Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Spalare motor
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Sa crezi tu ca nu are cuzinetii varza faptul ca merge si asa e poate un avantaj al motorului de oltcit care de cele mai multe ori cedeaza cand alte motoare sunt gripate sau se plimba bielele prin bloc... Cand ii dadeam la automat si nu imi functiona pompa de benzina cum trebuie, mi se stingea becul de la presiune ulei. Daca motorul asta la 41k de km are cuzinetii varza, inseamna ca la motorul de pe GTF nu mai am cuzineti Ai cuzineti si pe gtf dar nu mai sunt ca noi,si cel mai probabil stratul de tratament al cuzinetilor e dus de mult si motorul merge acum in niste lagare largite de cupru sau din ce material o fi stratul intermediar de pe cuzineti...am desfacut destule motoare care stateau bine cu presiunea la ulei dar la cuzineti erau cam vraiste
In fine,eu unul ,tinand cont de pasta de etansare,lipsa dinamometricii,lipsa cuzinetilor,si lejeritatea cu care poti spala motorul de uleiul vechi fara sa-l desfaci complet,nu cred ca strici nimic daca il speli dupa ce dai jos chiulasele... Da-mi o metoda de spalare a motorului atunci baga oil flush intai si vezi ce se intampla eu un motor l-am spalat fara cilindrii si chiulase pe el, cu compresor si pistol de spalat cu motorina in el, se spala suficient.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum