Retrieverul meu a răcit. I s-au umflat amigdalele. Posibil de la apa rece (cu toate că i-o încălzim dimineața la microunde, mâncarea la fel). Am fost la veterinar, i-a administrat alaltăieri două injecții, ieri două injecții, și azi încă două.
Ne-am cam speriat, că nu prea mânca...
Iulius_je a scris:Posibil de la apa rece (cu toate că i-o încălzim dimineața la microunde, mâncarea la fel).
Prea multa cocoloshire, STRICA. Pt un animal nu conteaza prea mult o mincare sau o apa mai rece; pe afectiune pune baza. Iulius, nici macar la catel sa nu te mai lauzi ca-i dai mancare incalzita la microunde... microundele actioneaza asupra moleculelor si rup anumite legaturi, in cazul substantelor organice asta se traduce prin radicali liberi care au efecte nasoale. Nu acum, nu peste 2 saptamani, dar in timp se cunoaste.

Laurentiu, din cate stiu eu cainii cu cat sunt mai de rasa, cu atat sunt mai sensibili. Madwolf... eu mananc de la microunde in fiecare zi.......... no..acuma ms de pont, nu sa mai incalzesc mancarea cainelui la micro........ pe a mea oricum nu rezist sa nu o incalezc asa.. Locatari noi in acvariu...

El este Antenuță - de profesie crevete curatitor:

Steluta:

Si un pestisor albastru, Chrysiptera parasema (de fapt sunt doi si denumirea stiintifica nu cred ca va spune mare lucru):
foarte frumos asta mic albastru
MadWolf a scris:Laurentiu, din cate stiu eu cainii cu cat sunt mai de rasa, cu atat sunt mai sensibili.
Orice vietate nu poate fi decit: rasa sau metisa (corcitura).

Un ciine, cum si cu ce-l obisnuiesti de mic, asa va ramine indiferent daca e de rasa sau corcit. madwolf te intesli,am avut un maidanez foarte destept
e ca si cum ai spune un copil roman e mai destept ca unu african
daca amandoi ar creste in acelasi mediu ar sti aceleasi lucruri
de fapt,un copil de acum e la fel de destept cu unu de acum 2000 de ani,cu aceeasi conditie,sa creasca amandoi in acelasi mediu

In sfarsit s-a obisnuit motoanul cu porumbelu si invers (Le-a trebuit aproape un an ) Acu se joaca impreuna, fericiti

Scuze pentru calitatea imaginilor. Sunt facute cu telu, nu am aparat foto. Trebuia sa o vad si pe asta! Hai ca asta-i chiar tare...! Incearca sa faci rost de ceva cu care sa filmezi si pune un film pe youtube O sa incerc... macar niste imagini de calitate.
iulicuta2000 a scris:e ca si cum ai spune un copil roman e mai destept ca unu african
daca amandoi ar creste in acelasi mediu ar sti aceleasi lucruri
ca tine gandeau si profesorii mei cand se intrebau de ce nu sunt ca sor`mea.
Hofy a scris:In sfarsit s-a obisnuit motoanul cu porumbelu si invers
sa fie intr-un ceas bun Hofy. Dar tare imi e ca intr-o zi o sa gasesti un motan si un prombel inmultit prin diviziune.
yo9gnc a scris:sa fie intr-un ceas bun Hofy. Dar tare imi e ca intr-o zi o sa gasesti un motan si un prombel inmultit prin diviziune.

La mine asa e de vre-o cateva generatii de animale. Luate de pe strada sau din medii nasoale pentru ele. Nu s-au omorat niciodata. Porumbelu asta a mai avut si caini plus cel mai agresiv si neascultator animal pe care l-am avut vreodata, Shumy http://img509.imageshack.us/my.php?image=dsc00188ht2.jpg Un motan de 7kg, destul de descreierat incat a facut praf si un ciobanesc german.

S-a mai intamplat la inceputuri, in cazurile in care careva era nou prin casa, sa mi se bata pisicile cu cainii. Dar animalele normale nu vor sa se ucida. Lupta pentru ierarhie, pozitia dominanta si atat. Se ranesc de obicei superficial, pana careva se preda. (nu incercati asta cu rase dezvoltate pentru lupte!)

E un comportament foarte complicat pe care nu il inteleg 100%. La mine, nu s-au omorat animalele NICIODATA, insa afara, la tzara, cainii prindeau vrabii si cartitze, le retezau gatu instantaneu. Dece fac diferenta intre pasarea lor din casa si cele de afara nu stiu.

Oricum, atata timp cat animalele de sub acelasi acoperis nu sunt prietene, sigur se vor ucide, pentru ca mai devreme sau mai tarziu, gasesc ocazia, se vor intalni, din neatentia noastra. am si eu pisica destul de nebuna,si catea care nu sufera alte pisici sau animale prin curte,dar intre ele nu se bat,cand era pisica mai mica se jucau,acum trec una pe langa alta si nici nu se baga in seama La mine a fost exact pe dos, singurul caz pe care il stiu.
Prima pisica, Pixi, avea cam un an cand am luat-o in casa.
Ca sa nu se simta bine, am luat inca una mica, pe Tombe, care la inceput si-a cam luat bataie de la Pixi. Era cat o gogoasa si dormea in capul nostru. A cazut pe geam, si-a fracturat bazinul, iar Pixi o scuipa si ii mai tragea cate una. S-a refacut, se chelfaneau ele, Tombe era rasfatata, se tinea numai dupa noi prin casa, Pixi devenise irascibila. Tombe o sacaia, deja era dubla ca greutate.
Intr-o zi, brust, toate au escaladat brusc, Pixi nu s-a mai putut da jos de pe dulap, Tombe statea si o pazea sa coboare, fugea exact dupa ea, fara sa ameninte, sa miorlaie, direct la omor. Singura solutie a fost sa o duc pe Tombe inapoi la curte la matusa mea, unde era in familie, cu maica-sa, care e o pisica pe jumatatea ei.
Acolo sefa era o pisica gigantica, care sta pe o masa si priveste in jur. Nu se misca din curte, mereu e acolo. Nu sare pe garduri, doar sta, mananca si se uita, e frumoasa de tot. Cand am adus-o pe Tombe, care era uriasa, am constatat ca aia e mai mare, iar Tombe era obisnuita sa cafteasca ceva mai mic decat ea.
In curte ierarhia era clara, aia e sefa, restul o evitau, fugeau. S-a repezit la Tombe, asta in loc sa fuga dadea si fugea. A stat cam pe ghimpi cateva zile, o vizitam, plangea cand plecam, treptat insa a inceput sa bage din nou in ea ca aspiratorul, apoi nu mai plangea dupa mine. Acum, dupa un an, inca pisica aia e sefa, insa au aceeasi atitudine, amandoua stau si supravegheaza, au invatat sa se avite reciproc.
Ca sa nu ramana Pixi singura, am adoptat-o pe Japi, o pisica tot vargata, acelasi gen cu Pixi, subtire si agila, care avea sub 1 an. Foarte jucausa. Pixi deja slabise mult de tot in ultimele luni petrecute cu Tombe. Cand a aparut Japi, a scuipat-o, i-a tras o laba, Japi a ripostat repede, s-au potolit. Acum sint mult mai relaxate, Pixi nu mai e asa irascibila, si s-a ingrasat cat o vaca, e foarte rapida si puternica, insa nu se caftesc, Japi o mai oftica, insa nu se lasa cu bataie. Treaba e ca si Pixi e normala, haleste bine, se inteleg. Mda... destul de tipic pentru pisici. Se imprietenesc/obisnuiesc mult mai greu una cu alta daca nu cresc impreuna. Fatza de caini de exemplu. A fost greu destul de mult timp si cu pisicile prietenei mele(pagina anterioara). La pisici sunt sanse sa nu se inteleaga bine niciodata. Reusesc intr-un final sa se ignore si asa ramane. Ale ei, se inteleg ok... cam de musai dar e pace si fericire.

De exemplu pisica cu cainele au sanse mult mai mari sa fie prieteni. Cel putin la mine au reusit intodeauna 100% in timp destul de scurt. Cand l-am adus pe Shumy(pui) de pe strada, a sarit la Csibi, cateaua care era stapana pe casa de 10ani... asta chiar in prima seara. Evident si-a luat o cafteala memorabila de la catea, ierarhia a fost stabilita clar si incontestabil in scurt timp se jucau impreuna si gata. Cand am adus-o pe cateaua Cindy, Shumy era stapanul casei si deja era ditamai motanu de 7kg. A caftit cateaua memorabil fara drept de apel, ierarhie clar definita, prieteni, se jucau fara probleme.

Pisicile intre ele nu se prea astampara nici dupa stabilirea ierarhiei... asta le strica sansele de a fi prieteni, sa se joace fericite impreuna. Ciudat a mea pisica dupa ce a fatat a doua oara,a inceput sa fie foarte irascibila,asa de mult ca ramasesem cu doi pisoi,si n-a intrat in camerele pe unde umblau aia vreo doua luni dupa ce i-am dat,asa ofticoasa era,iar aia na,aveau cam 3 luni,chef de joaca pe ei,asta ii certa intr-una si fugea de ei...urmeaza alta distractie ca e bortoasa iar
ciudat e faptul ca bunicul meu,care sta in curtea vecina,are vreo 4 pisici de mai bine de un an,si se inteleg foarte bine,si mananca impreuna se joaca...pisicile astea de rasa sunt nebune de-a binelea... A crescut văcuțul

labrador retriever, unul din cei mai iubitori câni pe care i-am avut până acum (alături de ciobănescul german..) http://www.metacafe.com/watch/2360895/video/R/CFD_1002/

o sa-mi filmez pisica zilele astea,sa vedeti cum deschide dumneaei toate usile din casa... http://www.metacafe.com/watch/2535507/funniest_bird_ever_snowball_our_dancing_cockatoo_with_gecko/
Gheko, ce faci acolo?
7thRaven a scris:Gheko, ce faci acolo?
Tine ritmul motzatului Salut ! Mi-am luat 2 hamsteri . Eream la un magazin si prietena mea a zis sa ne uitam la animale . Ajunsi acolo pun ochi pe un hamster alb fara intentia de a ii cumpara . Cand vad pe prietena mea ca vine intristata pt ca vanzatoarea de acolo vroia sa dea hrana la un sarpe unul dintre hamsteri care din pacate erea schiop de un picior din spate . Neavand bani . Si nevrand saraca vietate sa moara i-am luat pe cel alb si pe cel schiop intr-o frumoasa cusca de papagali. ) ( cea pt ei erea 80 lei numa cusca ) Si acum sa vedetzi ce frumos este imprastiat rumegusul acela prin toata sufrageria . Pentru ca ei nu au stare si dau din picioare ....sau picior . De acea vin cu o intrebare la voi ..... Avetzi o placa de Plexy Glass ? Sau stiti pe cineva care vinde ? Vreau sa le fac un fel de acvariu ( fara apa ) Poti cumpara un borcan mai mare si ai rezolvato. Plexiglass gasesti la Bricostore, dar e destuld e scump si destuld e greu de prelucrat daca e prea gros. Te duci la geamgiu si tai 5 bucati de geam dupa cum vrei si le lipesti cu silicon si gata acvariul.
shoby4ever a scris:Cand vad pe prietena mea ca vine intristata pt ca vanzatoarea de acolo vroia sa dea hrana la un sarpe unul dintre hamsteri care din pacate era schiop de un picior din spate.

Si uite asa a ramas bietul sarpe fara masa de pranz

Glumesc, evident.

In alta ordine de idei, am vazut la Piata Rahova joi inainte de Pasti niste "veverite" care de fapt nu prea stiu ce sunt. Erau un maroniu-roscat deschis cu dungi mai inchise pe spate si coada stufoasa si nu chiar (adica mai stufoasa ca a unui soarece dar mai putin stufoasa ca a unei veverite veritabile). Ceva gen Chip si Dale. Stie cineva mai multe detalii despre animalutele astea? Cum se cheama, daca sunt intr-adevar veverite sau se inrudesc cu altceva, ce obiceiuri au... chestii de-astea.
MadWolf a scris:
shoby4ever a scris:Cand vad pe prietena mea ca vine intristata pt ca vanzatoarea de acolo vroia sa dea hrana la un sarpe unul dintre hamsteri care din pacate era schiop de un picior din spate.

Si uite asa a ramas bietul sarpe fara masa de pranz

Glumesc, evident.

In alta ordine de idei, am vazut la Piata Rahova joi inainte de Pasti niste "veverite" care de fapt nu prea stiu ce sunt. Erau un maroniu-roscat deschis cu dungi mai inchise pe spate si coada stufoasa si nu chiar (adica mai stufoasa ca a unui soarece dar mai putin stufoasa ca a unei veverite veritabile). Ceva gen Chip si Dale. Stie cineva mai multe detalii despre animalutele astea? Cum se cheama, daca sunt intr-adevar veverite sau se inrudesc cu altceva, ce obiceiuri au... chestii de-astea.

chinchilla?
MadWolf a scris: Cum se cheama, daca sunt intr-adevar veverite sau se inrudesc cu altceva, ce obiceiuri au... chestii de-astea.

Probabil ca Adriana are dreptate

http://www.chinchilla.co.nr/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Chinchilla Nu... dupa cum vad in poze, chinchilla sunt gri si nu corespunde deloc conformatia. Erau mai degraba ceva de genul asta:

Gata, am gasit, sunt veverite siberiene.

http://www.latifa.ro/animale-mici/veverite/ingrijire/ghid-rapid-de-ingrijire-a-veveritelor-siberiene-canadiene

Mi-ar fi placut un asemenea animalut DAR nu se prea preteaza pentru tinut in captivitate (in custi) pentru ca au nevoie de spatiu. Acvariul meu are noi locatari:

Sarcophyton (coral, chestia aia ca o ciuperca cu perisori)

Clavularia (corali, chestiile alea ca un fel de floricele)

Un crab pustnic (Clibanarius tricolor). Asta e activ mai mult noaptea, ziua isi intepeneste intre doua pietre cochilia aia de melc in care locuieste si se ascunde cu totul in ea.

Un "dragonet" (Synchiropus stellatus), un pestisor foarte mofturos si greu de intretinut de felul lui, dar eu am avut noroc de un exemplar adaptat la traiul in captivitate
Aveam si eu un amarat de caras auriu si a mierlit-o Si ce frumos se facuse
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum