Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltenasul meu
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
degeaba...cand iti arunca uleiul cu galeata.... Am facut prelungirea la furtun pana la cutie in jos,dar daca va spun ceva...nici mie nu-mi vine sa cred.Mama lui de motor,nu mai arunca ulei si nici nu scade nivelul la ulei,nu stiu ce sa mai cred despre el.Chestia e ca mai mult de 100km/h nu vrea sa prinda,dar de turat se tureaza la 5.500 de ture la 100km/h.Nashpa,oricum,am luat garnituri noi la radiatorul de ulei si-l pun pe celalalt motor cu cutia lui,sa vad apoi diferenta.Urmeaza cat de curand schimbarea.Am o aprindere electronica Ducellier completa,cu delcou cu tot,sa incerc sa o pun,da ceva rezultate?Ne mai auzim,multumesc oricum de sfaturi. cu ambreiajul si reglajul lui cum stai ? de zici ca nu prinde mai mult de 100 km /h?? 5500..si mai departe nu trage? trebuie sa traga pana in 6250 in 1-2-3-4

e avansul reglat necorespunzator

mareste putin de tot avansul
valib a scris:5500..si mai departe nu trage? trebuie sa traga pana in 6250 in 1-2-3-4

da stii cum....exact 6250!!! haide valib sa fim realisti cand i-ai dat ultima oara 6250 in a 4-a? e usor sa vorbesti in cifre... acum 2 saptamani pe autostrada spre budapesta exact 6250?da ce turometru ai matale? ca de motor mi-e frica sa intreb...
BANDITU a scris:cu ambreiajul si reglajul lui cum stai ? de zici ca nu prinde mai mult de 100 km /h??

Mai frate,de ambreiaj,nu stiu ce sa zic,imi prindea mai jos,acuma prinde mai sus,la drum nu il simt sa patineze,a facut ceva fite dupa ce am spalat motorul cu motorina si apoi l-am pus sus,atuncea simteam ceva patinare,la schimbul de viteza,in general de la 1 la 2,dar putin timp.Acuma imi prinde aproape sus,oricum nu mai fac nimic la motor,il schimb cu cutie cu tot.De tras trage,fluiera gumele la demaraj la a intaia,un pic ceva se simte cand ai dau a doua,ca un patinaj scurt,mi-e sa nu-l fi coclit cumva cu motorina ramasa pe el dupa spalare,nu i-am mai dat apa.Mai vb,pa. Asa e cu ambreiajul,probleme,azi am observat,mai bine zis ...simtit patinajul.E gata si ala,cred ca din cauza motorinei,cand am spalat motorul,nu l-am mai dus la spalatorie.Asta e,ce sa-i faci...altul la rand. Hey...alooo...mai traiti?Am aflat azi vestea cu Micutu ,DUMNEZEU sa-l odihneasca in pace,pacat ca ne-a parasit asa tanar.Despre mine noutati nimic inca,ambreiajul l-am mai reglat un pic,motorul e gata,dar nu am timp sa-l pun pe masina.In rest doar o polisare si schimbat mocheta in interior.Ma supara suspensia fata,imi sare ca o barca,e lasata din bari,ce sa-i fac?Am doua telescoape de spate,cum
sa le fac sa le pot pune pe fata,astept ceva idei.

Micutule...odihneste-te in pace. trebuie sa tai bucsa superioara a amortizorului de spate,sa dai filet in ax,si sa infiletezi in bucsa de amortizor fata(vorbeste cu bogdan lascu...din cate stiu el a facut asta la multa lume) pune cauciucuri cu talon mic. Din cate stiu, ai pus inapoi cauciucuri cu talon mare

iar amortizor de spate, pus pe fata...e cum zice iulica Iulicuta2000 si Valib,sunt doua probleme:una,fata de Bogdanlascu sunt departe si a doua,gume am acuma pe el de 145/15,dar e lasata suspensia de fata,sarea si cu gumele de 175/50/13.Poate-mi explicati cum sa tai telescopul si sa-i fac filet.De unde si cat sa tai,am doua telescoape si le tai si maine,daca as sti cum.Presupun ca-mi trebuie o bucsa superioara ca sa-mi fac filet dupa ea,un pic de indrumare...nu mi-ar strica.

Moment de reculegere pentru Micutu Lasa-l pe Micutu. Ma intreb cum s-o fi dus inaintea lui Sf. Petru cand in CV-ul lui scria ca a murit conducand masina cu 170 km/h in localitate... iei asa:
2 amortizoare fata complete
2 amortizoare spate complete

si muti bucsele superioare(cu urechi cu tot) de pe amortizoarele fata, pe cele de spate
la unele amortizoare se desfileteaza bucsa superioare (nu mai stiu la care, dar se vede daca e sudat sau e infiletat)

problema e sa gasesti un sudor care se baga sa ti le sudeze cu simt de raspundere

La bucsile inferioare, din cate retin eu, sunt la fel Salut,am reusit sa desfiletez capetele de la telescoapele spate,am facut rost de un cap superior telescop fata.Tre sa vad daca se infileteaza acuma si cum pot sa-l strang,cred ca va fi usor,doar va trebui sa sudez o piulita pe cheie de 17 ca sa-l pot strange la bucsa superioarasi apoi...sus pe masina.Va mai dansa de fata cu astealalte,sau va fi tare?Asta e intrebarea mea acuma.La noi in zona sunt drumuri cam rele,cu multe denivelari,gropi,samd... va fi relativ foarte Ok, adica amortizorul va putea lucra

daca vrei sa fie tare...intaresti amortizoarele (daca te intereseaza, pot sa iti explic cum se face) Nu vreau sa fie tare,dar sa nu mai sara atata de fata,cred ca telescoapele de pe fata se cam termina.Acuma vreau sa vad cum sudez in cap la telescop o piulita sa-l pot strange ca la cele de pe fata,altfel tre sa dau bratele jos ca sa pun telescoapele de spate si atunci voi schimba si bucsele la cap telescop. dar de unde si pana unde trebuie sa dai bratele jos ca sa schimbi amortizoarele???? bratul superior....
Asa e,ca sa schimb telescoapele de fata cu telescoape de spate,daca nu fac ceva modificari ca sa le pot strange ca cele de fata,le fac cu bucsi normale de fata si le pun direct pe brat,atunci tre sa dau bratele jos si apoi le prind jos(brat inferior),altfel nu vad cum s-ar putea.Am deja capetele superioare si stau acuma si ma gandesc cum sa le fac.La telescoapele de spate am filet ca la cele de fata,dar nu le pot strange cu cheia,daca sudez o piulita in capat,se intampla ceva?Adica sa le fac ca telescoapele de fata,care le strangi cu cheie de 17.Se strica ceva? nu se strica nimic, stai linistit
iulicuta2000 a scris:
valib a scris:5500..si mai departe nu trage? trebuie sa traga pana in 6250 in 1-2-3-4

da stii cum....exact 6250!!! haide valib sa fim realisti cand i-ai dat ultima oara 6250 in a 4-a? e usor sa vorbesti in cifre...

Eu n-am reusit in a 4-a decat 6000 cu cutie 4 ro si tind sa cred ca era de fapt ceva mai putin... Buna tuturor,am intrat sa mai dau un semn de viata.Masinulele mele sunt bine,la una se termina rar-ul luna viitoare(cea verde) si la cel albastru,am reusit de am schimbat telescoapele de fata cu telescoape de spate(modificate).E ceva superb cum se comporta la drum,pe drumuri unde mergeam cu a intaia,acuma pot sa merg si cu a treia.Ms de sfaturi tuturor,mai revin,nu va parasesc. Buna,ce mai faceti.Am revenit cu ceva poze,masina mea,cum arata acuma si...ceva poze de la atelier,o masina in lucru.

maestre ... de cat ti-s cauciucurile in poza asta? http://img154.imageshack.us/my.php?image=p1000639lr7.jpg 175/50/13.... se vede si in partea de jos a cauciucului, daca te uiti atent
sanducu_georgescu a scris:Buna,ce mai faceti.Am revenit cu ceva poze,masina mea,cum arata acuma si...ceva poze de la atelier,o masina in lucru.

e multumit tatal tau?) ai facut misto vw'ul...bafta frate cu el.ce planuri mai ai? Ms Grig,la multi ani la toata lumea...e prima data cand intru pe forum anul acesta.Masina e gata,vopsita dar...nu stiu sa bag poze,o sa apelez la altcineva.Planuri cu ea nu am deocamdata,tatal meu e in varsta(60 ani)si nu pot face inca nimic la ea.Iti dai seama cum ar arata cand coboara dintr-o masina tunata...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum