Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B 94 VYP
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
uahhahahah !! Betooon!!! Felicitari pentru reusita! Cat de tare te infige in scaun?
Ai apucat sa filmezi ceva (nu tu, prieten ceva...), sa auzim si nou sunetul VYP-ului? Sunetu e asta:

" Bruummm bruuumm, scaaarttttzzz (caucioacele) bruuuummmm psssssssss (intra turbina ) POC! (a schimbat viteza) si tot asa.... Muhahahahaha...!!! As fi dat orice sa ii vad fata aluia cu Alfa Romeo. o sa radeti dar sunetu in afara de un fassss nu foarte lung e cel al unui ultcit tinut in ture,poate chiar mai silentios daca ne gandim ca motorul merge bine si evacuarea e etansa si nu sport
din cate stiu avea pasager dar nu filma,era prea impresionat un mic upgrade un volan de piele cu reglaj sus-jos si fata -spate

si un short shift
Ești TÂMPIT !!! Te-ai apucat de țigăneli ? 1 aprilie a fost de mult. Scoate dracului țigănia aia de acolo și cel mult pune un volan de comerț universal!!!
Pe când cedeuri în geam și flăcări pe capotă ?

În schimb, ideea cu short-shiftul e bună. Acopera ma emblema aia, ca sare lumea pe tine.
Zephi, comfortul de a regla volanul pe inaltime/adancime, este mult peste greata provocata de emblema din mijlocul volanului.
Si Lascone, ti-am zis, fa in asa fel sa fie functionale butoanele, poate chiar si airbagu A, da, am uitat, mă scuzați domnișoarelor că vouă vă trebuie volane reglabile, servo-detoate, ...vibratoare în scaun.... Daca lui ii place ce va amestecati!
Totusi e masina lui face cu ea ce vrea asta e ,gusturile nu se discuta.(chiar daca nu va place voua) Place si este si util Volanul nu e deloc urat. Utilitatea de multe ori primeaza, si reglajul ala iti permite sa stai mai confortabil la volan.
Acuma na, mie imi plac mai mult volanele astea stock decat alea sport, dar asta parca e prea mare pentru un oltcit. Si scoate sigla, neaparat, macar pune cu citronel orice imbunatatire merita a fi reprodusa,sau depasita,se cheama evolutie
daca si el prefera ca fie cald,fie rece volanul sa se invarta la fel de cursiv,fara gripari in cele 360 de grade care le face invartit,nu vad ca-i problema
daca o luam asa si tu m-ai copiat cand ai vopsit masina albastra Nu e vorba de copiat, e vorba de o facilitate pe care omul si-a dorit-o pe masina lui. Intr-adevar Bogdane, au sarit pe buna dreptate oamenii la tine, fa ceva cu sigla aia de Fiat Daca vrei iti fac rost de-o prastie buna ca sa o arunci cat mai departe.

P.S. Butoanele alea de pe volan indeplinesc vreun rol? De airbagul din volan nu te-ntreb ca am mai facut eu candva un topic pe tema asta si mi s-a explicat clar ca adaptarea unuia pe Oltcit e nerealista. Imi pare rau Zephirus, dar constat cu parere de rau ca uneori nu te poti controla. Chiar daca ai sau ai avea dreptare intr-o anumita masura, nu-ti da nimeni dreptul sa te exprimi necivilizat. Am mai spus.... cum discutati intre voi, va priveste, aici pe forum va rog sa va exprimati politicos.
Si pentru ca nu esti la prima abatere, primesti interdictie de a mai scrie pe forumul (sectiunea) MASINA TA. Deci nu o sa-ti mai poti da cu parerea vis-a-vis de alte masinute.

In afara de agresivitate, va rog ca pe acest forum (Masina Ta) sa aveti minima decenta si sa nu va bateti joc de munca oamenilor. Un sfat, o parere e altceva, dar oricum, primeaza gusturile celui care isi personalizeaza masina.
Nu vreau sa ajungem in situatia in care sa nu ai chef sa-ti prezinti masina sau alte noi imbunatatiri pentru ca iti sare careva "de gat" si iti strica topicul, doar pentru ca are alte gusturi. Mai bune, mai putin bune... nu conteaza!

In consecinta, am sa fiu mai atent cu ce se intampla aici, iar daca abatarile sunt repetate sau am sa constat o agresivitate nejustificata, voi lua masuri administrative, in speta, voi interzice accesul la scriere in intregul forum MASINA TA! Atentie deci.... Cei in cauza nu vor avea deci posibilitate sa-si mai prezinte masina in aceasta sectiune! (Voi lua poate in considerare mutarea topicului in alta sectiune nereprezentativa)
sigla cu fiat este de mult ascunsa ,este un volan sport ,de piele ,rulmenti..........rog administratorul sa steraga posturile lui kkft ,l-am ingnorat la nationala vreau sa nu ma deranjeze la mine pe topic,zefireli are voie sa scrie ceva ,
kkftule te rog frumos sa nu mai scrii pe topicurile mele,te-am ignorat la nationala ,te rog .........

....................................

domnule administrator cu tot respectul nu vad nimic obscen in mesajul lui zephirus,ba din contra ii dau dreptate,prea modernizam troacele Chiar daca pentru gusturile mele acel volan modifica prea mult estetica masinii, luand in vedere avantajele practice oferite, mi se pare interesant. Initial, acea sigla m-a zgariat pe retina... ma gandeam eu ca nu ramane Pielea pe volan nu e doar fitza estetica, diferenta dintre bucsile noastre "dragi" si rulmenti e clara iar faptul ca e reglabil e foarte bine. Mai ales dupa ce conduci orice alta masina, pozitia volanului in oltcit e cel putin... ciudata (partea inferioara e mereu prea aproape iar cea superioara prea departe )

Acel "shortshift" e tare . Se mai poate monta masca fara taiat/cioplit/spanzurat? evident ca se poate monta si sa mai poti pune acel plastic Bogdane, parerea mea este ca nu se potriveste deloc volanul acela pe oltcit. Sunt constient ca ai depus ore de munca pentru montarea lui, insa cred ca a fost zadarnic, din punct de vedere estetic si practic. Daca ai facut aceasta schimbare din considerente ale performantei, este de admirat, daca a imbunatatit, cumva, precizia schimbarii de directie, desi nu cred. Unii oltcitisti au sugerat confortul ca fiind cauza acestei imbunatatiri, insa tind sa cred in continuare ca volanul de Oltcit se potriveste cel mai bine cu restul masinii. din punct de vedere practic este perfect,se misca usor ,se regleaza cum vrei si este la fel de mare ca cel de oltcit ,din punct de vedere estetic ....gusturi si gusturi,este din piele , este sport si este mult mai frumos ca cel de oltcit ce rulmenti se potrivesc acolo, ca m-am cam saturat de bucsile oltcit-ului... eu am coloana de volan de fiat bravo ..........dar daca masori cat are axul volanului de oltcit si palierul sigur o sa gasesti niste rulmenti cu ace de azi vyp-ul are un ambielaj fr ,cuzineti fr ,suruburi volanta fr si pana de la rotile dintate tot fr noi ,multe multumiri lui gabi din arad inima noua a vyp-ului
Asta da achizitie!
Piesele sunt de rezerva sau ai vreo problema cu motorul? piesele sper sa nu le montez prea curand,merge perfect masina
bogdanlascu a scris:o sa mai caut poze ......, am cu oltcitul cand era virgin adica alb ,tanar '86 ,0 km ,io 14 ani......vremuri.................trebuie doar sa mai caut

Unde-s pozele, domnule Lascu!? De aproape un an le asteptam. nu mai am rabdare sa tin inima noua in garaj pe un raft
Bun asa buei Bogdanel. Sa le rodezi sanatos rodaj? cine are rabdare....poate sa fie pistoanele de 1.4 de la tine rodate macar sub un bar Setu' ala de la mine e rodat deja, deci nu tre sa-ti faci grija de pistoane. Ma refeream mai mult la arbore si cuzineti gata am montat si inima noua .... un set de curele noi un kit de ambreaj sachs ,urmeaza inlocuirea contactului cu niste butoane ,piesele sunt luate de la guttman adica de la pupa cel mai mare cautator de piese Sa la fortezi cu placere nene...
Ete ca ti-a venit si modina
gata am montat modina si butoanele si cu asta basta ,acum am ramas cu contactul ,are 2 chei .............. Pai si... o poza, ceva?

a inceput transformarea Transformarea in ce? intr-o strutocamila cu bord de fiat Struțocămilă, struțocămilă; dar cred că o să iasă bine. Din cate vad, o sa se micsoreze simtitor spatiul interior. Schimbatorul nu loveste in bord? astea sunt detalii bre giully,detalii care se rezolva
asa-i,se micsoreaza putin spatiul dar la final daca bogdan o sa mai aiba rabdare o sa arate bine
momentan ma ocup de adaptarea comenzilor de lumina si stergatoare,si s-ar putea sa adaptam inclusiv ceasurile de bord! hai cu ceasurile ,macar cu o poza ho ma ca nu sunt gata gata consola centrala

ceasurile sunt gata multumiri lui iulica,cum se mai incalzeste afara il pun pe iulica la montat fire ,relee ....... cand ajung acasa ,momentan sunt in regie si urmeaza sa plec la buzau Chestia din dreapta sus e ornament?
Acolo ar merge un calculator de bord cum s-a prezentat la "Instalatia electrica". Ala daca tin bine minte este ceasul AFR care are sticla smoked.
Bre, iese misto, tre sa trec si eu pe la tine sa vad cum arata aproape gata

Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum