Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 6-a Intalnire Nationala - APUSENI [21-27 IULIE 2008]
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 33, 34, 35  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
kosson a scris:gata si eu cu pozili ! KKKKKKKKKyp... hai tata ca tu ai o grama de poze cu traseul Ponoarelor si vreau sa ma dau si io mare la nevasta !

cred ca o sa imi umple iwa frigiderul de carne ........ii daram ftp-ul !!!
noi am bantuit mai mult....deci si pozele sunt pe masura ! ( scarisoara , baia sparta , "Dealul Calului", Pestera ursilor , Lumea Pierduta ( Cetatile Ponorului video...) Pestera de peste 10.000 de ani !!!...etc. !

@ iwa - cat mai suporta ftp-ul !? ( sa stiu cat uploadez) Vezi si aici mesajul de intampinare... poate te tenteaza ? http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=10324 @ Plumber: P1000848 si 851 sunt superbe ! Multumesc pentru perspectiva
@ Iwa: foarte tare Trabi ! ia multa tristete, enorm de multa la DSC_0510
kosson a scris:@ Plumber: P1000848 si 851 sunt superbe ! Multumesc pentru perspectiva
@ Iwa: foarte tare Trabi ! ia multa tristete, enorm de multa la DSC_0510

la Sambata (Nationala Cito)......o sa iti povestesc despre Trabi......cum a trecut ca fulgerul pe langa noi !!!!

......sunt multe de povestit !!!!!!!!!

LE: facebook incarca greu pozele + nu ma lasa sa uploadez decat 60 de imagini !!!

orice poza vrei de la mine in marime naturala , da-mi pe mess de stire !
KYP a scris:
iulicuta2000 a scris:sa nu-mi fie cu suparare dar incep sa am o mare lehamite fata de picasa asta...trebuie sa dai 10 clickuri pana sa vezi o poza calumea,trebuie sa astepti sa se incarce toata animatiile lor...
kyp tu de ce nu pui pozele pe ftp la iwa?

o sa le pun ultimul , imi este frica ca o sa crape ftp-ul......sunt 8 Gb de poze !

sau o sa le redimensionez .....si sa le urc mai mici !

NU le dimensiona. In schimb poti sa stergi o parte din ele, pentru ca unele sint luate in modul burst. De asemenea alte poze sint cu focus-ul ratat. Si alea pot fi sterse direct.

@iulicuta2000: urca si pozele mele pe server pls. Frumoasă relatarea prietenului maghiar. Felicitările mele personale.

kosson a scris:sa ma dau si io mare la nevasta !

În aceeași situație, același lucru, și eu.
..la nevasta MEA, bre !

Ia să intrăm și eu acuma să mă admir și eu... KYP tata nu dimensiona nimic, incarca cat vrei tu....

Mi-am luat incca 1,5TB in storadge, si pana acum am incarcare doar vreo 5 gb... cu totusl asa ca dai in el ca nu se supara nimeni nu redimensionare,eu m-am referit la comprimare...sa fie aceeasi rezolutie la mai putini biti... Iulica, tu ai dreptate taica, stiu ce vrei sa spui, dar este preferabil materialul la dimensiunea maxima, daca tehnologia sprijina si in caz de 1.5T, de ce nu ?
iulicuta2000 a scris:nu redimensionare,eu m-am referit la comprimare...sa fie aceeasi rezolutie la mai putini biti...
Am postat si aseara, dar nu a intrat, deci o sa repet...
Bre Iulica, de cite ori sa-ti povestesc ca solutia ta nu e buna deloc? Ti-am mai zis sa renunti la ea, dar vaz ca nu te-ai lamurit.
Cind comprimi la maxim o poza nu faci decit sa-i distrugi calitatea, sa-i distrugi informatia, sa creezi ceea ce se cheama "artifacte de compresie", adica patratele alea colorate aiurea care se vad si la filmele codate prost.
Ceea ce obtii tu comprimind la maxim este doar o ILUZIE ca poza se vede bine pentru ca programul ti-o micsoreaza ca sa-ti incapa pe ecran. O astfel de imagine este inutila daca vrei sa faci ceva din ea mai tirziu si iese si prost daca o scoti pe hirtie, cu atit mai rau cind o scoti la imprimanta si nu in laborator.
Daca vrei sa ai o poza doar pentru vazut pe monitor, o redimensionezi la 1024 sau 1280 latime si-i dai o compresie mica spre medie, respectiv o calitate medie spre mare. De exemplu in Photoshop ai putea sa-i dai 7 sau 8 din 12 la calitate cind salvezi sau 70% cind folosesti functia "export for web", care functie stie si de redimensionare si poate fi si automatizata usor.
Fa un experiment cu o poza de grup si vezi fara nici un zoom cum apar fetele oamenilor dupa ce le dai tu cu compresia in cap si apoi vezi cum apar prin redimensionare. am pus si eu pozele. Mai am filmuletele. Am avut operator drag... [OFFTOPIC]
Despre comprimarea pozelor.. nu pot sa zic decat un singur lucru:
http://en.wikipedia.org/wiki/LZW_compression Off topic.
Drag tare?
Cyclops a scris:[OFFTOPIC]
Despre comprimarea pozelor.. nu pot sa zic decat un singur lucru:
http://en.wikipedia.org/wiki/LZW_compression
Era vorba despre JPG, nu despre LZW.
Ceea ce vrea Iulica este recomprimarea JPG, care se face cu pierdere de informatie, dupa cum se vede si in exemplul din linkul de mai sus. Am fost nevoit sa formatez HDD pe care aveam pozele de la intilnire asa ca am pierdut tot ce aveam .

Imi poate da si mie cineva pozele ce au fost puse pe www.oltcit.eu
Vad ca nici de pe siteul lui iwa nu le pot recupera . le am eu,o sa vad daca incap pe un dvd si le trimit prin posta Nu incap, sunt 8,5 GB. Le am si eu pe toate, eventual le pun pe 2 dvd uri si le aduc la raliu la Iasi (daca vin, exista totusi probabilitatea sa nu merg). Ba ia să vii ! @ Iulica & Cristi, va multumesc pt operativitate dar, sa-mi spuneti si mie cum sa procedez in cazul de fata Pai e simplu: io ma intalnesc cu Iulica, il iau bine la bataie, dupa aia scriu dvd urile pentru tine, il chem si pe pupa, il bat ine si pe el, dupa care ii pun sa bea o bere impreuna, plecam amici spre Iasi, la raliu, unde iti pasam dvd urile.
Glumesc, evident. Daca iti trebuie urgent, le scriu diseara pe dvd-uri si le pun maine la posta. Daca nu iti trebuie urgent, vad eu cum fac sa ti le trimit. Ori prin posta, ori la raliu la Iasi.
cristi_s a scris:Daca nu iti trebuie urgent... ti le trimit. ...la raliu la Iasi.
OK. Va asteptam la Iasi .

P.S. Cind e fixata data pt competitie

L.E. Am gasit: Raliul Iasului, 25 - 26 Octombrie 2008 . laurentiu , vezi ca noua adresa este http://www.oltcit.yournet.us/
tonim a scris:laurentiu , vezi ca noua adresa este http://www.oltcit.yournet.us/
Da Toni, este o adresa pt vizualizare nu si pt descarcare. dat fiind faptul ca sunt zgarcit am comprimat pozele si la mine atat ocupa
p.s. am filmele facute de nicu
cristi sunt sanse sa vin si eu la iasi Scânteie plus Raliu la Iași. Bun așa ! Cum am putut noi să ne ascundem de Zef în Târgu Mureș? Si nu a fost frumos? Da bineînțeles
Barbarosa ) Lasă că v-o coc io. Vă mai prind io pe toți grămadă A fost fun Gindeste-te ca sunt cu mintea odihnita.
Zephirus a scris:Szente Sandor... nene... habar n-ai cât de paralel ești cu realitatea. Drumuri nemodernizate... auz...
Cred că mai aveam un răsturnat, dacă veneai până acolo

Sincer, mi-ar fi placut sa vin la intalnire, dar nu cu orice pret.

Laurentiu a scris:
Szente Sandor a scris:... am fost si eu la Padisul (Aleea Padis) din Cluj-Napoca ...
Pe asfalt, se descurca .............. cam oricine .

La mine ideea intalnirii nu se confunda cu capacitatea de participare.
sa facem rost de o harta (pagini aurii) cu locatia viitoarei intilniri ptr Szente Sandor...
Szente Sandor a scris:

La mine ideea intalnirii nu se confunda cu capacitatea de participare.

Dom-le chiar esti culmea.Treaba asta e la fel de simpla ca si cum te-ai scarpina in (autocenzurat).
Vrei,vii.Nu vrei,te abtii de la comentarii.Simplu,nu?Si inca ceva,au venit altii de pe alte meleguri cu masini de colectie mult mai valoroare decit un Oltcit,altii au venit cu masini de mii de euro si tot nu s-au plins.Tu vad ca te tot plingi peste tot si mai si vorbesti in parabole.Fii mai direct.Poate nu toti stim codul pe care il folosesti. Daca nu poti sa vii... fa ce vrei... dar nu ne mai stresa si pe noi cu aberatile tale! sau daca tie greu poti scrie si in maghiara ..ca om gasii p'acilea un traducator/translator
adrian-ar a scris:sau daca tie greu poti scrie si in maghiara ..ca om gasii p'acilea un traducator/translator

Sau mai bine nu ... Sau mai bine nu. Ce frumos a fost la Padis ... ma uit la poze si visez cu ochii deschisi Daca ti-i inchid eu ai sa vezi stelute verzi si rosii... Nu m-am putut tine era prea servita ! Profiti de slabiciunea omului ... slabutule da, a fost frumos. Nu m-a ploua toată viața, cât m-a plouat la Padiș
Iulius_je a scris:da, a fost frumos. Nu m-a ploua toată viața, cât m-a plouat la Padiș

Se zice ca daca stai in ploaie cresti ... se pare ca mitul e " Busted"
Iulius_je a scris:Nu m-a ploua toată viața, cât m-a plouat la Padiș

"Timing rullz" pe mine m-a plouat max vre-o 30min in total Ca ma speria ploaia in continuu e alta poveste iar va plangeti ?
se vezi ce va torn eu la anu apa in cap cu galeata, ca sa va potoliti !! Nici o problemă, avem pavilion cautam o cascada si ne udam toti . oare crestem ? de la ca la caz
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 33, 34, 35  Următoare
Pagina 34 din 35
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum