Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Rovignete
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Nu a fost bordura ci un ditamai crater nesemnalizat, ne nimica. Era bezna, mergeam incet cu faza scurta cu vre-o 50-60(erau curbe) deci neatent si facu' BUM de am crezut ca mi-a zburat toata suspensia. Janta arata dupa cum vezi, unde e urma aia de frecare nu a incaput de pivotul superior (al meu e mai smecher, cu vre-o 4mm mai inalt decat originalul) si cauciucu explodat, sfartecat in vre-o 5 locuri.

De era bordura, ma injuram pe mine, nu rovigneta

Cauciucuri si jante mai am, trebuie doar sa le duc la asamblat. bine ca sa terminat asa ,fara avarii mai grave...in cazul in care nu aveai rotii,facem pe moshul ptr tine. iac-asa, de veselie...ca tot tre sa imi iau rovinieta peste vreo 2 saptamani, hai sa va binedispun:
http://www.andnet.ro/comerciala/inforovi.pdf

asadar, pt un oltcit mama ei de rovinieta ar fi 40 de euro pe an, si jucandu-ne cu metodologie de calcul aflam ca ar fi 40X3,7246 (cursul din penultima zi lucratoare a lunii anterioare) = 148.99RON

o...viata-viata.... e adevarat sau pacaleala..asa ca la inceput de sezon...vor astia sa bage din nou rovigneta in pretul carburantilor sau vor doar sa mascheze o scumpire a acestora?
adrian-ar a scris:vor astia sa bage din nou rovigneta in pretul carburantilor sau vor doar sa mascheze o scumpire a acestora?

ambele amindoua. mai era o taxa de drum in pretul carburantului, de pe vremea cind era basescu la trasnporturi. sau s/a scos? oricum, sa/i "fugareasca cainii" ca am dat in niste gropi nesemnalizate si am impresia ca tre' sa umblu pe la amortizoare
adrian-ar a scris:vor astia sa bage din nou rovigneta in pretul carburantilor

Damn... eu am platit rovigneta doar odata, dupa care nu am mai platit in veci... Mi-am distrus 3 roti (jante +cauciucuri) pe soselele patriei... M-am gandit ca daca tot nu repara ei drumurile de banii aia, atunci retin eu banii pentru jante si caucioace Deci si prin urmare de acum voi plati drumurile prin benzina si rotile tot eu... romania sa traiesti... sau nu... stie cineva cat ajunge rovignieta pentru un oltcit ..s-a modificat sau costa 40 euro pentru un an ..ca trebuie sa o platesc ..si unde anume e cel mai bine sa o platesti?
mario_bc a scris:stie cineva cat ajunge rovignieta pentru un oltcit ..?
http://www.rovignete.ro/roviniete-online.php
Laurentiu a scris:

Detalii la: www.roviniete.ro (sau www.rovignete.ro).

Cu toate ca din cand in cand apar niste stiri controversate, daca trebuie cumparata rovinieta sau nu, eu am platit prin banca in contul unei firme din Cluj Napoca, conform indicatiilor de pe site-ul susmentionat.

Dupa cateva zile rovinieta mi-a fost trimisa prin posta (rapida).
Szente Sandor a scris:
Laurentiu a scris:
...eu am platit prin banca in contul unei firme din Cluj Napoca...Dupa cateva zile rovinieta mi-a fost trimisa prin posta (rapida).
Platita la Posta RO, intri in posesia ei imediat dupa plata. si in statiile de carburanti MOL,OMV,Petrom...nu e mare inginerie sa iti procuri robineta.. Am vazut pe rovigneta.com ca pe o luna rovigneta e 26.04lei. La asta se mai adauga si tva? Intreb ca de fiecare data cand am platit rovigneta (la OMV) plateam mai mult decat scria pe net ca ar costa.
CristiCiju a scris:Am vazut pe rovigneta.com ca pe o luna rovigneta e 26.04lei. ... (la OMV) plateam mai mult decat scria pe net ca ar costa.
E calculata la pretul EURO. Iti face paritatea pe loc, cel putin la Posta RO asa am platit (fara nici un adaos sau TVA). Hmm... Inainte de Craciun am platit pe o luna 30 si ceva de lei. Presupun ca nu s-a ieftinit intre timp. Maine merg la posta sa platesc. Poate e mai ieftin... ...depinde de cursul ron-euro din ziua respectiva. am fost la o benzinarie rompetrol sa iau rovigneta si mi-au spus ca de anul acesta se da doar pe un an si nu mai este diferita in functie de poluare. Este adevarat? Pentru ca mie imi trebuie doar pentru o zi sau saptamana, ca nu ies din Bucuresti si nu prea as da un milion si pentru un an degeaba. da, este adevarat. asa mi-am luat si eu de la posta. tot pe un an.
adica ... io vroiam pe 6 luni si nu mai exista.
chiar de 1 zi nu stiu nimic... cand am facut actele masinii adica prin februarie ,desi erau scumpite rovignetele am putut sa-mi iau pe o saptamana doar dar cine stie,intre timp s-au sucit...desi mi se pare ABERANT sa fii obligat sa platesti un an de zile daca iesi cu masina de doua ori in acel an,dar cum traim in romania nu ma mai mira nimic azi mi-am facut rovinieta la posta, am dat 104 RON pt.un an si aveau si pe o luna sau o saptamana(pentru autoturisme) iar pt camioane se poate face si pe o zi, asa mi-a zis oficianta Nu exista rovigneta pt 6 luni de zile. multumesc, deci ma duc la posta. Cat costa rovigneta la Oltcit pentru o saptamana? Stiu ca s/a mai discutat de spre rovigneta si topicul e vechi, dar stirea e destul de calda Rovinieta electronică de la 1 august, șoferii fără dovadă vor plăti amenzi și despăgubiri La astuparea gaurilor in mod electronic, nu s-au gindit Si noua cine ne da despagubiri pentru toata bucsaraia distrusa si pentru pivotii facuti franjuri in gropi??? pai stai sa vedem cum se rezolva cu procesele. parfa pe un forum peugeot sau pe la altii era scris de cineva care se judeca cu CNADNR pentru masina rupta. Daca exista precedentul, pe urma poate fi mai usor. Va rog sa-mi spuneti si mie daca imi trebuie rovinieta ca sa ajung cu masina pana la metro-delphi ?Ms
bytzu1 a scris:...imi trebuie rovinieta ca sa ajung cu masina pana la metro-delphi ?Ms
Daca iti calca cauciucul pe un DN, iti trebuie rovinieta. Teoretic..............da.Practic...................inca nu cred ca au pus si camere de supraveghere ca sa iti poata citi numarul si apoi sa vada daca ai asa ceva. nu peste tot , inca Noi Romanii platim accize si alte taxe care sunt in pretul benzinei, platim TAXA DE DRUM proportionala cu cati bani dam pe benzina... si mai platim si Rovinieta. Unde merg banii astia, e greu de spus. Teoretic ar merge pentru intretinerea drumurilor. Practic toti banii se aduna la Bucuresti, si aia... istetii, decid efectiv in ce drumuri se ingropa banii.

Eu as vedea asa. Daca eu cumpar benzina din judetul Brasov, inseamna ca am circulat pe acele drumuri, deci parte buna de bani sa ramana acolo. Daca circul prin Bucuresti, inseamna ca am nevoie de drumuri bune aici, pentru ca aici circul. Daca ajung prin Botosani, atunci.. daca tot am alimentat de-acolo, banii din taxa de drum pe care am platit-o de nevoie in pretul benzinei, sa ramana sa se faca drumurile acolo.
Ok, o cota parte, restul nu au decat sa ii bage in asa zisele proiecte de interes national, adica in autostrazile astea care sunt un fel de gauri negre.

Si daca tot sunt bani publici, adica o tara intreaga cotizeaza, plateste acesti bani, e firesc sa se stie ce se fac cu ei. Deci sa fie publice toate proiectele si investitiile in fiecare judet in parte!
Dam acesti bani. Ni se iau acesti bani. Se promite ca raman undeva pe drumuri. Unde anume?

Spun asta pentru ca drumurile nationale din judet sunt ca vai de ele, nu s-a schimbat nimic de ani de zile, si sigur ca lumea e nemultumita. Uneori e enervant cand treci limita de judet, sa vezi ca asa subit, drumul e de cu totul alta calitate, si incepi sa apreciezi din nou placerea de a conduce...
DanH a scris:Teoretic..............da.Practic...................inca nu cred ca au pus si camere de supraveghere ca sa iti poata citi numarul si apoi sa vada daca ai asa ceva.

camera ...camera...poti sa ai neplaceri in urma unui eveniment rutier...(din cauza "robinetei")
Titus a scris:Dam acesti bani. Ni se iau acesti bani. Se promite ca raman undeva pe drumuri. Unde anume?

recent am auzit la radio, cum ca din banii de rovigneta pe 2010-2011, in loc sa se repare drumurile, se achita datoriile catre diverse firme(pentru lucrari executate anterior). Firme care apartin unor bastani ai drumurilor....

Asa ca in loc ca din banii stransi sa se faca drumurile, actualmente suntem nevoiti sa platim datoriile vechii administratii a drumurilor. din banu adunat de pe taxa de drum se fac drumurile . Acestea costa cu 50 la suta mai mult decat daca ar fi platite din fonduri europene . Cum in spatele firmelor tot strainii sunt ... Ponta deslusea lucrul asta pe Antena 2 . Mai usor se fura banu romanului de rand decat banu european .
DanH a scris:Teoretic..............da.Practic...................inca nu cred ca au pus si camere de supraveghere ca sa iti poata citi numarul si apoi sa vada daca ai asa ceva.

Din cate am vazut, au montat camere de acest tip pe ruta Bucuresti-Alexandria inca de la Craciun. Acum daca or fi si functionale..cine stie. Cert este ca sunt amplasate in interiorul localitatilor si sunt foarte usor de observat si evitat. Da. Sunt montate la Drăgănești-Vlașca dar nu sunt în localitate ci undeva la iesire(intrare) spre(dinspre) București.
Dacă mai eram copil cred că mi-ar fi facut o deosebita plăcere să le sparg cu praștia așa cum făceam cu becurile de la iluminatul public pe vremuri. De bile de rulmenti ma pot ocupa eu. Ești un drăguț, dar nu-i nevoie. Avem fabrică în oraș.
Încă mai funcționează. Cum scapă șoferii de plata AMENZILOR pentru lipsa ROVINIETEI
http://www.realitatea.net/cum-scapa-soferii-de-plata-amenzilor-pentru-lipsa-rovinietei-video_906435.html
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum