Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

apa in masina

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
imi intra apa in masina. de cand cu vremea asta am obsercat ca imi intra apa/ in partea soferului pe la chederul de la parbriz,un pic mai jos de coltul de sus, iar in partea cealata mi se scurge apa pe sub masca de la difuzuare. acolo esre probleme ca nu stiu exact pe unde intra. A mai patit cineva asa? cum a rezolvato? sau cum se poate rezolva? Citeste aici daca nu cumva ai citit deja si incearca ce s-a scris acolo. Poate se va remedia problema http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=672 mersi. am inteles dar la chederul de la parbriz in interior partea stanga sus, ce pot sai fac??? merge oare sa bag silicon transparent dupa cheder de jur inprejur? Din cauza trecerii timpului...chederul nu mai etanseaza bine(poate fi si din cauza ca masina a suferit un accident...si s-a deformat caroseria, chiar daca nu se observa usor).
Ar trebui sa cumperi un cheder nou....si sa aplici metoda de mai jos. Se poate doar cu cheder nou...dar poate si atunci va intra apa...si de ce sa lucrezi de 2ori?Daca nu cumperi cheder...poti incerca doar faza de mai jos...dar nu de fiecare data tine.

se scoate una bucata parbriz(modul de demontare il gasesc la topicul Vopsire caroserie)....si dupa ce se curata bine locul in care a fost parbrizul, se da cu hartie de slefuit P60(hartie foarte dura...cu pori mari), se da cu 2-3 straturi de grund, se lasa sa se usuce 24ore, si se aplica SILICON TRANSPARENT, rezistent la vopsea(75.000)....dai jos partea aia de sus, care e pusa pentru a lasa doar o usoara urma de silicon, si dai direct din tub...sa fie gros de tot. Dupa aia iei o manusa chirurgicala, si ai grija sa aplici silicon gros...peste tot, de-a lungul intregii rame a parbrizului.
dupa asta se remonteaza parbrizul. NU lasa sa se usuce...bagi parbrizul la loc imediat.
Pentru aplicarea siliconului...ai nevoie de un fel de pistol care in momentul in care apesi pe tragaci...sa apase interiorul tubului de silicon inauntru-->>iese silicon pe gaura, sau de o bucata de ciocan. Iei ciocanul, il bagi in fundul tubului de silicon...si apesi tubul in jos...si va iesi silicon in capat...incet...incet.
Siliconul care va iesi in exteriorul chederului se indeparteaza cu o carpa curata. Se sterge pana cand va disparea siliconul. Carpa cu care ai sters siliconul...se arunga DIRECT la gunoi. Nu folosi carpa la altceva....ca e posibil sa ai urmari nedorite(mai ales la vopsea proaspata, dar si la geamuri).
Nu te teme...dupa ce ai facut faza cu silicon...cand vei demonta parbrizul data urmatoare nu va fi cu mult mai greu de scos ca de obicei.

sper ca te-am lamurit! Eu am introdus silicon alb cu ajutorul unei seringi de 20 ml de jur imprejur intre cheder si parbriz, respectiv cheder si caroserie, dupa ce cu ajutorul varfului unei surubelnite invelita in carpa am curatat bine suprafetele respective. Deocamdata nu s-a infiltrat apa pe sub cheder. [quote="novice"]Eu am introdus silicon alb cu ajutorul unei seringi de 20 ml de jur imprejur intre [b]cheder si parbriz[/b], respectiv [b]cheder si caroserie[/b], dupa ce cu ajutorul varfului unei surubelnite invelita in carpa am curatat bine suprafetele respective. Deocamdata nu s-a infiltrat apa pe sub cheder.[/quote]

e si asta o solutie...
da dupa parerea mea e munca tziganeasca:)
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum