Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Scartait ascutit

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Acum 2 sapt..am schimbat bucsele pe spate la bara de torsiune,pt ca se auzea un zgomot urat daca miscai masina...ok,dupaia vreo 2 zile toate bune si frumoase ..nu tu zgomot nimica..mergea foarte bine...dupa care(mentionez ca o data cu schimbatul bucselor la bara de torsiune cum aveam si placute noi luate de ceva timp...le-am schimbat si pe alea toate 4,desi alea vechi mai erau bune)..dupa 2 zile..a inceput sa se auda un zgomot ascutzit in mers..de la roti....ca si sunetul cand nu mai sunt bune placutele de frana..asa ascutit....sunetul dispare insa cand franez...sau cand masina sta cateva ore si cand plec cu ea....vreo 1-2 kilometri nu se aude nimica.....mai pot spune ca sunt momente cand dispare sunetul...dar nu de tot ,din pacate...Ce poate fi???
Mersi anticipat
B-91-DER a scris:a inceput sa se auda un zgomot ascutzit in mers..de la roti....ca si sunetul cand nu mai sunt bune placutele de frana...sunetul dispare insa cand franez...
Ramin placutele de frina la limita de atingere pe discuri. Mai fa o aerisire a instalatiei de frinare sau incearca sa "intaresti" arcurile de presare a placutelor. sa stii ca e destul de normal sa mearga putin infranata cand ai placutele de frana noi noi.dupa 2-3 sute de kilometri nu ar trebui sa se mai auda....dar si ce spune laurentiu(ca de obicei) este foarte bine de incercat. Placutele noi pe care le-ai pus, cum au intrat in etrier. Daca au intzrat relativ greu, da-le jos si ia-le putin cu pila pe contur, deoarece de multe ori au vopsea in exces sau zgrunturi pe suprafata aia care se sprijina pe etrier (sper ca m-ai inteles la ce suprafata ma refer, ca nu am fost prea explicit ) Corect, altfel spus pileste-le laturile, am facut asta si la placutele de pe fata si la cele de pe spate. Ca tot e vorba de placute de frana si ca sa nu mai fac alt topic...
Stie cineva acest model de placute de frana de spate, or fi mai bune?? Franeaza mai bine cu astea???
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum