Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Rovignete
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ce tarife sunt la rovignetele de o zi , sapte zile , o luna...?Imi expira rovigneta , si as dori sa vad daca este rentabil sa mai cumpar sau nu , pe un an intreg. Pe un an la oltcit e cam 80 si ceva de lei..deci..se merita..scapi de batai de cap.. eu am dat 96 lei acum 2 luni... Bună,
Nu se poate! 96 este prea mult! Costul este în euro și din câte știu eu pentru tot anul se ia ca referință cursul din luna octombrie a anului precedent! Eu am platit 85 ron. Și euro a tot scăzut!
Cu stimă, 92,52 lei la 16.03.2007 la Posta Romana. Bună,
Și să ținem seama că motanu are tereseu, deci motor mai mare!
Cu stimă, 94.38 lei 28.03.2007...la posta romana... Nu conteaza marimea motorului,ci grupa de poluare in care se incadreaza.

non euro,euro 1 ,euro 2 >

Degeaba ai motor euro 4 ca vei plati aceeasi suma cu cel care are euro 2,pana aici este plafonul. Corect Eu mi-am luat de la PetromV rovinieta cu 99,80 pe 10.05.2007 pentru motor 1.3 trs.
mariuss a scris:Nu conteaza marimea motorului,ci grupa de poluare in care se incadreaza.

non euro,euro 1 ,euro 2 >

Degeaba ai motor euro 4 ca vei plati aceeasi suma cu cel care are euro 2,pana aici este plafonul.

nu as crede asta...euro3 si am platit 60 si un pic pe tot anul... Deci plafonul e euro 2 + .De aici in sus (inclusiv euro 2)suma de platiti e aceeasi ,indiferent ca ai euro 3,4,5,7. 85 ron de la petromv militari Destul de mult ... am verificat-o si eu pe a mea ... in iunie iar trebuie sa arunc bani in gropile din Romania
B 42 GCL a scris:85 ron de la petromv militari

Parca tu ai motor de 1.1, ca tot de la ei am luat si eu rovinieta pentru a mea . Bun, dar întrebarea e: se poate face și numai pentru o zi, o săptămână, o lună... etc ? Da,se poate.Chiar azi am vorbit cu un amic care lucreaza la ARR.Daca nu uit maine imi voi nota tarifele ...azi nu am retinut mare lucru din ele... nu am dat azi de amic,dar promit sa nu ma las pina nu vin cu tarifele...
adrian-ar a scris:nu am dat azi de amic,dar promit sa nu ma las pina nu vin cu tarifele...

Asteptam cu interes! dragii mei puteti careva sami explicati care e smecheria cu rovineta platesti pentru poluare dar n-ai voie sa circuli pedrumurile nationale in orase colectezi noxele in punga Rovinieta e taxa pe drumurile din afara oraselor
http://www.rovinieta.ro/cui_ii_trebuie.htm a scris:Rovinieta trebuie procurata de toti proprietarii de masini care circula pe drumuri nationale
Teoretic, asta inseamna ca soferii care circula pe strazile unui oras sau pe drumuri inter si intrajudetene nu sint obligati la aceasta cheltuiala in plus. Practic, aproape toti posesorii de autovehicule vor fi nevoiti sa plateasca noua taxa. Este putin probabil ca aceia care au masina o vor folosi doar pentru a merge pana la intersectie si inapoi.
barutzu a scris:dragii mei puteti careva sami explicati care e smecheria cu rovineta platesti pentru poluare dar n-ai voie sa circuli pedrumurile nationale in orase colectezi noxele in punga

Iti explic eu .
Cand mergi cu Oltcitul in oras aerul este reciclat biologic de plamanii natarailor de pietoni.
La drum intins sint putini pietoni, acolo meriti sa platesti. asteptarea a luat sfirsit!

sau

alte informatii se pot obtine si la office@untrr.ro

numai bine! Mda... ma asteptam sa fie ca baza rovinieta pe 1 luna, iar pe ț luni sa fie țx1luna. Macar putem plati fractionat de acum incolo eu ma asteptam sa fie 3-4 zile minim....nu 7.oricum e bine si asa,decit nimic. masina mea are numere de ialomita pt ca nu este pe numele meu dar eu circul cu ea numai in bucuresti fara sa ies din oras. trebuie sa platesc neaparat rovigneta? Nu-ți trebuie rovignetă dacă nu ieși din oraș. multumesc! mi se parea inutil sa platesc daca nu folosesc drumurile din afara orasului cu aceasta masina.
oricum mi se pare aiurea sa platesc pt fiecare masina daca am mai multe. doar nu pot iesi cu doua in acelasi timp. ar trebui sa platesc una pe numele meu si nu pe seria masinii. pai, daca ai numere de ialomita si circuli in bucuresti, fara vigneta, organul are voie sa presupuna ca o folosesti pe drumurile patriei? ce zici? Bună,
Poate să presupună ce vrea. Trebuie să dovedească!
Și eu presupun că ăia din p a r l a m e n t și g u v e r n fură!
Cu stimă (excluzând personajele sus amintite),
danf a scris:Și eu presupun că ăia din p a r l a m e n t și g u v e r n fură!

Eu am certitdunea. La astia merge pe principul prezumtiei de vinovatie.
grx a scris:...organul are voie sa presupuna ca o folosesti pe drumurile patriei? ce zici?
Hotul neprins, e negustor cinstit . in primul rand nu te poate intreba de asa ceva atata timp cat te afli in oras. nu cred ca i s-a intamplat cuiva sa plateasca amenda pt ca nu avea rovigneta in oras. am zis numai, nu am dat cu parul. cum au inceput sa si/o ia in cap in ultimul timp...
cristi_s a scris:
danf a scris:Și eu presupun că ăia din p a r l a m e n t și g u v e r n fură!

Eu am certitdunea. La astia merge pe principul prezumtiei de vinovatie.

DOVADA! DOVADA! DOVADA!!! iaca ce zice dom' ministru

chestia cu procentul din pretul pieselor auto este 'cul'. Compania drumurilor Nationale nu va avea interes sa 'indrepte' gropile, asa ca mai multi pivoti/bielete /piese schimbate => venituri mai mari (apropo, cit primesc de la buget, pe linga banii din vignete?)

@ngravan> se pare ca au gasit o cale sa te faca sa contribui la Compania de Drumuri Nationale. O sa vina sa bage taxe si pe ce se cumpara aici pe forum Sa vedeti acolo, o sa apara un user care o sa anunte: AdyAero, ai luat piese in valoare de 100 RONi de la Xulescu, platesti 3% la impozit Stie cineva pe ce durate se poate plati rovigneta

Se poate plati de pe data de 18.10.2007 si pina la 31.12.2007
Laurentiu a scris:Stie cineva pe ce durate se poate plati rovigneta

Se poate plati de pe data de 18.10.2007 si pina la 31.12.2007

di cite stiu, se poate pe saptamina/luna/semestru/an
vezi pe la http://www.rovignete.ro/ Bună,
Laurențiu, sigur nu se poate plăti pe o perioadă determinată ci așa cum a zis grx.
Cu stimă,
grx a scris:vezi pe la http://www.rovignete.ro/

Am accesat si eu linkul asta cu o ora in urma dar mi s-a suprapus pe imagine o "publicitate" cu "S-a lansat cel mai mare forum si Blog Rovigneta". N-am reusit sa citesc nimic pt ca nu stiu cum sa scap de panarama aia.
danf a scris:Laurențiu, sigur nu se poate plăti pe o perioadă determinată

Stiu. Am aflat si eu accesind http://www.neamt.ro/Info_utile/acte/taxa_drum.php . As fi vrut sa iau o rovigneta pt 3 luni; cica asa ceva exista in schimb nu are valoarea calculata - deh, traim in RO .
Valabilitate rovinieta
Atat pentru utilizatori romani cat si pentru utilizatorii straini tariful de utilizare se poate achita pentru perioade de valabilitate de 7 zile, 30 zile, 6 luni si 12 luni de la data declarata (roviniete cu valabilitate de 3 luni nu pot fi eliberate deoarece pentru aceasta perioada de valabilitate nu este prevazut tarif in legislatia in vigoare).

Am sa iau una pt 7 zile (3 Euro) sau una pt o luna de zile (6 Euro).
Acum mai pun o intrebare : In suma asta, intra sau nu TVAul, caci n-am gasit nici o explicatie in sensul asta si n-as vrea sa fiu luat de fraier de unii de la posta sau de la benzinarii A dat acuma la stiri, cica rovigneta pentru non-euro, pentru 12 luni va fi 48 de euro Nu stiu cat o sa fie, cert e ca eu pentru 1 luna(30 zile) am platit 19.60 lei. Dar prefer modul actual, nu ies asa des in afara orasului, iar daca se intampla sa ies iau atunci. Imi vine mai usor sa dau 20 ron odata la 2-3 luni cand am drum/drumuri in afara decat sa dau 80-90 si sa fac 5 iesiri in afara orasului. Sunt multumit ca pot sa platesc si pentru perioade mici de timp, ca despre starea drumurilor nu mai sunt multumit din 2002. rovineta ca rovigneta...dar le RCA-uri ne ard astia!
Iulius_je a scris:A dat acuma la stiri, cica rovigneta pentru non-euro, pentru 12 luni va fi 48 de euro

dap, si asigurarea pe un an o sa ajunga pe la 100 euro. minunat... FIERBINTE!
http://www.andnet.ro/comerciala/inforovi.pdf
cred ca se adauga si TVA
acum se anunta cresterea preturilor la stirile de la ora 0.000. Titlul stirii: 'masina, un lux' up...ptr bibi.

sanatate! Proiect de lege: incepind cu anul 2008, taxa pt drumurile publice va fi cu valoare UNICA indiferent de "euro" 1; 2; 3; 4 etc. Sa-si %^$% *&%^^% *&^*&^ rovignetele. Pentru asta am dat eu bani? Opera unei sosele(cica) acu o ora, platite de noi, si prin rovignete:

Parcari nu mai platesc demult, nici amenzile de parcare. La ghena le e locul. De acum, nu mai platesc nici rovignete!

Cu valoare UNICA sau nu, ne rupem masinile pe soselele platite de noi, de nu stiu cate ori. Ca la noi, la nime' ce patisi bre? ai plecat la schimbat borduri?

ai nevoie de janta?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum