Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

b 27 lju
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Actually sunt co-propietar cu prietena mea, care detine mult mai mult din masina asta decat mine... dar iata de la ce a inceput...si la ce a ajuns:

Nu va asteptati la tuning exterior...imi place masina stock...

A avut si o perioada intre acestea 2 in care a fost la tinichigerie dar nu am facut poze...mare diferenta nu este intre atunci si acum...dar nici nu vroiam sa fie

poze aici frumoasa masinuta so stapanesti sanatos. dar volanul ala sport nu e cam sus cumva? BA DA... dar m-am obisnuit cu el...este axul ceva mai lung decat ma asteptam...dar macar nu mai invart covrigul atat de mult ca inainte si nu ai sanse sa iei cu tine butoanele din bord la un viraj mai aprig....incearca sa faci o protectie la ax din ceva burduf... ma gandeam la asta (fortzat ce-i drept) ca prietena mea ma bate la cap sa ii pun ceva la ax...doar ca nu am gasit materialul necesar...

azi am schimbat si bordul superior...am pus unul necrapat...

problema cea mai mare e ca in curand isi ia si prietena mea carnetul si nu o sa vada turometrul...eu m-am obisnui cu masina chiar daca are motor schimbat (are motor 1300 franta)
Acum am probleme cu farul dreapta nu se aprinde faza scurta si imi arde becurile...dar culmea...faza lunga se aprinde chiar si dupa ce mi-a facut becul ca un balon...

plus ca am o alarma stupida la care nu stiu cum se pun firele la butoanele din portiera...se inching atunci cand alarma este DEZACTIVATA...si chiar daca deschid portiera tot nu suna...in fine...probleme de electrica la care ma pricep NU...

in rest nu am de ce sa ma plang, motorul vechi a consumat cam 1.5 litrii de ulei pana la munte si inapoi (cca 300 Km)
BANDITU a scris:frumoasa masinuta so stapanesti sanatos. dar volanul ala sport nu e cam sus cumva?

Eu am o "problema" personala cu volanul ala...ma irita la culme Mult prea sus pentru mine...

Ii facem noi ceva pana la urma... creste sau ingrasa-te si rezolvi problema... decit sa-ti apuci degetele in butoane mai bine asa sus dar daca nu-ti place taiem ,strunjim si sudam iar hehe...vorbeste cu dalilla ) ca pe mine nu ma deranjeaza atat de mult Bre, e putin cam inalt volanul dar nu te gandi la inca o sudura acolo. Mai bine ii pui niste distantieri si il lasi mai in jos cum a facut B-22-GIL; arata si bine, si este si foarte ergonomic in nici un caz nu ma gandeam la taiat si sudat...prefer sa fie solid decat sa ma trezesc cu el in mana

asa cum e facut e bine...si nu ma deranjeaza deloc...m-am obisnuit cu el... Mey, voi vreti sa faceti asa ceva: http://picasaweb.google.com/autorallyro/CVCRCamplung/photo#5061797881071757602 Pune bre volanul de oltcit la locul lui,te chinui cu suduri si burdufe.
Off-topic
Nenea Cristi ma omori! Alta masina nu gaseai si tu de pozat. Imi pare f rau ca n-am apucat sa ajung la raliu,mi-as fi dorit tare mult.
BoogY a scris:Nenea Cristi ma omori! Alta masina nu gaseai si tu de pozat. Imi pare f rau ca n-am apucat sa ajung la raliu,mi-as fi dorit tare mult.

Scuze de off topic. Nu eu am facut mey pozele. Aia de la autorally. Daca ai vrut sa vii doar pentru Focusul lui Baldescu, nu ai pierdut mare lucru. Merge destul de execrabil. Dar arata de intepenesti (deh fosta WRC ). Oricum Puiu Rusu cu VW Golf III Turbodiesel 190CP rulz
BoogY a scris:Pune bre volanul de oltcit la locul lui,te chinui cu suduri si burdufe.
Off-topic
Nenea Cristi ma omori! Alta masina nu gaseai si tu de pozat. Imi pare f rau ca n-am apucat sa ajung la raliu,mi-as fi dorit tare mult.

Nu ma dau prea mult in vant dupa volanul lui original...este cam marisor...asa cu asta parca am un control mai bun al masinii...sau it's all in my head...in orice caz...imi place

Si trebuie sa recunosc ca imi place si look-ul lui Saracutul RM a ramas doar cu sistemul franei de mana si cu cel al rotilor din fata care va fi schimbat in curand (se va monta de oltcit cu etrierii si discul la cutia de viteze nu la roata)

in rest...motor 1.3, Set motor nou...
CV 5 trepte ro pinion a 5 a de nova

urmeaza geamuri electrice daca gasesc motorase pe undeva...
si tot nu am gasit ceva sa pun pe axul ala de la volan arata ca un falus cu o roata in varf.... hai sa mai updatez si eu ceva despre porcusorul asta:
Cutie de viteze 5 ro cu pinion de nova pe treapta a 5 a
o combinatie la motor intre bloc si carb de 1.1 si set motor de 1.3...
si cel mai important ca am fost intrebat de cateva ori radiatorul suplimentar pt ulei (ca cel al lui pupa) care poate fi achizitionat de la racingnick la o supa aproximativa de 8.5 milioane pretul total (pret din catalog +19% tva)

si se simte diferenta mai ales in traficul din bucuresti. O alta intrebare este ce fac iarna, instalatia are termostat, astfel doar cand uleiul are o anumita temperatura va deschide si circuitul suplimentar...

in rest mai nimic, sistem de franare de club cu fuzete de rm (jenti de dacie pe ea), frana de mana pe spate (calin stie )...in ret nimic deosebit...si pana acum masim ce am mers cu ea la croaziera este 170-175 km/h constanta -bucuresti cu un consum neglijabil...(intre 5 si 7 %)

si cam atat...revin cu noutati daca imi amintesc Daca tu ai mers cu 170 si consum de 7% eu sa mor de nu-mi pun nu un carb ci 4.Eu sub 15% la 160 n-am scazut pana acum....
Pune si matale poze cu interiorul si exteriorul,sunt curios cum a iesit folia aia:). 170km/h = ~4300 ture ...drum bucuresti contanta cu 35 litrii
folia a iesit ca draq pt ca in masina inainte am transportat un catel...si bineinteles fiind vara...naparlea...asa ca intre folie si geam...am fire de par...sa o tin pana iau alta si o schimb, in rest...nu cred ca isi da seama politia ca am folie
e chiar ok

o sa pun si poze maine daca nu uit sa fac ) Foate tare,eu cu 30L Gpl am reusit doar 177km dar blana.4300rpm la 170 nu e rau deloc,eu am spre 5000 la 170. hehe pai la asta foloseste pinionul ala de nova (dar pana ajunge la viteza dorita este posibil sa fi ajuns tu la destinatie ) cam asa e acceleratia in a 5 a la mine) merita schimbat doar daca stii ca e lung drumul Consum de 7% la 170km/h...sunt impresionat, socat si nedumerit. Mama. Eu cu pinionul de nova am scos consum de 6 undeva pe la 140km/h viteza de croazier de o saptamana am bagat iar la vopsit masina...cateva poze cu ea inainte de aranjare

http://img9.imageshack.us/gal.php?g=2602091732.jpg

saptamana viitoare urmeaza si poze cu ea vopsita

si poze mai vechi cu ea ca vad ca nu mai merge linkul de la primul mesaj

http://img13.imageshack.us/gal.php?g=img1241.jpg ia uite ce i-ai facut,ai stricat-o de tot,i-ai dat bani sa ti-o "aranjeze" asa?

spor la treaba si nu ma uita cu alea!!! Imi place Oltcit-ul tau .Succes in continuare cu el. Cu ce marca de vopsea ii dai? nu am idee...am incredere in el si imi zice dupa aia...mi-a aratat doar nuantele si am ales una GATAAAAA
am luat masina de la vopsitorie, urmeaza sa pun chestii pe ea, poze dupa ce termin cu ea intreaga, momentan am cateva poze cu ea de la vopsit si cu minimul necesar sa pot sa circul pe strada:)

urmeaza sa pun stopurile si amortizoarele mai tarziu in cadrul zile de azi si dupa aia iar poze poze poze

http://img212.imageshack.us/gal.php?g=img1911.jpg

si stopurile"

Recall, ma scuzi de off-topic, dar sunt foarte curios de unde pot procura un set de astfel de triple, si la ce pretz.

P.S: Mashina a ieshit super. Ashtept sa o vad intreaga.

Multumesc anticipat,
Gheko. Iar ma? N-ai mai vopsit-o acum 2 ani? Iesise rugina la suprafata si o pregateste de drum
Gheko, Recall a dat 160 de lei pe stopuri [nu stiu 100% exact suma] ii dai stopurile si ti le da cum sunt in poza.
Bai Recall, in primele poze vad ceva de genul unei folii pe geam, care-i vopsita, dar la bloc acolo, in parcare, se vede ca nu mai e folia si geamu tot vopsit e... pana la urma ti-a facut si geamu alb?
Si... se vad spoilerele Cat de frumos arata Imi aminteste de bestia mea...asa arata si ea odata ca niciodata. frumooooooooos
7thRaven a scris:Iesise rugina la suprafata si o pregateste de drum
Gheko, Recall a dat 160 de lei pe stopuri [nu stiu 100% exact suma] ii dai stopurile si ti le da cum sunt in poza.
Bai Recall, in primele poze vad ceva de genul unei folii pe geam, care-i vopsita, dar la bloc acolo, in parcare, se vede ca nu mai e folia si geamu tot vopsit e... pana la urma ti-a facut si geamu alb?
Si... se vad spoilerele

) dupa cum te-am lamurit la telefon, aia este o punga sa nu intre vopseaua in masina atunci cand o vopseste nu are geamuri deloc in poze.

si stopuri, pe Iuliu Maniu este un magazin dupa Apusului pe drumul spre A1 pe dreapta (este un magazin mic langa o intrare in scara de bloc, magazinul are o usa de metal si multe stopuri in geam), pretul este 160 ron cum a zis si corbu' si te duci cu niste stopuri carora vrei sa le folosesti lampile si restul il lasi pe el, platesti in avans, iti da chitanta si te cheama peste 1-2-4 zile depinde de cate comenzi are. Intreaba de materiale ca pe mine m-a intrebat ce fel de material sa foloseasca, exista si posibilitatea sa fie clare clare (adica plexiglass transparent 100%) sau rosu sa mai stiu eu ce va place

apropos pretul e 160 ron ambele nu unul.

in rest cu bari si alte chestii...urmeaza ca azi am pus ce mai puteam sa pun pe ea cat sa nu o ploua inauntru

si dap, am vopsito acum 2 ani dar cum a zis si corbu'...era deja iesita rugina pentru ca a fost "bun" tinichigiul )

a corbule...daca vrei sa vezi barile de trs...vezi ca in una din poze se vad in masina pe bancheta din spate (poza aia in fata blocului) Frumos! Bafta in continuare!
Tot cutia cu pinion de Nova o sa folosesti? dap m-am inteles foarte bine cu ea pana acum nu a facut nici o problema si imi place cum merge Pai la poza aia ma refeream bre.
Ce ziceai, ca poti sa faci si alta culoare stopurile? Frumoooos...! Trebuie sa fac si eu in curand chestia asta, ca la mine s-a matuit vopseaua. Plus ca pe unde a fost sudata a cam iesit iar rugina.

Vad ca ti-ai facut si stopurile. Misto. Vin si ale mele la rand, da' le pun abia dupa ce o sa fie vopsita. Vad ca au mai saltat preturile... sau ti-a si montat geamurile in banii astia?

Iar amortizoarele seamana destul de bine cu Sachs-urile pe care urmeaza sa le pun pe spate.

Hint 1: La pragurile alea merg si o pereche de aparatori de noroi la rotile fata. Din alea universale, de cauciuc.

Hint 2: la vopseaua asta nou-nouta ar fi mers si-un buson misto la benzina. De-ala de care caut si eu. sunt aparatori noroi noi, de OLTCIT, cu sigla OLTCIT sau CITROEN, la TM sau la Craiova...undeva la 20lei/set fatza, 20lei/set spate... Se gasesc si pe-aici prin Bucuresti, de exemplu la Cora. Sau in Vitan. Sau la marea majoritate a magazinelor de piese auto. vezi ca am dat edit...

vroiam sa zic aparatori de oltcit, stock... cu sigla oltcit sau citroen, sau fara sigla... Stopurile se pot face orice culoare pe care o are omu' la plexiglass...se poate intreba, se pot face 100% rosii sau mai stiu eu ce culoare mai vreti Bre, am incercat sa te sun acu' dar mi-a raspuns o voce de copil... da-mi si mie pe personala un numar de telefon la care sa te gasesc, ca vad ca nu functioneaza cu numarul de sub avatar. Sau intra pe Mess. Daca ai timp. asta este ea cu bara in fata montata http://img147.imageshack.us/img147/9923/img1952g.jpg Bre, ti-am zis, ii micsoreaza botu Sa vedem luni cum o arata lasata. Recall daca ai nevoie de becuri rosi (nu vosite, gata facute...) sa-mi spui! cu leduri sau normale? Aaa, stiu 1000000% de normale si 99,9 % ca si cu leduri. De care vrei?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum