Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Spalatul rufelor in public (barfe)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
B 86 PTK nu stiu ce ai auzit dar forumul nu e un mod de a-tin rezolva probleme personale,daca ai ceva de spus cuiva fa-o direct prin alte mijloace nu pe ocolisuri pe forum si nu lfolosind imbajul de cartier(Stiu ca ai evitat scrierea directa a anumitor cuvinte si apreciez asta)

Nu este prima dată când se "spală rufele în public" pe topicul asta. Ar mai fi un exemplu aici ... probabil a trecut neobservat la vremea respectivă

Nu Chris - nu este prima data cand se spala rufele in public , dar se pare ca mai nou lumea e interesata mai multe de micile orgolii, de barfe, de cafenea sau diverse si mult mai putin de problemele pa care unii dintre noi le avem la masini.

Scopul acestui loc de discutii este de a ne ajuta intre noi, fie ca e vorba de masini sau altfel de probleme. Haideti sa-l pastram asa cum il stiam acum 3-4 ani, un loc in care era mai multa veselie si glume bune, mai multa toleranta sau mult mai multa intelegere.
In acest loc, acum ceva timp ne simteam efectiv ca intre prieteni, eram o familie, gata sa acceptam micile capricii ale unuia sau altuia, gata sa sa ne acceptam defectele si sa ne bucuram de calitatile fiecaruia. Era ca o casatorie- in care partenerii stiu sa-si treaca cu vederea defectele si sa se bucure de calitatile celuilalt.

De ce trebuie mai nou sa aruncam cu noroi in X si Y cand e mai bine sa-l intelegem si eventual sa-i intandem o mana de ajutor ?

Observ o atitudine agresiva impotriva adminului si moderatorilor(lui) - crezi ca este o atitudine constructiva ? Crezi ca a arata cu degetul sau a gasi "nod in papura" - ajuta intr-un fel forumul acesta ?
Ce sa inteleg ? Ca nu va mai pasa de locul in care ati petrecut o buna parte din timpul liber (sau nu) cu placere pe acest forum ? Ati uitat oare de momentele de dimineata in care primul gand cand ajugeam la scrbiciu si imi beam cafeau era sa intru repede pe forum sa vad ce au mai scris "nebunii" - era modul cel mai placut in care-mi puteam incepe o zi de munca.... Se uita atat de repede si se arunca atat de usor cu noroi...

Daca nu va mai place... cel putin evitati sa mai scrieti mesaje de genul asta pentru ca nu ajuta in nici un fel ...inca mai exista oameni care intra pe acest forum sperand sa uite macar 5 minute de nebunia de la servici, de problemele cotidiene....de grijile vietii de zi cu zi... daca voua nu va mai pasa ... lasati-le lor placerea de a se simti bine aici.

Nu vreau sa supar absolut pe nimeni, dar forumul asta suntem noi...iar el este asa cum suntem noi: naspa , haiosi, nesuferiti sau stresa(n)ti.

Daca nu va pasa...cel putin lasati-l asa cum l-ati gasit.

P.S. - Aceste rugaminti sunt universal valabile pentru toti cei care citesc acest forum.
Chris a scris:Nu este prima dată când se "spală rufele în public" pe topicul asta. Ar mai fi un exemplu aici ... probabil a trecut neobservat la vremea respectivă

Stai puțin Chris, de ce mă bagi în aceeași oală?
Linkul care l-ai pus mai sus, era pur și simplu o glumă între mine și pupa. De aceea am și pus la sfârșit, ca să înțeleagă lumea.
Dacă acel smiley se află în listă și l-am folosit, înseamnă că mi-am spălat rufele în public?
Vorbeam cu pupa pe messenger și mi-a zis să mă semnez. Ai observat timpul de reply al lui pupa, ai observat că l-a deranjat ceva? După răspunsul lui, am și argumentat "Păi n-ai zis să semnez condica? Am semnat".
Nu înțeleg de ce ai ales răspunsul meu ca un exemplu...
[Din păcate, forumul nu-mi mai permite editarea mesajului... Îmi cer scuze dacă am lezat pe cineva cu mesajul meu "atât de agresiv"]
daniel.opr a scris:Nu Chris - nu este prima data cand se spala rufele in public , dar se pare ca mai nou lumea e interesata mai multe de micile orgolii, de barfe, de cafenea sau diverse si mult mai putin de problemele pa care unii dintre noi le avem la masini.

Scopul acestui loc de discutii este de a ne ajuta intre noi, fie ca e vorba de masini sau altfel de probleme. Haideti sa-l pastram asa cum il stiam acum 3-4 ani, un loc in care era mai multa veselie si glume bune, mai multa toleranta sau mult mai multa intelegere.
In acest loc, acum ceva timp ne simteam efectiv ca intre prieteni, eram o familie, gata sa acceptam micile capricii ale unuia sau altuia, gata sa sa ne acceptam defectele si sa ne bucuram de calitatile fiecaruia. Era ca o casatorie- in care partenerii stiu sa-si treaca cu vederea defectele si sa se bucure de calitatile celuilalt.

De ce trebuie mai nou sa aruncam cu noroi in X si Y cand e mai bine sa-l intelegem si eventual sa-i intandem o mana de ajutor ?

Observ o atitudine agresiva impotriva adminului si moderatorilor(lui) - crezi ca este o atitudine constructiva ? Crezi ca a arata cu degetul sau a gasi "nod in papura" - ajuta intr-un fel forumul acesta ?
Ce sa inteleg ? Ca nu va mai pasa de locul in care ati petrecut o buna parte din timpul liber (sau nu) cu placere pe acest forum ? Ati uitat oare de momentele de dimineata in care primul gand cand ajugeam la scrbiciu si imi beam cafeau era sa intru repede pe forum sa vad ce au mai scris "nebunii" - era modul cel mai placut in care-mi puteam incepe o zi de munca.... Se uita atat de repede si se arunca atat de usor cu noroi...

Daca nu va mai place... cel putin evitati sa mai scrieti mesaje de genul asta pentru ca nu ajuta in nici un fel ...inca mai exista oameni care intra pe acest forum sperand sa uite macar 5 minute de nebunia de la servici, de problemele cotidiene....de grijile vietii de zi cu zi... daca voua nu va mai pasa ... lasati-le lor placerea de a se simti bine aici.

Nu vreau sa supar absolut pe nimeni, dar forumul asta suntem noi...iar el este asa cum suntem noi: naspa , haiosi, nesuferiti sau stresa(n)ti.

Daca nu va pasa...cel putin lasati-l asa cum l-ati gasit.

P.S. - Aceste rugaminti sunt universal valabile pentru toti cei care citesc acest forum.

de acord cu tine daniel.opr,dar daca lumea e rea si ma vorbeste pe la spate ce sa le fac????asta e...credeam ca suntem ca o familie...sa ne ajutam intre noi...dar am observat ca sunt cateva persoane care vin la intalnirea de vineri seara doar ca sa mai barfeasca lumea(ceva gen:ai vazut bah ce si-a pus ala pe masina,ce spoiler naspa are ala....nu ca de fapt a renuntat la turbo ca nu ii da masa bani sau alte chesti)eu zic fiecare sa isi vada de masina lui ca e mai bine sau daca are cineva ceva de zis de masina altcuiva sa ii zica in fata(nu sa faca din masina lui subiect de barfa la intalniri) Bre, intotdeauna vor fi barfe, etc, fiecare va comenta despre masina altuia, ca e naspa, ca e frumoasa, lumea isi da cu parerea. Iar daca e vorba de fiare, e logic si nu e un motiv de suparare. Oricum, asta se rezolva pe mesaje private, pe yahoo messenger, dar nu pe forum.
Nici atitudinea de a arata cu degetul iar nu e buna. Mai ales ca uneori nu are obiect. Si daca va deranjeaza posturile unora, le puteti spune asta, nu e nevoie de interventia vreunui moderator sau administrator ca sa aduca lucrurile inapoi la bunul simt normal.
Oricum, atata s-a carait lumea cu moderatorii astia, de zici c-au taiat posturi, au facut observatii, au vorbit urat, au facut politie... In general moderatorii pe forumuri sint mai cretini, altora li se pare ca sint mari scule de bascula, macar astia de aici si-au tinut gura si doar cand s-a luat lumea la harta le-a mai atras atentia nitel si gata.
B 86 PTK a scris:intalnirea de vineri seara doar ca sa mai barfeasca lumea(ceva gen:ai vazut bah ce si-a pus ala pe masina,ce spoiler naspa are ala....nu ca de fapt a renuntat la turbo ca nu ii da masa bani sau alte chesti)eu zic fiecare sa isi vada de masina lui ca e mai bine sau daca are cineva ceva de zis de masina altcuiva sa ii zica in fata(nu sa faca din masina lui subiect de barfa la intalniri)

asta facem la intilnirea de seara barfim bem un suc ,bagam o saorma si mai comentam de unu si de altu,tu de ce nu ai venit? Parerea mea este ca ati mers cu totii prea departe cu aratatul degetelor, va rog sa va opriti ! Bre, un piiiic mai explicit se poate? Noi sintem cica ancorati in meandrele alea ale concretului sau nus' cum le zice .
daniel.opr a scris:Observ o atitudine agresiva impotriva adminului si moderatorilor(lui) - crezi ca este o atitudine constructiva ? Crezi ca a arata cu degetul sau a gasi "nod in papura" - ajuta intr-un fel forumul acesta ?

Dane, îmi pare rău că așa ai dedus din postarea mea , în niciun caz nu vroiam să mă iau de moderatori... pur și simplu a fost o fază pe care n-am înteles-o la momentul respectiv, și care mi s-a părut deplasată. Chiar am facut ochii mari, dar nu s-a obosit nimeni să mă lămurească... așa că n-ai de ce să te superi pe mine, Corbule. Oricum, merci pentru lămuririle tardive

Dane, cât privește munca moderatorilor, știi că știu la fel de bine ca tine ce înseamnă să moderezi pe forumul OltcitPunctRo Vă admir că nu ați capitulat până acum (ca alții)

Sincer, nu știu dacă forumul o să revină la atmosfera de acum patru ani... eu am fost vineri seara la intalnire pana la ora doua cand s-a spart gasca si nu am auzit nici o barfa. Cel mult ceva mistouri ca intre baieti, dar asta e si farmecul. Asa ca informatia nu este corecta. Reactia moderatorilor a venit a textul:
citez
sa le trag la m...e ca nu au muncit ei la masina mea si acum sa o critice(deci daca au ceva de spus sa imi zica in fata..nu ca p.z.e.e pe la spate)...ma doare undeva de parerile lor....cu toate astea o sa mai vin pe la intalniri(sa isi bage unghia in gat)...din respect pentru coltu vesel

prin cuvintele din acel mesaj - omu nostru isi exprima "respectul" fata de unii membri ai forumului...

Stilul asta de discutii era intalnit intre pustani de 15 -18 ani inainte pe forumuri de tunning... Pe vremea aia eram o mana de oameni pe oltcit punct ro si nu ne permiteam intre noi asemenea discutii. Odata cu cresterea pupularitatii acestui forum, au aparut rand pe rand astfel de baieti de baieti si pe aci pe forum. Deci astfel de discutii sunt si vor fi inevitabile o vreme indelungata.

s-au format si bisericute, dupa cum ne lasa sa intelegem B 86 PTK :
coltu vesel,GILu,banditu,GCLU,madmike,recall,morocosandrei,ja_rule,doarr4u si inca cativa

Nici eu nu cred ca forumul ast ava mai fi vre-odata cum a fost.
Dupa mintea mea netede ar fi cateva alternative:
1 - Mentinerea lui in stare de functionare - ceea ce se face in prezent
2 - Curatarea LA SANGE a forumului de mare parte dintre userii care nu-si aduc cu nimic contributia la informatiile de aici...
3 - Inchiderea TOTALA a forumului pentru o perioada de sa zicem trei luni -in care cei in plus sa plece singuri... Sincer, cred ca ultima varianta ar fi cea mai buna.

Nu trec trei zile consecutiv fara sa citesc de o noua tensiune intre cei de aici de pe forum... Cred ca o "pauza de vara" de vre-o trei luni, macar pana mai trece caldura - ar fi binenita...

e doar o parere..

O zi buna,
Gabii
Gabii a scris:
3 - Inchiderea TOTALA a forumului pentru o perioada de sa zicem trei luni -in care cei in plus sa plece singuri... Sincer, cred ca ultima varianta ar fi cea mai buna.

Bun, si aia care chiar au nevoie de o informatie, de rezolvarea unei probleme (mai sunt si din astia ), ce or sa faca Cei care au nevoie de o informatie- parerea mea e ca ar putea sa foloseasca functia "search" ...
Cred ca marea majoritate a problemelor s-au dezbatut si rasdezbatut pe forum...
Inghetarea pentru mine = DOAR POSIBILITATEA DE VIZUALIZARE, fara sa se mai poata scrie nimic o perioada.
Cu stima,
Gabi Gabii, nu e nici pe departe cazul sa ne alarmam.
B86PTK a avut niste nemultumiri, indreptatite sau nu. S-a abtinut de natura la care nu a scris efectiv cuvintele jignitoare pe forum, dar tonul nu a fost cel mai potrivit. A fost atentionat de un Moderator AT, si atat. S-a linistit, nu a fost nici cea mai mica problema.
Nu era cazul insa sa readucem in discutie o intepatura mai veche, dintr-un topic de cateva sute de mesaje. Si dupa cum s-au dat si explicatiile, era de fapt o glumita.

Pe acest considerent, cu exprimari nu explicite, dar jignitoare se situeaza si Zephirus, dar din cate a spus am inteles ca ne va vizita mai rar.

Consider ca un astfel de topic isi poate gasi loc la aceasta sectiune, dar sa nu dramatizam.
Atmosfera pe forum este pozitiva, cine vrea sa scrie pe forum, este liber sa o faca, cine nu vrea sa scrie, sa nu scrie, evident.
everybody.... make love not war... think happy thoughts...

Adevarul e ca viatza e minunata... doar sunetul si imaginile cam lasa de dorit... Gabii - daca am ingheta forumul ar insemna sa ne recunoastem invinsi....invinsi de cine ? De un X sau Y pe care oricum il doare la basca daca forumul se inchide sau nu, unii care daca stam sa analizam nu au adus o contributie acestui forum...

Din punctul meu de vedere rezolvarea sta in noi, cei carora ne pasa de forumul asta, noi cei care acum 3 ani cu o mana beam cafeaua si cu una inebuneam mouse-ul pe forumul asta ar trebui sa luam atitudine - sa ii urechem pe cei care nu ne respecta. Acolo unde este cazul, hai sa ne implicam si sa-i scriem tipului sa se conformeze si sa ne respecte - cu cat il urechem mai multi cu atat tipul se va conforma mai repede iar daca nu-i convine e liber sa plece - el trebuie sa plece si nu noi cei care am pus umarul la forumul asta. Bre, si eu sint de acord cu cu tipu' cu coif care scrie cu albastru'. S-a mai potolit forumul, a mai plecat lumea si pe dincolo, PTK si-a cerut omul scuze, o fi avut si el draci pe moment.
Pe de alta parte ar fi haios si ce propune Gabii . De acord cu OPR! Sa nu mai aruncam paie peste foc.
Zambiti mai mult... Daca aveti de facut remarci pozitive, asteptam, daca sunt negative, pe privat

In rest, naduseala mare...

Se spune ca devenim mai irascibili. O fi adevarat?
Titus a scris:Naduseala mare...
"Inca .......... un pahar cu apa, va rog." Gata baieti, de azi sunt mai vesel

Adica mi-am luat ieri aeru conditionat... si cica azi deja vin aia sa il monteze..
Iar am dat-o in off-topic

Foc facem mai in toamna cand se mai racoreste afara

O zi buna,
gabii Bre, la cate cereri sint acu vara si la cum se misca aia de pe la magazine... s-o crezi tu , poat eprin septembrie sa vina cu aparatu' . Mi l-au montat ieri.. da e defect . Adica nu se mai opreste decand cand vrea muschiu lui. Pe seara a venit electricianu lor si a spus c ae procesoru stricat... asa ca mi-a facut un by-pass si acum merge, pana vine procesoru de schimb.
Alta chestie, asa de misto mi l-au montat handicapaii incat ma injura toti vecinii care intra/ies din bloc. Ca scurgerea de condens e fix deasupra intrarii in bloc.... betooon...
Gabii a scris:
Alta chestie, asa de misto mi l-au montat handicapaii incat ma injura toti vecinii care intra/ies din bloc. Ca scurgerea de condens e fix deasupra intrarii in bloc.... betooon...

Mey Gabii cum dracu de se intampla toate alea nasoale la tine Ai tu vreo haraiala cu careva acolo pe sus. io cred ca se bucura de fapt
acu are ocazia sa zica ca nu el ci idiotii care l-au montat si el nu are ce face..
si cum vecinii nu sunt asa destepti sa mai traga un furtunel mai incolo ceva...
SCANDAALLLL Gabii nu am inteles exact ce ai vrut sa spui dar pot sa spun atat: eu nu fac parte din nici o bisericuta (cel putin asa zic eu). E foarte adevarat in schimb ca sunt oameni cu care sunt prieten care nu fac parte din grupul vesel, dar sunt unii si din acel grup pe care ii consider prieteni si in a caror companie ma simt foarte bine. Ceea ce incerc sa spun este ca nu incurajez bisericutele desi in orice grup numeros se vor creea vrand nevrand. Cat despre PTK, eu am avut o singura obiectie legata de masina lui si anume faptul ca avea la un moment dat un eleron care mie mi s-a parut cel putin kitchos si i-am zis-o pe fata si el poate sa confirme asta
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum