Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Zaraza a murit! Tr
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
daca oi fi in bani multi ma bag si eu He, he! Prinde nebunia mea.
Ia sa facem noi un topic separat. Am uitat sa ne prezent Bre nea' Plumbere frumoasa rabla mai ai ne-am intalnit azi prin Furculesti...am stat putin in spatele tau de am admirat-o si dupa te-am claxonat :lol:super masina!!!

ps: eram cu un doblo argintiu Aha! Deci tu erai "inculpatul". Mi-am dat seama c Eh...te-am salutat cand te-am depasit n-am aratat cine stie ce semne te vazusem de cand ai facut stanga din Furculesti...jante albe, oltcit visiniu mi-am dat seama imediat ca tu esti am asteptat ocazia sa ajung in spatele tau si dupa am taiat-o ca ma alergam cu frate-miu...el era putin mai in fata. oricum frumoasa foc masina...i-am aratat si lu' tata un oltcit impecabil ca n-a mai vazut de mult unul asa frumos Ne-am cumparat macaralele electrice.

Nu stiu cand le montez. cateva fire in plus pe langa cele de la inchidere niste autofiletante si sunt montate Fire avem ca am mai luat ieri o mana. Autofiletante sa-mi spui de care. Da nu stiu cum o sa facem ca nu cred ca avem timp sa punem si cutia si macaralele in aceeasi zi.
Si mi se pare ca uneia ii lipsesc ceva table de prindere.
Plumber a scris:Ne-am cumparat macaralele electrice.

De unde ? De ce masina ? Incap in usile nostre ? exact ca ale tale sunt si ale mele(cele incercuite in poza,alta poza nu am cu ele).nu stiu de pe ce masina sunt,dar ca sa incapa si sa dea bine(sa nu stea fetele de usi bombate) va trebui sa tai cu flexul acolo unde este motorasul,in rest nu e mare scofala sa le montezi.bafta

Sunt macarale universale Cutia cu 5 trepte merge foarte bine Daca ii pui un motor de 1300, motorul ala de rm ce o sa faci cu el? P Nu e mai usor sa pui un carb de trs pe motoru de 1.3 si sa te duci cu el la ITP decat sa schimbi motoarele cu totu'? faci un hocus pocus la seria de la motoru' de 1.1 si apare instant pe cel de 1.3 Vom vedea! Sunt mai multe variante. Oricum, MOTORUL PE CARE Nu am mai scris aici de mult
Plumber a scris:Nu am mai scris aici de mult Sper totusi s-o pastrezi...n-o sa aibe nimeni grija de ea cum ai avut tu.
Basca...mai e si taxa asta brovo Magda nu te lasa ai si sprijinul meu sa -i scoti duhul rau din cap Urmatorul pas este ca sotia sa ia permis si cu asta basta Ma bucur totusi ca nu te lasa sa renunti la masina,mai greu putin dar o vei putea intretine S-a S-a schimbat ambreiajul plac Ieri programat Ce sa-i faci bre,rablele tot rable Usile ingheata la toate masinile daca a ajuns apa la mecanisme. Legat de pompa de frana, nu te mai chinui sa o schimbi pana nu incepe sa scada nivelul din bidonas, mai ales daca zici ca iti iei alta masina.Si la mine e umed, dar nu am treaba cu frana.
Fara suparare, dar chestia cu reglatul tijei de la pistonas, ar trebui sa o stie orice oltcitist cu experienta care frecventeaza forumul bre george,chestia e ca si daca o stii nu te astepti sa se intample atata timp cat masina a mers mult si bine
asta e cu rablele ,te lasa cand nu te astepti ,fix cum nu te astepti ) Intr-adevar, si eu am patit beleaua cu pedala de frana, dar la mine iesise tija de tot fiindca se desfiletase limitatorul ala (din cauze inca nestiute, fiindca n-a umblat nimeni acolo) si statea proptita in caroserie, rotile fiind deblocate, iar eu am depistat treaba chiar cand ma apropiam de o intersectie!!
Norocul meu a fost ca nu venea nicio masina din lateral, caci, cu toata frana de mana, am trecut "lejer" prin intersectie fara sa pot opri...
Rable, cum zice Iulica..
George Hermenean a scris:Usile ingheata la toate masinile daca a ajuns apa la mecanisme.

Sa vii sa spui asta si masinilor mele. Nu de alta, da' au nesimtirea sa nu inghete.
George Hermenean a scris:Legat de pompa de frana, nu te mai chinui sa o schimbi pana nu incepe sa scada nivelul din bidonas, mai ales daca zici ca iti iei alta masina.Si la mine e umed, dar nu am treaba cu frana.

Prost sfat, nu ma asteptam sa vina de la un impatimit care si-a repus in drepturi o masina ce era de aruncat! Azi picura putin, maine te trezesti fara lichid in trafic! Ia-ti bre o japoneza M vorbeste cu lascone inainte sa faci alegerea la mertanu ala,numa el stie cat s-a invartit pe langa ea ) Ai grija daca iti iei Mercedes A, e foarte ingramadita masina aia la motor, sa-i faci distributia trebuie sa dai motorul jos(care se da cu tot cu sistemul de rulare) si uleiul se schimba destul de greu ca nu prea ajungi la filtru.E o masina la care nu poti sa faci nimic acasa la compartimentul motor. Ia uite!
Și eu credeam c Bai!sa vezi ce o sa injuri tu vaselina aia baga wd40 prin gaura aia de pe lateralul usii de unde se desface tija manerului ,uleiul e bun,vaselina se intareste si iar plangi pe langa masina Tre' vaselina siliconica rezistenta la -30 grade... Cred c E bine ca stie de frica! Am merge sa dai cu spray-ul de contacte.
ai grija cu directia aia sensibila, ca la viteze mari nu e prea recomandata, simt eu pe a mea cu servo, cel putin acum pe mazga, ca daca nu as fi cu bagare de seama imediat as brusca-o cat de putin as trage de volan O s Se pare c Dai un calmant. Una cu ciocanu be 1 Kilobram . Am schimbat și releul. Canci!
3,14zda m Cazane, bre, Plumbere! Ce sa le faci... La pompa de frana pune o garnitura de pompa veche sau de care ai acolo unde intra tija in pompa, sa o tina centrata indiferent ce se intampla pe acolo Mulțumesc Cristian!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum