Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Bihor
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
stiu sigur ca:
- doar jumatate din suma de pe card se poate scoate la bancomat
- cealalta jumatate se poate folosi doar prin cumparaturi cu cardul
- nu este cardul pe care primeste salariul
deci nu e cardul obisnuit cu care platesti/scoti bani de la bancomat, etc...
ci e doar un card de credit, iar suma folosita daca o inapoiezi in 40zile, nu ti se va cere nici un fel de dobanda.
ideea e ca am cam ramas fara bani...si nu mi-ar strica sa fac cumparaturi cu cardu` asta...
ca alte idei nu am...

P.s: asa din amintiri...scrie pe el Master...si 2cerculetze... daca imi aduc aminte bine... Man, dacă e card de credit, atunci nu ai bani pe el, deci de la banomat poți scoate maxim jumătate din creditul pentru care ești eligibil.
Dacă are cerculețele, atunci trebuie să fie bun pentru plăți cu cardul.
Cum am zis, la metro e o situație mai specială, dar suntem în România.

Oricum, nu strică să verifici la emitentul cardului la ce este valabil, ca să nu ai surprize, eventual pe site-ul băncii. Oricum, cerculețele alea fac cardul destul de internațional.
Bastos a scris:Vali, mă îndoiesc că nu acceptă plata cu card de credit, mai curând pentru că nu e cardul lui Țiriac, cel puțin metro. Când am auzit, am rămas mască, dar măcar aveau un bancomat, tot Țiriac, care mi-a acceptat cardul.

sint curios daca si pentru straini este valabila aceasta regula (de a scoate bani de la bancomatul din metro) daca nu te duci cu sacul . mai ales ca la noi sint putine pos/uri la care nu trebuie sa introduci pinul. am asistat la o faza de aceasta (nu la metro), ca a trebuit posesorul sa sune in germanica sa afle pinul.

oricum, comisionul aferent tranzactiilor pe card era platit de comerciant (metro). de ce sa iasa banca tiriac in pierdere, cind poate iesi in cistig (scoti de la bancomat) si iti iau comisioanele ca ai la alta banca.

sint curios ce parere au cei de la banca nationala (sau cine a dat legea cu dezvoltarea tranzactiilor comerciale prin card) sau cei de la Visa/Mastercard etc. desspre aceste discriminari ( caci, in opinia mea, atea sint)

cam multe curiozitati la Praktiker sunt vopseluri auto, chit, diluant, chestii de genu? Nu vreau să spun prostii, dar cea mai 'evoluată' vopsea auto care am văzut-o la Praktiker era la spray. Totuși, încearcă, sunt relativ aproape una de alta. Cel mai indicat este sa apelezi totusi la un magazin specializat in vopseluri , pentru ca acolo au mai multe oferte de pret/calitate si ai de unde alege, iar pe deasupra mai poti obtine si sfaturi despre vopseluri, lacuri , etc. Pe la supermarketuri risti sa iei teapa si nimeni nu-ti da nici un sfat. Adevarat ca este posibil sa te coste ceva mai mult decat la supermarket , dar cu siguranta va merita. Cu stima, si sa auzim de bine.
Scuze ca m-am bagat in discutia voastra! nici o problema.
ideea e ca la policolor in oradea, ultima data cand am fost, nu acceptau plata cu cardul.
si alt magazin pe unde se vand asa ceva prin oradea(vopsea, chit, diluanti, etc)...si accepta plata cu cardul...din pacate nu stiu (poate ma ajuta baietii din oradea).
iar in salonta...praf...toti vor cash.

am clarificat problema cu cardul...este acceptat peste tot (apare Master si cele 2 cerculetze pe el). care are un oltcit rosu visiniu? un nene de 30-35ani....

m-a depasit azi pe contrasens, caci am stat cam mult la stop cu rabla de dacie fara frane, si probabil l-am enervat.
cred ca i-a dat 5000ture in a 2a...si parea tare suparat pe mine
ce sa'i fac domle daca nu am frane...nu pot sa ies din intersectie dupa cum vrea inima mea!
Zi și tu un număr, că așa nu se recunoaște nimeni. Cum adică umbli fără frâne? Pericol public ce ești!

Oameni buni, ce culoare să-mi fac mașina?
Mâine intru în service, să vedem ce iese! nr...nu stiu...ca a disparut repede de tot....
da...ma cam lasa franele la rabla asta...
apropo...e masina firmei, sunt angajat ca sofer...

rosu...superlux...de la policolor:) Nu știu cum arată roșul ăla.
Oricum va fi metalizată, așa cum e și acum, iar despre marcă cred că va fi Standox, nu știu cu ce anume lucrează tipul.
Avea griul avantajele lui, nu prea ești văzut în trafic, dar și arată anost.
Am văzut într-o zi un Oltcit proaspăt vopsit, ceva albastru deschis, o culoare aproape pastel, așa de deschis și probabil și metalizat, n-am apucat să văd detalii și nici mașina n-am mai văzut-o, să-l întreb ce și cum.
Adevărat că și eu tot la roșu m-am găndit..
Să vedem, vă țin la curent. rosu superlux de la policolor....e si masina lui Cowboy
O poză, ceva? are poze la topicul Poze cu masinile noastre...la sectiunea Diverse... unde e sediul RAR in Oradea? (o explicatie mai pe intelesul meu...) Ieși din oraș pe Calea Clujului (pe lângă sediul poliției - circulație) și mergi spre Metro, (nu faci dreapta la Metro, mergi tot înainte), de aici tot înainte așa cum merge drumul cu curbe largi, și cum ieși din oraș te uiți deja pe partea stângă.
O să vezi Opel West, apoi un șantier care va fi Fiat-Alfa Romeo și imediat după astea este RAR.
Te-am lămurit? da, m-ai lamurit:)
explicatie perfecta:)
ca daca ma luati cu nume de strazi...e mai greu de gasit (ca tot trebuie sa intreb pe careva)
maine sper sa ajung pe la ei...sa vad ce imi zic...desi banuiesc deja:(

nu stiti un oltcit care urmeaza sa fie dat la fier vechi, dar are actele ok?
miky mai are oltciturile? i-mi pare rau dar nu mai am olticurile,mai precis cele bune le-am vandut,iar doua ce mai am sunt varza,decat ceva piese mai am de dat,dupa care la fier vechi cu ele,acte ioc sorry.momentan sunt cu dacaie dar tot olticul ramane marea iubire sper ca si voua cumpar oltcit pt recarosare...
ideal ar fi...pe mine ma intereseaza doar actele sa fie la zi, contra-aripa cu seria, si seria de la motor, si eventual usa soferului.
preturi minimale rau de tot...ca am depasit bugetul prea tare:(
restul nu mi-ar trebui...sau nu ma intereseaza...
nu prea am unde sa mai tin un oltcit...din pacate.

inca nu am ajuns pe la RAR...dar cred ca aceasta solutie e singura solutie optima... salut prieteni...
cam cat se ia la fier vechi pe un oltcit? am unul pentru piese de schimb si m-am gandit sa-l dau la fier vechi.
Gabone a scris:am unul pentru piese de schimb si m-am gandit sa-l dau la fier vechi.

cum stai cu actele la el?
seriile sunt OK? SAlut sant Din SM, la mine in SM sant deocamdata singurul din SM care si-a tunat Oltcitul interior exterior(la interior mai am putin de lucru) v -as fi aratat si ceva poze dar nu stiu pune poze pe forum. Setul de spoilere si praguri l-am luat din Buc. de la ClaudiuDNC.Daca mai vreti si voi careva trimiteti-mi un m.p.si o sa va dau nr lui Claudiu, veti lua leg cu el si o sa va trimita el poze pe mes cu ce are(are trei modele de praguri si spoilere) ptr Oltcit. pretul o sa il discutati cu el,eu le-am luat pe ale mele la 500 roni, in februarie(posibil sa se fii scumpit de atunci).Numa bine si sa ne traiasca masinutzele Ovidiu, poate totusi rezolvi ceva cu pozele alea cu interiorul din masimita ta , nu dealta dar sunt curios, si ca sa fiu sincer vreau sa-mi fac si o idee , de cum l-as putea modifica. . Cu stima.
ovidiuSM a scris:v -as fi aratat si ceva poze dar nu stiu pune poze pe forum

De ce nu deschizi un topic nou la sectiunea "Diverse" sau "Online"(unde doar utilizatorii inregistrati au access) si sa vorbesti despre masina ta?
Sau, daca vrei, exista un topic creat de Bogdan Lascu inditulat "Masina Mea"
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=1978&start=0 si poti adauga acolo poze si detalii despre masina ta
Pentru poze, foloseste www.imageshack.us
instructiunile de pe pagina sunt simple, faci upload la imagine si se genereaza link-uri care le copy/paste aicea in mesaj... uita-te la Thumbnail for Forums
ovidiuSM a scris:SAlut sant Din SM, la mine in SM sant deocamdata singurul din SM care si-a tunat Oltcitul interior exterior(la interior mai am putin de lucru) v -as fi aratat si ceva poze dar nu stiu pune poze pe forum. Setul de spoilere si praguri l-am luat din Buc. de la ClaudiuDNC.Daca mai vreti si voi careva trimiteti-mi un m.p.si o sa va dau nr lui Claudiu, veti lua leg cu el si o sa va trimita el poze pe mes cu ce are(are trei modele de praguri si spoilere) ptr Oltcit. pretul o sa il discutati cu el,eu le-am luat pe ale mele la 500 roni, in februarie(posibil sa se fii scumpit de atunci).Numa bine si sa ne traiasca masinutzele

sefu...e cumva crem?
Nu e crem masina, e un albastru metalizat. Interiorul e negru cu galben. Sorry de mes de mai sus a fost cam sec. Vroiam sa intru si eu in vb cu alte cluburi de p-aci din zona, ptr ca in SM nu avem. Am mai trimis inca un mes inainte da mi-a picat netu si nu l-a trimis. La noi in SM nu avem club,inca, sper sa facem unul da sintem foarte putini(mai erau in SM 42 de oltcite inmatriculate in 2003) acuma cine stie cate mai sint si cate stau pe dreapta, sintem doar 3 sau patru asa mai tineri care avem oltcit, restul sant la niste batranei care nu intra ei pe net si merg cu masinile doar la pescuit. Poze o sa incerc sa pun, mercy de sfatKiller82. CT34FLO voi incerca sa pun si ceva poze cu cu interiorul(e negru cu galben)si incerc sa iti arat poze si cu interiorul de la alt oltcit din SM, e al unei cunostinte de-a mele, nu are masina modificata la exterior dar interiorul lui e gata si arata foarte bine(negru cu rosu). La al meu mai am ceva de lucru la interior, panourile de pe usi si scaunele inca nu le-am facut, restul, bordul,schimbatorul de vit.,panoul de pe tavan, panourile si plascticele de pe spate sint gata. S-auzim numa de bine nu de alta...dar intr-o dimineatza (cred ca marti era)...pe la 7:40 in drum spre Oradea, intre Salonta-Inand a trecut in forta un oltcit crem cu spoilere mari(eu mergeam cu duba spre oradea, oltcitu spre salonta), jenti late, geamuri fumurii, parasolar mare crem, numar de inmatriculare din ala mic cu abtibild, parea lasat in jos, cred ca mergea cu 130-140...
nu am reusit sa vad numarul de inmatriculare(am retinut 2 litere din numar, dar crezi ca mi le mai aduc aminte?)

rabla mea intra la vopsit saptamana viitoare...

pile la RAR care are?? Ce ai de făcut a RAR? (iar ) pai imi lipseste seria sasiului...
rabla e pe numele fostului proprietar...
si trebuie inmatriculata... vali nu te grabii sa cumperi alte acte ca se rezolva..dute la rar ca aia o sa iti spuna ce trebuie sa faci.probabil ca o sa te puna sa schimbi port-aripa(sau cum ii zice) si o sa iti bata ei seria pai asta e procedura normala, daca masina e pe numele tau (daca e pe numele tau, presupune ca a fost identificata cand ai inmatriculat-o).
dar cum a mea e pe numele fostului proprietar, am doar contract vanzare-cumparare, e cu numere vechi...nu cred ca tine miscarea. (adica nu am cum sa le demonstrez ca e intr-adevar masina pe care am cumparat-o)

oricum contra-aripa e refacuta, cu tabla de 1mm atat din exterior cat si din interior.
am promisiuni ca se incearca rezolvarea problemei, dar stii cum e...banul face miscarea, iar o promisiune pentru multi oameni e doar o vorba in vant. cred că lure2fast are dreptate.
Vezi ce și cum la RAR, înainte de acte.
Aripa veche n-o mai ai? Le spui că te-a purtat avântul și ai dat-o jos înainte să te gândești. Se mai vede ceva pe ea?
Dacă e cum spui tu și ai cartea de identitate, atunci o identificare s-a făcut și pentru fostul proprietar, nu?

Ține-ne la curent.

Apropo, cine are șaibe din alea care fixează spoilerul înspre roți? Sunt șaibele alea cu raze interioare, din care eu aveam numai una. al cui era oltcitu` care a suferit un accident rutier azi? in intersectia dintre calea aradului si stradutza care duce spre zoo (acolo la primul pod de la intrarea in oras, dupa sensul giratoriu) Culoare, particularități?
A mea e în service, da' mai știi ce fac băieții cu ea? Am auzit că dacă-ți lași mașina în service, trebuie să ai grijă ca la inventar să-ți noteze și kilometrii... era un oltcit maroniu, un club 11RL...facut zob partea stanga - fata. (roata stanga fata era aplecata in interior cu partea de jos, aripa lipsa, capota turtita)
banuiesc ca oltcitu` mergea inspre arad, iar dacia vroia sa iasa din intersectie, caci toata fata daciei era mutata mai in spate. Fraților, am o mare nevoie de următoarele:

1. una bucata jantă de 185 lățime ( sau cât mai apropiat) împrumut, nu neapărat de Oltcit - nu trebuie montată, pentru că tinichigiul vrea neapărat o jantă, să știe ce face.

2. una bucată caroserie, din care trebuie să fie în bună stare partea din spate, de sub bara de protecție - așa zisa 'fustă', în limbajul asiguratorilor. Este și o traversă, după cum a descoperit tinichigiul acolo.

Cât mai repede și cât mai urgent, vă rog mult să mă ajutați, nu rămân dator! Salut,
Tocmai am cumparat un TRS! Partea din spate de care spui tu este ok dar masina nu are motorul pe ea caci l-am scos sa-l repar,asadar daca te intereseaza trebuie tractata. Și cu restul ce facem, o aruncăm? Eu aș decupa numai partea respectivă.
Te sun mai târziu, acum trebuie s-o tai la lucru.

Masina mea e în reparații capitale. Accept orice donații în know-how, tipsuri, sfaturi,
orice poate fi util, în topicul: pregătire pentru service. Salut,
Oameni buni am mari probleme la motorul de trs. Imi trebuie o chiuloasa noua! Sau daca are cineva o pereche ieftin le iau pe amandoua!
O chiuloasa pe langa ca scapa pe la supape presiunea, mai are si axul respectiv culbutori si axe culbutor distruse Probabil ca a ramas fara ungere ca altceva nu explica fenomenul.
Cealalta chiuloasa are scapari puternice la supape si poare alte baiuri nedescoperite...
Ce ziceti, pe un set cu o uzura medie se pot pune chiulese de 1100 adica s-l comprim? merita? nu stie careva...exista prin oradea sau prin imprejurimi un loc unde se pot nichela/croma jenti?
cat/cum/unde

HELP!!! De nichelat/zincat știu eu pe cineva, trebuia să trec și eu pe la ei marți, se pare că am adormit... Pe Rozmarinului, dar nu mai știu numărul. E prima poartă verde pe stânga. luni vopsesc rabla...
rosu 250...
sau rosu imperial...
difera foarte putin ca si culoare, dar difera enorm ca pret...(40lei diferenta)
sau ar mai fi....un rosu...dar nu stiu codul culorii.

P.s: nu este careva disponibil de un drum oradea-salonta luni, pana la ora 2? Mers la policolor, luat vopsea, adus la salonta, primit banii, plecat inapoi. Eu am vrut Imperial Orange, dar calculatorul vopsitorului s-a opus, și cum nimeni n-a avut curaj să-l contrazică, am trecut la următoarea.
Roșu metalizat?

Cromate, jantele astea cred că ar arăta cam a kitch - dar poate mă înșel.
Am văzut zilele trecute o broască cu jante de oțel cu aspect aluminizat (aluminiu mat). Arăta foarte bine.
Cum se poate obține efectul ăsta? rosu asta vreau

ideea e ca eu plec azi la TM, iar unchiu`meu nu cred ca va merge dupa vopsea la Oradea (nu prea ma mai inteleg cu el de cand a murit bunicu`)
Păi hai să cojim una din asta, că sunt destule pe aici!

Eu nu te pot ajutacă abia marți scot mașina din service (cred, și sper!), mai am de făcut ITP, etc, căci ți-aș trimite-o prin curier sau mai știu eu. vedem...
sa vad ce zice unchiu'meu...
daca am nevoie de ajutor, te voi suna:) Mai baieti, aveti careva 2(doua) bucati telescoape pentru spate, dar din acelea fara bucsa sudata (cu surub). Vreau sa scobor masina din copac . Saptamana viitoare e posibil sa intre niste bani la pungulita si pe langa alte maruntisuri as vrea sa fac si chestia asta. Daca aveti si ceva oferte pentru vopsit ar fi binevenite... O broască pentru ușa stângă are cineva? E urgent, mi-ar trebui pe mâine dimineață - vineri 06 oct, s-au trezit băieții în ultima clipă...

PLS!!! nashpa... eu nu am una completa nici pe masina.. dar are nea` Teusdea la 30 lei... Caut:

- gura umplere rezervor benzina (gura de umplere cu locasul busonului, precum si acele furtune care duc la rezervor(cel gros, si returul pt aerisit)....care sa fie in stare foarte OK, iar la pret sa fie acceptabil (una noua e 30lei)

- 2 x spray rosu 250(sau orice alt rosu care bate in ochi) REZISTENT LA TEMP. INALTE

- 1-2 x spray albastru (care bate mai tare in ochi) REZISTENT LA TEMP. INALTE

HELP!!!!

de incuietoare nu stiu....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare
Pagina 12 din 14
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum