Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cluj
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut.Este in Gheorgheni,din pacate nu stiu numele strazii,un atelier service care se ocupa de Oltcit-uri.Atelierul este pe o strada paralela cu Pata,cum vii din centru faci stanga la sensul giratoriu de pe Pata si apoi a 2-a la dreapta. SAL.
singurul service de oltcit din cluj este acolo unde a zis raduku, dar niste completari:
este pe strada iugoslaviei, la nr. nu stiu?, servicul se numeste SC OLMAR SERVICE SRL, acolo este dn. cuculici, si eu zic sa suni inainte ca sa te programezi la nr. de tel. 449.545.
ca sa schimbe supapa trebuie sa dea motorul jos si cam costa un pic.
spor la treaba. Sal. Mersi mult de informatii. Doamna de la magazinul Oltcit mi-a recomandat pe Rakosi Tibi. Sta undeva in zona autogarii pe Busuiocului. Mi-a zis doamna ca e foarte destept mosu, se pricepe bine, lucreaza foarte bine si curat. Chiar asa e? Cunoasteti, stiti ceva de el? Nu-l cunosc pe nimeni aici in Cluj, de aceea sunt atat de prudent . Mersi

Sunt nou pe forum, hai sa zic cateva cuvinte despre mine: Sunt din Tasnad jud SM, am terminat facultetea aici in Cluj si lucrez de un an de zile la o firma de instalatii. Oltcitul meu am mostenit sa zic asa de la tata, este destul de intretinut, si merge si in trei cilindri foarte bine, numai ca consuma destul de mult. E fabricat in anul 1986, e cu motor francez. Nu a fost reperat motoru niciodata. Are peste 163000 km. E tipul sa schimb o supapa, nu-i asa?
Ulei nu manaca, nu vreau sa schimb altceva, si nici nu vreau sa bag multi bani deocamdata. Dar am planuri sa-l tunez mai incolo daca fac rost de multi bani.

cam cat costa o astefel de reparatie asa orientativ?

mersi mult De respectivul mester recomnadat de d-na Petruta de la magazinul de oltcit de pe bucuresti nu stiu nimic. atat stiu de d-nul Cuculici care stie meserie, de un tip in dej pe nume Sandu sii ar mai fi in gherla dar nu stiu.
eu la aceasta masina am preferat sa invat eu sa o repar sau sa-i fac modificari. pt. ca mecanicii sunt cum sunt. la probleme de planetara sau brat am fost la service pt. ca nu am putut face eu. dar multe alte chestii le-am facut eu. pot sa zic ca orice problema am rezolvat-o.
Cuculici iti ia 2 mil. de lei vechi doar sa-ti dea motorul jos de pe masina plus desfacutul motorului, cam 3-4 mil. te-ar costa cu totul
dar esti sigur ca e supapa?
eu ca sa nu schimb axele cu came ca au inceput sa bata pe stanga am luat un motor de la dezmembrari, care nu avea nici o buba. deloc. si l-am pus sus eu cu un amic. motorul m-a costat 4 mil. dar e brici, pana azi, a fost. eu as avea acum un motor de vanzare daca te intereseaza.
pe incercate.
dar vreau sa-ti spun ca nu supapa e de vina hai sa vad ce are si poate te ajut.
SUPAPA NU AI CUM SA-TI DAI SEAMA DACA E FU****
poate nu-ti merge o bujie, aprinderea, etc.
oricum eu lucrez la masina weekendul asta.
stau in gheorgheni, masina e parcata langa fostul feleacul , peste drum de interservisan. tel. 0745.01.07.57, nume. alin. id mes. alin_cupsa@yahoo.com
alin_raul a scris:
SUPAPA NU AI CUM SA-TI DAI SEAMA DACA E F*****

Mey, un sinonim nu puteai gasi? SCUZE.
nu se va mai intampla
dar azi nu sunt bine dispus, dupa ce mi-am vazut masina f..... un cuvant sinonim cu zob. partea stanga fata +ventilator, cutie viteze.
scuze inca o data. ii trebuia cuiva planetara.
anunt ca am planetara si multe alte chestii.
daca doriti ceva intrebati. o sa pun o lista curand cu ce am de dat. M-ar interesa pe mine una buna.(planetara) sal
planetara e buna , nu bate ,burduf ok.
am analizat preturile din cluj noi si sh. si am zis si zic 70 lei pe planetra completa(cap+brat) si burduf.
daca e pretul corect o sa mai vad. pt. ca sunt la inceput. in plus ofer si montaj neinclus in pret.
o sa pun maine o lista cu ce am .
si va spun ca toate sunt in stare buna deoarece masina mergea brici pana acum. VAND URMATOARELE:
motor 1.1
delcou ro
electromotor
alternator
scaune fata
bancheta spate
roti
cutie de viteze in 4 ro
oglinzi exterioare
bord inferior
sateliti
ceasuri bord
etriere
pompa frana dublu corp
macarale geam
parbriz
centuri retractile
pod pedalier
cablu acc.
cablu ambreiaj
faruri
stopuri
baterie
bobina inductie
volan
contact
motoras parbriz
motoras luneta
fete usi
plafoniera
mocheta
rezervor
spoiler
stergatoare parbriz+luneta
si alte lucruri ce are un oltcit si nu imi vin acum in minte sal.
cine ma poate ajuta din cluj sa montej o alarma PILOT si o inchidere centralizata TYPE-R?
multumesc.
sau astept sfaturi. Eu mi-am montat singur alarma .Daca vrei, duminica asta te pot ajuta cu placere.In restul zilelor sunt f ocupat. ok. ar fi super fain.
cred ca nu e dificil, dar nu vreau sa ard alarma mai ales ca nu mi-am dat seama 100% cum se leaga inchiderea la alarma.
te sun dieseara cam pe la 6-7 sa stabilim o ora pe maine. nimeni interesat de piese?
daca nu vand 40-50% din piese in 2 saptamani o dau asa cum e la remat si pacat ca sunt piese bunicele.
alin_raul a scris:nimeni interesat de piese?
daca nu vand 40-50% din piese in 2 saptamani o dau asa cum e la remat si pacat ca sunt piese bunicele.

Aripile fata cum arata? S-ar putea sa ma intereseze pe mine. sal
aripa stanga lovita, iar aripa dreapta in stare buna.
alin_raul a scris:sal
aripa stanga lovita, iar aripa dreapta in stare buna.

Cat de buna? Pe unde poate fi vazuta? Salut. Este cineva care maine, poimaine sau cel tarziu vineri are drum din Cluj spre Brasov (Codlea) ? As avea nevoie sa aduc un pachetel micutz din Cluj. Multumesc. Stima, Cristi G. salutare la toti clujenii. si la ceilalti posesori de oltic. mai faceti cumva intalniri prin cluj? daca da, cand, unde si la ce ora? facem intalnire pe mes.
ca suntem tare rusinosi
o sa ne intalnim, dar suntem putini si ocupati. eu unul vin. il iau si pe paul dupa ce isi face ITP-ul la oltean.
eu stiu pe forum 3 persoane. cu doua am pove la tel.
claudiu_s, raduku, pgrovu. eu , un prieten de-al meu mai are oltean.
dar mai sunt? asa-i? unde sunteti mai?
a mai stiu cine are oltcit: colegul meu de birou, baiatul lui, dl. cuculici de la service, un tip din dej, si cam atat. tipul din Dej fiind eu? DA, TU.
NO, BAIETI PUNEM DE O INTALNIRE? da, numa sa o fixam cu ceva timp inainte, ca la cat de des apuc sa intru pe net, cine stie dac-o s-o vad. Mai stiu si eu vreo 2 persoane care au Oltcituri. Pe unul il cunosc binisor, poate intra si el.. Azi (6 Septembrie 2007) am vorbit la Carfil. Ma voi duce Marti (11 Septembrie 2007) de la Cluj la Brasov pentru a/mi regla carburatorul. Mi s/au promis parametrii unui carburator nou. Toate piesele decalibrate se inlocuiesc. Manopera pentru reglaj e aproximativ 30 ron. Daca sunt si alti clujeni care doresc acelasi lucru va rog sa ma contactati la tel. 0731 382620 sau id YahooMessenger : bizpenet pana cel tarziu Luni 10 Septembrie 2007 orele 17.00. Asa cum merg cu un carburator pot duce mai multe bucati o data ... EU MA BAG.
DUMINICA SAU LUNI DIMINEATA ITI ADUC CARBUL. intr-adevar fac minuni cei de la carfil. incearca sa fii dimineata acolo, ca sa ti-le termine pana dupamasa. la mine carburile de alfa au durat ceva mai mult (3zile) si 100lei. dar merg foarte bine. Am gasit un Oltcit Club care sta, se cere pe el aprox 400 ron. Din pacate e ceva de lucru pe el insa pe kilometraj are aprox 34.000 km, e inmatriculat din 1989 (acesta e si anul fabricatiei). Cei interesati pot obtine detalii la ID messenger bizpenet. Doua imagini :
http://img247.imageshack.us/img247/7774/imag015kr8.th.jpg
http://img167.imageshack.us/img167/4193/imag016uu0.jpg se mai aude ceva de vreo intalnire?
haidati cu propuneri cumpar volanta de 1100. daca ii deja usurata si echilibrata si mai bine. salutare la cluj
am si eu nevoie de cineva dispus sa piarda o juma de zi pentru mie ca sa-mi achizitioneze ceva de la o firma . tipii aduc din import electronice noi sau refurbished din germania si au niste preturi jos palaria, da stau cam departe de mine.....
claudiu_c a scris:cumpar volanta de 1100. daca ii deja usurata si echilibrata si mai bine.

te rezolv eu in 2-3 saptamani max, daca doresti
tonim a scris:tipii aduc din import electronice noi sau refurbished din germania si au niste preturi jos palaria:cry:

Nu ne dai si nou un pont? Eventual pe privat de ce nu ? ce ma costa?

Monitor marca MAG Inovision, 17” TFT LCD, rezolutie 1280x 1024, hight brightness & contrast, antireflection coating panel, multimedia speakers. Monitoarele sunt argintii, in ambalaj original, functionale. Pret: 450 RON, TVA inclus!

Televizor marca JQ, 30” TFT LCD, HD ready, TV, AV, S-VIDEO,P.C, CARD READER, DVI, SCART, MEMORY RECALL, FULL SCAN, CHANELL EDIT, MANUAL SCAN, TUNER SYSTEM, FINE TUNING. Ambalaj original, functionale. Pret 349 Euro, TVA inclus!

Televizor SHARP, CRT, tub flat, diag 66-72 cm, 16/9, argintiii, in ambalaj original, cu telecomanda, functionale. Preturi: 109-120 Euro, TVA inclus!

Sisteme de navigatie marca AXXION, 3,5” TFT, touch screen , voice guidance, 2D-3D, soft NAVTEQ, DESTINATOR OP, WINDOWS MOBILE. Functionale in amabalaj original. Pret 80 Euro, TVA inclus!

Televizoare second hand, diag 72-82 cm, diverse marci, tub 4:3, 16:9, 50-100Hz. Pret 40 Euro, TVA inclus!

Aspiratoare 2200/2000/1800W, SUPER POWER, CYCLONIQUE, CYCLONIC VACUUM CLEANER, retur, in amabalaj original, stare impecabila. Pret 16 Euro, TVA inclus.

Televizoare LCD 15”, diverse marci, retur, cu telecomanda in ambalaj original sau neutral La pretul de 120 Euro, TVA inclus!

Monitoare LCD 17”, diverse marci, retur, in ambalaj original sau cutii neutrale. Pret 100 Euro, TVA inclus!

Camere foto digitale, marci amestecate, functionale, ambalaj original. Pret 30 Euro, TVA inclus!

eu vreau un sistem de navigatie Salutare dragi clujeni
Care ma outeti ajuta si pe mine ?
1. Am neovoie de un cablu de vitezometru (partea ce pleaca de la cutia de viteze) pt cutie franta...
2. stie careva sa-mi explice si mie cum se schimba asa ceva... ?
Multam fain! Salutare clujeni ! sunt in Cluj pe perioada sarbatorilor! stau pana pe 5 sau 6 ianuarie! care vrea sa puna de o intalnire sa mai schimbam o vorba o parere? Craciun cu lumina, sanatate si intelepciune !

Ma gandeam ca ar fi foarte dragut daca ati reusi sa va strangeti inainte de 31 si sa faceti o poza de grup.
Cred ca ar fi tare frumos sa facem un calendar cu anul 2008 cu cele ai bune fotografii din anul 2007, un calendar care sa poata fi printat pe carton de fiecare in parte dupa un sablon cu o editare buna si placuta.

Daca ati facut fotografia, va rog sa o puneti pe imageshack la dimensiunea ei mare, adica cea mai buna calitate.

Cu drag si cu multa stima ! Cam greu cu Clujenii!! de cate ori am venit in Cluj am incercat sa-i cunosc ,dar se pare ca nu vrea niciunul ! unde o fi ospitalitatea tipic ardeleneasca???
dar cred ca o sa ma duc pe Cetatuie sau pe Feleac si o sa fac niste poze cu mine si DEA si o sa ti le trimit Kossoane! Maine trec prin Cluj in drum spre Bucovina. Sper sa fie bun drumul pe la voi!
BANDITU, ne intalnim maine, facem noi poza pentru clujeni? Vreo 5-10 minute m-or lasa nevasta si copii sa fac pauza! facem nui problema! numa ca eu momentan am ramas in pana ! mi sa stricat electromotoru! Salut!
Din pacate, pe cand scriai postul de mai sus eu eram de mult trecut de Cluj ... Poate data viitoare... Cine stie... nimeni ? salut baieti,
Ma poate ajuta careva dintre voi cu un suport motor cumva cel de pe partea pasagerului!
Astept ofertele voastre! Multumesc. Va salut din Cluj,nou co-proprietar de Oltcit. Bine ai venit printre noi
Nu credeam ca cineva in cluj isi mai ia oltcit in vrenurile astea cu masini "trendi"
Poate ne adunam destui in cluj pt a face un club Deie D-zo!Pe hubul "d.c.".ultranet.ro ma gasiti ca si MosuL sau bjorg.
In alta ordine de idei,intrebare de baraj:unde se face carbotest in cluj?la Cuculici sau alt service?adresa,nr de telefon,va rog ajutor ! carbotest in cluj se face de obicei in fata blocului/casei cuculici e un mecanic de exceptie, insa are si unele idei care nu sunt incantatoare. Si in mod cert nu face carbotest. Si eu am niste necazuri acu cu carburatorul, nu i dau de capat nicicum, astfel incat sper sa reusesc sa montez un Solex 26/35 in locul CIC-ului.
pgrovu a scris:Si eu am niste necazuti acu cu carburatorul, nu i dau de capat nicicum
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=171418#171418 Bon!Am niste informatii.Un coleg si-a reglat carb dublu-corp(nu de oltcit) la:
1)Cart Zorilor in spatele blocului spray (blocul ala turn rotund) de la ultima statie,in spate la garaje,cica ii unul cu tester
2)pe str Oasului ,cum iesi catre Chinteni,dupa Broasca Verde (vama),cam la 200-300m ,la ceva service,cica aia i s-a parut a fi mai seriosi,cica mai incoace de ceva magazin,pe stg
3)am gasit eu unul in Dej dar inca nu l-am sunat http://www.bizoo.ro/firma/autofull
Daca aveti careva informatii mai exacte despre astea,continuati topicul ,eu inca nu-s sigur ca am nevoie de reglaj,nu am bani pt un plin Inca o informatie.Cica carb dublu corp se regleaza si la seul auto ,pe dorobantilor 18-20.Stie cineva ce si cum?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Următoare
Pagina 10 din 12
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum