Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B 21 RMI
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
oltcit club 11 rl an 1992, motor 1300 care a fost facut partial de mine (segmentat,schimbat axe,etc), aprindere electronica, carb de NOVA, schimbat jantele cu unele pe 14, alarma cu inchidere care tot de mine au fost montate , am anulat toate incuietorile inclusiv ce-a de la haion (practic masina se deschide doar din telecomanda sau cand mai raman fara baterie scot iar un geam lateral sa pot intra in ia ),CD player Alpine si de curand au sosit si astea..

pe care vreau sa le inghesui' prin usi
cu sulul asta mare de material vreau sa o tapitez(mai putin scaunele pt ca vreau sa le schimb)

si acu cate-va poze cu masina de care am tot vorbit mai sus

aaa era sa uit mi-am pus si ceasuri temp si ulei.

cam atat deocamdata , mai revin cu poze dupa ce o vopsesc.. pana ajunge masina la vopsit ..... m-am apucat de tapitzerie
poze:

maine sper sa termin si fetele de usi.. Foarte frumos tapitate piesele de la interior.
Nu dai si tu mai multe detalii?
Gen: de unde ai cumparat materialul, la ce pret, cu ce l-ai lipit?
Spor la treaba, asteptam rezultate! bravo si bafta in continuare ;da'... ia zi si mie cu rotile cum le-ai montat (cu flansa sau cu 4 gauri in butucu' original)si daca is cu 4 gauri, 4 prezoane , inainte ce fel de roti aveai de oltcit sau dacie( cu diametru la gauri mare sau mic); poate ar fi trebuit sa imi dau seama de la faptu' ca e 11 rl da' nu prea stiu exact cum is modelele astea Bre da ce vad eu intr-o poza de mai sus, chestie legata de amplasarea ceasurilor de temperatura si ulei, cam ce ai facut cu locasul pe unde iese aerul

In rest spor la treaba cu tinichigeria and stuff si sa te vedem cu ea la intalnirile de noapte .
7thRaven a scris:
de unde ai cumparat materialul, la ce pret, cu ce l-ai lipit?

materialul l-am luat din targ (vitan) si am dat pe 4m 30 Ron (ajunge pt tapitzat interiorul ,mai putin scaunele)
de lipit am lipit cu Moment 25 ROn cutia de 800ml

banus a scris:... ia zi si mie cu rotile cum le-ai montat

te duci la ne-a strungaru' cu o janta si atunci se stabileste ce si cum... pe fata am dat 4 gauri in butuci originali si un adaos de material (8 mm), pe spate am flanse .....

Andrei__Octavian a scris: ce ai facut cu locasul pe unde iese aerul?

l-am taiat si astupat sa nu vina aer aiurea....mie personal nu imi era de folos...

pozecu fetele de usi..

da boxele alea din usi o sa le asculte cei din spate...tu o sa auzi mai mult tweeterele de sus , boxele nu sunt mari...de ce nu le-ai montat in partea din fata a usii?
iulicuta2000 a scris:da boxele alea din usi o sa le asculte cei din spate...tu o sa auzi mai mult tweeterele de sus , boxele nu sunt mari...de ce nu le-ai montat in partea din fata a usii?

le-am montat acolo pentru ca a fost mai simplu (mai putzin de taiat din usa ).. daca le bagam in fata cu siguranta trebuia sa tai si din rama de la geam, oricum pe viitor o sa mai bag un set de boxe in usi(probabil acelasi model)

acum o sa incerc sa imbrac si buzunarele din spate..

apropo stie cineva la ce foloseste aerisirea aia de jos de la buzunar, are ceva daca o astup? cred ca e un fel de aerisire prin care sa iasa o parte din aerul care intra prin aeratoare (si gaurile de prin podea ) asa ca mai bine n-o astupa...pune peste gaurile alea tapiterie dar sa tai la loc gaurile... ca si asa nu se vad ca sa nu se faca condens intre aripile spate si contraaripi. astazi am facut doar asta (este mai greu decat pare )

PS.joia viitoare duc masina la vopsit... Arata super fetele de usi. Am incercat si eu cu vinilin dar a iesit nasol, trebuia muncit destul la colturi, asa ca am renuntat(rezultatul final m-a dezamagit). Bafta in continuare! Nu faci si la comanda? si eu as fi interesat. m am apucat eu de tapitat partea de sus a usii....si a iesit. 65,45 % bine. foarte talentat omu la tapitzat
acum pe bune cat imi iei si mie pentru fetze de usi si bord satisfactia este mai mare atunci cand faci cu manutza ta ...asa ca nu mai stati si apucati-va de treaba nu este imposibil de facut...

-material 4 m 30 ROn
- o cutie de moment 800 ml 25 ROn il recomand pt ca lipeste bine si rapid ( eu in mare parte am dat cu adeziv doar pe plastic ,daca dai si pe material este posibil sa faca dungi sau dai si pe material pe unde nu se vede)
-si ar mai fi ceva, (cel putzin la mine) bere cat cuprinde , ATENTIE daca este si rece patineza mai usor pe gat , deci paguba mai mare

stie cineva cam cat material intra pt tapitzat sacunele si bancheta?
pt astea trebuie sa apelez la Veronica (masina de cusut ) , am si planu deja, desfac tapitzeria originala si croiesc dupa ia (deci o folosesc ca un fel da sablon)..cat de greu poate sa fie .... astazi am demontat tot interiorul si motorul , maine cand ajunge la garaj pt tinichigerie si vopsitorie o sa dau jos cutia si ce a mai ramas pe ia

poze:

PS. cumpar cutie 4 fr stare de functionare foarte buna (bucuresti) cica am eu una dar mi=e foarte lene sa o demontez de pe rabla... Eu am 2 demontate si asa o foame de baaaani buna treaba cu tapitatul...in uichend vreau si eu sa ma apuc; mie imi trece prin cap sa tapitez si lateralele din plastic din portbagaj si chiar spatele banchetei (aici probabil cu popnituri, nu cred ca as abaga adeziv);
pana atunci mult spor - mersi de pontul cu adezivul; chiar nu prea-mi trecea prin cap ce s-ar preta foarte (in afara de arhicunoscutul si nu tot timpul apreciatul prenandez) poze:

in paralel am mers si eu cu inlocuirea conductelor de frana (toate) si daca tot am mutat etrierii pe cealata cutie (4fr), i-am curatat si schimbat garnituri( oricum trebuia sa umblu ca imi ramaneau franale blocate

maine termina cu antifonatu (int.ext), dupa care urmeaza pregatirea pt vopsit (chituirea) ... abea astept sa vad ce iese

PS. culoarea va fi Blue Spazio felicitari in curand o sa avem ce comenta la intanlirea de vineri noaptea
spor la lucru poze:

saptamana viitoare cred ca este gata Am urmarit cu atentie topicul tau,pana acuma nota 10***.Imi place ceea ce am vazut.La ce suma ajungi cu manopera?De abia astept sa vad produsul finit.Ce spoilere pui pe el?
sanducu_georgescu a scris:La ce suma ajungi cu manopera?De abia astept sa vad produsul finit.Ce spoilere pui pe el?

sincer nici nu mai stiu cat am bagat si cat mai am de bagat (bani)....

spoilerele vor fi tot cele originale din plastic (nu inainte de a le da un negru mat) ,maine montez si pragurile clasice care vor fi unite cu caroseria , deci practic inafara de praguri si jante va fi un oltean "normal" la exterior Salut,
Si eu am urmarit topicul, foarte frumos o sa iasa masina, bravo! Multa bafta atunci,cred ca va iesi super asa normal,ma bucur ca vrei sa-l lasi normal.Hai pa si asteptam poze. nu esti singurul care va fi bucuros ca masina va fi foarte "stock" la exterior si din ce am vazut nici la interior nu vor fi schimbari majore ci doar alte materiale
spor la treaba tiga! Bravos
Keep it stock. La exterior da cel mai bine. multumesc....

poze:

mai am putzin de bibilit' la ia...pana duminica sper sa o termine (vopsita) si cred ca mai imi ia o saptamana pana montez tot ce am demontat dupa masina .....
PS. 99% eu am slefuit la masina (nu este greu deloc daca ai o masina de slefuit ) o saptamana daca stai de easi nu ai altceva de facut! eu stiu mai bine ma chinui de 3 saptamani sa o termin de montat. e mai grea partea asta ca nu-ti vine sa le pui pe toate la loc asa .le iei le cureti le faci frumoase si apoi le pui. Bafta multa ! Pana aici e super bine,imi place,asteptam produsul finit,asa ca...baga mare. am ramas ceva in urma dar se recupereaza
poze:

....m-am apucat de imbracat bordul,(un vinilin negru super misto ) o sa fie dintr-o bucata (fara cusaturi sau alte chichite'), maine sper sa-l termin. bun bun bun!
sunt curios cum o sa iasa bordu,masina se prezinta bine
spor la lucru
iulicuta2000 a scris:
sunt curios cum o sa iasa bordu

bre' eu sunt multumit de ce a iesit
poze:

am si un mic defect , in locul ala a fost crapat si nu mi-a dat prin cap sa dau inainte cu ceva chit,silicon..., oricum una peste alta' sunt foarte multumit de cum a iesit.

PS. pe material am dat 3 lei .... a iesit chiar foarte bine cu exceptia defectului ala...dar nu-i bai!
acum sunt foarte curios de unde ai luat materialul...au si alte modele de material?tot asa la preturi mici? nu de alta dar pe mine materialul cu care am imbracat usile m-a costat vreo 50 de lei pai tot din targ VITAN, gasesti acolo ce material vrei tu (culoare, model) GATAAA si vopseaua....
poze:
fara lac....

produsu' final.....

de maine ma apuc de montat pe ia Ai facut-o neagra bre?
A iesit frumos! s-o vedem pe sosele! Materialul pentru tapitzat de care este? Ca si cel pentru huse? Din poze mi se pare relativ subtire. Intreb pentru ca pe la mine ( in Focsani) am gasit doar material pentru huse auto intre 25 si 40 ron/mp si nu seamana deloc cu al tau. Ai timp sa ne spui mai multe detalii privind tapitzeria? Oricum felicitari pentru rezultatul final. Arata super iar imbracatul plasticelor este o idee desteapta. Bafta in continuare. este BLUE SPAZIO...... depinde cum te uiti la ia, in soare bate spre verde - albastrui si noaptea se vede neagra , asa este vopseaua , in concluzie sunt foarte multumit de cum a iesit (mai putin capota, am pus flexu pe ia si am cam F*****, , cred ca o sa-mi cumpar capota noua si o vopsesc si gata )

materialul din cate am inteles eu provine de la Dacia PITESTI, are un buretel pe spate nu este chiar subtire,( asemanator cu husele auto pe care le gasesti in magazine) eu l-am luat din targ VITAN... pai si nu a mers indreptata cu chit deloc? am avut pe capota vopseaua sarita (punctulete mici pe care fostul propietar le-a astupat cu cate o picatura de vopsea,in timp sub acele punctulete de vopsea a aparut RUGINA , deci imagineaza-ti cum arata capota aia dupa ce am flexat vre-o 50 de punctulete:D... Felicitari, a iesit ff bine !!! Bafta in continuare! Fooooarte frumos!
Te mai asteptam pe la academie, sa o vedem si live.
Spor la reasamblat, cam cea mai scarboasa parte ce se mai aude cu masina
abea astept sa o vedem live cred ca nu este zi sa nu muncesc la ia ( merge mai greu la montat ),ieri mi-am montat si eu alarma ,bordul ... mai am de munca o gramada...vesti proaste cu bordul, dupa o zi de stat in soare s-a basicat' tot , probabil am intins prea mult vinilinul (sunt foarte dejamagit )..

PS.7thRaven merge bine cutia, imi place cum urca in turatii, de auzit nu aveam cu sa o aud pt ca tobele se terminau la Ygrec , cred ca o sa trec si eu vineri pe la academie.. pentru bord cred ca n-ar fi stricat sa infigi niste capse dupa lipire...ca sa tina meterialul intins spor la treaba Ce se mai aude cu masina?? poze:

dupa un dus rece"

Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 1 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum