Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Moderatori
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
se pare ca dupa aparita clonelor moderator at nu o sa mai existe libertatea de exprimare dar o sa inceapa clone war partea 2

ps pe toate forumurile scrie asa gogu baboi moderator ,dan _opr moderator ,laurentiu moderator, caiboi nr1 la ban,lascu moderator la mistocareala ,eek genaral moderator la bascalie etc ,este o lipsa de respect pt toti forumisti ca x y si z sa faca niste abuzuri in spatele unui nick moderator at Lascu, nu sunt clone, sunt moderatori. Am explicat printr-un mesaj la administrative despre ce este vorba.

Va exista libertate de exprimare. Acesti moderatori nu pot modifica mesaje ci doar face observatii care trebuiesc respectate. Daca nu sunteti de acord cu ce a scris un moderator, trimiteti un mesaj privat catre Administrator. Nu spun ca moderatorii au intotdeauna dreptate, ei nu fac dreptate aici pe forum, ci atrag atentia. Dupa ce primesc o sesizare, decid daca observatia este intemeiata sau nu, si daca e cazul fac ordine in topic, stergand mesajele offtopic inclusiv mesajul moderatorului.

Scopul este sa avem cat mai putine interventii ale moderatorilor.
Tratati cu respect moderatorii, si nu trebuie sa va suparati daca vi se face o recomandare sau o observatie.

Bogadane, nu avem aici nici un razboi. Nimeni nu e in razboi cu tine, sau cu altcineva. Poate ideea nu pare stralucita, dar eu consider ca este binevenita.
Deci, lasa moderatorii in pace, si sa ne vedem de discutiile obisnuite, tehnice sau mai putin tehnice.
ok,dar mi-se pare lipsa de respect pt ceilalti sa se ascunda in spatele unui moderator at ,si pe alte forumuri sunt moderatori dar au nick+moderator Tocmai de aceea pe alte forumuri (vezi 4tuning) e atâta harababură, lipsă de respect și discuții fără sens. Părerea mea io am o parere ,tu ai alta si tot asa ,sa mai scrie lumea si v-om vedea Nu ma intereseaza cum e pe alte forumuri, cu atat mai mult cu cat pe acele forumuri exista anumite privilegii cu care nu sunt de acord...

Utilizatorii obisnuiti sunt utilizatori si atat. Chiar daca cineva e printre altele si administrator, si moderator, etc... ca utilizator are acelasi statut. Ceea ce el scrie, nu implica in nici un fel functia administrativa pe care o are, si are dreptul la opinii personale. Cand se cere interventia ca moderator/administrator, se detaseaza automat de utilizatorul care scrie in mod obisnuit pe forum, si judeca strict din acest punct de vedere. In plus nu i se permite sa participe la discutii din topice daca aceastea nu au caracter administrativ.

Aici nu avem membri privilegiati. Daca cineva e moderator, e privilegiat, e poate privit cu alti ochi, si nu mi se pare corect. Avem aceleasi drepturi si obligatii indiferent de functia pe care o mai indeplinim, de vechime, de grade sau mai stiu eu ce considerente.

Repet, moderatorii sunt supravegheati, au niste reguli precise, iar daca vi se pare ca nu au o atitudine corespunzatoare, trimiteti mesaj privat si am sa vad despre ce e vorba.
Stiu ca recomandarile si observatiile in general nu convin, chiar daca sunt intemeiate, si din accest motiv am recomandat intern sa se faca cat mai putine.

Sa ne vedem mai departe de forum, si sa nu consideram aprioric ca ni se incalca dreptul la libera exprimare.
bogdanlascu, putina atentie te rog si la mesajele private.

Faptul ca declari razboi Moderatorilor AT de pe forum, chiar si in mesageria privata, ar putea avea efecte nedorite pentru toti.
Daca doresti poti posta mesajul tau si aici, eu nu o voi face, pentru ca este o discutie privata, chiar daca deranjeaza.
Parerea mea este ca :" (atunci) cand se cere interventia ca moderator/administrator, se detaseaza automat de utilizatorul care scrie in mod obisnuit pe forum, si judeca strict din acest punct de vedere." este o chestiune relativa si asta depinde de temperamentul fiecarui moderator care va fi ales. Cercul de moderatori, banuiesc eu, va fi ales dintre cei pentru care administratorul are afinitati. Intr-un fel este firesc ca team managerul sa-si formeze echipa. Pe de alta parte rezolutiile moderatorilor pot fi subiective asa cum se mai intampla si cu cele ale admin-ului. A se vedea ce s-a intamplat in ultimele 2 ore la Motor cu Emirac. In loc ca moderatorul sa-i recomande sa schimbe tonul ii recomanda (?) sa-si mute postarile la vanzari. Si sunt convins ca ne mai vom intalni cu chestii inexplicabile.
Sincer, cred ca se va produce o schimbare de generatie pe forum in sensul ca cei mai in varsta cu experienta vor scrie cat mai putin pentru ca subiectele tehnice paradiscutate se reiau la nesfarsit, iar la capitolul "lupte libere" pe teme non auto subiectele vor deveni mai sarace de "teama" sanctiunilor . Emirac a fost atentionat chiar acum, iar acel topic ar avea nevoie de o continuare din partea ta (o rugaminte doar, pentru a lamuri initiatorul topicului). In plus, putina toleranta.
Multumesc inca o data.
comnean a scris:Parerea mea este ca :" (atunci) cand se cere interventia ca moderator/administrator, se detaseaza automat de utilizatorul care scrie in mod obisnuit pe forum, si judeca strict din acest punct de vedere." este o chestiune relativa si asta depinde de temperamentul fiecarui moderator care va fi ales. Cercul de moderatori, banuiesc eu, va fi ales dintre cei pentru care administratorul are afinitati. Intr-un fel este firesc ca team managerul sa-si formeze echipa. Pe de alta parte rezolutiile moderatorilor pot fi subiective asa cum se mai intampla si cu cele ale admin-ului. A se vedea ce s-a intamplat in ultimele 2 ore la Motor cu Emirac. In loc ca moderatorul sa-i recomande sa schimbe tonul ii recomanda (?) sa-si mute postarile la vanzari. Si sunt convins ca ne mai vom intalni cu chestii inexplicabile.

Părerea mea e că adminul își va alege moderatorii dintre cei care pot fi imparțiali, nu după afinități.
După cum a scris și adminul, posturile moderatorilor vor fi șterse dacă nu sunt imparțiale.
Am citit și eu topicul de la motor și am văzut că, după observația moderatorului, Emirac a lăsat-o mai moale.Probabil a fost doar o atenționare vis a vis de offtopic
Părerea mea pt cel de sus moderator at mi-ar place sa pot sa-ti spun pe nume dar nu stiu care din ei esti desi dupa tonul si cum scrii stiu ,pina spune fiecare cine este atunci cind posteaza sa-mi spui domnul lascu si daca este privata discutia care am avut-o las-o asa sau eu o sa ma aleg cu ban iar voi o sa faceti ce vreti pe aici ,mai sbtire cu tonul de mare sef ca nu ma impresionezi gogule sper ca nu te superi ca o sa-ti sau sa va spun gogule pina cand mesajele moderator at o sa fie semnate Daca tot discutam despre moderatori si sarcinile lor, ma gandeam acum ca o chestie. Pana la urma cine deschide un topic, ar cam trebui sa aiba grija de el, in sensul ca ar trebui sa dirijeze sensul discutiei. Adica cine a deschis topicul sa fie principalul moderator (figurat vorbesc) si sa ii atentioneze pe cei care bat campii. Pentru ca pana la urma cel care a deschis un topic doreste sa afle o informatie (de cele mai multe ori), asa ca ar trebui sa dirijeze discutia spre raspunsul dorit. Pana acum, cred ca singurul topic pe care se discuta doar la subiect e "Coltul pasionatilor de raliuri". Fara off topicuri si fara contre. glumesc, evident. Parerea mea este ca in regulament ar trebui specificat ca cine deschide un topic este raspunzator implicit de bunul mers al discutiei pe topicul respectiv. bogdanlascu, esti liber sa schimbi username-ul in domnul lascu sau orice altceva (asta este treaba Administratorului). Pana atunci, numele tau pe acest forum este bogdanlascu.
Nu consider deloc jignitor apelativul gogule. Faptul ca Moderatorii AT sint anonimi este alegerea Administratorului, nu a moderatorilor.

cristi_s, asta e o idee excelenta, insa din pacate, de multe ori initiatorul topicului nu poate dirija certurile spontane intre ceilalti useri. Insa ideea ca initiatorul topicului ar trebui sa fie mai incisiv este foarte buna.
Partea cu electromotorul s-a dezvoltat si cred ca este pe placul celui care a deschis subiectul.
Geani : iti respect opinia dar nu ma poti convinge ca:"Am citit și eu topicul de la motor și am văzut că, după observația moderatorului, Emirac a lăsat-o mai moale.Probabil a fost doar o atenționare vis a vis de offtopic ". Nu ma prind care este legatura atata timp cat unora li se spune direct in fata despre problemele pe care le creaza sau li se sterg topicurile. Oricum cred ca termenul de subiectivism nu te intereseaza atata timp cat poti crede ca cineva este perfect: "Părerea mea e că adminul își va alege moderatorii dintre cei care pot fi imparțiali, nu după afinități." Sau poate ca......cineva s-a simtit lezat ca ar putea plana asupra sa o boare de lipsa de impartialitate.
Indiferent de credem unii despre altii consider ca toti suntem oameni si putem gresi si mai ales este imposibil sa nu fim influentati si de afinitati.
Parerea mea!
Important este sa nu neporcaim la scena deschisa, sa nu compromitem munca altora samd...... Comnean, de ce am senzația că te iei de mine degeaba? Sau eu nu-mi pot exprima liber părerea Pur și simplu nu înțeleg ce-ai vrut să spui în mesajul stufos pe care l-ai scris Nu doresc sa fiu interpretat gresit nu ma iau de nimeni dar uite ce doream sa spun in mesaj:
1. Ca prima remarca a moderatorului la adresa lui Emirac mi s-a parut deplasata si greu de inteles. Era vorba despre modul lui de atac si nu de faptul ca avea ceva de vanzare. Asta cred ca intelegea oricine.
2. Nu pot crede in impartialitate 100%. Ex: pentru mine copilul meu este cel mai cel........ dar cred ca mai exista in lume milioane de copii mai .... ca al meu. Este un exemplu de partinire.
3. Acu' daca accepti am sa-ti pun o intrebare la care nu neaparat trebuie sa aflu raspuns. Daca ar fi sa jucam cald sau rece pe moderatori AT ti-as spune doar atat :"CALD". Sunt curios ce ai raspunde. Fara suparare. se pare ca mesajele mele iar dispar..................cred se v-a ajunge sa scrie pe forum doar moderatori at ,scrieti voi baieti
comnean a scris:Cercul de moderatori, banuiesc eu, va fi ales dintre cei pentru care administratorul are afinitati.

Daca pe timp de o saptamina s-ar face aici un topic cu vot pt alegerea "Moderator AT" Fiecare este liber sa propuna pe cine doreste (1; 2; 3 ..... n persoane) ca moderator si cu argumentele respective pt care poate avea functia respectiva. Dupa incheierea saptaminii, Administratorul isi va putea alege din cei votati, pe cei care indeplinesc criteriile stabilite de el. In felul asta, impacam si capra si varza . respect pt tataie, meriti sa fii unul din ei (in rest pustisme arogante .........fite de mari moderatori Comnean, te înșeli amarnic și e foarte rece
Sau ai uitat topicul Ce părere aveți despre femei?
Uită-te aici, la postul meu de la ora 10.45: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=126894#126894
Dacă tu crezi că pot fi în același timp și geani29 și moderator....
Păcat că n-am pus pariu, că dădeai un suc
bogdanlascu a scris:se pare ca mesajele mele iar dispar..................cred se v-a ajunge sa scrie pe forum doar moderatori at ,scrieti voi baieti

Lascu, ti-am sters mesajul pentru ca nu permit sa se vorbeasca asa pe forum. Exprima-te civilizat.
Inca ceva, fa bine te rog si nu le mai spune la moderatori "Gogule". Am cerut sa fie tratati cu respect, si daca nu te conformezi, imi pare rau. E atat de simplu sa vorbesti politicos.

cristi_s a scris:Daca tot discutam despre moderatori si sarcinile lor, ma gandeam acum ca o chestie. Pana la urma cine deschide un topic, ar cam trebui sa aiba grija de el, in sensul ca ar trebui sa dirijeze sensul discutiei. Adica cine a deschis topicul sa fie principalul moderator (figurat vorbesc) si sa ii atentioneze pe cei care bat campii. Pentru ca pana la urma cel care a deschis un topic doreste sa afle o informatie (de cele mai multe ori), asa ca ar trebui sa dirijeze discutia spre raspunsul dorit. Pana acum, cred ca singurul topic pe care se discuta doar la subiect e "Coltul pasionatilor de raliuri". Fara off topicuri si fara contre. glumesc, evident. Parerea mea este ca in regulament ar trebui specificat ca cine deschide un topic este raspunzator implicit de bunul mers al discutiei pe topicul respectiv.

Atunci cand am colorat mesajele intiatorului de topic, am specificat ca acesta va avea in anumite limite cateva drepturi, prin care va putea sa faca o oarecare ordine pe topicul lui. Imi e foarte clara ideea, dar trebuie ceva timp, pentru ca actiunile lor pot ridica alte probleme. Momentan nu am timp de asa ceva, dar oricum..... rog utilizatorii sa respecte in limitele bunului simt solicitarile proprietarului de topic. Acesta imi poate solicita ajutorul atunci cand apar probleme.
Deci, asa cum a zis si Cristi, proprietarii pot sa incerce intr-o anumita limita sa mentina ordinea pe topicul lor...
[quote="AdministratorInca ceva, fa bine te rog si nu le mai spune la moderatori "Gogule". Am cerut sa fie tratati cu respect, si daca nu te conformezi, imi pare rau. E atat de simplu sa vorbesti politicos.[/color]

...[/color][/quote]
este foarte simplu sa vb politicos dar cum sa le spun? domnule moderator at? era mult mai simplu ca acesti moderatori sa abe un nick si sa-si asume o responsabilitate ,daca au calitati pt asa ceva,nu sa stea ascunsi in spatele moderatorului at si sa scrie ,parca sunt niste copii speriati care stau ascunsi dupa fusta mami ,scuze pt ca i-am facut "gogule"
Administrator a scris:
Atunci cand am colorat mesajele intiatorului de topic, am specificat ca acesta va avea in anumite limite cateva drepturi, prin care va putea sa faca o oarecare ordine pe topicul lui. Imi e foarte clara ideea, dar trebuie ceva timp, ...

Dap, stiu, imi aduc aminte, dar parerea mea este ca multa lume nu stie ca din postura de initiator al topicului poate sa ceara un anumit mers al discutiei si ca poate sa il "traga de urechi" pe cel care o ia pe aratura. De aia ma gandeam ca ar fi util de specificat in regulament, asa cum am scris mai sus. Plus ca ma gandesc ca ar fi si o chestie psihologica, cel care ar deschide un topic ar fi mai atent la mersul discutiei, daca stie ca se pot lua masuri daca discutia o ia pe aratura.
Despre impartialitate, parerea mea este ca nu poate exista, cum am mai zis, suntem oameni, nu roboti, asa ca subiectivism exista in absolut orice. Asa ca mi-e perfect egal cine va fi moderator, atata timp cat treaba va merge bine. Deocamdata polemizam. Noi si cu aia de la talk showuri pe la tv. Parerea mea (a nspe mia oara am zis-o, sper ca d a reiesit in context ). Si eu zic ca o moderare pe fata e mai ok, e asa mai ca intre cunoscuti. Nu e rea nici ideea lu' tataie .
Bre, nici mie gogule nu mi s=a parut naspa, poate pe moderator chiar il cheama gogu tataie pana acum esti singurul cu voturi pt moderator

ps este bine asa moderatorule at?
cristi_s a scris:
Administrator a scris:
... intiatorului de topic, am specificat ca acesta va avea in anumite limite cateva drepturi, prin care va putea sa faca o oarecare ordine pe topicul lui.

...din postura de initiator al topicului poate sa ceara un anumit mers al discutiei si ca poate sa il "traga de urechi" pe cel care o ia pe aratura.
E buna ideea asta dar asta va duce pina la urma ca fiecare utilizator ce are o problema si care a mai fost discutata de zeci de ori dar omul nu are timp sa citesca din urma, sa deschida un nou topic. Astfel vom avea la fiecare sectiune, topicuri cu acelasi subiect dar deschis de fiecare utilizator in parte. Pai nu cred ca e nimeni atat de drastic incat daca vine altcineva pe acelasi topic si zice "am si eu o problema asemanatoare" sa il dea afara in suturi (la figurat evident) zicand "bai, aici e jucaria mea, ia du-te tu la scara ta". Plus ca daca ar fi mai putin off topic, discutia nu ar avea multe pagini, in momentul in care initiatorul topicului gaseste solutia, altcineva poate continua de acolo cu probleme asemanatoare. Nu stiu daca sunt foarte clar in exprimare, la ora asta si la caldura asta mi se cam topesc creierii. bineinteles vorbesc aici in ideea ca lumea respecta si cunoaste regulile forumului.
cristi_s a scris:Pai nu cred ca e nimeni atat de drastic incat daca vine altcineva pe acelasi topic si zice "am si eu o problema asemanatoare" sa il dea afara...
Cristi, nu e vorba de datul afara ci de faptul ca fiecare ar dori sa-si modereze topicul propriu => topicuri multiple deschise de tot atitia useri dar cu acelasi subiect.

P.S. Sper sa nu mi se spuna iar ca vreau sa am ultimul cuvint.
AdyAero a scris:Sper ca are sare destula ...

super tare bre ar mai fi o solutie...dar imposibila si dupa ce o zic cred ca tre sa ma duc si io sa crosetez ceva... sau sa fac ceva de mancare. :
ce-ar fi sa avem toti bun simt...si sa-l si folosim...poate asa nu ar mai fi nevoie nici de moderatori si nici de interventia nimanui.
desigur este aberant ce zic ma scuzati da simt nevoia sa fiu bagat in seama merita incercat Uneori spiritele se mai incing, e greu sa te intelegi pe un forum, mai ales cu oameni pe care nu ii cunosti, sub palaria anonimatului. Bunul simt intr-adevar primeaza, dar uneori e vorba doar de o neintelegere si atat.
De aceea exista cate un moderator, iar in cazul forumului oltcit.ro nu are nici un drept in plus, decat faptul ca mesajul sau are o alta culoare. In afara de a da sugestii cu alta culoare, altceva nu face, asa ca nu e nici un motiv de cearta.
Geani, sucul (sau berea) o pot da cu placere oricand. Daca tineam prinsoarea si evident daca-l pierdeam iti primeai sucul. In rest nu citesc acea statistica si nu mi se pare nici nostim sa fie copiata pe forum intr-un topic.
Cat despre topicul : " Ce parere aveti despre." si acuma am un gust amar. Cand imi amintesc cum imi dispareau posturile si cum am luat si ban! Comnean, eu am făcut referire la topicul de la Online pentru că întâmplător, apar conectată și eu și Moderator AT, deci n-am cum să fiu moderator, așa cum bănuiai tu. Ipotetic, dacă pariam, pierdeai sucul
Cealaltă trimitere, la topicul " Ce parere aveti despre...." n-a fost făcută cu răutate la adresa ta și nici nu m-am gândit la banul luat, ci ca apropo la firea mea Dacă tu crezi că pot fi imparțială prin natura mea, rog adminul să mă facă moderator. O intrebare pentru Administrator: cati moderatori AT sunt? 2? 5? 10?
Iar ca raspuns pentru geani29: nu erai atunci logata ca Moderator AT Pot sa va spun ca echipa de Moderatori AT este o echipa in care am foarte mare incredere, si pot sa garantez pentru fiecare dintre membri. Nu e batuta in cuie, se mai pot face mici modificari, dar eu zic sa nu va faceti probleme, ca sunt persoane cu atitudine, bun simt si moralitate.

Geanina nu este in echipa, desi cred ca s-ar descurca bine. Deasemenea consider ca foarte multe persoane s-ar descurca cu succes, ba chiar cu mult succes, dar in stadiul actual al forumului cred ca sunt suficienti moderatori.

(Comnean, pe acel topic ti-am sters un mesaj in care te-ai exprimat jignitor, iar apoi ai inceput sa faci un anume tip de bascau la adresa mea. Ti-am sters si acel mesaj, dar ai continuat cu altul, la fel de ofensator. Atunci ti-am dat un ban mai lung ca sa te linistesti. Imi pare rau. Asta e.)
Interesantă discuție.

Evident acest anonimat al moderatorilor nu va liniști spirite, dimpotrivă. Un moderator ar trebui să aibă un cuvânt greu, și la propriu - administrativ - și la figurat - adică să știe să-și câștige respectul.

Evident, pe ici pe colo vor exista reacții subiective, chiar și Solomon era subiectiv o grămadă.

O (una bucată ) reacție subiectivă va scădea respectul acordat tuturor moderatorilor - în masă, tocmai pentru că nu știi cu cine din ei ai de a face - deci este o greșeală după mine să se folosească un singur nume pentru toți moderatorii.
Bastos a scris:...adică să știe să-și câștige respectul...

Bună,
Respectul este câștigat de Administrator! Moderatorii sunt doar uneltele sale! Deci a acorda respect unui Moderator este la fel cu a acorda respect unui Administrator. De aceea este și impersonal. Deoarece nu reflectă atitudinea personală a celui cu rolul de moderator ci atitudinea Administratorului.
Părerea mea!
Cu stimă, Dă-mi voie să te contrazic un pic, de dragul discuției:

moderatorii nu sunt niște comentatori de presă care îi citesc adminului
ce se mai scrie pe forum - vizavi de cei care se plâng că unele chestii
care ar trebui penalizate sunt de fapt ignorate, nici un admin atomic din
lume nu are cum să-și citească forumul cap coadă în fiecare zi și în
fiecare duminică, să ia toate măsurile necesare și să se ocupe și de
partea tehnică de unul singur! Nu punem la socoteală că ar avea
vre-un serviciu sau familie.

Deci moderatorii citesc și interpretează ceea ce citesc pentru că au
fost delegați de administrator - asta nu îi face să fie după chipul și
asemănarea sa întru totul.

Moderatorii deci, vor avea o părere personală despre ceea ce
se întâmplă (comunică) pe forum și vor propune măsuri în
acest sens, deci vor acționa independent, chiar dacă în spiritul forumului.

Deci moderatorii nu sunt adminul, sunt și ei oameni, oameni fiind sunt
subiectivi, unul într-un fel, altul în alt fel, dar în spatele aceluiași nume
vor crea pe alocuri confuzie... Pe mine partea asta mă distrează chiar.

Respectul câștigat de admin este al adminului. Punct.

Moderatorii sunt investiți cu respect, prin funcția acordată.

Dacă avea așa de mare încredere, îi lăsa pe moderatori să răspundă cu numele de administrator - și atunci să vezi distracție.

O simplă și relativ deplasată similitudine este aceea că și adminul și eu (observați-mi iscusința de a plasa numele său înainte și de a câștiga în reputație eu însumi aici), deci și adminul și eu facem parte din același forum. Ei? Sunt tare sau nu? Poate, dar în altă parte.

Deci cele două funcții nu se confundă deloc.
AdyAero a scris:O intrebare pentru Administrator: cati moderatori AT sunt? 2? 5? 10?
Iar ca raspuns pentru geani29: nu erai atunci logata ca Moderator AT

Păi nu eram logată ca moderator, pentru că nu sunt.
Eram logată ca geani29, pentru că asta sunt.
Și greșești și tu, ca și Comnean.
Parc-ați fi clone
Citiți mai atenți aici http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=126894#126894 și veți vedea că am fost prima care a observat noul membru al forumului, Moderator AT. Credeți că aș mai fi comentat ceva dacă eram una dintre ei? Jalnic, zău așa
Bastos a scris:1. moderatorii nu sunt niște comentatori de presă care îi citesc adminului ce se mai scrie pe forum ...
2. Deci moderatorii citesc și interpretează ceea ce citesc
3. Moderatorii deci, vor avea o părere personală despre ceea ce
se întâmplă (comunică) pe forum și vor propune măsuri în
acest sens, deci vor acționa independent...
4. Deci moderatorii nu sunt adminul, sunt și ei oameni, oameni fiind sunt
subiectivi, unul într-un fel, altul în alt fel, dar în spatele aceluiași nume
vor crea pe alocuri confuzie...
Respectul câștigat de admin este al adminului. Punct.
5. Dacă avea așa de mare încredere, îi lăsa pe moderatori să răspundă cu numele de administrator - și atunci să vezi distracție.

1. La apunctele 1 si 2 te contrazici tocmai pe partile esentiale ale problemei activitatii moderatorilor. Pina la urma, ii citesc sau nu administratorului mesajele care cred ei ca sint ofensatorii sau off topic A citi = trimitere link spre mesajul respectiv.
Si chiar daca nu ii citesc adminului cuvint cu cuvint mesajul in sine, ii pot plasa linkul si adminul poate lua hotarirea ce o crede de cuviinta.

3. Aici ai dreptate. Moderatorii vor avea pareri impartite, vor propune actiuni independente si poate chiar contradictorii dar decizia apartine Adminului.

4. "Moderatorii nu sint adminul" - este adevarat si asta. Sint uneltele (ajutoarele) lui ce au drept scop mentinerea forumului in limitele normale. Moderatorii, nu au putere de decizie. Ei au obligatia de a atrage atentia adminului asupra unor "fapte" ce pot crea probleme ulterior.

5. Sa nu uitam ca sint functii diferite cu atributii diferite:
Moderator = supraveghere
Administrator = decizie

In concluzie, un moderator sau mai multi, vor tine sub supraveghere forumul iar Administratorul, va lua deciziile ce se vor impune dupa studierea personala a mesajelor semnalate de moderator(i). Geani , contrar propriei tale pareri nu cred ca nu ai putea fi moderator. De fapt cred ca ai avea si succes. hai sa vedem cum se desfasoara lucrurile in alta parte...din cate tin io minte si sper sa nu gresesc pe alte forumuri diversii utilizatori pe langa nume au si functia(moderator,administrator,bla bla) adica exact ceea ce nu place nimanui.
eu gigi duru sunt administrator si dau cu voi de pamant de nu va vedeti daca nu sunteti de acord cu mine.

aici administratorul e diferit de user tocmai pt a nu ameti lucrurile.
ca administrator trebuie sa fiu corect, ferm impartial diplomat sa imi aleg cu grija cuvintele si toate cele. ca user imi pot permite sa imi expun parerea personala.

un exemplu simplu este locul de munca si relatia cu angajatii din alte firme
atata timp cat eu reprezint firma trebuie sa fiu politicos diplomat si sa nu-mi expun parerile personale referitoare la caracterul sau actiunile celorlalti. in schimb cand il intalnesc pe strada nu ma mai opreste nimeni sa-i spun respectivei persoane ca e de kkt si n-o duce capu nici sa treaca strada. simplu nu?
comnean a scris:Geani , contrar propriei tale pareri nu cred ca nu ai putea fi moderator. De fapt cred ca ai avea si succes.
Mulțumesc pentru părere Atunci, nu-mi rămâne decât să rog adminul să mă facă moderator, nu? Da, desigur! Hmmm...cred ca am gresit anul...stiam ca perioada comunista s-a terminat...perioada in care te intrebai care dintre vecinii tai sunt informatori...cam ciudat sistem...
Si informatorii securitatii cred ca erau oameni de incredere pentru superiori lor...asta nu inseamna ca erau acceptati in societate daca se afla adevarul... Adică? Să iau părerea ta ca pe un atac la persoana mea? Nu cred că vrei asta Se pare ca unii se detaseaza mai greu de perceptele cu care sunt obisnuiti, si nu pot sa aprecieze anumite avantaje ale unui sistem.

Puteti face urmatoarea analogie: Conduceti masina pe drumurile patriei, adica scrieti, si cand faceti o greseala mai grava pe sosea, adica pe forum, o sa fiti oprit, si dupa caz, veti fi avertizat sau vi se va lua carnetul pentru mai multe zile. De ce va intereseaza cine e politistul care va opreste? Oare daca ati sti ca e Mihai, bunul vostru prieten, v-ati astepta sa va treaca cu vederea greseala sau macar sa fie mai indulgent, nu?
Deci... conduceti linistit, si nu trebuie sa aveti grija politistilor. Apar ei cand trebuie.

Nimanui nu-i plac politistii, pentru ca putem lua amenzi pentru viteza, etc, dar la cum conduc anumiti indivizi chiar e nevoie de ei.
) mi-a placut exemplul cu politistii...dar te-ai gandit la politistii aia care te opresc in interes personal? mai sa bea si ei o bere, mai sa iasa in orash...aia nu te opresc doar cand faci greseli...si acum pe forum crezi ca o sa se intample altfel? atata timp cat sunt in spatele anonimatului...o sa intervina si nevoia personala...

Nu zice nimeni sa nu existe, sunt ok cu regulile pe un forum si cu moderarea lui, nu sustin haosul...dar nu mi se pare corect ca un gabor cu cagula sa te traga pe dreapta sa iti tranteasca o amenda si sa nu stii cine e daca are ceva personal cu tine...este natura umana sa se fereasca de ceea ce nu stie sau nu poate vedea...

Eu sunt de acord cu cine a propus sa se voteze administratorii...nu sa fie alesi pe "nepotisme"...) chiar tu ai zis ca sunt persoane de incredere...da...ok...dar avand in vedere ca sunt mai multe tabere pe forumul asta nu crezi ca ar fi corect si mai bine dpdv strategic sa pui moderator din toate taberele? astfel se cenzureaza intre ei...

no offence fata de nimeni sau ma rog...daca se ofenseaza cineva...nu am ce face...dar mi se pare dovada de lasitate sa te ascunzi in anonimat...
Recall a scris:) ...dar te-ai gandit la politistii aia care te opresc in interes personal? ...

Cu asta chiar ai fost tare
Domle! Adminu ăsta e cam așa: cu unii care îi dau bere face excepții și pe ăilalți îi pune la ban. Io recunosc! Până acum n-am luat ban pentru că i-am dat ba un uischi, ba o stalinscaia, bere numai bavareză...etc.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum